Srovnání parametru Nexus 5 VS Nexus 4 – má cenu upgradovat?

Nexus 5 versus Nexus 4

Rok se s rokem sešel a je tu další Google Nexus vyrobený společností LG, tentokrát s pořadovým číslem 5 a především zcela novým Androidem 4.4 Kitkat. Rok v mobilním světě s neustále se rozvíjejícími technologiemi je sakra velký časový úsek, tak se pojďme podívat, co zásadního nám přináší nový Nexus 5 oproti předešlému modelu.

srovnání nexů

Začneme tedy pěkně od toho, co je viditelné pouhým mrknutím oka, a tím je samotná velikost telefonu. Telefon Nexus 5 je o 4mm delší o necelý 1 mm širší, ale zároveň o 0,5mm tenčí.

Oproti původnímu Nexu 4, se ten nový povedlo konstruktérům zasadit do téměř totožného těla, avšak s větším displejem, což je patrné již z využití okolních částí kolem displeje samotného. Konkrétně pak ze 4,7 palce na necelých 5 palců. Technologicky nám zde zůstal zachovaný IPS LCD displej, s vysokým rozlišením Full HD a větší hustotou pixelů na palec a vrstvou Gorilla Glass 3.
I přes větší displej je telefon celkově o 9 gramů lehčí a v ruce je to skutečně znát. Povrch telefonu Nexus 5 je tvořen měkčeným plastem s úpravou softtouch. Velmi pěkně také působí keramická tlačítka pro ovládání hlasitosti telefonu.

srovnání 1

Pokud je nějaká kategorie, kde se výrobci skutečně předhání snad každý měsíc, tak to je výkon mobilních telefonů, který již ve všech ohledech strká do kapes i levnější notebooky či počítače. Jaké změny tedy zaznamenal Nexus během jednoho roku?

Tou nejzásadnější je zvolení nového a výkonnějšího  procesu Snapdragon 800 o taktu 2,26 GHz s grafickým akcelerátorem Adreno 330 se zachováním 2 GB RAM.

Navýšení kapacity baterie z původních 2100 mAh na aktuální hodnotu 2300 mAh je pro nás lehkým zklamání, jelikož postrádáme viditelnější nárůst doby provozu. Větší displej a výkonnější procesor baterii jednoduše nedovolí stát se TOP parametrem nového Nexu 5. První dojmy jsou v tomto pohledu spíše podprůměrné a podle udávaných parametrů výrobce se překvapení při delším používání telefonu zřejmě nedočkáme.

srovnání 2

8 Mpx fotoaparát vzadu získal nově optickou stabilizaci obrazu a zachován byl přední s rozlišením 1,3 Mpx. Připojení k síti získalo tolik potřebnou podporu, včetně přidání LTE a dual-band Wi-Fi, Bluetooth 4.0 s LE. Nově se Nexus dočkal stereo reproduktorů pro lepší zážitek hraných her i přehrávání videa. Základní verze úložiště byla navýšena a začíná tak na 16 GB, ale pořídit Nexus 5 bude možné také v 32GB verzi. Nedočkali jsme se bohužel podpory paměťových karet.

S novým Androidem 4.4 Kitkat získal Nexus 5 mimo jiné také řadu zajímavých funkcí jako například automatické úpravy fotografií a videa, možnost přidání téměř neomezeného počtu obrazovek, výrazně zvětšené a graficky upravené ikony v uživatelském prostředí a vylepšení pro Google+ s Hangouts.

srovnání 3

Pořídíte si nový Google Nexus 5?

Honza Dvořák
O Autorovi - Honza Dvořák

Jako vášnivý motorkář se každý rok proháním po evropských silnicích a objevuji nepoznané průsmyky v horských oblastech Alp a Dolomit, sem tam zamířím na otočku… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)