Co se děje s tablety? Proč už jich nevídáme tolik?

Tablety

Tablety mají poměrně krátkou historii. Vše začalo, když Steve Jobs vytáhl na konferenci ze svého saka velkou verzi iPhonu. Mnozí to považovali, že se jedná jen o vtip. Ukázal ale světu, že tablety dokážou mít své místo ve věku mobilního internetu. Brzy se vyrojily další a další tablety, vše vypadalo na světlou budoucnost. Jenže podívejme se nyní na trh. Výrobci vystřízlivěli a oproti minulým rokům nalezneme na trhu jen velmi málo tabletů. Co se s nimi stalo?

Tablety byly vytlačeny stále se zvětšujícími telefony

Jako jeden z hlavních důvodů, proč už tablety nevídáme tolik, jsou stále se zvětšující displeje telefonů. Velice oblíbené byly tablety s velikostí displeje 7“, jenže dnes už si pořízení takového zařízení mnoho lidí rozmyslí, obzvlášť když můžou mít telefony s velikostí displeje 6 palců apod. Další z důvodů, proč už nejsou potřeba tablety s velkým displejem, nalezneme u webových stránek. Většina webů už má svou mobilní verzi, takže potřeba mít desktopové zobrazení stránky není zase tak velká.

Produktivní práce s dokumenty, obrázky nebo třeba tabulkami? Našli bychom určitě takové, kteří tablet používají k práci, ale rozhodně jich není tolik a není to činnost, ke které byly tablety vytvořeny. Jedna z věcí, kde najdou využití, je u her. Jenže se opět narazí na skutečnost, že většině lidí stačí mít jednoduché hry na svém telefonu a když chtějí hrát něco většího, zapnou si konzole nebo PC.

Lidé nechtějí tablety měnit jako ponožky

Už to není tak, jako v minulosti, kdy tablety rok po vydání zaostávaly ve výkonu. Momentální situace je taková, pokud si nepořídíte levný tablet, že vám po výkonové stránce vydrží několik let, stejně jako třeba notebooky. Výrobci ale chrlili tablety v takovém množství, jak kdyby si je lidé měli ročně měnit, to mělo za následek, že se nekupovaly a skončilo několik zajímavých řad tabletů.

Výsledkem toho je, že za posledních několik měsíců se nepředstavil žádný nový tablet, který by byl alespoň něčím zajímavý a mohli bychom ho doporučit dále. Nepomáhá tomu ani speciálně u Android tabletů to, že se na softwarové aktualizace tak trochu zapomíná. A to i v případě novinek v Androidu, kdy by se za poslední dobu dala vyzdvihnout maximálně podpora rozdělení oken u Nougatu, zbytek novinek není příliš důležitých pro tablety.

Ukázkové aktualizace má například tablet Pixel C, jenže ten si moc lidí nekoupí, a to hlavně kvůli ceně a špatné dostupnosti. S aktualizacemi se snaží také Nvidia, jenže to je vše, další tablety na trhu jsou zastaralé. V současné době ani není moc informací o kvalitních tabletech, které by se chystaly na trh. Snad jen Samsung se svým Galaxy Tab S3 může zazářit.

Zaspal Android zařízení 2v1?

Když se podíváme do obchodů, sice v něm najdeme méně tabletů, ale mnohem více se rozšířily zařízení 2v1. Což je vlastně kombinace tabletu a klávesnice neboli notebook s dotykovou obrazovkou. Mnoho bývalých výrobců tabletů, se pustilo právě do tohoto segmentu trhu. Tyto zařízení fungují většinou na Windows 10. Důvod je jednoduchý, na Windows 10 nalezneme programy, které jen tak na vašem telefonu nejsou. Sice použití v tablet módu není v systému od Microsoftu tak dobré jako na Androidu. Ale pokud chcete psát na cestách, upravovat fotografie, tabulky, je na tom Windows 10 lépe.

Svou roli v tom hrají i Chromebooky. Google se na svém blogu už téměř vůbec nevěnuje Android tabletům, místo toho tam vidíme novinky o Chrome OS, který sice u nás není tak rozšířený, ale ve světě slaví úspěchy. Jasnou odpověď, kam se chtějí ubírat, přišla při oznámení podpory Android aplikací na Chrome OS. Tohle by právě mohla být cesta a budoucnost. Android tablety už budou pomalu umírat a na svou slávu už nikdy nenavážou.

Těšíte se na nějaké nové tablety? Nebo už jste na ně zanevřeli?

Zdroje: androidpolice.com, androidpit.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (53)