Tarify v Česku jsou až o 79% dražší, než průměr EU

Tarify v česku

Sdružení Telefonujicí.cz zveřejnilo analýzu, která se zaměřovala na tarify v Česku a zbytku EU. Srovnali ceny tarifů hlasových a datových služeb. Výsledky jsou takové, jak asi většina očekávala.

Nejlevnější tarify v Česku jsou stále oproti průměru EU dražší o 25 až 79 %

Na začátek je ještě dobré napsat, že se jedná o nabídky, které jsou oficiálně dostupné pro každého. Informace o cenách byly sesbírány ve všech zemích EU. Výsledky pak byly použity u čtyřech specifických zákaznických skupin. Výsledky jsou následující:

  • Čtyřčlenná rodina zaplatí měsíčně o 505 Kč více (o 25 % více, než v EU)
  • Matka samoživitelka s jedním dítětem o 538 Kč více (o 71 % více)
  • Důchodce přeplatí tarif o 177 Kč (o 48 %)
  • Pracující s vyšší spotřebou dat zaplatí za měsíc o 708 Kč více (o 79 %)

„Domníváme se, že tarify českých operátorů jsou nejen neférově drahé a poskytují výrazně nižší zejména datová plnění, ale že v zemi s nízkou paritou kupní síly jsou jedním z hlavních rizikových faktorů chudoby. Těžko bychom hledali službu nebo zboží, která by byla proti zbytku EU o tolik předražená, jako právě české hlasové a datové tarify,” říká předseda spolku Telefonující.cz Svatopluk Bartík. „V kontrastu s tím patří marže našich operátorů k nejvyšším na světě.”

O “nápravu” cen mobilních dat a tarifů se v posledních týdnech snažil dnes již bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Jenže jeho návrhy, jak problematiku vyřešit, neskončily moc dobře. Premiér Bohuslav Sobotka jej kvůli tomu nechal odvolat a prozatím se do čela průmyslu a obchodu dočasně zvolil sám, dokud nenajde vhodnou náhradu. Nový ministr by měl být znám velmi brzy.

Myslíte, že se s novým ministrem něco změní a tarify v Česku budeme mít levnější?

Zdroj: TZ

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (25)