Ulysse Speedometer: proměňte telefon v dokonalý palubní počítač

ulysse_ico

Když jsme v roce 2010 recenzovali aplikaci SpeedView, brali jsme to spíše jako ukázku jedné z mnoha schopností, kterými dnešní chytré telefony oplývají. Tři roky poté již asi nikoho neohromí, že telefon dokáže měřit a zobrazovat aktuální rychlost pohybu, proto jsme hledali program, který nabídne něco navíc. Nakonec jsme našli – Ulysse Speedometer si dovolíme označit slovem “palubní počítač”, byť je samozřejmě nutné brát tento termín s určitou rezervou. Protože je tato aplikace odkázána pouze na data z družicového systému, nemůže poskytnout například údaje z elektronické řídící jednotky (ECU), jako to umí (pochopitelně po zapojení příslušného modulu) například aplikace Torque. Přesto jsme přesvědčeni, že Ulysse Speedometer dokáže nabídnout zajímavá a efektně podaná data pro automobilisty, cyklisty i další uživatele, kteří potřebují měřit rychlost, vzdálenost a další údaje o pohybu.

Ulysse Speedometer: promění telefon v palubní počítač Ulysse Speedometer: promění telefon v palubní počítač

Co slibuje?

Výčet schopností, co vše Ulysse Speedometer zvládá a umí, je opravdu velice dlouhý – posuďte sami.

  • Měření rychlosti pomocí GPS zaručuje vysokou přesnost. Rychlost lze zobrazovat v mílích za hodinu, kilometrech za hodinu, nebo v uzlech. Pro každou jednotku rychlosti můžete definovat pracovní rozsah.
  • Maximální indikovaná rychlost je 1900 km/h, 1160 mph, či 1000 uzlů.
  • Aplikace podporuje uložení sady nastavení jako profilu. Mezi profily pak lze přepínat, takže můžete mít například jeden profil pro jízdu na kole a druhý pro jízdu autem.
  • Ukládání trasy pohybu.
  • Překryvná vrstva s tachometrem zobrazuje malý ukazatel rychlosti, který je permanentně viditelný bez ohledu na to, v jaké aplikaci se právě nacházíte. Umístění tachometru lze určit individuálně pro jednotlivé aplikace tak, aby vám ukazatel nepřekážel. Snadno tak doplníte aplikaci o informace, které sama neposkytuje (například Navigaci Google o zobrazení rychlosti jízdy).
  • Rychlé přepínání jednotek rychlosti, aktivace HUD (Head-up display) a další funkce jsou dostupné po tapnutí na stupnici rychloměru.

Měření rychlosti pomocí GPS Měření rychlosti pomocí GPS

Překryvná vrstva s tachometrem Překryvná vrstva s tachometrem

Head-up display Head-up display

  • Možnost přiřazení libovolných tří aplikací, které se spustí po klepnutí na ikonu indikace signálu GPS. Snadno tak můžete vyvolat svou oblíbenou navigaci, hudební přehrávač či jiný program, který používáte při řízení.

Možnost rychlého spuštění až tří aplikací Možnost rychlého spuštění až tří aplikací

Možnost rychlého spuštění až tří aplikací Možnost rychlého spuštění až tří aplikací

Možnost rychlého spuštění až tří aplikací Možnost rychlého spuštění až tří aplikací

  • Tři stránky se zástupci na často používané programy v sekcích Aplikace, Komunikace a Navigace. Kteréhokoli ze 36 zástupců si můžete upravit dle libosti.

Zástupci na často používané programy Zástupci na často používané programy

Zástupci na často používané programy Zástupci na často používané programy

Zástupci na často používané programy Zástupci na často používané programy

  • GPS kompas, který neovlivňuje kovová konstrukce automobilu.
  • Měření průměrné rychlosti – do této sekce se dostanete po klepnutí na kompas. Dlouhým stiskem kompasu dosavadní měření vynulujete. Ulysse Speedometer automaticky počítá průměrnou rychlost pohybu a celkovou průměrnou rychlost celé cesty.

Režim kompasu Režim kompasu

Režim průměrné rychlosti Režim průměrné rychlosti

  • Upozornění na rychlostní limity – můžete definovat až deset rychlostních limitů a aplikace vás upozorní vizuálně i zvukem, když některý z nich překročíte.
  • Režim HUD (Head-up display) – promítá informace na čelní sklo automobilu, takže pokud položíte telefon na palubní desku obrazovkou vzhůru, budete moci sledovat aktuální rychlost přímo ve vašem zorném poli. Viditelnost je samozřejmě závislá na mnoha faktorech, počínaje schopnostmi displeje telefonu, přes úroveň osvětlení interiéru, až po aktuální světelné podmínky. Nejlepších výsledků pochopitelně dosáhnete ve tmě respektive v noci.

Režim HUD (Head-up display) Režim HUD (Head-up display)

Režim HUD (Head-up display) Režim HUD (Head-up display)

Režim HUD (Head-up display) Režim HUD (Head-up display)

  • Vyhledávání adres – zjišťuje adresu vaší aktuální pozice buď na požadavek uživatele, nebo automaticky.
  • GPS výška – přesné měření výšky prostřednictvím satelitní navigace.
  • “Závodní režim” – aplikace měří vzdálenost a čas pro zrychlení z 0 na 100 km/h, z 0 na 60 mph a na 1/4 míle.

GPS výška GPS výška

Závodní režim Závodní režim

  • Předdefinované a uživatelské měření trasy – obsahuje všechny informace o aktuální cestě, cestách za aktuální a včerejší den, aktuální týden a měsíc a souhrnné informace od instalace aplikace. Tyto informace obsahují dobu trvání cesty, překonanou vzdálenost, souřadnice a adresu startu a cíle, rychlost (maximální, průměrná a klouzavý průměr) a čas (celkový, pohybu a prodlev).

Statistiky Statistiky

Statistiky Statistiky

Statistiky Statistiky

  • Uživatelská měřidla, která lze přejmenovat a kdykoli vynulovat.
  • Různé limity pro km/h a mph – můžete tak snadno přepínat všechna nastavení omezení při cestách za hranice.

Zapnutí/vypnutí rychlostních limitů Zapnutí/vypnutí rychlostních limitů

Nastavení rychlostních limitů Nastavení rychlostních limitů

Nastavení rychlostních limitů Nastavení rychlostních limitů

 • Přizpůsobitelné barvy uživatelského rozhraní.
 • Podpora dokovací stanice/držáku v autě – aplikace se automaticky spustí a ukončí při zapojení/odpojení ke stanici.
 • Režim, ve kterém se tachometr aktivuje pomocí tlačítka Domů, pokud je telefon v režimu Auto.
 • Indikace stavu baterie.
 • Schopnost běžet v režimu na pozadí – v tomto módu jsou zaznamenávány všechny informace o čase, vzdálenosti a rychlosti, aplikace vás také upozorní při překročení rychlostního limitu.
 • Zobrazení rychlosti ve stavovém řádku – v režimu na pozadí může zobrazovat aktuální rychlost ve stavovém řádku a dokonce vizuálně upozorňovat na rychlostní limity.

Z následujícího bezmála desetiminutového videa si můžete udělat poměrně přesnou představu o tom, jakými funkcemi Ulysse Speedometer disponuje i jak vypadá.

Ulysse Speedometer Video

Ulysse Speedometer Video

Jak funguje v praxi?

Jak vidíte, seznam deklarovaných funkcí a vlastností je skutečně mimořádně dlouhý, proto se pojďme podívat, jak to celé funguje ve skutečnosti. Pro testování jsme použili Ulysse Speedometer v placené verzi Pro.

Po spuštění se nejprve zobrazí licenční ujednání, se kterým je nutné souhlasit, chcete-li aplikaci používat. V dalším dialogovém okně jsou prezentovány novinky, které přinesla poslední verze. Pak se již dostanete do prostředí aplikace, kterému dominuje ukazatel rychlosti. Velmi pozitivním zjištěním je skutečnost, že program komunikuje “hezky česky”. Položky, které umí zobrazit více různých údajů, mají u sebe indikátory v podobě malých koleček. Přepínání údajů probíhá, jak bychom očekávali, horizontálním posunem.

Licenční ujednání Licenční ujednání

Přehled novinek Přehled novinek

Prostředí aplikace Ulysse Speedometer Prostředí aplikace Ulysse Speedometer

Projděme si nyní celý displej shora dolů položku po položce. Zcela nahoře je vlevo aktuální čas, vpravo datum a den v týdnu. Následuje nejvýraznější a největší prvek – ukazatel rychlosti. Když na něj klepnete, dostanete se k další nabídce:

  • Noční režim/denní režim – přepíná mezi dvěma úrovněmi podsvětlení obrazovky a kontrastu barev (nižší, která se hodí pro tmavé prostředí a vyšší pro použití ve dne).

Nabídka po klepnutí na tachometr Nabídka po klepnutí na tachometr

Denní režim Denní režim

Noční režim Noční režim

  • Reset MAX rychlost – vymaže informaci o nejvyšší zaznamenané rychlosti.
  • Profiles – přepínání mezi přednastavenými profily zobrazení.
  • HUD – přepne aplikaci do režimu “Head-up display”. Telefon pak můžete položit na palubní desku a do čelního skla bude odrazem promítána aktuální rychlost.
  • Units, alarms – nastavení jednotek rychlosti pohybu a zapnutí/vypnutí upozornění na překročení rychlosti.
  • Menu – obsahuje další položky například pro orientaci obrazu, vstup do aktuálních, dnešních, včerejších, týdenních, měsíčních a celkových statistik, včetně údajů pro až tři různé uživatele. Dále v této sekci najdeme globální nastavení aplikace, zaznamenané trasy, možnost odeslání e-mailu vývojářům a zobrazení rychlé nápovědy. Tato nabídka se zobrazí také stiskem tlačítka Menu na telefonu.
  • App, Com a Nav – nastavení zástupců aplikací pro rychlé spuštění.

Nabídka pod tlačítkem Menu Nabídka pod tlačítkem Menu

Nabídka App Nabídka App

Nabídka Nav Nabídka Nav

Nabídka Com Nabídka Com

Další položkou hlavní obrazovky je kompas, ukazující směr pohybu. Tapnutím můžete tento ukazatel přepnout na zobrazení průměrné rychlosti.

Režim kompasu Režim kompasu

Režim průměrné rychlosti Režim průměrné rychlosti

Třetí sekce shora zobrazuje ujetou vzdálenost a čas. Pohybem doprava můžete přepínat mezi až třemi různými uživateli, pro které lze vést oddělené statistiky. Tapnutím zahájíte novou cestu.

Ujetá vzdálenost a čas až pro tři uživatele Ujetá vzdálenost a čas až pro tři uživatele

Ujetá vzdálenost a čas až pro tři uživatele Ujetá vzdálenost a čas až pro tři uživatele

Ujetá vzdálenost a čas až pro tři uživatele Ujetá vzdálenost a čas až pro tři uživatele

Nenápadný indikátor zobrazuje přesnost určené polohy v metrech. Do nabídky, která se zobrazí po tapnutí, si můžete přidat zástupce aplikací, které pak můžete spouštět touto cestou.

Indikace přesnosti Indikace přesnosti

Možnost přidání zástupce Možnost přidání zástupce

Rychlý zástupce zvolené aplikace Rychlý zástupce zvolené aplikace

Další ukazatel má tři režimy, mezi kterými můžete přepínat tapnutím:

 • Zobrazení průměrné rychlosti jízdy a celkové průměrné rychlosti.
 • Nadmořská výška (nepochopitelně ve stopách, nicméně to se dá v nastavení změnit).
 • Závod (tedy měření zrychlení z 0 na 60 mph, z 0 na 100 mph a na 1/4 míle).

Průměrné rychlosti Průměrné rychlosti

Nadmořská výška Nadmořská výška

Závod Závod

Poslední “listovací” ukazatel zobrazuje ujetou vzdálenost a čas jízdy za poslední den/včerejší den/týden/měsíc/celkem.

Dnešní statistika Dnešní statistika

Včerejší statistika Včerejší statistika

Statistika za týden Statistika za týden

Statistika za měsíc Statistika za měsíc

Celková statistika Celková statistika

Zcela dole je zobrazena adresa místa, kde se aktuálně nacházíte (je-li k dispozici) a ukazatel stavu baterie.

Možnosti nastavení

Nastavení najdete v sekci Menu-Settings, kde lze ovlivnit velmi širokou škálu parametrů a přizpůsobit tak celý program svým požadavkům a představám.

Nastavení - hlavní nabídka Nastavení – hlavní nabídka

Nastavení - hlavní nabídka Nastavení – hlavní nabídka

  • Profiles – v této sekci můžete spravovat profily aplikace.

Nastavení profilů Nastavení profilů

Nastavení profilů Nastavení profilů

Nastavení profilů Nastavení profilů

  • Jednotky – nastavení jednotek rychlosti (km/h/mph/uzly), vzdálenosti (kilometry/míle a stopy/námořní míle), úhlové jednotky, formát pozice (několik typů GPS souřadnic), použití 24hodinového formátu času, stupňů Celsia a jednotek pro měření výšky (metry/stopy)

Nastavení jednotek Nastavení jednotek

Nastavení jednotek rychlosti Nastavení jednotek rychlosti

Nastavení jednotek vzdálenosti Nastavení jednotek vzdálenosti

  • Speedometer – nastavení vzhledu a parametrů ukazatele rychlosti – na výběr je například analogový nebo digitální vzhled, zobrazení/skrytí maximální naměřené rychlosti, určení pracovního rozsahu tachometru (nemá smysl mít u Škody Favorit tachometr do 240 km/h), nastavení rychlostních limitů.

Nastavení tachometru Nastavení tachometru

Nastavení rychlostních limitů Nastavení rychlostních limitů

Nastavení rychlostních limitů Nastavení rychlostních limitů

  • Status bar – zapnutí/vypnutí zobrazení rychlosti v oznamovací liště s volitelnou možností použití tmavých čísel.

Nastavení stavové lišty Nastavení stavové lišty

Zobrazování informací v notifikacích Zobrazování informací v notifikacích

  • Práce na pozadí – v této sekci je možné určit, jak se aplikace zachová v případě odsunutí na pozadí stiskem tlačítek Domů nebo Zpět.
  • Overlays – nastavení vykreslování překryvné vrstvy, která zobrazuje ukazatel rychlosti nad právě běžící aplikací (například Navigací Google, která sama o sobě rychlost neukazuje). Můžete zde nastavit, zda se má tato vrstva ukazovat nad všemi nebo jen určitými programy, jaké údaje má zobrazovat (ve výchozím režimu je to rychlost, kompas, výška, ujetá vzdálenost a čas) a jaká akce se má provést při tapnutí na prvek překryvné vrstvy.

Nastavení práce na pozadí Nastavení práce na pozadí

Nastavení překryvné vrstvy Nastavení překryvné vrstvy

Aplikace s překryvnou vrstvou Aplikace s překryvnou vrstvou

  • Nastavení vzhledu – v této sekci lze ovlivnit některé vizuální parametry aplikace, například odlišnou velikost číslic pro různé rychlosti, barvy rozhraní a číslic, nebo nastavení úrovně podsvětlení v nočním režimu.

Nastavení vzhledu Nastavení vzhledu

Nastavení vzhledu Nastavení vzhledu

Nastavení vzhledu Nastavení vzhledu

  • Nastavení HUD – možnost přímého zobrazení bez zrcadlového obracení, nastavení jasu a barev, zobrazování průměrné rychlosti (celkové, nebo jen pohybu) v HUD.

Nastavení HUD Nastavení HUD

Nastavení HUD Nastavení HUD

Nastavení HUD Nastavení HUD

  • Start/Stop settings – nastavení automatického spouštění a ukončení aplikace například při připojení/odpojení k vozu, nabíječce, vložení do dokovací stanice, povolení Bluetooth.
  • Různé – další možnosti nastavení, které se jinam nevešly – například zobrazování v režimu celé obrazovky, rozložení displeje, majitele telefonů s AMOLED displeji pak určitě potěší ochrana před vypalováním obrazu.

Nastavení v sekci Start/Stop settings Nastavení v sekci Start/Stop settings

Nastavení v sekci Různé Nastavení v sekci Různé

Nastavení v sekci Různé Nastavení v sekci Různé

  • Track settings – v této sekci můžete aktivovat ukládání informací o projetých trasách.

Nastavení v sekci Battery Monitor Preferences Nastavení v sekci Battery Monitor Preferences

Nastavení v sekci Track settings Nastavení v sekci Track settings

Zdarma, nebo zaplatit?

Aplikace je dostupná ve verzi zdarma, nebo v placené variantě Pro za necelých 23 Kč. Jsme přesvědčeni o tom, že většina uživatelů po otestování sáhne po placené verzi, protože přináší:

 • Ve verzi zdarma je funkce překryvné vrstvy (zobrazení údajů nad jinými běžícími aplikacemi) dostupná jen po dobu dvou týdnů, což je dle našeho mínění asi nejpodstatnější důvod ke koupi.
 • Verze zdarma dovoluje v sekcích App, Com a Nav umístit maximálně 18 zástupců, placená dvakrát tolik.
 • Možnost uložení záznamu cesty na paměťovou kartu či odeslání e-mailem je dostupná pouze ve verzi Pro.

Resumé

Ulysse Speedometer je po vizuální stránce nesporně velice povedená aplikace, která dokáže svým způsobem proměnit i stařičké auto v hyper-moderní stroj s futuristickým palubním počítačem. Umíme si představit, že by tímto způsobem někdo “vytunil” své přibližovadlo například zakomponováním tabletu či telefonu do palubní desky (ano, můžeme polemizovat o tom, zda by se ještě jednalo o tuning, nebo tuzing).

Z praktického hlediska oceňujeme sběr a vyhodnocování velmi široké škály dat a z nich počítaných statistik, které vypovídají mnohé o stylu jízdy, jakož i dynamických vlastnostech vozidla. Stávající uživatelé oceňují například měření zrychlení, pěkné grafické provedení, rozsáhlou škálu nabízených funkcí včetně promítání rychlosti do čelního skla.

Stávající uživatel Libor Sobek spolu s dalšími považuje tento program za “Asi nejlepší co, jsem vyzkoušel.” Tomáš Kunst ve svém hodnocení konstatuje: “Umí to úplně všechno a ještě spoustu dalších věcí, co by mě ani nenapadly. Je to přesně ten program, co jsem sháněl po přechodu ze Symbianu na Android, protože tam jsem měl podobný a často ho používal.” Podobně hodnotil Ulysse Speedometer také Josef Vondrášek: “Každodenně používám, propojení s technologií NFC nemá chybu. Vlezu do auta, přiložím telefon k štítku, odstartuje se tento program a nastavení Car profilu. Jen by bylo super, aby automaticky spustil program senzor GPS.”

Drobnou výtku musíme směřovat k ne zcela dokonalému překladu do češtiny. Většina položek je sice správně přeložena, nicméně sem tam narazíte i na některé, jež zůstaly v původním znění. Další výhradu máme k provedení překryvné vrstvy, kdy se nám dva údaje vzájemně zakrývaly, nicméně to může být specifická chyba našeho zařízení nebo jen problém, který by šlo vyřešit v nastavení.

Pozitivem je také skutečnost, že se autoři o svůj program starají a v průměru každé dva měsíce vydávají aktualizaci, která nejen opravuje zjištěné chyby, ale také rozšiřuje funkcionalitu.

Ulysse Speedometer zdarma si stáhl více než milion uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,5. Počet instalací placené verze překročil hranici deseti tisíc a známka je v tomto případě velmi pěkných 4,7.

Ulysse Speedometer
Verze Liší se dle zařízení
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma


22,59 Kč

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

No Image-02

SpeedView: GPS tachometr pro váš Android

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
3 min. uložit na později

Komentáře (12)