Co byste měli vyzkoušet, když se telefon nenabíjí?

Telefon nenabíjí

Co dělat v okamžiku, kdy připojíte nabíječku a během chvilky zjistíte, že se telefon nenabíjí? A jako naschvál se tak stane v okamžiku, kdy to nejméně potřebujete! Připravili jsme pro vás podrobný postup, co všechno můžete vyzkoušet, abyste zjistili příčinu tohoto problému.

Obsah článku – Kde může být problém?

Telefon nenabíjí? Proveďte kontrolu!

Jako první se můžete na nabíjení podívat z pohledu telefonu. Nainstalujte si aplikaci Ampere, zapněte ji a připojte telefon do nabíječky.

Ampere
Ampere

Jestliže se zařízení nabíjí, bude v u položky Stav zobrazeno Nabíjí se a čísla v horní části budou mít zelenou barvu. V horní části pak můžete sledovat, jakým proudem (v miliampérech) je baterie nabíjena, což může vypovědět jak o samotné nabíječce, tak i stavu kabelu. Hodnota nabíjecího proud samozřejmě bude kolísat, zejména s ohledem na aktuální odběr. Tímto způsobem můžete snadno zjistit, která z vašich nabíječek dosahuje nejlepší výkonnosti. Aplikace vám pomůže zkontrolovat, zda se telefon vůbec nabíjí, ale také který způsob nabíjení je nejlepší.

Pokud u položky Stav vidíte Vybíjí se a čísla v horní části jsou oranžová, pak se telefon nenabíjí. Tedy nabíjení z nějakého důvodu neprobíhá, nebo „nestíhá“ pokrýt aktuální odběr. V takovém případě doporučujeme projít všechny následující kroky.

Zkontrolujte zásuvku

Primární příčinou problému může být prostý fakt, že zásuvka nedodává elektrický proud. Ověření tohoto faktu je poměrně prosté – stačí místo telefonu připojit například lampičku či rychlovarnou konvici. Pokud se nezapne, čeká vás návštěva jističů či pojistek na trase. Jestliže nabíjíte z portu USB, zkuste jiný port, nebo ještě lépe jiný počítač.

nenabiji telefon kontrola zasuvky Zkontrolujte zásuvku

Zkuste jiný kabel

Další častou příčinou problémů s nabíjením je kabel. Zejména produkty výrobců třetích stran, pořízené za pár korun na AliExpresu či eBayi, svou kvalitou neodpovídají zavedeným standardům a po nějaké době začnou „haprovat“. Problém může být jak v samotné kabeláži, tak i v konektorech na obou koncích. Na opotřebení se podílí kroucení, ohýbání a podobné namáhání kabelu, konektory jsou pak velmi háklivé na šlápnutí a nešetrnou manipulaci. Postupné opotřebení je prakticky nevyhnutelné.

telefon nenabiji kontrola kabelu Častou příčinou problémů s nabíjením je kabel

Nejjednodušší způsob, jak diagnostikovat vadný kabel, je vyzkoušet jiný (ideálně nový, čerstvě rozbalený). Pokud ano, pak máte jistotu, že chyba je v původním kabelu. V opačném případě jste alespoň vyloučili jednu z nejčastějších příčin.

Zkontrolujte nabíjecí konektor

Pokud není nabíjecí konektor telefonu chráněn krytkou, velmi snadno se do něj dostane nečistota či vlhkost. Kovové plošky nabíjecího kabelu a konektoru pak nemají kontakt a nabíjení tudíž neprobíhá. K opotřebení dochází také v okamžicích, kdy je kabel proti konektoru zkroucený (typicky při nabíjení v autě), v krajních případech pak může dojít i k ohnutí (které lze jemně napravit) či dokonce vylomení. Pokud k tomu dojde, počítejte s poměrně drahou opravou, neboť nabíjecí konektor bývá součástí základní desky, kterou bude nutné vyměnit.

telefon nenabiji pres zaneseny konektor Příčinou může být znečištěný konektor

Většinou ale vystačíte s jemným, ale pečlivým očištěním konektoru například párátkem. Prach a textilní vlákna lze z konektoru dostat nejsnadněji pomocí stlačeného vzduchu. V devíti případech z deseti bývá příčina toho, proč se telefon nenabíjí, právě zde.

Prověřte napájecí adaptér

Pokud se zdá, že problém není v kabelu, zkontrolujte napájecí adaptér. Problém může být v něm, zvláště pokud jde o variantu, ze které lze odpojit nabíjecí kabel. Často je příčinou opakované odpojování a připojování kabelu do USB portu, kde dojde k uvolnění kontaktů.

kdyz-se-telefon-nenabiji

V první řadě doporučujeme zkontrolovat, zda nabíječka a kabel funguje s jiným zařízením. Tím vyloučíte možnost, že se jedná o poruchu telefonu či tabletu. Můžete také připojit zařízení USB kabelem k počítači. Pokud se se stejným kabelem nabíjí, je pravděpodobnou příčinou problému závada na adaptéru.

Restartujte či vypněte telefon

Pokud se na spotřebě baterie významně podílí nějaká aplikace (např. navigace či náročná hra), nemusí nabíjení stíhat dodávat tolik energie, aby indikátor stavu baterie rostl. Nenasytný program přitom nemusí být nutně ten, který zrovna běží na popředí. „Vysávat“ baterku mohou i aplikace na pozadí – často se tak děje například v případě chyby programu nebo jeho špatné optimalizace. V první řadě můžete zkusit telefon restartovat. Pokud ani poté nezačnou procenta, ukazující stav nabití, přibývat, měli byste zkusit nabít přístroj v režimu Letadlo či ještě lépe ve vypnutém stavu.

Vyměňte baterii

Životnost baterií není věčná – výrobci zpravidla počítají s tisícovkou nabíjecích cyklů. Po několika letech tedy můžete začít počítat s možnými problémy. Čím častěji baterku vybíjíte a znovu nabíjíte, tím dříve bude potřebovat vyměnit. Pokud baterie „odejde“ do šesti měsíců, pak se pravděpodobně jednalo o vadný kus, na který můžete uplatnit nárok na záruku a bezplatnou výměnu. Jestliže je baterie starší než dva roky, pravděpodobně se blíží konec její životnosti. V některých případech vadnou baterii poznáte snadno podle nafouknutí.

telefon nenabiji pri narocne praci Pokud s telefonem pracujete, bude se nabíjet pomaleji

Pokud je to možné, sejměte zadní kryt přístroje a zkontrolujte baterii. U telefonů, kde není akumulátor uživatelsky vyměnitelný, můžete zkusit položit přístroj na záda na rovnou plochu. Vadná baterie často deformuje tělo zařízení, což odhalíte pouhým pohledem. Pokud máte podezření, že by baterie mohla být „za zenitem“, vyměňte ji, případně vyhledejte servis a nechte ji vyměnit.

Co s pomalým nabíjením?

Pokud se váš telefon nabíjí, ale energie přibývá viditelně pomaleji, než jste zvyklí, bude příčinou slabší nabíječka. Nabíjení ze síťové zásuvky bývá rychlejší než nabíjení z USB portu počítače nebo notebooku, protože USB neposkytuje odpovídající množství energie. Adaptér v elektrické zásuvce může dodávat dvakrát tolik energie než port USB, v případě rychlých nabíječek může být energie až pětkrát více, díky čemuž je nabíjení několikanásobně rychlejší. Takže pokud se telefon nabíjí pomalu během připojení k PC či notebooku, je problém právě zde.

telefon nenabiji z usb portu Nabíjení z USB portu je pomalé

V případě pomalého nabíjení z klasického adaptéru v první řadě zkontrolujte, zda je vhodný pro vaše zařízení. Nabíječka z jiného telefonu nemusí poskytnout správné množství „šťávy“ – například nabíječka pro sluchátka neposkytuje tolik energie, jako adaptér pro chytrý telefon. Moderní telefony s podporou rychlého nabíjení se samozřejmě s jinou nabíječkou budou nabíjet pomaleji. Jednoznačným vodítkem v tomto směru může být drobný text, který je na každé nabíječce – zaměřte se především na maximální podporovaný výstupní proud, udávaný v ampérech. Byť to není nezbytně nutné, určitě můžeme doporučit používání originálních nabíječek pro konkrétní model telefonu.

Máte další tipy, co dělat, když se telefon nenabíjí?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (35)