První telefon bez baterie je na světě

telefon bez baterie

Největším přáním majitelů smartphonů je, aby jejich baterie vydržela alespoň týden a nemuseli ho nabíjet každý den nebo dokonce i dvakrát denně. Nicméně vypadá to, že je na světě první telefon bez baterie, který nemusíte nabíjet vůbec.

Telefon bez baterie má ke smartphonu daleko

Hodně kutilů se na Start-upu pokouší vyrobit tzv. baterii budoucnosti, tedy takovou, která vydrží co nejdéle. Velkým problémem těch současných je zatím jejich kapacita. Ale co teprve tento problém vyřešit z opačné strany a to tím, že telefon nebude mít žádnou baterii? Nevěřili byste tomu, ale první přístroj, ze kterého můžete telefonovat, je na světě.

Podle vědců z Washingtonské univerzity, kteří se tímto projektem zabývají, je prototyp zcela funkční. Prozatím se jim podařilo uskutečnit hovor přes Skype, aniž by samotný přístroj byl napojen na klasický zdroj elektřiny nebo baterii. Tzv. telefon bez baterie, můžeme-li ho takto nazvat, spotřebuje zanedbatelné množství elektřiny. Energie, která přístroj pohání je získávána z okolního prostředí. Podívejte se na video v angličtině, jak tato technologie funguje.

Battery-free Cellphone

Battery-free Cellphone

Prototyp ke svému fungování potřebuje zhruba 3,5 mikro Wattů. Ty jsou získány ze dvou zdrojů. Prvním z nich jsou rádiové okolní signály a druhým je okolní světlo, jehož energii telefon převádí pomocí malého solárního článku.

Jedná se doposud jen o prototyp, a proto uvidíme, kde bude tato technologie třeba za deset let. Musíme ještě zdůraznit, že telefon nemá žádný display, který si u moderních telefonů bere zpravidla nejvíce energie.

Myslíte, že tato technologie bude jednou použitelná i k napájení klasického smartphonu?

Zdroj: washington.edu

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)