Telefon Samsung Galaxy A5 (2016): Styl na prvním místě (recenze)

Samsung Galaxy A5 (2016) titul

Samsung dlouho patřil mezi výrobce, kteří se bránili kovové konstrukci u svých telefonů, s příchodem modelu Galaxy Alpha se to však změnilo. Nezůstalo však pouze u tohoto jednoho telefonu a Samsung přišel s celou řadou kovových stylovek Galaxy A. V dnešní recenzi se podíváme na zástupce již druhé generace této řady – telefon Samsung Galaxy A5 (2016).

Obsah recenze

Obsah balení

Vedle samotného telefonu Samsung Galaxy A5 jsme v balení nalezli poměrně obvyklou skladbu příslušenství sestávající ze základního manuálu, klíče na vytažení šuplíku pro SIM a microSD kartu, USB kabelu a nabíječky s podporou rychlonabíjení. Přítomen je také sluchátkový headset s dálkovým ovládáním na kabelu, ten však svými hudebními schopnostmi uspokojí pouze méně náročné uživatele.

Samsung Galaxy A5 (2016) obsah baleni

Ve znamení kovu a skla

Jak padlo již v úvodu, Galaxy A plní v nabídce Samsungu roli designové řady. Tomu odpovídá nejen vzhled ale i použité materiály. Telefon na první pohled zaujme především šedým kovovým rámem mezi dvojicí tvrzených krycích skel. Samsung zvolil sklo Corning Gorilla Glass 4, které by mělo disponovat dostatečnou odolností vůči poškrábání, zároveň se jedná o takzvané 2.5D skla se zakulacenými hranami.

Samsung Galaxy A5 (2016) konstrukce

Když už jsme zmínili okraje telefonu, musíme Samsung Galaxy A5 (2016) pochválit za tenké okraje, díky čemuž i přes použití hardwarových tlačítek pod displejem zabírá plocha displeje 72,5  % celkové čelní plochy telefonu. Také díky tenkým okrajům se podařilo udržet rozměry telefonu na vcelku sympatických hodnotách – 144,8 x 71 x 7,3 mm. Na zádech se pochopitelně nalézá čočka primárního fotoaparátu, která mírně vystupuje nad povrch samotných zad, je však mírně zapuštěná pod úroveň okolního rámečku, což ji chrání před poškrábáním při položení telefonu na rovnou plochu.

Samsung Galaxy A5 (2016) záda

Zapínací tlačítko je dobře po ruce na pravé straně a ovládání hlasitosti se usídlilo na boku levém. Oproti běžným zvyklostem se zde k regulaci hlasitosti nepoužívá kolébkové tlačítko, nýbrž dvě oddělená tlačítka. U Samsungu je již tradicí, že své telefony osazuje dvěma senzorovými tlačítky pro multitasking a krok zpět, doplněnými o větší mechanické tlačítko a nejinak je tomu i v případě telefonu Samsung Galaxy A5 (2016). Napájecí microUSB konektor se společně s 3,5mm jackem a výstupem hlasitého reproduktoru nalézá na spodní hraně přístroje.

Samsung Galaxy A5 (2016) spodní strana

Kvalita konstrukce je na velmi vysoké úrovni a při držení telefonu se neubráníte dojmu, že máte tu čest s vlajkovým TOP modelem. Vzhledem k použitým materiálům však telefon v ruce také poměrně klouže, o otiscích ulpívajících na zádech telefonu ani nemluvě. Telefon je naštěstí opatřen olejofóbní vrstvou, která mu pomáhá otiskům alespoň částečně vzdorovat a umožňuje jejich snadné odstranění. Díky mírnému zakulacení skla i kovového rámu se pak telefon dobře drží a jeho okraje v ruce neřežou.

Zapamatuje si i váš dotyk

Telefon Samsung Galaxy A5 (2016) je vybaven také čtečkou otisků prstů. Ta se po vzoru předešlých modelů ukryla do mechanického tlačítka domů. Po přiložení předdefinovaného prstu tak můžete telefon odemknout bez nutnosti zadávat heslo, před identifikací vašeho otisku však musíte telefon nejdříve probudit právě pomocí tlačítka domů, nebo zapínacího tlačítka na boku telefonu. Čtečka za optimálních podmínek funguje rychle a přesně, je však náchylná na nečistoty a tak ji budete muset poměrně často otírat zejména od otisků.

Samsung Galaxy A5 (2016) čtečka otisků 2

Vedle odemknutí telefonu však můžete čtečku použít například pro odemykání vybraných aplikací nebo součástí systému týkajících se zabezpečení. Ve vybraných zemích, mezi které však Česká republika (zatím?) nepatří lze čtečku využít také k autentizaci platby prostřednictvím Samsung Pay. Škoda jen, že si čtečka pamatuje maximálně 3 otisky prstů.

Samsung Galaxy A5 (2016) – první pohled

Samsung Galaxy A5 (2016) - první pohled

Syté barvy a tichý zvuk

Displej telefonu Samsung Galaxy A5 (2016) se pyšní FullHD (1920 x 1080 px) rozlišením, které při úhlopříčce 5,2″ znamená excelentní jemnost obrazu 424 ppi. Díky použití Super AMOLED technologie pak displej nabídne „opravdu černou“ a syté barvy, které řada uživatelů preferuje. Zklamání pro nás však znamenaly pozorovací úhly, které nebyly u testovaného kusu vůbec přesvědčivé. I při mírném naklonění se barvy deformovaly a přecházely z teplých do studených odstínů. Tento jev byl obzvláště patrný, pokud zabírala větší plochu displeje bílá. Čitelnost displeje na slunci je na velmi dobré úrovni. Telefon obsahuje také několik režimů displeje a to včetně uživatelsky definovaného a adaptivního, který se automaticky mění na základě spuštěné aplikace.

Samsung Galaxy A5 (2016) displej

Výkony hlasitého reproduktoru v nás také vyvolaly mírné zklamání. V první řadě je výstup hlasitého reproduktoru umístěn poněkud nešikovně na spodní straně přístroje a při prohlížení videí či hraní her s telefonem naležato jsme jej často zakrývali rukou. Reproduktor by mohl být také hlasitější, v rušném prostředí totiž nebyl problém  vyzvánějící telefon přeslechnout. Na druhou stranu je alespoň kvalita reprodukce v tomto případě na přijatelné úrovni.

Samsung Galaxy A5 (2016) zvukový výstup

Něco podobného pak platí také u sluchátkového výstupu, který sice s námi nedávno recenzovaným Lenovem Vibe X3 nelze příliš porovnávat, v rámci své kategorie si však Samsung Galaxy A5 (2016) vede poměrně slušně. Zvuk je tedy dostatečně kvalitní, ovšem s některými (zejména kvalitnějšími) sluchátky má telefon problém s nižší maximální hlasitostí.

Hardware telefonu Samsung Galaxy A5 (2016)

Jak padlo již v samotném úvodu, Samsung Galaxy A5 (2016) představuje především designový model. Uživatele prahnoucí po výkonu tak nejspíš v některých ohledech zklame. Uvnitř telefonu se nachází 64bit chipset Samsung Exynos 7580 s osmi jádry Cortex-A53 vyrobenými za pomoci moderního 20nm výrobního procesu a taktovanými na 1,6 GHz. Až po sem je vše v pořádku a procesorový výkon tohoto řešení je opravdu slušný. Horší je to však s výkonem grafickým, jelikož telefon využívá slabší čip Mali-T720MP2. Úplně spokojeni nejsme ani s kapacitou RAM, která by u telefonu v této cenové kategorii mohla být vyšší než 2 GB. I přes zmíněné neduhy však testovaný telefon dosahoval v oblíbeném benchmarku AnTuTu skóre okolo 42 000 bodů, to bylo však zapříčiněno zejména výkonným procesorem. Interní úložiště disponuje kapacitou 16 GB, přičemž pro uživatele je k dispozici prostor o velikosti 11 GB. Baterie disponuje kapacitou 2900 mAh a dává tak předpoklad dvoudenní výdrže na jedno nabití.

Specifikace telefonu

  • Displej: 5,2'', Super AMOLED, 1920 x 1080 px
  • Procesor: Samsung Exynos 7580
  • RAM: 2 GB
  • Fotoaparát: 13 MP
  • Úložiště: 16 GB, Micro SD karta
  • Baterie: 2 900 mAh
Samsung Galaxy A5 (2016) widget Kompletní specifikace telefonu Samsung Galaxy A5 (2016) naleznete v našem katalogu Android zařízení

Nic pro náruživé hráče

Jak jsme již nakousli v předešlé kapitole, telefon využívá dvoujádrový grafický čip Mali-T720, který je však primárně určen pro zařízení nižší střední třídy a tak není problém na něj narazit i telefonu s řádově nižší cenou než v případě modelu Samsung Galaxy A5 (2016). Od toho se odvíjí i výkon tohoto čipu, který se ve spojení s FullHD displejem ukázal u některých titulů jako nedostatečný. Na telefonu jsme otestovali tituly jako Need for Speed: No Limits, Real Racing 3 nebo Dead Effect 2, přičemž naprosto plynule běžel pouze první jmenovaný. Real Racing 3 si automaticky nastavil vyšší kvalitu grafiky, než telefon zvládal a tento závodní titul tak sice byl hratelný, nicméně v některých pasážích se citelně trhal. FPS hororovka Dead Effect 2 běhala na telefonu bez potíží na nižší detaily, při vyšším nastavení však měla s plynulostí také problémy.

Samsung Galaxy A5 (2016) RR3

Konektivita

V oblasti bezdrátové konektivity si nemáme na co stěžovat, telefon totiž nabízí vše podstatné. Základem je LTE na všech českých frekvencích doprovázené rychlou dvoupásmovou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n. Přítomno je také Bluetooth 4.1NFC. O určení polohy se postará jak GPS s podporou A-GPS, tak GLONASS a digitální kompas. Služby určování polohy fungovaly v průběhu testu bezproblémově a to i při navigování v automobilu. MicroUSB konektor nabízí podporu OTG, s připojením k televizoru pomocí MHL však nepočítejte.

Samsung Galaxy A5 (2016) konektivita

Dva dny a rychlonabíjení

Zabudovaná, uživatelsky nevyměnitelná baterie nás, vzhledem k tloušťce telefonu, poměrně mile překvapila kapacitou 2900 mAh. Díky dobré optimalizaci ze strany výrobce jsme se tak mohli spolehnout na výdrž téměř 2 dny na jedno nabití, přičemž druhý den telefon obvykle vydržel do pozdního odpoledne, než si řekl o nabíječku. V průběhu testování jsme přitom baterii vůbec nešetřili a telefon využívali ke čtení záplavy e-mailů, prohlížení internetu, komunikaci přes IM klienty, poslech hudby a v neposlední řadě pochopitelně telefonování. K dispozici je také základní správce napájení se dvěma režimy.

Samsung Galaxy A5 (2016) baterie

Samsung Galaxy A5 (2016) bohužel nenabízí bezdrátové nabíjení, jeho absenci však částečně kompenzuje podpora rychlonabíjení. Díky tomu se kapacita baterie dostane z 15 % na plnou přibližně za hodinu a deset minut. Nabíjení probíhá tradičně zpočátku rychleji a ke konci nabíjecího cyklu zpomaluje.

Samsung Galaxy A5 (2016) nabíjení

Systém: TouchWiz na palubě

Samsung Galaxy A5 (2016) běží na operačním systému Android 5.1.1 Lollipop, obohaceném o známou nadstavbu Samsungu – TouchWiz. Tato nadstavba si za dobu své existence prošla celou řadou výrazných změn a ve své aktuální verzi působí poměrně svěže. Byť na první pohled vypadá relativně lehce, změny se dotkly naprosté většiny systémových součástí a čistý Android 5 zpoza této nadstavby prakticky nemáme šanci spatřit. Výrobce se však u Googlu mírně inspiroval a do launcheru implementoval čtečku Flipboard stejným stylem jak je tomu v čistém Androidu s Google Now. Samsung již v minulosti uzavřel partnerství s Microsoftem a tím pádem naleznete také v Galaxy A5 (2016) předinstalovanou řadu aplikaci tohoto softwarového giganta. To by sice mohla část uživatelů ocenit, ostatním ale nejspíš bude vadit, že tyto aplikace nelze odinstalovat ale pouze zakázat. Pokud navíc tyto aplikace nezakážete, budou vás na sebe upozorňovat notifikacemi – například s reklamou na volné úložiště v cloudu OneDrive.

Samotný systém běžel 90% času svižně, během testování jsme se ale setkali také se záseky prostředí a pády aplikací. Zapracovat by výrobce měl na správě operační paměti, stávalo se totiž, že telefonu docházela volná RAM a uživatel musel aplikace sám, ručně ukončit.

Telefon obsahuje celou řadu softwarových vylepšení, mezi která patří například tato:

  • Podpora témat
  • Práce s aplikacemi na rozdvojené obrazovce
  • Podpora zabezpečení Samsung KNOX
  • Režimy displeje
  • Hudební přehrávač s pokročilým ekvalizérem

Fotoaparát a natáčení videa

Hlavní fotoaparát nás kvalitou svých fotografií velmi mile překvapil. Snímač s rozlišením 13 MPx doplněný o optickou stabilizaci obrazu a objektiv o světelnosti f/1.9 podával přesvědčivé výkony jak za dobrých, tak i špatných světelných podmínek. Snímky jsou dostatečně ostré, detaily se na nich neslévají a nechybí ani věrné barevné podání. Fotoaparát neměl problém ani s focením blízkých objektů.

Fotoaparát ztrácí až v oblasti natáčení videa, kde není schopen nabídnout vyšší než Full HD rozlišení, a to při snímkovací frekvenci maximálně 30 FPS. Výsledné video je však po odhlédnutí od nižšího rozlišení a snímkovací frekvence poměrně kvalitní. Snímač si i přes nižší snímkovací frekvenci dobře poradí i s pohyblivými objekty.

Snadná na obsluhu a přesto plná užitečných funkcí – i tak by se dala shrnout použitá fotoaplikace, která nabízí celou řadu fotorežimů včetně režimu „Pro„. V případě telefonu Samsung Galaxy A5 (2016) se sice nejedná vysloveně o manuální režim, i tak jej ale zkušenější fotografové zcela jistě ocení. Další režimy fotoaparátu pak lze stáhnout z internetu. Chybět pochopitelně nesmí ani módní barevné filtry. Mezi speciality aplikace pak patří například ovládání hlasem či praktické zobrazení náhledu ihned po pořízení snímku.

Fotografie

HDR

Video

Fotografie i video v plném rozlišení.

Závěr

Cena telefonu Samsung Galaxy A5 (2016) se aktuálně na našem trhu pohybuje okolo 11 tisíc Kč, což je částka blížící se ceně TOP modelů některých výrobců a dokonce i základní variantu Samsungu Galaxy S6 můžete momentálně s cashbackem získat za jen o něco málo vyšší sumu.

Graf ceny produktu Galaxy A5 A510F poskytuje server Heureka.cz

Mezi silné stránky tohoto modelu pak patří zejména povedený, elegantní vzhled a špičkově zpracovaná konstrukce se sympatickými rozměry. Vedle designu bude mezi lákadla telefonu bezesporu patřit také čtečka otisků prstů, která si své uplatnění našla nejen jako prostředek pro odemknutí telefonu. Dalším zásadním argumentem ve prospěch telefonu je pak použitý fotoaparát, který v oblasti fotografií podává více než přesvědčivé výkony. Oceňujeme také na poměry designových přístrojů solidní výdrž na baterii.

Naopak v neprospěch telefonu mluví v první řadě poměr cena / výkon. Pokud se tak při výběru nového telefonu rozhodujete především podle tohoto parametru, Samsung Galaxy A5 (2016) z listu kandidátů pravděpodobně velmi rychle vypadne. Pokud by výrobce v budoucnu ještě trochu zapracoval na optimalizaci, tak by poměrně malá operační paměť nebyla příliš velkou překážkou, hráči mobilních her však Samsungu použití slabého grafického čipu budou jen těžko odpouštět. Na druhou stranu tento model ani nemá představovat herní telefon, čímž lze daná volba částečně ospravedlnit.

Finální verdikt: Samsung Galaxy A5 (2016) rozhodně není špatným telefonem, jen je aktuálně o něco dražší, než by se slušelo. Za pár měsíců, až jeho cena o pár tisícovek spadne, z něj bude velmi zajímavá koupě v oblasti designových telefonů se slušnou výbavou. Aktuálně si jej však koupí spíše fanoušci značky či ti, kteří se do jeho designu zamilovali, což ostatně sami naprosto chápeme.

Klady

+ Elegantní design.
+ Kvalitní materiály i zpracování.
+ Slušná výdrž.
+ Rychlonabíjení.
+ Kvalita produkovaných fotografií.
+ Čtečka otisků prstů.

Zápory

– Vyšší cena.
– Místy horší optimalizace systému.
– Pouze 2 GB RAM.
– Slabý grafický výkon.
– Horší pozorovací úhly displeje.
– Záda náchylná na zachytávání otisků.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)