Alternativní recovery TWRP pro telefony Pixel a Pixel XL je k dispozici
- Zprávičky
-
Karel Kilián
- 16.11.2016
- 4
- čtení: 2 minut uložit na později

Technologičtí nadšenci oceňují na Androidu jeho otevřenost, mimo jiné možnost flashnout do zařízení úplně jinou ROMku nebo kernel. Takový krok má celou řadu výhod – uživatel tak může získat čistý (či alespoň čistší) Android bez bloatware, měnit řadu parametrů, ke kterým by se s výchozím softwarem nedostal a podobně. Na začátku jsou však zpravidla nezbytné dva kroky: odemknutí zavaděče (bootloaderu) a flashnutí alternativní konzole pro obnovení (recovery). Právě včera byla vydána alternativní recovery TWRP pro telefony Pixel a Pixel XL.
Vývojář, vystupující na diskuzním fóru XDA Developers pod přezdívkou Dees_Troy, ohlásil první alfa verzi pro Pixel a Pixel XL. Tím otevřel dveře k dalším možným krokům. Je ale na místě upozornit, že první alfa verze může být nestabilní a vykazovat řadu chyb, proto není vhodné ji instalovat na telefony, od kterých očekáváte spolehlivost.
TWRP pro telefony Pixel a Pixel XL může přinést problémy
Jeden z problémů je způsobený zavedením šifrováním na úrovni souborů (File Based Encryption PEF) v Androidu Nougat, které může automaticky smazat data ze zařízení, pokud obnovení nefunguje správně. Z tohoto důvodu je důrazně doporučeno provést před jakoukoli operací zálohu všech důležitých dat. Instalací TWRP pro telefony Pixel také ztratíte dříve získaná oprávnění roota – aplikace SuperSU s TWRP nefunguje. Rozhodně není doporučeno provádět instalaci na zařízení s více uživatelskými účty – v tuto chvíli TWRP podporuje jen systém s jedním uživatelem. Na tomto problému však autor pracuje a je možné, že v dohledné době vydá novou verzi, která si s více účty již poradí.
Počítejte s jiným způsobem instalace
Postup instalace se z důvodu změn v systémových oddílech na Androidu 7.0 poněkud liší od zavedených zvyklostí. Proto je vhodné si před instalací důkladně prostudovat celý postup. V podstatě jde o zavedení TWRP obrazu a následnou automatizovanou instalaci skriptem, který flashne TWRP do obou spouštěcích oddílů. K provedení operace budete potřebovat USB ovladače, Minimal ADB & Fastboot a obraz TWRP pro dané zařízení. Stažený soubor je pak nutné zkopírovat do interní paměti telefonu a současně ponechat i v počítači. Pak přes příkazový řádek a příkaz fastboot boot path/to/twrp.img provedete dočasné zavedení konzole pro obnovení.

Recenze Google Pixel: Když spojíte špičkový hardware a ryzí Android
Obrazy alternativní recovery TWRP můžete stahovat z následujících odkazů:
Přes konzoli pro obnovení lze provádět celou řadu operací, jako je kompletní záloha telefonu, instalace alternativních ROMek, kernelů a modů. K nejpopulárnějším nástrojům na tomto poli patří ClockworkMod a právě TWRP.
Máte na svém telefonu alternativní recovery? Pokud ano, v čem spatřujete její největší přínos, a proč byste její instalaci doporučili ostatním?
Zdroje: androidauthority.com, xda-developers.com, forum.xda-developers.com, forum.xda-developers.com.
S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi
Komentáře (4)