Telefon Nexus 5 se blíží – souhrn informací o králi s Androidem 4.4 KitKat

LG-Nexus-5-mockup

Pojem Nexus představuje téměř dokonalé propojení mobilního přístroje a operačního systému Android. Vydání mobilního telefonu Nexus 5 se neúprosně blíží, a tak si pojďme dát dohromady všechny spekulace a snímky dohromady, než se vše oficiálně potvrdí.

Telefon či tablet, který dostane toto označení, je vyroben pod dozorem samotného Googlu, je obdařen nejnovější verzí systému Android a i samotný tvůrce systému o něj skvěle pečuje. Podle některých informací by mohl být nový Nexus spolu s Androidem 4.4 představen již 15. října, jiné tipují konec října. Tak i tak je na čase posbírat veškeré zmínky o tomto přístroji a ukázat si, co nás vlastně čeká. Bude opravdu nový Nexus 5 tak dobrý, jak se zdá?

LG znovu na koni

Poslední telefonní model, Nexus 4, sklidil spoustu pozitivních reakcí a vypadá to, že i další Nexus bude vytvořen v továrnách LG. Alespoň všechny snímky, na kterých se tento smartphone objevil, obsahovaly také logo LG. Podoba zařízení také již není tajná a pokud nás Google jen nekrmí, tak bude přístroj velmi podobný těmto konceptům.

Takto by měl nový Nexus vypadat. Líbí se vám? Takto by měl nový Nexus vypadat. Líbí se vám?

Výkonný hardware nemůže chybět

Přístroje řady Nexus se svým hardwarem spíše dohání konkurenci, ale to nic nemění na tom, že nový Nexus vždy obsahuje velmi výkonné “železo”, které se může rovnat nejlepším smartphonům na trhu. Nexus 5 bude tedy vybaven velmi výkonným čtyřjádrovým procesorem Snapdragon 800 od společnosti Qualcomm, který by měl tikat na frekvenci 2,3 GHz. Tomu bude samozřejmě sekundovat grafický akcelerátor Adreno 330, který je s řešením od Qualcommu spjat. Velikost paměti RAM se ustálila na hodnotě 2 GB, což je pro čistý Android dostačující hodnota. Dotykový displej si opět o nějakou desetinu palce polepšil a velikost se vyšplhala na necelých 5 palců (4,95). Tak velká úhlopříčka přímo vyžaduje Full HD rozlišení a nepřekvapí nás ani typ displeje, který společnost LG skutečně umí – IPS. Úplně jisti si zatím nejsme s fotoaparátem. Většina zdrojů se shoduje na 8MPx zadním fotoaparátu, který by měl mít také pokročilý optický stabilizátor obrazu. Objevily se dokonce spekulace, že by byl Nexus 5 vybaven fotoaparátem s technologií MEMS.

Specifikace

 • Displej – 4,95″ 1080p IPS LCD
 • Procesor – Snapdragon 800 quad-core CPU (MSM8947), 2,3 GHz
 • RAM – 2GB RAM
 • Úložiště – 32GB
 • Bezdrátové nabíjení
 • Fotoaparát – 8MPx zadní s OIS; 1,3MPx přední
 • Baterie – 2300 mAh
 • Akcelerometr; Senzor okolního světla; Kompas; Gyroskop; Senzor přiblížení; Senzor tlaku
 • HDMI výstup skrze Slimport
 • Notifikační LED
 • NFC; Bluetooth 3 (?); A-GPS; 802.11 b/g/n wifi
Hardware nezklame - Snadpragon 800, Adreno 330 a 2GB RAM Hardware nezklame – Snapdragon 800, Adreno 330 a 2GB RAM

Konečně 32GB paměť?

Ač byl Nexus 4 skutečně vynikající stroj, obrovsky ho shazovala velikost vnitřní paměti. Ta totiž činí u dražší verze 16 GB, což je sice pro většinu uživatelů dostatečná hodnota, ale spoustě zkrátka nestačí. Samozřejmě chybí také slot pro paměťové karty, tudíž je zákazník v pasti. Vypadá to ovšem, že se situace u Nexu 5 změní! Podle dosavadních informací se zdá, že bude přístroj vyráběn v několika verzích, přičemž minimálně 16GB a 32GB varianty bychom se měli dočkat. To je skutečně skvělá zpráva, neboť by se nový Nexus mohl stát terčem zákazníků, kterým zkrátka 16 GB nestačí.

Nexus 5 - zadní strana 32GB paměť by trh rozhodně uvítal

Dvě verze s rozdílnou velikostí paměti a baterie

Že Nexus s číslovkou 5 přijde ve dvou variantách, jsme si již pověděli. Rozdílná velikost interní paměti se používá velmi často, ale vypadá to, že nový Nexus přijde s novinkou – jednotlivé verze se budou lišit také kapacitou vestavěného akumulátoru. Verze s 32GB úložištěm by mohla přijít s akumulátorem o nadstandardní kapacitě 3000 mAh, menší 16GB verze se pak dočká “pouhých” 2300 mAh.

Že by dostal Nexus 5 3000mAh baterii? Můžeme jen doufat Že by dostal Nexus 5 3000mAh baterii? Můžeme jen doufat

Nový Android KitKat 4.4 na palubě!

S vydáním nového Nexu očekáváme také představení nejnovější verze systému Android s číslovkou 4.4. Zaběhlé a oblíbené označení Jelly Bean nyní střídá KitKat, který se již pomalu vžívá do povědomí všech fanoušků tohoto systému. A jakých novinek se dočkáme? Menších změn se dočká uživatelské prostředí, které by mělo být ještě o něco líbivější. Jako vždy zahrne nejnovější verze také poslední hardware, díky čemuž dokáže systém využít naplno potenciál všech TOP přístrojů. Vylepšení bychom se měli dočkat také v oblasti zabezpečení, výdrže na baterii či třeba hladší přechod mezi orientací displeje.

Název KitKat se vžívá velmi dobře Název KitKat se vžívá velmi dobře

nexus 5 2 nexus 5 1

Opět velmi lákavá cena

Na začátku týdne nás Karel Kilián informoval, že prý bude Nexus 5 stát polovinu ceny iPhonu 5S. To by byla určitě skvělá zpráva. A kolik to vlastně je? Oficiální obchod Applu nabízí svůj smartphone v 16GB verzi za 649 dolarů – Nexus 5 by tak stál 325 dolarů, tedy v přepočtu něco kolem 6100 Kč. Než začneme jásat, je potřeba si uvědomit, že tato cena bude nejspíše pro levnější 16GB variantu a hlavně ne na našem trhu. Nexus 5 v oficiální české distribuci může vlastnit úplně jinou cenovku, což by nebylo rozhodně poprvé. Myslet stále musíme na to, že jsou to pouze spekulace.

Nexus 5 prý bude stát polovinu ceny iPhone 5S Nexus 5 prý bude stát polovinu ceny iPhone 5S

 

Zahájení prodeje krátce po představení, u nás s jistotou později

Odhady jsou následující – Nexus 5 bude na domácím americkém trhu k dispozici již koncem října (nebo již pozítří?). To znamená, že již krátce po představení jej bude možné objednat přímo z Google Play, jako tomu bylo i u předchozích modelů. Je ovšem jasné, že český uživatel si bude muset nějakou tu chvíli počkat, než se tento klenot dostane také na tuzemský trh. Bohužel se čekání může protáhnout i na delší dobu než jeden měsíc.

Na český trh se Nexus 5 dostane určitě později Na český trh se Nexus 5 dostane určitě později

Závěr – bude Nexus 5 tak skvělý?

Řadu Nexus vyzdvihují před konkurencí dva aspekty – čistý Android, který není zatížen žádnou nadstavbou, a oficiální podpora přímo od Googlu, která se promítne ve skvělé softwarové podpoře – jako první dostanete nejnovější verzi Androidu a optimalizace samotného systému je na špičkové úrovni. Jsme si jisti, že i Nexus s číslovkou 5 si čest své rodiny zachová a v tomto ohledu nezklame.

Čeho se bojíme? Stejně jako předchozí telefonní Nexus bude “pětka” vycházet z vlajkové lodi společnosti LG, kterou nyní představuje model G2. Stejně jako u Nexu 4 se podle nás dočká nový model malých kompromisů – nejspíše ve fotoaparátu. Straší nás také možnost, že by velikost interní paměti nepřekročila hodnotu 16 GB a přístroj se nedočkal tak velké baterie jako G2. Obě tato tvrzení sice vyvracejí dosavadní spekulace, ale dokud nám to nepotvrdí samotný Google, můžeme pouze doufat.

Hardware bude s jistotou na špičkové úrovni a bude patřit vůbec k tomu nejlepšímu na mobilním trhu. Se zpracováním rovněž nemá společnost LG problémy a strašit nás tak může pouze design – to je ovšem čistě subjektivní záležitost.

nexus5-2

Otázky na konec – Jak by měl podle vás vypadat nový Nexus 5? Vlastníte starší Nexus a jak jste s ním spokojeni?

zdroj: [1], [2], [3]

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)