SvětAndroida doporučuje: Aplikace na pořizování a úpravu fotografií

ikona

Pořizování fotografií mobilním telefonem bylo ještě několik let nazad považováno za „nouzové řešení“ a kvalita tehdejších fotoaparátů, integrovaných v telefonech, byla někde na pomezí mezi komedií a tragédií. S nástupem chytrých telefonů se také postupně – zejména tedy v té nejvyšší třídě – stávalo focení mobilem stále běžnější záležitostí. Dnes již najdete foťák i v telefonech z nejnižšího segmentu trhu, a ačkoli kvalita fotek pořízených mobilem může i v těch nejlepších případech konkurovat jen snímkům z „lepších kompaktů“, uživatele focení baví. Ostatně stačí se podívat patrně na kteroukoli sociální síť – až na výjimky, orientující se na profesionálnější pojetí, všude vládnou fotky z mobilů.

Android má celou řadu výhod a jednou z nich je i možnost nahrazení výchozí systémové aplikace Fotoaparát jinou – leckdy i mnohem lepší. Nabídka je opravdu široká, počínaje programy, slibujícími věrnější zachycení reality, přes fotoaparáty nabité funkcemi, jako je například optická stabilizace, až po všelijaká „mrvítka“, která přidají i úplně všední fotce punc neobyčejnosti.

Protože fotografování mobilem zaznamenalo v uplynulých letech zásadní boom, rozhodli jsme se 26. kolo cyklu SvětAndroida doporučuje věnovat výběru těch nejlepších aplikací z tohoto segmentu. Nehledali jsme pouze „alternativní fotoaparáty“, ale také programy, v nichž můžete pořízené snímky vyladit k dokonalosti. Zadání pro redaktory našeho portálu tedy znělo: „Nominujte programy, které používáte k pořizování fotek (může se jednat o nejrůznější „softwarové fotoaparáty“) a/nebo k úpravě fotek (editory, různá „vylepšovátka“, přidávání objektů/efektů, apod.). Nakonec jsme posbírali patnáct nominací jedenácti aplikací od šesti redaktorů.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Na začátku vyhlásíme v redakci téma následujícího dílu, a redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Následující týden se připravuje článek SvětAndroida doporučuje, založený na nominacích redaktorů, který vychází následující čtvrtek.
  • Na konci článku je připraven formulář, přes který mohou nominovat aplikace čtenáři (ano, je tam i dnes ;) ). I ti mají týden na to, aby navrhli programy, které podle nich v redakčním výběru chyběly.
  • Týden na to vychází článek „Čtenáři doporučují“, sestavený právě z vašich tipů! V tomto případě tedy Čtenáři doporučují: Aplikace na pořizování a úpravu fotografií vyjde 18. října v 6:00.

Pořadí ve článku

Pořadí v těchto článcích je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nuže, pojďme se vrhnout na tu porci fotografických aplikací!

Instagram

Vítězem tohoto kola se stalo patrně nejpopulárnější „mrvítko“ fotografií a současně nejoblíbenější sociální síť, postavená právě na sdílení fotek: Instagram. Stejně, jako následující tři aplikace, ho nominovali dva redaktoři – o jeho umístění na první příčce tak rozhodla známka 4,6, kterou získal od bezmála dvou milionů hodnotících uživatelů v Obchodě Play.

Honza Dolejš představuje Instagram takto: „Populární program pro focení momentek a následné „stylové upravení“. Díky Instagramu může člověk sdílet se svými přáteli zajímavé snímky, které vzniknou dodatečnou úpravou a vylepšením. Nechybí ani možnost sdílení na sociální sítě, případně s přáteli přímo na síti Instagramu. Jedinou nevýhodou je nutnost ořezání každé fotografie, neboť Instagram používá čtvercový formát fotografií.“

Druhý nadšeným uživatelem je Štěpán Víteček, který je přesvědčen, že „Samotná sociální síť Instagram je výborný nápad.“ K programu samotnému ale zaujímá mírně kritický postoj: „Provedení aplikace pro Android není moc šťastné především po stránce designu, který je přesnou kopií toho z iOS. Co se týče efektů, tak ty jsou naprosto dostačující a leckdy udělají z ošklivé fotky hezkou.“

Sami autoři popisují své dílko sloganem „Krásný způsob, jak sdílet svůj svět. Je to rychlé, bezplatné a zábavné!“

K tomu, abyste mohli aplikaci používat, se musíte zaregistrovat na Instagramu. Jistým specifikem této sociální sítě je fakt, že nenabízí webovou verzi – můžete se dostat pouze k fotografiím, na které máte odkaz.

Po pořízení fotografie můžete aplikovat jeden z osmnácti předdefinovaných efektů/filtrů, přidat rámeček, rozostřit snímek, nebo ho otočit. Zpracovávat je možné také obrázky uložené v galerii. Následně můžete přidat popisek, informaci o tom, kde jste fotku pořídili, a vystavit ji na Instagram. Vystavené snímky si pak mohou prohlížet vaši přátelé, stejně jako si vy můžete prohlížet ty jejich v časové ose. Pokud znáte Twitter, vězte, že Instagram funguje velmi podobně, včetně principu sledování (follow) – jen se místo textu posílají fotky. Volitelně lze také fotku (resp. odkaz na ni) poslat na další sítě, jako je Twitter, Facebook, Tumblr, Flickr a brzy i Foursquare.

Nutno uznat, že efekty/filtry, které Instagram nabízí, jsou vcelku zajímavé a dokážou vdechnout život často i průměrné fotografii.

Jako hlavní funkce autoři v Obchodě Play jmenují:

  • 100% zdarma filtry a rámečky navržené speciálně pro Instagram.
  • Vaše fotografie budou živější a přinesou detaily, které jste předtím nemohli vidět.
  • Lineární a radiální efekt rozostření „Tilt-Shift“ pro extra hloubku ostrosti.
  • Možnost okamžitého sdílení na Facebook, Twitter, Tumblr, Flickr a Foursquare (přijde velmi brzy).
  • Komunikace s přáteli prostřednictvím udělování a přijímání „lajků“ a komentářů.
  • Pracuje na zařízeních s Androidem 2.2 a vyšším, která podporují OpenGL ES 2.
  • Podpora předního a zadního fotoaparátu.

Pokud se tedy chcete podělit o své snímky na jedné z největších sociálních sítí, nebo se naopak podívat, co vyfotili vaši kamarádi, je oficiální klient naprostou nezbytností, která nesmí ve vašem telefonu chybět! Aplikace je zdarma, žádná placená či „prémiová“ verze k ní neexistuje.

Instagram Instagram

Instagram Instagram

Instagram
Instagram
Verze 3.0.5 (17. 8. 2012)
Velikost 13 MB
2.2+


Zdarma

 

Camera ZOOM FX (v českém Obchodě Play jako Fotoaparát ZOOM FX)

Zatímco Instagram je k dispozici zdarma, program Camera ZOOM FX můžete stáhnout pouze v placené verzi. Je škoda, že autoři neposkytují alespoň časově omezenou demoverzi.

Prvním nominujícím redaktorem je Tomáš Očadlý, který se fotografováním zabývá profesionálně, což dává jeho doporučení nemalou váhu. „ZOOOM FX můžu doporučit všem, kteří mají problém se základní aplikací pro focení. V některých případech se stává, že tato aplikace fotí o něco málo rychleji, než základní aplikace v některých telefonech. Mimo to, že s aplikací můžete samozřejmě fotit, je možné používat i různé barevné filtry = fotomrvítko. Můžete nastavit, aby se efekt aplikoval na fotografii ihned po vyfocení nebo dodatečně v galerii, což se cení.“

Karel Kilián sice preferuje spíše natáčení videa než fotky, ZOOM FX ale občas používá také. „Tuto aplikaci jsem si koupil, pokud si dobře vzpomínám, při nějaké slevové akci. Slyšel jsem na ni mnoho kladných referencí, tak jsem ji musel mít :). Pochvalné hlasy podpořím – proti výchozí aplikaci nabízí tato celou škálu funkcí navíc. Osobně například využívám poměrně dobře fungující (ne však všemohoucí) stabilizaci obrazu, líbí se mi aktivace hlasem, své příznivce si určitě najdou i široké možnosti úpravy a vylepšení pořízených snímků. Za jednu z výhod považuji jednoduché a přímočaré uživatelské rozhraní, ve kterém se neztratíte.“

Výčet funkcí a schopností Camery ZOOM FX by vydal na samostatný článek, takže si dovolíme vybrat jen část.

  • Digitální zoom, podpora předního i zadního fotoaparátu.
  • Možnost přiřadit různé funkce hardwarovým tlačítkům telefonu (např. ovládání hlasitosti pro zoom).
  • Živé náhledy některých efektů.
  • Vylepšené hardwarové možnosti – vyvážení bílé, automatické ostření, …
  • Snadné sdílení fotek na Facebook, Twitter a Flickr – na všechny sítě jedním tapnutím.
  • Režimy focení: stabilizace, časovač, hlasová aktivace, burst (až 16 snímků), koláž, časosběrné snímání.
  • Několik desítek efektů pro následné zpracování, aplikovaných na snímek v plném rozlišení.
  • Podpora geotagů.
  • Podpora scénických režimů.
  • Podpora Androidu 1.5 až 4.0.

Program Camera ZOOM FX pořídíte za cca 55 Kč, což je investice, která stojí za zvážení. Třeba vám pomůže názor spokojeného uživatele Lukáše: „Nejlepší aplikace, co jsem našel. Zabírá málo místa, rychle startuje, dobře vypadá a má mnoho funkci. K dokonalosti chybí jedna důležitá věc – kompenzace expozice!“

Pokud nejste spokojeni s aplikací, kterou vybavil váš telefon výrobce, pak je to rozhodně jedna z nejlepších variant.

Fotoaparát ZOOM FX Fotoaparát ZOOM FX

Fotoaparát ZOOM FX Fotoaparát ZOOM FX

Camera ZOOM FX

Camera ZOOM FX


Fotoaparát ZOOM FX
androidslide
Verze 3.5.6 (19. 9. 2012)
Velikost 1,3 MB
1.5+


54,03 Kč

 

HDR Camera

HDR neboli High dynamic range imaging („vysoký dynamický rozsah obrazu“) je soubor metod používaných ke zvýšení dynamického rozsahu mezi nejsvětlejšími a nejtmavšími oblastmi obrazu. Obvyklou metodou, jak jsou tyto snímky pořizovány, je zachycení stejné scény s nastavením různé expozice, a jejich následné „složení“ ve specializované aplikaci či grafickém editoru. S HDR Camerou budete moci oslnit HDR fotkami, které pořídíte jednodušeji – svým telefonem.

Praktické využití najdete například v situaci, kdy máte před sebou scénu se širokou škálou intenzity světla. Při běžném fotografování pak ve výsledku světlé oblasti vypadají vybledle a vše ve stínu je zobrazeno jako černá oblast s chybějícími podrobnostmi. Přesně pro takové situace je vhodným řešením HDR, umožňující zachytit zvlášť detaily v jasných a ve tmavých oblastech a nechat je spojit v jedné fotografii. Více než slova ukážou v tomto případě obrázky, takže si dovolíme vás odkázat na oficiální galerii fotek, pořízených s pomocí HDR Camery.

Dejme slovo Liboru Šedivému: „Jednu dobu jsem používal program HDR Camera. Tato aplikace umožňuje pořídit snímky s lepší barevností díky tomu, že výsledný snímek se složí ze tří samostatně vyfocených snímků s různou expozicí a z každého se pokusí vybrat to nejlepší. HDR Camera tak řeší například situaci, kdy byste za normálních podmínek měli problém například s přesvětleným nebem. Na mobilním displeji vypadají rozumně vyvážené fotky výborně, na velkém PC displeji jsem zaznamenal vyšší šum.“

Tento program najdete také v telefonu Karla Kiliána, který si HDR Cameru pořídil hlavně ze zvědavosti. „HDR fotky, pokud jsou dobře udělané, mohou být velmi působivé a fascinující. Nemůžeme ale čekat, že s aplikací v telefonu dosáhneme stejného výsledku, jako profesionál, který si důkladně nastaví všechny expozice a následně si pohraje s grafickým editorem. Přesto si myslím, že HDR Camera dokáže povýšit obyčejný foťáček v mobilu minimálně o jednu úroveň výše a pomůže zachytit scény, s nimiž by si systémová aplikace nemusela poradit.“

Autoři aplikace v první řadě slibují živé snímky, bohaté na detaily a chlubí se tím, že s jejich programem uživatelé ročně „nacvakají“ 1,35 milionů fotek. Mezi hlavními vlastnostmi pak jmenují:

  • Snímání v plném rozlišení.
  • Pořizování HDR fotografií na jedno tapnutí.
  • Zpracování fotky během několika sekund.
  • Poradí si s pohybujícími se objekty ve scéně.
  • Můžete ovlivnit řadu parametrů: kontrast, mikro-kontrast, živost barev, expozici.
  • Ukládá nejen finální snímek, ale také původní fotografie k pozdějšímu zpracování.
  • Zoom (jen placená verze).
  • Možnost měnit parametry nastavení s okamžitým zobrazením na displeji (jen placená verze).
  • Podpora geotagů.

Dejme slovo uživatelům – například Aleš, který HDR Cameru používá na Samsungu Galaxy S II, napsal: „Úžasný, co dokáže s foťákem na mobilu. Koupil jsem si plnou verzi. Mezi mínusy patří doba focení a úplně postrádám přenastavení jednotlivých snímků! Dodatečné úpravy v plné verzi jsou, ale ne nějak zásadní.“

HDR Cameru lze používat v omezené verzi zdarma, nebo si můžete koupit verzi „Plus“ za necelých 80 korun.

HDR Camera HDR Camera

HDR Camera HDR Camera

HDR Camera
Almalence
Verze 2.25 (24. 8. 2012)
Velikost 2,0 MB
2.2+


Zdarma


38,07 Kč

 

Adobe Photoshop Touch

Máme za sebou fotografickou sociální síť, dva fotoaparáty, teď je na řadě program pro editaci obrázků. Ve světě počítačů patří k nejlepším už dlouhé roky Adobe Photoshop, který je takřka synonymem pro úpravy bitmapové grafiky. Adobe Systems uvedli také jeho klon pro Android, který určitě nezklamal.

Tomáš Očadlý představuje: „Trochu dražší variantou níže zmíněného Aviary je Photoshop, který nabízí pokročilejší práci s fotografií případně s jiným rastrem. Těšit se můžete například na práci s vrstvami, se kterými se jen tak nesetkáte, i když je některé grafické editory pro Android již nabízejí, nedosahují takové kvality, kterou nabízí právě Photoshop. Efekty známé z „fotomrvítek“ jsou samozřejmostí a základní nástroje pro úpravu jasu, kontrastu, expozice, barev, … taktéž. Photoshop Touch nabízí přímý export do souboru *.psd, takže na své práci pak můžete se zachováním vrstev a nastavení pokračovat na klasickém PC s plnohodnotným Photoshopem.“

Svou troškou do mlýna přispěl také Jan Dolejš: „S Photoshopem pro systém Android jsem se setkal v přístroji Samsung Galaxy Note 10.1, kde jsem měl možnost využít také dodávaný stylus. Díky této kombinaci jsem dokázal s fotografiemi skutečně kouzlit, hojně využívat masky nebo třeba vrstvy. Nechyběla ani spousta efektů.“

Celkem logicky lze Photoshop nainstalovat a používat pouze na tabletech – přeci jen na telefonu se 4palcovou úhlopříčkou displeje by se jakákoli editace prováděla asi dost špatně. Základní funkcí je samozřejmě editace snímků, aplikace nejrůznějších efektů a sdílení výsledků s přáteli a rodinou prostřednictvím Facebooku.

Ve výbavě nechybí funkce, na které jsou zvyklí uživatelé desktopové verze – ať už to jsou vrstvy, nástroje pro výběr, filtry a další. Aplikace přitom dokáže pracovat s obrázky v rozlišení až 12 Mpx.

Zajímavé je propojení s Internetem – přímo z aplikace tak můžete například vyhledávat obrázky na Googlu, nebo prohlížet komentáře k vašim fotkám na Facebooku. Nemůže chybět ani aktuální „buzzword“ – cloud. Adobe Photoshop Touch nabízí synchronizaci do online úložiště Adobe Creative Cloud, nabízejícího 2 GB prostoru zdarma, možnost přistupovat k souborům z webu a snadno je sdílet s ostatními.

Má Adobe Photoshop Touch nějaké nevýhody? Ano, dvě: k dispozici není ani omezená verze zdarma a placená aplikace stojí bezmála 190 Kč. Proti desktopové variantě je to ale cena takřka symbolická a Adobe Photoshop pro Android stojí za to i podle uživatele peca: „nemá chybu, naprosto intuitivní a vymazlené ovládání, široké možnosti. Super!“

Adobe Photoshop Touch Adobe Photoshop Touch

Adobe Photoshop Touch Adobe Photoshop Touch

Adobe® Photoshop® Touch
Adobe Systems
Verze 1.3.0 (5. 9. 2012)
Velikost 46 MB
3.1+


186,80 Kč

 

PicsArt – Photo Studio

Co kdybychom vzali všechny dosud zmíněné aplikace a smíchali je do jedné? Pak by pravděpodobně vzniklo něco hodně podobné PicsArtu, který doporučuje Honza Dolejš: „Skvělý program pro úpravu fotografií, který nabízí širokou paletu úprav. Skrývá v sobě také aplikaci pro focení, tvorbu koláží či jakousi sociální síť, neboť můžete své fotografie sdílet mezi ostatními uživateli tohoto programu a hodnotit. Když jsem poprvé aplikaci spustil, přivítalo mě velmi příjemné prostředí, a jak jsem se začal aplikací prokousávat, zjišťoval jsem, že je poměrně propracované a dotažené do detailu. Byl jsem překvapen, kolik nástrojů v sobě tento program ukrývá a to vše zdarma, když nepočítám decentní zobrazování reklamy v levém spodním rohu. Jediné, co mě trochu zklamalo, bylo odstranění reklamy – to lze zakoupením doplňku Ad Remover, ten však lze koupit pouze prostřednictvím platby přes PayPal za 5 dolarů a nelze tedy využít přímou platbu skrze telefon a Google účet.“

Autoři slibují, že s tímto programem se „každý stane umělcem“. Vidíte, jak je to jednoduché? :) Pojďme se tedy podívat, co v tomto balíku „vše v jednom“ najdeme:

  • Fotoaparát – umožňuje pořídit snímek a aplikovat různé efekty.
  • Editor obrázků – vyladění fotografií, masky, koláže, rámečky, textové efekty, kliparty, popisky, oříznutí, otočení, nastavení barev a mnohem více.
  • Efekty – umělecké fotografické efekty jako je HDR, tužka, akvarel, kontury, neon, starý papír, pastel, odstranění červených očí, chytré rozostření, oprava pleťové barvy, stříkající barva, atd.
  • Kreslení – nálepky, popisky, umělecké štětce a textové styly. Nakreslete něco na fotky vašich přátel z Facebooku a podělte se o své kresby s celým světem!
  • Sdílení – rychlé sdílení v sociální síti PicsArt, podpora Facebooku, Twitteru, Flickru, Picasy, Dropboxu, Foursquare, Tumblr, Bloggeru, WordPressu a DeviantArtu. Umí také posílat fotografie prostřednictvím SMS a e-mailu.
  • K dispozici je v angličtině, arménštině, čínštině, francouzštině, italštině, japonštině, korejštině, němčině, polštině, španělštině a ruštině.

O tom, že asi jen málokterá aplikace překoná PicsArt, svědčí hodnocení 4,7, které je nejvyšší v tomto díle. Vysokou kvalitu potvrzuje uživatel Ondřej: „Aplikace je velice pěkně zpracována, rychlá, na ICS nepadá a vše je v pohodě. Řekl bych, že je to jedna z nejlepších aplikací na úpravu fotek.“

Fakt, že je program zdarma, byť s reklamou, určitě usnadní vaše rozhodování nad otázkou, zda tuto aplikaci alespoň vyzkoušet.

PicsArt - Photo Studio PicsArt – Photo Studio

PicsArt - Photo Studio PicsArt – Photo Studio

PicsArt – Photo Studio
PicsArt
Verze Liší se dle zařízení (20. 9. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma

 

Pixlr-o-matic

Společnost Autodesk asi nemusíme představovat nikomu, kdo se někdy setkal s technickými výkresy. S jejími produkty se můžeme setkávat také na Androidu a právě z jejich dílny je grafický editor Pixlr-o-matic, doporučený Janem Slovákem. „Čas od času potřebuje člověk vytvořit nějakou tu „super mega cool“ fotku pomocí toho, že na ni „plácne“ nějaký barevný filtr. K tomuto účelu se mi nejvíce osvědčila právě tato aplikace s trochu jazykolomným názvem. Nabízí v podstatě jen základní možnosti, ale právě to ji činí tak dobře použitelnou. Upravovat lze buď nějaký obrázek z galerie, nebo si můžete přímo pořídit novou fotografii, a pak už jen vybíráte z široké nabídky filtrů, efektů a rámečků (samotná aplikace jich obsahuje poměrně dost, pokud vám to ale nebude stačit, je zde možnost stáhnout si zdarma další). Vše je rychlé, jednoduché, funkční a hlavně to nestojí ani korunu.“

Podívejme se, jak představují Pixlr-o-matic její autoři: v mžiku můžete přidat zábavné retro efekty na vaše fotky a přeměnit fotografie na obrázky z minulého století. Editace je stejně snadná, jako napočítat do tří – s touto aplikací jednoduše přidáte efekty (v nabídce jich je 100), překryvy (těch je 280) a rámečky (200). Na výběr je celá řada možností – existuje více než pět milionů možných úprav, díky kterým budou vaše fotografie vypadat úžasně.

Základní vlastnosti:

  • Barevná překrytí vám pomohou nastavit náladu snímku – zesílit tón, ochladit, nebo přidat surrealistické odstíny.
  • Světelné efekty přidají drama, jiskru nebo jiný vzhled.
  • Zarámujte svou fotku rámem, který vám vyhovuje.
  • Chcete to všechno „v jednom tahu“? Zkuste Randomizer, který sám vyberte efekt, překryv i rámeček.
  • Možnost sdílení fotek přes Facebook či imm.io.

Aplikace je také kladně hodnocena zahraničními médii – server AndroidTapp.com ji například označil jako „brilantní“, AppStorm konstatuje, že počet filtrů a efektů je doslova „ohromující“.

Také Pixlr-o-matic uživatelé v Obchodě Play hodnotí průměrnou známkou 4,7. Za všechny citujme komentář uživatele s přezdívkou buris: „Stejně, jako webová varianta, i tato aplikace je skvělá. Parádní výběr použitelných filtru a snadné ovládání.“

Pixlr-o-matic Pixlr-o-matic

Pixlr-o-matic Pixlr-o-matic

Pixlr-o-matic
Autodesk Inc.
Verze 2.1.2 (20. 4. 2012)
Velikost 6,6 MB
2.1+


Zdarma

 

Photo Editor by Aviary

Pořád jste si ještě nevybrali „ten svůj ideální editor fotografií“? Možná to bude právě tento. Doporučení Tomáše Očadlého určitě pomůže při rozhodování: „Výborný nástroj pro rychlou úpravu fotek. Nabízí základní nástroje jako je ořezání, otočení obrazu a dále pak běžně používané nástroje pro sytost, ostrost, kontrast, světlost. Jako bonus pak potěší efekty, které jsou známé z nejrůznějších tzv. fotomrvítek a dále můžeme fotky obohatit o vlastní text nebo vložit obrázek jako jsou sluneční brýle a zkrášlit si svou profilovou fotku. Není to sice Photoshop, ale pro rychlou opravu a úpravu fotografií přímo v telefonu/tabletu je to výborné.“

Autoři popisují své dítko následovně: „Je to výkonný editor fotografií, který jsme vytvořili, protože jsme chtěli nabídnout rychlý a snadný způsob, jak bez starostí upravit své fotografie na cestách. Zařadili jsme všechny nástroje, které potřebujete, do super intuitivního rozhraní, takže se můžete rovnou pustit do editace.“

Podívejme se na seznam deklarovaných funkcí:

  • Automatické vylepšení fotky jedním tapnutím.
  • 12 fotografických efektů zdarma.
  • Zábavné samolepky
  • Vyvážení barev
  • Ořez, otočení a vyrovnání fotek.
  • Nastavení jasu, kontrastu, teploty barev a saturace.
  • Zaostření a rozmazání.
  • Úprava teploty barev.
  • Možnost přidat text.
  • „Kosmetické nástroje“: oprava červených očí, odstranění skvrn a bělení zubů.
  • Další nástroje přitom stále přibývají.

Také uživatelé, kteří aplikaci v průměru oznámkovali velmi pěkným hodnocením 4,6, jsou z Photo Editoru nadšení. Například Yetty do komentáře napsal: „S takovým množstvím photo editorů je troufalé říct o některém, že je nejlepší, ale tenhle se rozhodně řadí na top příčky v žebříčku těch nejpovedenějších.“

Z typů telefonů, ze kterých uživatelé hodnotili, lze soudit, že program dobře funguje i na slabších telefonech, jako je Samsung Galaxy Mini, Samsung Galaxy W či LG Optimus One.

Photo Editor by Aviary Photo Editor by Aviary

Photo Editor by Aviary Photo Editor by Aviary

Aviary Photo Editor for Android

Aviary Photo Editor for Android


Photo Editor by Aviary
Aviary, Inc.
Verze 2.1.7 (31. 7. 2012)
Velikost 4,8 MB
2.2+


Zdarma

 

Paper Camera

Pokud si nechcete hrát s nastavením efektů, možná vám bude vyhovovat jednodušší aplikace, kterou používá Karel Kilián. „Není to sice aplikace, kterou bych zapínal každý den, ale pro pořízení netradičních snímků mi připadá naprosto vyhovující. Navíc dokáže zaujmout například, pokud chcete někomu ukázat, co vše může provádět s Androidem. Na nějakou dobu zabaví i menší děti, jež bývají fascinovány živým náhledem.“

Skrze Paper Cameru se můžete podívat na svět zcela novou, originální optikou. Efekty jsou projektovány v reálném čase přímo na displej, takže okamžitě vidíte, jak bude vypadat výsledná fotografie. Připraveno je dvanáct zdařilých efektů:

  • comic boom
  • sketch up
  • acquarello
  • old printer
  • neon cola
  • contours
  • bleaching
  • gotham noir
  • half ton
  • granny’s paper
  • pastel perfect
  • andy pop

Každý efekt je možné dále nastavit a doladit, čímž získáváte prakticky neomezené možnosti, jak bude fotka ve výsledku vypadat. Kromě fotografií je možné efekty aplikovat také na video.

Uživatelé jsou s programem spokojeni, což dokládá průměrná známka 4,5. radarcz, který program používá na telefonu HTC Incredible S, popisuje svou zkušenost následovně: „Parádní aplikace. Chce to si pohrát, než vyfotíte fotku, ale výsledek je pak bomba. Doporučuji zakoupit :-) Doufám, že budou přidávat nějaké efekty.“

Bohužel Paper Camera je k dispozici pouze v placené verzi za přibližně 35 korun – žádné demo nebo variantu s reklamními proužky zdarma JFDP Labs nenabízí. Pro někoho bude možná na škodu fakt, že aplikace nesnímá obrázky v nejvyšším možném rozlišení fotoaparátu.

Paper Camera Paper Camera

Paper Camera Paper Camera

Paper Camera – toys shot.

Paper Camera - toys shot.


Paper Camera
JFDP Labs
Verze 3.3.0 (23. 9. 2012)
Velikost 8,4 MB
2.1+


34,99 Kč

 

Vignette

Další fotoaparát s efekty a celou řadou nastavení. „Tento program nabízí snad vše, co bych očekával od aplikace pro pořizování snímků,“ říká Karel Kilián, a dodává: „před pořízením fotky lze vše velmi podrobně nastavit, poté si můžete pohrát s řadou efektů a filtrů. Výhradu bych měl snad jedině na poněkud kostrbatější ovládání a celkovou ergonomii aplikace.“

Autoři jako první uvádějí 70 přizpůsobitelných filtrů a 50 rámečků, které lze libovolně kombinovat. I samotný fotoaparát disponuje širokými možnostmi nastavení a schopnostmi, z nichž jmenujme digitální zoom, samospoušť, nebo natáčení časosběrného videa.

Další funkce a možnosti v bodech:

  • Celá řada stylů, jako je retro, polaroid, nejrůznější animované efekty apod.
  • Pořizování snímků v plném rozlišení, a to i s efektem (pouze v placené verzi).
  • Podpora blesku, předního i zadního fotoaparátu.
  • Režimy samospouště, časosběrného snímání, stabilizace.
  • Až 10x digitální zoom.
  • Podpora geotagů.
  • Možnost použití tlačítka pro nastavení hlasitosti jako hardwarové spouště.
  • Volitelné vkládání data a času do fotografií.
  • Sdílení fotografií prostřednictvím aplikací třetích stran.

Pět hvězdiček této aplikaci dala v Obchodě Google uživatelka Jitka, která ji popsala takto: „Sice trvá déle uložení obrázku, ale ty úžasné filtry stojí za to ;-) Uloží i upravené foto i původní obrázek. Jednoznačně můžu doporučit.“

Vignette je k dispozici jako demo zdarma, za plnohodnotnou verzi pak zaplatíte necelých 60 Kč.

Vignette Vignette

Vignette Vignette

Vignette Demo
neilandtheresa
Verze 2012.08.29.1 (7. 9. 2012)
Velikost 193 kB
1.5+


Zdarma


56,75 Kč

 

Lapse It

Funkce časosběrného videa přišla na Android společně s verzí 4.0 Ice Cream Sandwich. Sice skoro jistě nebude hlavním důvodem, proč přejít na „čtyřku“, přesto se hodně uživatelů začalo o tento způsob pořizování videí zajímat. Uvedená technika dovoluje sestavit z pořízených snímků, pořízených v dlouhodobějším horizontu, video, trvající jen několik sekund či minut. Hodí se například při natáčení průběhu stavby, východu slunce, záznamu růstu květiny apod..

Karel Kilián říká: „Dlouho jsem měl Android 2.3.x, nicméně funkce časosběrných snímků mě zaujala. Proto jsem hledal alternativu, která by fungovala i na mém telefonu. Objevil jsem Lapse It a musím konstatovat, že jsem spokojený – aplikace dělá přesně to, co jsem potřeboval, a poskytuje mi dostatečně široké možnosti nastavení.“

Podívejme se na hlavní deklarované vlastnosti:

  • Pořízení úchvatných snímků fotoaparátu.
  • Dobře navržené uživatelské rozhraní.
  • Unikátní a rychlý renderovací engine.
  • Možnost vložení zvukové stopy.
  • Přizpůsobitelný počet snímků za sekundu.
  • Režim Stop Motion.
  • Možnost výstupu do souborů MP4, MOV a FLV.
  • Upload přímo na YouTube, Facebook, Google+ a další.
  • Různé efekty.
  • Nastavitelné zaostření, vyvážení bílé a režimy scény.

Z dalších jmenujme podporu zoomu, možnost pořizování záznamu také předním fotoaparátem a žádná omezení týkající se délky nebo počtu snímků.

U uživatelů se tento program setkal s poměrně dobrou odezvou, o čemž svědčí hodnocení známkou 4,1. Uživatel Martin aplikaci popsal slovy: „Výborná aplikace, funguje skvěle, malé rozlišení není problém, kdo chce velké, může si koupit plnou verzi :).“ Narazit můžete ale i na problémy – TT na základě svých zkušeností na telefonu HTC EVO 3D do komentáře k hodnocení napsal: „Seká se a chce ukončit, na mém telefonu nepoužitelné…..“

Lapse It Lapse It

Lapse It Lapse It

How to shoot Time Lapse videos with your mobile device

How to shoot Time Lapse videos with your mobile device


Lapse It • Časosběrná • Lite
Interactive Universe
Verze 3.0 (24. 8. 2012)
Velikost 3,6 MB
1.6+


Zdarma


37,99 Kč

 

Camera ICS

Operátor či výrobce na vás zapomněl s aktualizací na Android 4.x, a vy byste chtěli využít možnosti nové systémové aplikace pro pořizování snímků? Řešením je Camera ICS, která je vylepšenou verzí oficiálního Fotoaparátu z Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. Karel Kilián ji představuje: „Ač jsem dlouho zůstával na alternativní ROMce s Gingerbreadem, některé novinky ICS se mi líbily – mezi nimi také Fotoaparát. Cameru ICS jsem nainstaloval spíše ze zvědavosti, ale nakonec se mi tento program zalíbil natolik, že jsem ho používal k focení skoro všech snímků.“

Podívejme se zběžně na nabízené funkce:

  • Tři režimy: fotoaparát, kamera a panorama.
  • Dynamic uživatelské rozhraní, jiné pro telefon a tablet.
  • Barevné efekty (mono, sépie, negativ, …).
  • Tichý režim (bez zvuku závěrky, což ale nemusí fungovat na některých zařízeních).
  • Konfigurovatelná funkce tlačítek pro ovládání hlasitosti.
  • Širokoúhlé fotografie.
  • Širší nastavení kvality obrazu (nízká/střední/vysoká/ultra).
  • Možnost nastavení datového toku (normal/2x).
  • Konfigurovatelné úložiště (Interní paměť/SD karta).
  • Záznam časosběrného videa (pouze na Androidu 3.0 a vyšším).
  • Stabilizace videa (pouze na některých zařízeních).
  • Efekty aplikované na obličeje (pouze na některých zařízeních).

Podle hodnocení uživatelů známkou 3,9 a jejich odezvy aplikace buď funguje k jejich spokojenosti (například uživatel Pavel o ní napsal: „Bomba. Zabírá málo místa a fotky jsou super. I panorama fotky. Super.“, nebo Michal J.: „Oceňuji u mobilu bez tlačítka fotoaparátu za plus díky možnosti nastavit volume tlačítka jako spoušť.“), na některých telefonech (zejména HTC) ale není zcela bez problémů. Martin například v březnu reportoval chybu, kterou zaznamenal na svém Samsungu Galaxy Gio, kdy je „obraz z foťáku otočený o 90 stupňů obrateny a zdeformovaný.“

Aplikace je k dispozici zdarma s reklamními proužky, nebo jako Camera ICS+ za necelých 25 korun bez reklamy (a prý zakoupením této verze motivujete autora k tvrdé práci na tomto projektu :) ).

Camera ICS Camera ICS

Camera ICS Camera ICS

Camera ICS
Moblynx
Verze Liší se dle zařízení (3. 8. 2012)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma


24,99 Kč

 

Čtenáři doporučují: Aplikace na pořizování a úpravu fotografií

Máme pocit, že s jedenácti nominacemi jsme pokryli segment aplikací na pořizování a úpravu fotek více než dostatečně. Nicméně velmi pravděpodobně existují další zajímavé programy, které máte nainstalované ve svých telefonech či tabletech, a po přečtení našich tipů jen udiveně kroutíte hlavou a v duchu se ptáte: „Jak je možné, že právě na tuto aplikaci mohli zapomenout?“ Právě proto dáváme, jak se již stalo zvykem, na konec slovo právě vám – našim čtenářům.

Víte o aplikaci, kterou jsme v dnešním přehledu nezmínili, ačkoli by si to dle vašeho mínění zasloužila? Použijte formulář na konci tohoto článku, napište nám, jakou aplikaci považujete za hodnou zmínky, a proč!

Na základě vašich tipů sestavíme článek „Čtenáři doporučují: Aplikace na pořizování a úpravu fotografií“, který vyjde ve čtvrtek 18. října 2012.

Uzávěrka čtenářských nominací je ve čtvrtek 11. října 2012 v 6:00, proto s nominacemi neotálejte!

Nominujte programy, které používáte:

  • k pořizování fotek – může se jednat o nejrůznější „softwarové fotoaparáty“, zaměřte se především na to, jaké funkce nabízejí proti výchozí systémové aplikaci (efekty, kvalita, možnosti nastavení),
  • k úpravě fotek – může jít o editory, různá „vylepšovátka“, přidávání objektů/efektů, apod.
  • atd.

Můžete nominovat jak komplexní aplikace („vyfotím a rovnou upravím“), tak také jen jednoúčelové (např. jen fotoaparát bez možnosti následných úprav).

Nominovat můžete nejen programy, které aktivně používáte, ale i takové, ež jste zkusili, něčím vás zaujaly, myslíte si, že jsou dobré, atd..

Podělte se o své tipy a vysvětlete, v čem je právě ten váš software lepší než ostatní!

Chcete-li nominovat více aplikací, použijte nominační formulář opakovaně.

Za vaše nominace předem velice děkujeme!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)