Symantec: útoky na chytré telefony s Androidem rostou

No Image-02

Se zvyšujícím se počtem chytrých telefonů jde ruku v ruce také náchylnost k napadení malwarem. Útočníci, hledající kořist mimo segment počítačů, stále častějí cíli na mobilní platformu, především pak na operační systém Android.

“Hlavní mobilní platformy konečně dosáhly takového zastoupení, že přitáhly pozornost útočníků. Symantec na základě toho očekává, že se množství útoků na těchto platformách bude zvyšovat,” uvedl výkonný ředitel Symantecu pro prodej v Indii Anand Naik.

V podobném duchu se vyjádřil také produktový manažer McAfee Labs Vinoo Thomas, který řekl: “S tím, jak jsou smartphony stále silnější a populárnější, jsme zaznamenali přesun hrozeb z PC na tuto platformu.”

Ačkoli škodlivé aplikace zatím ani zdaleka nevyklízejí pole v segmentu počítačů, mnozí autoří vytvářejí specifický mobilní malware.

“Množstí zranitelností v mobilním sektoru roste a autoři malware nejen upravují stávající aplikace pro mobilní plaftormu, ale vytvářejí nové škodlivé programy, jejichž cílem jsou mobilní zařízení,” řekl Naik.

Mezi základní hrozby pro mobilní operační systémy patří posílání SMS zpráv na tzv. “prémiová” čísla, sběr osobních dat ze zařízení, špehování uživatelů, sledování polohy zařízení, změna nastavení, rozesílání spamu a sledování bankovních transakcí.

Předpokládá se, že jak budou tablety a smartphony s Androidem pronikat do firemního prostředí, budou útoky na těchto platformách dále narůstat velmi vysokým tempem.

Podle zprávy společnosti Symantec vzrostl jen za loňský rok počet útoků na mobilní zařízení a jejich zranitelnosti o 93 %. Většina těchto ohrožení pak cílila právě na Android.

“Z naší globální zprávy za první čtvrtletí roku 2012 vyplývá velký nárůst mobilního malwaru. Skok byl zaznamenán téměř výhradně na platformě Android. Ze stovek hrozeb v polovině roku 2011 jsme se přesunuli do řádů tisíců v letošním roce. Téměř sedm tisíc z celkového počtu více než 8000 vzorků malwaru pro mobilní OS v naší databázi je určeno pro Android.”

Zdroj: The Times of India

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)