SoundHound bez svolení odesílá informace o poloze a účtu Google

soundhound_ico

Server Android Guys dostal informace o potenciálním narušení soukromí aplikací SoundHound, což je program pro identifikaci písniček (recenze viz Co to hraje v rádiu? Poví vám to SoundHound!). Zdá se, že SoundHound přenáší na servery provozovatele informace o přesné poloze uživatele, unikátní ID zařízení a informace o účtu Google. K tomuto chování má docházet za předpokladu, kdy je zařízení restartováno a uživatel má widget SoundHound na domovské obrazovce.

Uvedený problém se týká nejen uživatelů, kteří si aplikaci stáhli a nainstalovali z Marketu, ale také těch, jimž byla předinstalována výrobcem (z námi recenzovaných telefonů např. HTC Sensation XL, HTC Desire HD či Huawei Vision). SoundHound sice při instalaci vyžaduje oprávnění přistupovat ke GPS, ale uživatel není nijak informován, že tato funkce bude využívána/zneužívána k přenášení informací o aktuální poloze na vzdálené servery. V poznámce se pouze uvádí: “… slouží k ukládání pozice, kde byla píseň objevena. Lze vypnout v nastavení.” Abyste se ale do nastavení dostali, musíte program spustit, a během toho taktéž dojde k odeslání údajů o aktuální poloze. Co je horší: SoundHound přímo v zásadách ochrany osobních údajů potvrzuje, že si vyhrazuje právo tyto informace sdílet se třetími stranami.

Pokud máte nainstalován SoundHound ve vašem telefonu, možná byste měli zvážit jeho další používání. Neexistuje žádný logický důvod, proč by aplikace tohoto typu měla shromažďovat a předávat osobní údaje bez souhlasu uživatele. Redaktoři Android Guys požádali SoundHound o vyjádření k celé kauze.

Zdroj: Android Guys.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

be_on_road_ico

BE-ON-ROAD: podrobný test české navigace

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
29 min. uložit na později
banner-sygic-mapa-summer-v02

Sygic Aura pro Android: Schopný navigátor

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
14 min. uložit na později
gps_ico

Jak zrychlit na Androidu GPS? [návod]

Návody Karel Kilián Karel Kilián
5 min. uložit na později

Komentáře (16)