Většinu telefonů můžou hackeři sledovat: Pro opravu aktualizujte na Android 9 Pie

hackeri muzou sledovat android zarizeni

Výzkumníci z bezpečnostní společnosti Nightwatch Cybersecurity odhalili novou zranitelnost, která hackerům umožňuje sledovat velkou většinu Android zařízení. Chyba umožňuje aplikacím ignorovat oprávnění k přístupu do systémového vysílání. Z něj se pak dá získat název Wi-Fi, ke které je zařízení připojená, BSSID, MAC adresu zařízení, informace z DNS serveru a lokální IP adresu. Tyto informace stačí hackerům k tomu, aby získali adresu, kde je zrovna zařízení.

Hackeři můžou sledovat většinu Android zařízení. Oprava je pouze v Androidu 9 Pie

Nemusí se přitom útok točit jen kolem získání reálné adresy, dostat se dá i k samotné Wi-Fi síti. Je tu jedna dobrá zpráva a jedna špatná. Nejprve začneme tou dobrou. Google již zranitelnost opravil v Androidu 9 Pie. Ta špatná zpráva je v tom, že poslední verzi Androidu má momentálně méně jak 0,1 procent všech uživatelů, kteří používají Android.

bezpecnostni aktualizace android

A co hůř, podle společnosti Nightwatch Cybersecurity, která chybu objevila, nemá Google v plánu chybu opravovat u starších verzí Androidu. Ve zkratce to tak znamená, že pro opravu musíte aktualizovat své zařízení na Android 9 Pie. To je samozřejmě problém pro hodně lidí, jednak je tu skupina lidí, kteří se dočkají aktualizace až za několik měsíců. Pak je tu ale také hodně lidí, kteří na své zařízení už nedostanou aktualizaci na Android 9 Pie vůbec.

I díky tomu doporučuje Nightwatch Cybersecurity dávat si pozor na instalaci aplikací mimo Google Play. Obzvlášť u takových, o kterých přesně nevíte, co dělají, nebo je stahujete z neznámého zdroje. Může se stát že v sobě budou mít škodlivý kód, který dokáže této zranitelnosti využít.

Vlastníte zařízení, které by mělo obdržet aktualizaci na Android 9 Pie?

Zdroj: phonearena.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)