Telefon Samsung Galaxy Note 3 – kreslící plátno na dlani [recenze]

samsung-galaxy-note-3

Obrovský displej, dotykové pero, nekompromisní výkon, skvělá výbava a vysoká cena. Tento popis skvěle padne na dnešní testovaný přístroj – Samsung Galaxy Note 3. Pojďme si tohoto obra představit a ukázat, jakých vylepšení se oproti předchůdci dočkal.

Řada Galaxy Note nepředstavuje pouze telefony s obrovským displejem a vysokým výkonem, ale oproti konkurenci se odlišuje především přítomností dotykového pera, které zefektivní práci s přístrojem. Silný hardware je ovšem samozřejmostí – Samsung vpravil do své chlouby čtyřjádrový procesor Snapdragon 800, který doplňuje 3GB RAM paměť.

Obsah recenze

Obsah balení

Galaxy Note 3 představuje jeden z největších telefonů na trhu, přesto nám do redakce dorazila krabička, která zase tak velká není. Možná trochu netradiční je „dřevěné krytí“.

samsung-galaxy-note-3 (21)

Do krabičky se kromě samotného velikána vměstnala ještě také 2A nabíječka se speciálním USB kabelem, který rozšiřuje standardní MicroUSB standard a umožní větší dávku proudu, což zužitkujeme v rychlejší nabíjení. Jedná se o standard MicroUSB 3.0. Nechybí ani špuntová sluchátka s náhradními špunty, ovládáním a mikrofonem na kabelu či několik papírových materiálů.

samsung-galaxy-note-3 (22)

samsung-galaxy-note-3 (26)

Trochu nás ovšem překvapil další sáček se železnou sponkou a sadou plastových tyčinek. Na jejich funkci jsme nepřišli. Tento nástroj slouží k výměně hrotů v dotykovém peru.

samsung-galaxy-note-3 (24)

Vzhled a dílenské zpracování

Je to obr. Zhruba tak budou vypadat myšlenky člověka, který toto zařízení poprvé spatří. 5,7″ displej je skutečně obrovský a díky němu logicky narostl celý telefon. Nový Note je hranatější a spíše než svého aktuálního předchůdce připomíná první řadu Galaxy Note. Rámečky po stranách displeje jsou velmi tenké a ani v dolní či vrchní části není zbytečně moc prostoru navíc. Samsung opět zanechal prostřední hardwarové oválné tlačítko, které je doplněno dvěma senzorovými po stranách. Nad displejem září stříbrný reproduktor pro volání a vpravo od něj plní svou funkci senzory přiblížení a osvětlení. V pravém rohu nalezneme také objektiv přední kamerky.

samsung-galaxy-note-3 (7)

samsung-galaxy-note-3 (28)

samsung-galaxy-note-3 (64)

Velkou změnu prodělala zadní část –  i Samsung si je evidentně vědom, že přístroje s tradičním plastovým zpracováním vypadají lacině, a tak se snažil zadní kryt o poznání vylepšit. To se povedlo i nepovedlo. Záda mají imitovat kůži, což vypadá velmi netradičně na pohled i na dotyk. Stále ovšem každý pozná, že se jedná pouze o plastovou náhražku a o kůži se nejedná. Navíc se to ke zbytku plastové konstrukce vůbec nehodí. To je ovšem čistě subjektivní záležitost, takže nebudeme vynášet soudy za všechny uživatele. Abychom se vrátili zpět do kolejí popisu, uprostřed nás stříbrný nápis upozorňuje, kdo za zrodem přístroje stojí, a čočka s LED diodou prozrazuje přítomnost kvalitního fotoaparátu.

samsung-galaxy-note-3 (10)

samsung-galaxy-note-3 (11)

Samsung se jako jeden z mála stále drží rozebíratelné konstrukce, díky čemuž může uživatel libovolně měnit baterie. Přístroji se dají tedy velmi snadno odstranit záda a vykoukne na nás baterie a sloty pro MicroSIM a MicroSD.

samsung-galaxy-note-3 (32)

samsung-galaxy-note-3 (37)

samsung-galaxy-note-3 (39)

Celý přístroj je stejně jako většina přístrojů řady Galaxy olemován stříbrným plastem, který má imitovat kov. Boky Notu jsou určeny pro ovládací tlačítka – napájení vpravo, ovládání hlasitosti vlevo.

samsung-galaxy-note-3 (12)

samsung-galaxy-note-3 (14)

Vrchní strana přístroje dovolí uživateli zasunout sluchátka do 3,5mm konektoru a černý puntík nás ujišťuje, že Samsung nezapomněl ani na infračervený port.

samsung-galaxy-note-3 (16)

Důležitá je ovšem spodní strana, která slouží pro připojení datového kabelu a standardního MicroUSB kabelu. Nechybí zde ani zdířka reproduktoru, sekundárního mikrofonu a hlavně stylus. Tomu se budeme věnovat v samostatné kapitole.

samsung-galaxy-note-3 (15)

samsung-galaxy-note-3 (81)

A jaké jsou tedy naše pocity z konstrukce? Velmi smíšené. Rozhodně nemůžeme Samsungu vyčítat špatné zpracování – vše opravdu lícuje dobře a žádné parazitní zvuky se neozývají. Stejně tak je přístroj na svou velikost až extrémně lehký, což chválíme. Teď ovšem přichází druhá strana mince – plastové zpracování Samsungu příliš nejde. Telefon pořídíte za cenu blížící se 20 000 Kč, a přesto vám přístroj v rukou přijde trochu jako plastová maketa. I plast jde udělat lépe, tady se to příliš nepovedlo.

Konstrukce v bodech

  • přístroj je obrovský
  • váha je extrémně nízká vzhledem k velikosti telefonu
  • plastová záda mají imitovat kůži, vypadá to zvláštně
  • zpracování je na velmi dobré úrovni – nikde nic nevrže
  • přístroj působí kvůli použitým plastům dost lacině

Hardware a displej

Snapdragon 800 – čtyřhlavá saň

Řešení společnosti Qualcomm letos představuje to nejlepší, co může váš přístroj pohánět. Není proto divu, že i Samsung sáhl po Snapdragonu 800, který v sobě ukrývá čtyři jádra Krait 400 s frekvencí 2,3 GHz. Tento procesor nabízí nadstandardní porci výkonu a doplňuje ho velmi výkonný grafický akcelerátor Adreno 330, který je se Snapdragonem úzce spjat. Výkon bez kompromisů, takový je Note 3.

A to není vše. Samsung vpravil do testovaného přístroje také 3GB RAM paměť, což je o rovný gigabajt více než většina konkurence. Nemyslíme si, že by zde byl nějaký větší přínos (2 GB bohatě stačí), ale alespoň máme jistotu, že nás velikost paměti nebude nikdy limitovat. Pro spuštěné aplikace je připraveno přibližně 2,5 GB a po startu přístroje nám zbývá kolem 1,5 GB volného prostoru.

samsung-galaxy-note-3 (91)

Velikost úložného prostoru činí 32 GB, což by měla být pro většinu uživatelů dostatečná hodnota, ale Samsung nezapomněl ani na možnost snadného rozšíření pomocí MicroSD karty. Úložný prostor tak snadno navýšíme až o 64 GB.

Z 32GB interní paměti si systém vezme necelých 6 GB, zbytek by měl být dostupný pro naše data.

samsung-galaxy-note-3 (59)

Akumulátor pod zadním krytem dostal celých 3200 mAh. To je sice poměrně hodně, ne však k tak velkému displeji. V případě 5,7″ displeje bychom rádi viděli baterii s kapacitou přes 4000 mAh. Uvidíme ovšem, jak si povede Note 3 s výdrží v testech.

S konektivitou je na tom Note 3 přímo skvěle. Nabídne standardní bezdrátové technologie Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac) a Bluetooth 4.0 (LE), nechybí podpora datových sítí HSDPA, HSUPA či LTE a dočkali jsme se také NFC či infračerveného portu. Skvělé.

Také fotoaparát je výborný. Ten kvalitnější vzadu se pyšní rozlišením až 13 MPx, přední kamerka pro videohovory pak 2 MPx. Samsung fotoaparáty skutečně umí a potvrzuje to také nový Note. Výsledné fotografie si ukážeme v samostatné kapitole.

Hardware v bodech

  • displej: 5,7″ SuperAMOLED s rozlišením 1920 × 1080 pixelů
  • procesor: čtyřjádrový Snapdragon 800 s frekvencí 2,3 GHz
  • GPU:  Adreno 330
  • paměť: 3GB RAM, 32GB vnitřní (+MicroSD)
  • fotoaparát: 13MPx zadní, 2MPx přední
  • OS: Android 4.3
  • GPS: ano, A-GPS
  • Wi-Fi: 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Hotspot
  • Bluetooth: 4.0 (LE)
  • NFC: ano
  • baterie: 3 200 mAh
  • speciální vlastnosti: dotykové pero, infračervený port
  • rozměry: 151,2 x 79,2 x 8,3  mm
  • hmotnost: 168 g

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej – černá je prostě černá, tečka!

Samsung a technologie SuperAMOLED. Dva pojmy, které stojí bok po boku již několik let. Pod touto technologií se skrývá OLED displej, který nabízí skutečně velmi dobrou podívanou. Pestré barvy, dobrá čitelnost na slunci a hlavně – černá barva je díky možnosti vypínání pixelů skutečně černá. Má to však i druhou stranu mince – barvy jsou nepřirozeně přesaturované (softwarová úprava to dokáže zmírnit) a hrozí vypalování displeje a ztráta kvality barev. To se zpravidla děje až tak po dvou letech používání, a tak to rozhodně není tak závažný problém, jak by se mohlo zdát.

galaxy-note-3

Rozlišení činí již standardních 1920 x 1080 pixelů, což na ploše 5,7″ znamená jemnost 386 ppi. I když jsou dnes na trhu přístroje, jejichž jemnost překračuje hodnotu 400 ppi, je to úplně zbytečné. Hodnota daleko nad 300 našim očím bohatě stačí a jednotlivé pixely pouhým okem prostě nerozeznáme.

Nechybělo ani automatické řízení jasu, které ve většině případů fungovalo bez problémů. Občas se nám ale stalo, že se přístroj odmítal několik vteřin přizpůsobit okolnímu osvětlení a zbytečně nás na jasu šidil.

samsung-galaxy-note-3 (60) samsung-galaxy-note-3 (61)

Displej v bodech

  • barevné podání je na velmi dobré úrovni
  • čitelnost na slunci je dobrá
  • pozorovací úhly jsou dobré
  • displej je velmi jemný (386 PPI)
  • černá je díky OLED technologii skutečně černá
  • barvy jsou přesaturované
  • po delší době používání hrozí ztráta kvality displeje (řádově po dvou letech provozu)

Test výkonu (benchmarky)

Přístroj jsme také podrobili sérii syntetických testů, které mají za úkol změřit výpočetní a herní výkon. Vždy jsme provedli několik opakovaných pokusů a výsledek poté zprůměrovali. Výsledky jsou ovšem – jako vždy – pouze orientační, a nemusí tak ukazovat reálný výkon zařízení.

antutu

quadrant

3D-Mark-Extreme

SmartBench-2012-Productivity

SmartBench-2012-Game

 

Herní výkon

Výkonný hardware uvnitř přímo vybízí k tomu, abychom Note 3 proměnili v herní konzoli. Vyzkoušeli jsme tedy několik náročných 3D titulů, které dokážou zatopit každému přístroji.

Real Racing 3

Tento závodní simulátor se dočkal velké popularity i díky skvělému grafického zpracování. Zároveň se ovšem stal tak trochu symbolem pro špatnou optimalizaci, a tak se u této hry zapotí všechny přístroje. Adreno 330 v Notu 3 si však s titulem poradilo velmi obstojně a hrálo se nám velmi dobře.

samsung-galaxy-note-3 (6)

Modern Combat 4: Zero Hour

Tato akční pecka figuruje téměř v každé naší recenzi, neboť nabídne výbornou akční atmosféru a výborné grafické zpracování. Optimalizace je taktéž na velmi dobré úrovni a nebylo tak žádné překvapení, že Galaxy Note 3 nic nenamítal a hraní bylo naprosto plynulé.

samsung-galaxy-note-3 (11)

N.O.V.A. 3 – Near Orbit

Akční FPS titul, který se stále drží na špici s výborným grafickým zpracováním. Většina přístrojů, která nám v redakci projde pod rukama, si s titulem neporadí na 100 %. To ovšem není případ dnešního testovaného přístroje, který opět ukazuje, že Snapdragon 800 v kombinaci s grafickým akcelerátorem Adreno 330 tvoří silnou dvojici.

samsung-galaxy-note-3 (7)

Need for Speed: Most Wanted

Pokud patříte mezi hráče počítačových her, jistě jste na tuto sérii či dokonce titul narazili. Velice oblíbená arkádová závodní hra se dočkala své verze i na mobilní přístroje a stala se velmi oblíbenou. Grafické zpracování je taktéž na skvělé úrovni, a tak jsme hru nainstalovali na Note 3. Jak to dopadlo? Velmi dobře – hra běžela naprosto plynule.

samsung-galaxy-note-3 (9)

Závěr

Nestává se tak často, že by si testovaný přístroj poradil se všemi tituly, které mu naservírujeme. Nejnovější Note to však dokázal a vypadá to, že sázka na Qualcomm se letos táboru Samsung povedla.

Připojení k počítači

Telefon se po připojení k počítači zobrazí jako MTP zařízení, což s sebou nese jednu nevýhodu – ne všechny programy dokážou s těmito zařízeními pracovat. Průzkumník ve Windows však žádné problémy nemá, tudíž nebude mít ani drtivá většina uživatelů.

Rychlost přenosu souborů

Pro testování rychlosti jsme jednoduše přenesli soubor o velikosti 1,92 GB (2 069 924 668 bajtů) a změřili, za jak dlouho se do zařízení přenese. Stopky se zastavily na hodnotě 1 minuta a 31 sekund, což znamená rychlost přibližně 21,7 MB/s.

Poté jsme stejný soubor nahráli opět do PC. To se povedlo za 1 minutu a 24 sekund, tedy rychlostí cca 23,5 MB/s.

Konektivita

Rychlé datové sítě

V našich končinách byl problém vyzkoušet plný potenciál tohoto přístroje, neboť se pyšní podporou těch nejrychlejších sítí včetně LTE. V našem testu přístroj hbitě stahoval data přes HSDPA v „rychlejších“ oblastech a pokud nebyla rychlejší síť k dispozici, automaticky se síť změnila na EDGE. LTE jsme bohužel neměli možnost vyzkoušet, neboť nám to tuzemští operátoři neumožňují.

Wi-Fi

Testovaný přístroj si poradí takřka se všemi existujícími standardy bezdrátové technologie Wi-Fi a my jsme na žádné problémy nenarazili. A to jsme Wi-Fi používali téměř nepřetržitě.

Bluetooth

Ani modrý zub nezlobil. Soubory se podařilo v pohodě přenést, vyzkoušeli jsme také Android Beam (párování přes NFC a přenos přes Bluetooth). Opět žádný problém.

NFC

Tato bezkontaktní technologie dosud není zdaleka standardní výbavou mobilních přístrojů a zpravidla se jí dočkávají jen dražší modely. Ono se není vůbec čemu divit – užitečného využití zatím není tolik, aby byli výrobci nuceni NFC do každého přístroje přidávat. Většina uživatelů možná ani neví, co to NFC je a k čemu slouží. Note 3 za skoro 20 000 Kč nemůže NFC postrádat a také jsme tuto technologii vyzkoušeli. Anténa je umístěna tak, že se nám bez většího problému podařilo komunikovat s redakčním One X+ a taktéž jsme bez problémů přesunuli obrázek z Galerie.

Infračervený port

Říkáte si, jak to, že zde figuruje technologie, kterou již ve svém dosavadním přístroji dávno nemáte a máte ji za přežitek? Pak vás musíme vyvést z omylu – infračervený port se dnes stále používá a s největší pravděpodobností ho používáte i vy každý den. Dálková ovládání jsou odpovědí. A stejnou funkci má infraport i v Notu 3, který spolu s aplikací WatchOn dokáže ovládat vaše domácí spotřebiče.

Tato aplikace v sobě obsahuje databázi spousty přístrojů různých značek. Po startu aplikace stačí zvolit typ přístroje, značku a telefon se pokusí dorozumět. U novějších přístrojů známějších značek je skoro jistota, že se vše zdaří.

samsung-galaxy-note-3 (64)

Po úspěšném přidání přístroje se změní Note 3 v dálkový ovladač. Velmi šikovné, ale zároveň nic nového.

samsung-galaxy-note-3 (62)

GPS

Okrajově jsme vyzkoušeli také GPS uvnitř telefonu a musíme říci, že s nalezením své polohy nemá Note 3 žádný problém. Zařízení tak může sloužit například jako autonavigace, ale zaměření polohy samozřejmě používají i další aplikace (Geocaching, Facebook, Widgety, počasí atp.).

samsung-galaxy-note-3 (18)

 

Baterie a výdrž telefonu

Samsung Galaxy Note 3 dostal do vínku obrovskou 3200mAh baterii, ale zároveň také obrovský displej, který spotřebuje skutečně hodně energie. I přesto jsou výsledky výdrže velmi dobré – musíme mít totiž na paměti, že displej při běžném používání není trvale rozsvícen, a tak se obrovská baterie skutečně hodí.

Pokud budete přístroj šetřit, hravě se dostanete ke dvěma dnům výdrže a nejspíše i déle. My jsme měli nepřetržitě spuštěny datové přenosy či Wi-Fi, provedli sérii hovorů, prohlíželi internet, maily, spustili i nějakou hru na několik minut a stejně jsme se dostali s výdrží nad 24 hodin! A to je skutečně výborné. Většina uživatelů totiž například přes noc datové přenosy vypne, takže by výdrž byla ještě delší.

samsung-galaxy-note-3 (4) samsung-galaxy-note-3 (14) samsung-galaxy-note-3 (17)

Vyzkoušeli jsme také, jak dlouho vydrží nový Note načítat stránky přes Wi-Fi se zapnutým displejem. Dostali jsme se na hodnotu 4 hodiny a 53 minut. Je ale potřeba říci, že jako vždy testujeme stránky našeho portálu, které jsou velmi světlé. To technologii SuperAMOLED nesvědčí, neboť jsou rozsvíceny téměř všechny pixely a spotřeba je větší než u LCD panelů. Při běžném brouzdání ale pravděpodobně narazíte také na tmavé stránky, které zdaleka nebudou spotřebovávat tolik energie, takže bude výdrž přístroje za normálních okolností ještě o něco větší.

samsung-galaxy-note-3 (12)

 

Uživatelské prostředí

Jsem Android 4.3, těší mě

Nový Note je vůbec prvním zařízením kromě řady Nexus s nejnovějším Androidem 4.3, které se nám dostalo do redakce. Systém si polepšil o některé funkce, ale jako běžný uživatel to nejspíše ani nepocítíte. Navíc je systém od Samsungu zahalen do nadstavby TouchWiz, a tak je skoro jedno, o jakou verzi Androidu se jedná (z pohledu běžného uživatele).

samsung-galaxy-note-3 (65)

TouchWiz – zmalovaný Android

Samsung patří mezi  výrobce, kteří jsou přesvědčeni, že uživatelé více než rychlý a jednoduchý čistý Android ocení spíše nadstavbu, která obsahuje spoustu nadstandardních funkcí a také barevnější prostředí. Přesně tak by se totiž dala charakterizovat nadstavba TouchWiz, která se už léta objevuje v těchto přístrojích. Note 3 samozřejmě není výjimkou. Pokud k sobě postavíte Note 3 a například o něco starší Galaxy S4, na první pohled je prostředí úplně totožné, i když se jedná o jinou verzi systému Android.

Změněno bylo takřka vše – zamykací obrazovka, prostředí domácí obrazovky a menu, menu fotoaparátu, notifikační lišta atp. Nemůžeme za uživatele rozhodnout, zda je lepší přístroj s TouchWizem či bez, ale jedná se o tak razantní změnu systému, že má většinou tato nadstavba dva typy uživatelů – ti, kteří ji milují, a ti, kteří by Samsung za TouchWiz nechali zkrachovat. Kam patříte vy?

V případě Galaxy Notu jsme ovšem za některé nadstandardní funkce rádi. Zejména práce se stylusem je zde výborně vyřešena, což by v čistém Androidu rozhodně nešlo. Naopak nás netěší některé úplně zbytečné aplikace, které se navíc spouští, aniž bychom si to přáli (S-Voice, Časopis).

samsung-galaxy-note-3 (66) samsung-galaxy-note-3 (67) samsung-galaxy-note-3 (68)

Rychlost a stabilita prostředí

Přístroj je velmi rychlý. Nic jiného jsme ani nečekali, neboť jej žene nejvýkonnější čipové řešení na trhu – čtyřjádrový Snapdragon 800 – a také 3GB RAM paměť není rozhodně brzdou. Pokud bychom ovšem rychlost srovnali například s konkurenční Xperií Z1 od Sony se stejným hardwarem, musíme uznat, že přístroj od Sony je stále o něco rychlejší. Galaxy Note 3 se občas u něčeho nějakou tu vteřinku rozhoduje, což se u „zetjedničky“ nedělo. Je celkem jisté, že v tom má prsty nadstavba TouchWiz, která je napěchována spoustou potřebných i nepotřebných funkcí, a tak je logicky náročnější na systémové prostředky. Horší optimalizace se s TouchWizem táhne skoro od samého počátku a i menší bratříček Galaxy S4 se nechlubí 100% plynulým prostředím. Konkurence skoro ano.

Se stabilitou jsme problémy neměli. Aplikace se neukončovaly ani se přístroj nezasekl. Zde si Samsung zaslouží pochvalu.

Prostředí Androidu 4.3

samsung-galaxy-note-3 (69) samsung-galaxy-note-3 (71) samsung-galaxy-note-3 (72) samsung-galaxy-note-3 (39) samsung-galaxy-note-3 (45) galaxy-note-3 (2)

Softwarová výbava

Multi Window

Obrovský displej přímo láká k využití co největší pracovní plochy – o to se skvěle postará funkce Multi Window, která dokáže plochu displeje rozdělit pro dvě aplikace. Jejich plochu lze libovolně měnit. Menší omezení tu přeci jen je – Samsung předem vybral aplikace, které tuto funkci podporují, a nemůžete tedy „půlit“ libovolně.

samsung-galaxy-note-3 (43) samsung-galaxy-note-3 (44)

S-Voice

Apple iPhone má Siri, Samsung má S-Voice. Korejský výrobce se nenechal zahanbit a před více než rokem představil hlasovou asistentku, která hbitě naslouchá vašim příkazům a plní je. Bohužel není tato funkce dostupná v češtině, tudíž je otázkou, zda má pro českého uživatele využití. O to více zamrzí, že se S-Voice spouští po dvojkliku prostředního tlačítka, což člověk velmi často udělá omylem, a tak se s S-Voice nedobrovolně setkáte každou chvíli.

samsung-galaxy-note-3 (45)

Zprávy

Podobně je to s touto aplikací, která se spustí, pokud prstem přejedete od spodního okraje směrem k prostředku. Opět se aplikace mnohokrát spustila, aniž bychom to vyžadovali. A co se vlastně uvnitř skrývá? Pokud si někdo vybaví BlinkFeed od konkurenční společnosti HTC, pak již víte. Jedná se o souhrn zpráv a článků, které jsou formou dlaždic rozmístěny na obrazovce. Samsung se nejspíše nechal inspirovat konkurencí, a proto se touto funkcí v oficiální prezentaci snad ani nechlubil.

samsung-galaxy-note-3 (46)

Samsung Apps

V přístroji jsme nalezli ještě jeden obchod. Ten nabídne spoustu aplikací a některé dokonce levněji než na Google Play.

samsung-galaxy-note-3 (50)

Samsung Hub

Poměrně zajímavou službou je Samsung Hub. Zde jsme nalezli několik filmů, které jsme mohli za drobný poplatek stáhnout do svého přístroje.

samsung-galaxy-note-3 (51) samsung-galaxy-note-3 (52)

SketchBook

Aplikací pro tvorbu poznámek je v Galaxy Notu více, ale pro vážnější kreslení nejsou určené. Samsung tedy připravil aplikaci SketchBook, díky které se za pomocí stylusu můžete doslova kouzlit.

samsung-galaxy-note-3 (56) samsung-galaxy-note-3 (58)

Dotykové pero S-Pen

Galaxy Note 3 není jen obrovský telefon s brutálním výkonem a skvělou výbavou. Nad konkurencí se povyšuje hlavně díky přítomnosti dotykového pera, které velice přesně přenáší vaše tahy po displeji. Od první generace se dočkala tato technologie řady vylepšení, a tak je stylus skutečně výbornou pomůckou při práci s tímto velikánem.

Kreslení je skutečně lahůdkou – pero reaguje velice přesně a dokáže rozpoznat také sílu, kterou na displej vyvíjíme.

samsung-galaxy-note-3 (24)

Stylus na svém těle obsahuje tlačítko, které vyvolá několik speciálních gest.

samsung-galaxy-note-3 (77)

Pokud podržíme tlačítko a stylusem lehce mávneme nad displejem, objeví se akční nabídka, které nám umožní přistoupit například do rychlých poznámek, do vyhledávání, vytváření výstřižků či pořízení snímku obrazovky s možností kreslení.

samsung-galaxy-note-3 (35)

Pokud tlačítko podržíme, můžeme obkreslit některou z částí displeje, ta se vyřízne a máme možnost tento vzniklý výstřižek ihned sdílet svým přátelům jako obrázek.

samsung-galaxy-note-3 (27)

Velmi dobrou funkcí je Air View – stylus reaguje také nad displejem, a tak stačí přejet nad některý aktivní prvek a přístroj nám zobrazí další informace. Tuto funkci skvěle využijeme například v S Plánovači.

samsung-galaxy-note-3 (41)

Klávesnice

Předinstalovaná klávesnice od Samsungu nabízí poměrně dobře rozložené klávesy, na kterých se pohodlně píše. Může za to nejspíše obrovská plocha díky 5,7″ displeji. Samsung nezapomněl ani na automatickou opravu či predikci slov, které fungují dobře. Šikovná je také lišta s čísly nad samotnou QWERTZ klávesnicí či možnost psaní jako v klávesnici Swype. Na druhou stranu nám chybí rychlý přístup k některým znakům či třeba smajlíkům a možnost přepnout na QWERTY rozložení.

samsung-galaxy-note-3 (73)

samsung-galaxy-note-3 (74)

Další možností, jak zadávat text, je použít stylus. Ten může sloužit jako náhrada prstu či servírovat přístroji psaný text, který je následně převáděn do standardní formy.

samsung-galaxy-note-3 (92)

Kontakty a telefonování

Dialer

Aplikace kontaktů je od píky předělána ve stylu TouchWizu. Začněme Dialerem – obrazovkou pro vytáčení čísel. Nacvakání série čísel a její následné vytočení či uložení jako telefonní číslo je samozřejmost, nás ovšem zajímala především funkce T9, díky které je možné zadáváním čísel a písmen pod klávesami vyhledávat kontakty v telefonu. Zde ovšem přišlo trochu zklamání a překvapení. T9 Dialer funguje podivně. Ukažme si to názorně s našimi kontakty. Pokud například na displeji vyťukáte čísla 828, tak trochu čekáte, že se dočkáte kontaktu „Tata“. Místo toho vám přístroj ovšem nabídne „Ály táta“, a tak začnete volat úplně jinému otci. Vyhledávání Samsungu nejspíše dává přednost kontaktům, které jsou v abecedě výše a ne podle větší shody. Jiné přístroje v redakci s tímto problém nemají.

 galaxy-note-3 (2)galaxy-note-3 (1)

Další chyba – Note si poradí s diakritikou jen částečně. Pokud zadáme 73864, chtěli bychom dostat kontakt, ve kterém se nachází „Pětní“ (hledáme slečnu Pětníkovou), ale Note 3 nenajde nic. Redakční One X+ se stejnými kontakty s tím opět problémy nemá.

samsung-galaxy-note-3 (77)

Pokud se nám již podaří naťukat takovou kombinaci, aby se objevil hledaný kontakt, čeká na nás další překvapení. Z jiných přístrojů jsme zvyklí, že pokud vidíme daný kontakt, prostě na něj ťukneme prstem a vytáčíme. Samsung řekl ne a nutí nás nejprve kliknout na tento kontakt a poté na tlačítko volání. Jeden zbytečný a neintuitivní dotyk.

Kontakty

Místo pro vaše kontakty se opět pyšní stejným grafickým zpracováním jako zbytek systému a je vidět, že inženýři Samsungu jsou skutečně zaměřeni na barevné prostředí. V této aplikaci nalezneme standardně souhrn námi vybrané skupiny kontaktů, vyhledávání či možnost přidání nového kontaktu. Velmi dobrá je zkratka pro volání či psaní SMS – stačí na daném kontaktu přejet prstem doprava, respektive doleva.

samsung-galaxy-note-3 (78) samsung-galaxy-note-3 (79)

Telefonování

S přístrojem jsme provedli sérii telefonních hovorů a na žádný problém jsme nenarazili a ani nebyli druhou stranou upozorněni. Musíte se ovšem připravit na to, že s tak obrovským telefonem u ucha vypadáte komicky.

samsung-galaxy-note-3 (80) samsung-galaxy-note-3 (81)

Multimédia

Proč s sebou nosit další zařízení pro přehrávání hudby, když to hravě zvládne i mobilní telefon, že? O přehrávání hudby se postará aplikace Hudba, která postačí nenáročným uživatelům. Nabídne příjemné prostředí, náhodné přehrávání, opakování či třeba ekvalizér.

samsung-galaxy-note-3 (82) samsung-galaxy-note-3 (83)

A kvalita výstupu? Ta je průměrná. Na skvělé Beats Audio to prostě nemá, ale pokud to s poslechem hudby myslíte vážně, stejně byste k tomu mobilní telefon nikdy nepoužili.

Zadní reproduktor je velmi hlasitý, díky čemuž nezmeškáte téměř žádnou událost. Kvalitní poslech na nás ale rozhodně nečeká a při nejvyšší hlasitosti je občas problém rozumět, co nám chce vlastně zpěvák sdělit.

 

Fotoaparát a natáčení videa

Kvalita fotoaparátů se u mobilních telefonů stále zlepšuje a pokud nám přeje dobré světlo, dokážeme pořídit kvalitní fotografie. Samsung fotoaparáty skutečně umí – Galaxy Note se dočkal 13MPx fotoaparátu vzadu a 2MPx vpředu. Nechybí samozřejmě možnost natáčení Full HD videa, automatického zaostřování či LED dioda pro přisvícení. Kvalita fotek je velmi dobrá a Note 3 se rozhodně řadí k mobilům s nejlepším fotoaparátem. Už ale také víme, že na Sony Xperii Z1 či LG G2 to nemá.

Aplikace

samsung-galaxy-note-3 (85) samsung-galaxy-note-3 (87)

Fotografie a video

20130919_101828 20130919_101946 20130919_102258 20130919_110141 20130919_131331 20130919_131356_Richtone(HDR) 20130922_132409 20130922_143847 20130923_111301 20130923_111703 20130923_123303

Panorama

20130919_131509

Prostorová fotografie

20130919_131525

HDR

20130923_123315_Richtone(HDR)

Samsung Galaxy Note 3 – test zadní kamery

Samsung Galaxy Note 3 - test zadní kamery

Závěr – fotí velmi dobře

Ani jsme jiný závěr nečekali. Menší bratříček Galaxy S4 fotí výborně a je tak logické, že novější přístroj nejvyšší řady bude fotit také skvěle. Mile nás překvapila také přítomnost prostorových fotografií, která plní stejnou funkci jako PhotoSphere na přístrojích Nexus.

http://uloz.to/xm3S9PKs/dcim-zip

Kdy, kde a za kolik?

Tento obr by měl dorazit na pulty českých obchodů již 25. září a Samsungu se tedy povedlo dostat přístroj do oběhu velmi krátce po oficiálním představení, což je skvělá zpráva. Horší už je to s cenou, neboť se jedná o jeden z nejdražších mobilních telefonů vůbec. Oficiální cena totiž činí 18 999 Kč. A to je prostě hodně.

Graf ceny produktu Samsung N9005 Galaxy Note 3 poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Je na čase všechny předchozí odstavce vstřebat a povědět si, jaký je vlastně Note 3 mimo prezentace Samsungu.

V první řadě stojí obrovský displej s Full HD rozlišením, který zaujme svou jemností, výborným barevným podáním, „skutečnou“ černou a dobrou viditelností na slunci. Pod kapotou se rovněž skrývá nejvýkonnější řešení na trhu v podobě čtyřjádrového procesoru Snapdragon 800, který je navíc doplněn nadstandardní 3GB RAM pamětí. Tradičně se může tento přístroj od Samsungu chlubit výborným fotoaparátem a celkově skvělou hardwarovou výbavou, kde nechybí NFC, infraport či třeba LTE. Těšila nás také přítomnost Androidu 4.3, který byl obohacen o některé velmi užitečné funkce díky prostředí TouchWiz. Obrovská baterie nás odměnila také nadstandardní výdrží na jedno nabití, což se u přístroje určeného k práci rozhodně hodí.

No a konečně se dostáváme k výhodě, kterou utíká veškeré konkurenci – dotykové pero. S-Pen provází řadu Note již od začátku a je vidět, že Samsung ve vývoji stále pokračuje a současná technologie je na velmi dobré úrovni. Stylus je velmi přesný, perfektně zapadl do konstrukce přístroje a i samotný systém dokáže skvěle využívat potenciál tohoto doplňku.

Pojďme se podívat také na to, co se v našich očích Samsungu nepovedlo. I přes nesouhlas některých zarytých fanoušků Samsungu musíme konstatovat, že použité materiály opět působí až neskutečně lacině. Imitace kůže se příliš nepovedla a jsme si jisti, že téměř nikdo si po osahání neuvědomí, že drží stroj za 19 000 Kč. Nemá to ovšem nic společného se zpracováním konstrukce, které je výborné – vše pasuje, lícuje a nikde nic nevrže.

Další neduhy vidíme v softwarové části. Systém Android 4.3 sice poslouchal velmi hbitě, ale ve srovnání s konkurencí se stejným hardwarem to už tak slavné není a je vidět, že TouchWiz by opět potřeboval trochu optimalizace. Občas se nám zdálo, že je přístroj doslova přecpán funkcemi, které běžný člověk snad ani nemůže využít. Často se nám spouštěla aplikace S-Voice a Zprávy kvůli gestům, které člověk velmi často omylem provede. Velice špatně fungoval také T9 Dialer, který špatně vyhledával a měl problémy také s diakritikou.

A na závěr vše trochu shazuje cena, která je postavena skutečně vysoko. 19 000 Kč za mobilní telefon je hodně velká investice a spoustu potenciálních zákazníků to zkrátka odradí. Je vidět, že Samsung si je zatraceně jist svou pozicí na trhu a jedinečností tohoto přístroje. Ale přiznejme si jedno – může si to ve své postavení dovolit.

Klady

+ Kvalitní zpracování
+ Nízká váha
+ Výborný displej s dobrým podáním barev, viditelností na slunci, jemností a podáním černé
+ Kvalitní fotoaparát
+ Velmi výkonný čtyřjádrový procesor
+ 3 GB RAM
+ Android 4.3
+ Dobrá výdrž na jedno nabití
Notifikační LED dioda
+ Infraport, NFC a LTE
+ Skvělé dotykové pero s mnoha funkcemi
+ Hlasitý reproduktor
+ Slot pro MicroSD

Zápory

– Vysoká cena
– Přístroj kvůli použitým materiálům působí velmi lacině
– Systém by si zasloužil lepší optimalizaci
– Některé funkce systému spíše překáží
– T9 Dialer špatně vyhledává a neporadí si dobře ani s diakritikou

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

 

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (54)