Telefon s více než dvěma výřezy nebude. Google nastolil nová pravidla

vyrezy pravidla google android p

Výřezy v displeji vtrhly na trh s telefony jako tornádo. Stačilo pár měsíců a výřez můžeme nalézt na desítkách zařízení. Na rychle vzniklou situaci musel reagovat i Google, který v chystaném Androidu P počítá již s jejich podporou. Zároveň to ale nesmí výrobci telefonů přehánět. Stanovil také jasná pravidla, které se týkají výřezů. Co přesně výrobci telefonů nemůžou?

Maximum jsou dva výřezy, a to pouze na vrchní a spodní straně, říká Google

Tyto zajímavé informace, které se týkají výřezů, jsme se dozvěděli z blogového příspěvku, který je určen vývojářům Android aplikací. Mluví se v něm obecně o „vykousnutí displeje“ a jak to bude s podporou aplikací v Androidu P. Zajímavá je část, kde se Google vyjadřuje k množství a k umístění výřezů.

telefony vyrez android p podpora

Google údajně „spolupracuje“ s výrobci telefonů. Pravděpodobně tak půjde o dohodu, že pokud chtějí výrobci využívat obchod Play a služby Google, musí splňovat tato pravidla. Výsledkem je to, že Android P telefony nemůžou mít více než dva výřezy v displeji, na každé straně telefonu je povolen pouze jeden výřez a zároveň nesmí být na levé a pravé straně, ale pouze v horním a spodním okraji. Samozřejmě někteří můžou namítnout, že tato opatření jsou zbytečná, protože stejně neexistuje ještě telefon, který by měl dva výřezy.

Jenže stačí vidět, jak rychle se výřez v displeji stal trendem. Minulý rok před vydáním Essential Phone ještě nikdo nečekal, že výřezy budou mít takhle důležitou roli. Je také dost možné, že telefonů s dvěma výřezy se dočkáme ještě na konci roku. Někteří si ještě možná pamatují koncept ZTE Iceberg. Což je zrovna telefon, který by se mohl na trhu zanedlouho objevit.

vyrezy google android p

Důvod těchto omezení však není ten, že by byl Google odpůrce výřezů. Jde hlavně o vývojáře Android aplikací, kteří nyní ví, jak můžou optimalizovat své aplikace a kde mají počítat s výřezy u telefonů. Takže se nemůže stát, že by vyšel telefon, který bude mít výřez na levé a pravé straně, který by schoval například ovládací prvky aplikace.

Myslíte si, že se ještě tento rok dočkáme telefonu, který má dva výřezy?

Zdroj: theverge.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později
system android 8

Android 8 novinky: Shrnutí hlavních funkcí

Články David Trlica David Trlica
4 min. uložit na později

Komentáře (6)