[Test] Bezdrátová nabíječka Samsung

41dlPLHKt3L

Byť žijeme v době, kdy je bezdrátové téměř vše, samotnému přenosu elektřiny se bezdrátové technologie zatím poměrně dost vyhýbají. Pokud samozřejmě bereme v potaz fyziku, není se čemu divit. A i kdyby například bezdrátové nabíjení fungovalo u každého telefonu, bylo by vůbec o co stát? Není nakonec ten kabel lepší? I na tuto otázku se pokusíme odpovědět v naší krátké recenzi, která se bude zabývat především bezdrátovou nabíječkou pro Samsung Galaxy S4.

41dlPLHKt3L

Vzhled a nastavení

Placka, kterou uzříte po otevření krabice, se nese v duchu samsungovského designu a kdyby měla na přední části černý displej, klidně bychom ji považovali za nový Galaxy Note. Svými rozměry přesahuje klasickou Galaxy S4 zhruba o centimetr na každé straně a s naší bílou variantou krásně ladí. Ještě než ale položíme mobil na nabíjecí plochu, je potřeba si pár věcí ujasnit. Samotný proces nabíjení totiž nefunguje sám o sobě, nejprve totiž musíte u svého mobilu vyměnit zadní kryt (tudíž pozor na barvu). Alternativní kryt je dodáván společně s nabíječkou a vyznačuje se tím, že je o pár milimetrů tlustší – obsahuje totiž hardware nutný pro podporu indukčního nabíjení.

71Z-a1y2EbL._SL1500_ 71fjG8AbbRL._SL1500_

Udávaná tloušťka mobilního telefonu se standardním krytem je 7,94 mm, přičemž bezdrátové nabíjení mu přidá necelá 2 milimetry – dostáváme se tak na tloušťku 9,70 mm. Rozdíl pro pozorné oko je sice patrný, laik si však prakticky ničeho nevšimne. Jako možnou výhodu lze brát i to, že čočka fotoaparátu je nyní i o něco více zapuštěna a hrozba poškrábání je tím pádem nižší. Na druhou stranu je jasné, že například oblíbený flip cover nelze zatím s bezdrátovou nabíječkou využívat a pravděpodobně si budeme muset počkat na samostatnou variantu.

EP-WI950 Galaxy S4 White Wireless Charging Kit - Samsung UK Accessories - OVERVIEW (1)

V neposlední řadě vás jistě bude zajímat, jak se bude nabíječka chovat, pokud máte na mobilním telefonu ochranný kryt. Tady je bohužel každá rada drahá, protože zkrátka není v našich silách vyzkoušet každý “cover”, který je pro Galaxy S4 dostupný. Zkusili jsme proto několik pokusů, při kterých jsme jednak zkoušeli zvednout telefon nad nabíječku, aby nedocházelo k přímému kontaktu a následně jsme i vyzkoušeli vložit mezi telefon a nabíječku různě tlusté “překážky”. Došli jsme k celkem uspokojivému závěru, že pokud je tloušťka ochranného obalu vašeho telefonu maximálně 4 mm (což jsou asi všechny) a není vyrobena z nějakého extrémně agresivního materiálu, pak nebudete mít problém.

Proces nabíjení

Telefon tedy máme vybavený alternativním krytem, vše je řádně zapojeno – nezapomeňte, že nabíječka funguje jen s oficiálním adaptérem od Samsungu, který má udávaný proud 2 A. Je dost možné, že pokud jej ztratíte či rozbijete, nebude vám nabíječka se standardním USB adaptérem fungovat. Konečně, samotné nabíjení: Galaxy S4 už tak patří mezi telefony s relativně rychlým nabíjecím cyklem, s dodávanou dvouampérovou nabíječkou jej lze ze zcela “vyšťaveného” stavu dostat na sto procent zhruba za tři hodiny. Vzhledem k tomu, že je nutno při bezdrátovém nabíjení počítat s nějakou ztrátou, není výsledný čas žádným překvapením. Náš testovaný model dokázal nabít Galaxy S4 v čase 4 hodiny a 2 minuty. To je poměrně slušná doba, pokud bereme v potaz daň za pohodlí, kdy není potřeba třikrát otáčet USB konektor (který navíc bývá zapadlý pod stolem či za postelí).

512XiodxoxL._SL1200_

Drobný háček ale spočívá v tom, že nabíjecí plocha není neomezená a telefon je na nabíječce velmi volně položen. Možná je zbytečné vytvářet modelové situace a řešit “co by, kdyby…” Na druhou stranu, pokud doma máte například domácího mazlíčka, který si libuje ve shazování věcí ze stolu, může se vám klidně stát, že ráno naleznete mobil sice třeba nepoškozený, ale bohužel i nenabitý. Aktivní plocha se mimo jiné nachází vlastně jen kolem centra nabíječky a i když je velmi příjemné telefon jen tak položit vedle klávesnice a nechat ho nabíjet, má kabel stále výhodu v tom, že je přece jen lépe aretován. Možná vám připadá naše kritika jako hnidopišství, ale je třeba si uvědomit, že pohodlnost bezdrátového nabíjení je zkrátka vykoupena pár věcmi, se kterými je třeba počítat.

Verdikt

Samsung rozhodně odvedl dobrou práci a jejich bezdrátová nabíječka funguje tak, jak má. Designově ladí s modelem Galaxy S4 a na možnosti jednoduše odložit svůj telefon na elegantní bílý ovál na pracovním stole je něco neokoukaného. K produktu v podstatě nemáme výhrady, jen je potřeba počítat s několika omezeními, které s sebou tato technologie nese. V první řadě je nutno používat pouze dodaný zadní kryt pro mobilní telefon, dále počítejte s poněkud delší nabíjecí dobou a je třeba brát v potaz i to, že aktivní styčná plocha se nachází v okolí středu nabíječky. Ve všech ostatních ohledech se jedná o skvělý doplněk k vašemu telefonu.

 

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (24)