Alternativní recovery TWRP pro telefony Pixel a Pixel XL je k dispozici

twrp-pro-telefony-pixel_ico

Technologičtí nadšenci oceňují na Androidu jeho otevřenost, mimo jiné možnost flashnout do zařízení úplně jinou ROMku nebo kernel. Takový krok má celou řadu výhod – uživatel tak může získat čistý (či alespoň čistší) Android bez bloatware, měnit řadu parametrů, ke kterým by se s výchozím softwarem nedostal a podobně. Na začátku jsou však zpravidla nezbytné dva kroky: odemknutí zavaděče (bootloaderu) a flashnutí alternativní konzole pro obnovení (recovery). Právě včera byla vydána alternativní recovery TWRP pro telefony Pixel a Pixel XL.

Vývojář, vystupující na diskuzním fóru XDA Developers pod přezdívkou Dees_Troy, ohlásil první alfa verzi pro Pixel a Pixel XL. Tím otevřel dveře k dalším možným krokům. Je ale na místě upozornit, že první alfa verze může být nestabilní a vykazovat řadu chyb, proto není vhodné ji instalovat na telefony, od kterých očekáváte spolehlivost.

Alternativní recovery TWRP pro telefony Pixel a Pixel XL je k dispozici Alternativní recovery TWRP pro telefony Pixel a Pixel XL je k dispozici

TWRP pro telefony Pixel a Pixel XL může přinést problémy

Jeden z problémů je způsobený zavedením šifrováním na úrovni souborů (File Based Encryption PEF) v Androidu Nougat, které může automaticky smazat data ze zařízení, pokud obnovení nefunguje správně. Z tohoto důvodu je důrazně doporučeno provést před jakoukoli operací zálohu všech důležitých dat. Instalací TWRP pro telefony Pixel také ztratíte dříve získaná oprávnění roota – aplikace SuperSU s TWRP nefunguje. Rozhodně není doporučeno provádět instalaci na zařízení s více uživatelskými účty – v tuto chvíli TWRP podporuje jen systém s jedním uživatelem. Na tomto problému však autor pracuje a je možné, že v dohledné době vydá novou verzi, která si s více účty již poradí.

Počítejte s jiným způsobem instalace

Postup instalace se z důvodu změn v systémových oddílech na Androidu 7.0 poněkud liší od zavedených zvyklostí. Proto je vhodné si před instalací důkladně prostudovat celý postup. V podstatě jde o zavedení TWRP obrazu a následnou automatizovanou instalaci skriptem, který flashne TWRP do obou spouštěcích oddílů. K provedení operace budete potřebovat USB ovladače, Minimal ADB & Fastboot a obraz TWRP pro dané zařízení. Stažený soubor je pak nutné zkopírovat do interní paměti telefonu a současně ponechat i v počítači. Pak přes příkazový řádek a příkaz fastboot boot path/to/twrp.img provedete dočasné zavedení konzole pro obnovení.

Obrazy alternativní recovery TWRP můžete stahovat z následujících odkazů:

Přes konzoli pro obnovení lze provádět celou řadu operací, jako je kompletní záloha telefonu, instalace alternativních ROMek, kernelů a modů. K nejpopulárnějším nástrojům na tomto poli patří ClockworkMod a právě TWRP.

Máte na svém telefonu alternativní recovery? Pokud ano, v čem spatřujete její největší přínos, a proč byste její instalaci doporučili ostatním?

Zdroje: androidauthority.com, xda-developers.com, forum.xda-developers.com, forum.xda-developers.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)