SvětAndroida doporučuje: 3x nejlepší klávesnice pro Android

nejlepsi_klavesnice_ico

Klávesnice je jedním ze základních prvků uživatelského prostředí systému Android na dotekových telefonech a tabletech. Díky otevřenosti systému nemusíte používat jen tu, kterou nainstaloval výrobce zařízení, ale můžete si nainstalovat jinou. S výběrem by vám měl pomoci i tento díl našeho pravidelného seriálu SvětAndroida doporučuje, ve kterém vám představíme trojici klávesnic, doporučených redaktory našeho portálu.

Dobrá klávesnice je základem příjemného psaní Dobrá klávesnice je základem příjemného psaní

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

 • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
 • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
 • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
 • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
 • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

 1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
 2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
 3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
 4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Do tohoto kola se zapojili celkem tři redaktoři, kteří nominovali tři alternativní klávesnice. Shodli se však pouze na jedné, které tím pádem patří první příčka.

SwiftKey Keyboard

Jednoznačným vítězem tohoto kola se stala klávesnice SwiftKey, pro kterou hlasovali všichni nominující redaktoři. Johanna Kovaczicz si dokonce zahrála na věštkyni a její tip jí vyšel: “Předpokládám, že SwiftKey bude jasný vítěz! Můj dlouholetý oblíbenec, na kterém mám aktivně anglický i český jazyk, mi vyhovuje opravdu nejvíc. Když pominu tradiční kvality jako je dobrá predikce, bohatý slovník a celkově jednoduché psaní, mám ráda i možnosti volby vzhledu. Těším se ale na Swiftkey Neural Alpha, kde je predikce ještě o úroveň výš – zatím je však pouze v angličtině.”

Podobně to vidí také Honza Dolejš: “Klávesnice Swiftkey má tak nějak vše, co člověk může potřebovat. Příjemné rozložení, dobrý slovník, řádek s čísly nad klávesnicí či další vzhledy. Používám ji již několik let a patřím mezi spokojené uživatele. Dávám nyní šanci Fleksy, ale pokud neuspěji, vrátím se opět k osvědčené SwiftKey.”

Do třetice všeho dobrého i zlého je tu Karel Kilián: “Vyzkoušel jsem mnoho alternativních klávesnic. Některé “letěly” z telefonu hned, u jiných jsem vydržel i několik týdnů. Vždy to ale skončilo stejně: jako výchozí klaviaturu jsem si nastavil SwiftKey. Líbí se mi jednoduchost, se kterou funguje, nenašel jsem žádné vysloveně nelogické věci, které mě u jiných klávesnic iritovaly. Protože už řadu let preferuji psaní tahem prstu, oceňuji u SwiftKey většinou dobré rozpoznávání požadovaných slov. Tomu dopomáhá i slovník, který je sám o sobě dost obsažný, navíc se umí naučit vámi používané termíny z řady zdrojů – například z Gmailu, Facebooku, Twitteru a dalších služeb. Pokud tedy v komunikaci používáte nějaká neobvyklá slova, SwiftKey se je umí naučit. Na poměrně velkém displeji Xperie Z3 oceňuji také samostatný řádek s číslicemi.”

V Obchodě Play se autoři na prvním místě chlubí tím, že je jejich dílko zdarma. Nebylo tomu tak vždy, nicméně před časem od placeného modelu upustili a vydali se cestou monetizace skrze doplňkový obsah (například placené skiny apod.). Dle jejich tvrzení používá tuto klávesnici 250 milionů lidí po celém světě. Jako hlavní výhody jmenují automatické opravy a předpovídání slov, která byste mohli chtít napsat jako další.

Z hlavních funkcí a schopností jmenujme:

 • Oprava překlepů.
 • Rychlejší psaní díky inteligentnímu předpovídání dalších slov.
 • Možnost psaní tahem prstu.
 • Automatické opravy, které skutečně fungují.
 • Klávesnice se umí naučit váš slang, přezdívky a fráze.
 • Více než 80 barev, vzorů a motivů.
 • Emoji klávesnice – učí se a předpovídá vaše oblíbené emotikony.
 • Učí se automaticky váš slovník z řady online účtů.

SwiftKey Keyboard – the less frustrating way to type on Android

SwiftKey Keyboard - the less frustrating way to type on Android

Dle Obchodu Play zaznamenala aplikace SwiftKey Keyboard více než 50 milionů stažení a může se pochlubit průměrnou známkou 4,5.

[appbox googleplay com.touchtype.swiftkey]

SwiftKey Beta

Také druhé místo patří klávesnici SwiftKey, tentokrát ovšem její otevřené beta verzi. Nominoval ji Karel Kilián, který říká: “SwiftKey je mým jednoznačným favoritem, takže když se objevila možnost testovat nové funkce o něco dříve, neváhal jsem. Mohu konstatovat, že beta verze je z hlediska stability naprosto bezproblémová, ačkoli bych jí případné problémy jako betě byl ochoten tolerovat. Navíc nabídne funkce, které většina uživatelů dostane až později. A to je to, co mě baví.”

V rámci programu SwiftKey beta můžete vyzkoušet poslední aktualizace výkonu, nové a dosud nevydané funkce, úpravy a speciální témata. Poslední verze například nabízí předpovídání až dvou slov dopředu, přepracovanou nabídku nastavení, rychlejší, plynulejší a intuitivnější výběr emotikon či nové grafické téma ve stylu Material.

Betaverzi klávesnice SwiftKey si stáhlo více než půl milionu uživatelů, přičemž průměrná známka je velmi pěkná: 4,5 z 5,0 možných.

Ke spokojeným uživatelům patří například Tomáš Frnka, který kromě pěti hvězdiček přidal také krátký komentář: “Není nic lepšího a neustále se vylepšuje.” Podobně to vidí i Stanislav Klecandr: “Paráda! Píšu česky a anglicky a oboje jde luxusně. Life saver!”

[appbox googleplay com.touchtype.swiftkey.beta]

Fleksy Klávesnice + Emoji

Třetí příčku obsadila klávesnice Fleksy, kterou našim čtenářům doporučuje Honza Dolejš: “Fleksy klávesnici používám krátce a stále se s ní tak trochu sžívám. Mohu potvrdit, že oprava a predikce je na skvělé úrovni a lepší než třeba u SwiftKey. Líbí se mi rovněž velké klávesy, se kterými se dobře pracuje. Výběr slov či mazání se mi pod kůži zatím nevžilo, jsem ale zároveň přesvědčen, že po troše zvyku to bude jedno z dalších urychlení mého psaní.”

Podle popisku v Obchodě Play je Fleksy “oficiálně nejrychlejší klávesnicí na světě.” Používá novou generaci automatických korektur, čímž dosahuje vysoké přesnosti psaní, aniž byste se museli dívat na displej.

Její schopnosti lze dále rozšířit prostřednictvím doplňků, přinášejících například neviditelné klávesy, snadné kopírování a vkládání, kurzorové klávesy, nebo řádek s čísly. Funkcí, kterou autoři vyzdvihují, je možnost posílání animovaných GIFů. Vyjádřit své pocity můžete animacemi ve formátu GIF, samolepkami a více než 800 emotikonami. Nechybí ani zábavní rysy, jako je zisk odznaků a odměn za používání klávesnice!

Ukázat svůj styl můžete s více než 40 barevnými motivy, včetně takových jako jsou Frozen, The Hunger Games a další.

Klávesnici Fleksy si dosud nainstaloval více než milion uživatelů a její průměrná známka je 4,4. Aplikaci je možné instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a novějším.

Za spokojené uživatele citujme Pavla Doubravu: “Super klávesnice. Na začátku musíte mít trošku trpělivosti, než zmapuje, jak píšete. Nejlepší klávesnice, kterou jsem potkal.” Stručně a jasně se na účet této aplikace vyjádřil také David Bartoš: “Luxusní klávesnice Po roce používání už nechci nic jiného.”

[appbox googleplay com.syntellia.fleksy.keyboard]

Čtenáři doporučují: nejlepší klávesnice

Je více než jisté, že trojice klávesnic ani zdaleka nepokrývá všechny šikovné, praktické a dobře provedené alternativy, kterých je v Obchodě Play opravdu hodně. Proto již tradičně dáváme na závěr slovo vám – našim čtenářům! Používáte nějakou alternativní klávesnici, která v redakčním výběru chybí? Pak neváhejte ani minutu a nominujte ji skrze formulář, který je k dispozici níže!

Zaměřte se především na odlišnosti a výhody, které vámi nominovaná klávesnice má proti výchozí klávesnici z čistého Androidu. Určitě zmiňte například:

 • podporu češtiny (slovník, opravy, predikce)
 • možnost psaní tahem či jiným neobvyklým způsobem
 • přizpůsobitelný vzhled pomocí skinů
 • samostatný řádek s numerickými klávesami
 • specifické rozložení kláves
 • učení vámi používaných slov z Gmailu, Facebooku, Twitteru, ….
 • podporu smajlíků/emoji
 • zálohu dat (slovníků)

Nominovat můžete až do čtvrtku 16. června 2015. Na základě vašich doporučení sestavíme článek „Čtenáři doporučují: nejlepší klávesnice“, jenž vyjde ve čtvrtek 23. června.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)