Sony Xperia XZ: Nějak se nám zakulacuje (první pohled)

Sony Xperia XZ – náhleďák

Na veletrhu IFA nesmí chybět ani takoví výrobci, jako například Sony. A pokud se trochu ohlédnete do minulosti, můžete Sony vidět, jak vydává svůj vlajkový model dvakrát do roka. Byl to v podstatě jediný výrobce, který tímto způsobem svá zařízení oživoval. A podle všeho byl tento postup znovu vzkříšen. Smartphone Sony Xperia X Performance, který jsme poprvé viděli začátkem letošního roku, dostává nástupce v formě Sony Xperia XZ. Jak vypadá? Jak moc se design vlajkového modelu změnil?

Sony Xperia XZ – první pohled

Sony Xperia XZ – první pohled

Sony Xperia XZ - první pohled

Už na první pohled se dá všimnout, že se v designu něco změnilo. Barvy i odlesky v nich již známe z předchůdce, ale například takto zaoblené hrany jsme u Sony ještě neviděli. Díky nim se ale parádně drží v ruce a člověk by snadno mohl nabýt dojmu, že jde o telefon vyrobený z celistvého bloku kovu. Ale nenechte se zmást, telefon tak úplně kovový není. Stačí na něj poklepat a ozve se plast připomínající zvuk. Ani ten ale použít údajně nebyl. Sony sáhlo po materiálu zvaném ALKALEIDO (což je sám o sobě nic neříkající obchodní název), který by měl být kombinací vyvinuté kovové slitiny a skla.

Sony Xperia XZ - z boku

Co se nám ale v designu rozhodně nelíbí, jsou obrovské rámečky nad a pod displejem. U horního rámečku ještě máme pochopení – sídlí v něm kamerka a senzory. U dolního ale ne. Dolní rámeček neobsahuje kromě reproduktoru nic. Hlasitý reproduktor má velice tenký výdech, takže by displej klidně mohl být natažen mnohem níže.

Jaký nabídne výkon?

Sony Xperia XZ je po stránce výkonu v podstatě totožným zařízením, jako jeho předchůdce. Novinka má o dvě desetiny palce větší displej, nabídne tedy 5,2″, což je v posledních letech čím dál více oblíbená velikost. Displej si při jemnosti 424 dpi sáhne na rozlišení 1080 x 1920 pixelů. Procesor nabídne totožný jako předchůdce Xperia X Performance, tedy Qualcomm Snapdragon 820. Asistují mu 3 GB operační paměti, tedy opět shodně, jako u předchůdce. Mírně nám narostla kapacita baterie, která se zvedla o 200 mAh, tedy na rovných 2900 mAh. Nabíjet ji pak budete za pomoci nového konektoru USB – C.

Oba fotoaparáty se sice mohou zdát na chlup stejné, ale nejsou. Zadní má shodné rozlišení 23 Mpx, světelnost f/2.0 a ohniskovou vzdálenost 24 mm. V Xperii XZ byl ale použit nový snímač Exmor RS a nový objektiv „G“. Navíc při focení používá Sony technologii trojitého snímání, čímž by se mělo docílit vyšší ostrosti fotek i ve zhoršených světelných podmínkách. Jako další bonus by mohlo být snadné focení rychle se pohybujících objektů, protože nová Xperia XZ disponuje laserovým ostřením a technologií „prediktivního hybridního ostření“. Může tak snadno předpovídat, kam se bude objekt pohybovat a ostření tak bude stále „ve střehu“. Přední fotoaparát pak nabídne 13 Mpx, f/2.0 a 22 mm. Oba fotoaparáty pak jsou vybaveny pěti-osou elektronickou stabilizací SteadyShot pro natáčení videa.

[aps_product_sz id=”409137″]

Senzorová výbava je dnes shodná u spousty smartphonů. Nechybí čtečka otisků prstů, akcelerometr, gyroskop, proximity senzor, barometr nebo kompas. Zajímavostí, kterou ale Xperia XZ disponuje, je senzor barevného spektra.

Sony Xperia XZ - zezadu

Kdy přijde a s jakou cenovkou?

Sony Xperia XZ by měla na trh dorazit již v říjnu. Oficiální startovací cenovka je 699 €, což je v přepočtu přibližně 19000 Kč. K dispozici by měla být ve čtyřech barevných (minerální černá, platinová, modrá a růžová) a dvou kapacitních variantách (32 a 64 GB). Podle nás je tato cenovka trochu nadsazená, protože vlak telefonů s podobnou specifikací je již půl roku na cestě a ceny jeho lístků již stačily zlevnit. Sony to bude mít s novým modelem těžké, protože jeho vlak se teprve chystá znovu rozjet, nenabízí moc nového a cena lístků na jeho palubu je poměrně vysoká.

Zdroj: gsmarena.com.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (32)