Sony Xperia Sola – NFC tagy a bezdotykové ovládání

Sony Xperia Sola

Dva týdny po skončení mimořádné akce MWC 2012 v Barceloně, které jsme se mimochodem také účastnili, společnost Sony představila nový chytrý telefon řady Xperia. Nazývá se Sola („jediný svého druhu”), disponuje technologií floating touch pro bezdotykové ovládání, NFC a vychází z designové řady NXT, pouze s jedním rozdílem – ve spodní části není telefon průhledný, jako tomu bylo u telefonů Xperia S, Xperia P a Xperia U.

Sony Xperia Sola

 

Vzhled

Na začátku jsem již zmínil, že telefon vychází z řady Xperia NXT, a tak se velice podobá telefonům Xperia S, P a U. Sole ale ve spodní části chybí průhledný proužek. Váží 107 gramů, což není mnoho a pokud to srovnáme s její sokyní – Xperií S, Sola ze souboje vyjde jako vítězka. Ostatně pokud znovu srovnáme tyto dvě příbuzné, Sola z toho opět vyjde lépe – 116 x 59 x 9,9 milimetrů. Solu si budete moci pořídit ve třech barevných variacích – černá, bílá a červená.

Sony Xperia Sola

Technologie floating touch

Bezesporu nejzajímavější technologií chytrého telefonu Sola je floating touch. A co tento cizí název znamená? Jednoduše se jedná o bezdotykové ovládání, které můžete využívat v internetovém prohlížeči. Sony ale slibuje podporu více aplikací. Ke “scrollování” po obrazovce postačí, když budete pohybovat prstem přibližně 22 milimetrů před displejem. Pakliže budete chtít přejít na požadovaný odkaz stačí nad něj najet, a v ten moment dojde k jeho zvýraznění. Poté, co na displej “tápnete”, přejdete na kýžený odkaz.

Xperia sola with floating touch

Xperia sola with floating touch

NFC tagy

Další velice zajímavou funkcí je všem známé NFC (Near Field Communication). NFC vám umožní provádět bezkontaktní platby a ovládat telefon pomocí Smart tagů (dva kusy dostanete v balení). A jak SmartTags fungují? Jednoduše. Ke každému Smart tagu přiřadíte určitou funkci, která se při přiblížení telefonu spustí.

Sony Xperia Sola

Xperia Smart Tags

Xperia Smart Tags

Vnitřní výbava

Telefon bohužel prozatím nemá nejnovější verzi systému, nýbrž Android 2.3 Gingerbread. Aktualizace na Android 4.0 Ice Cream Sandwich se plánuje na druhé čtvrtletí letošního roku. Sony Xperia Sola je poháněna dvoujádrovým procesorem ST-Ericsson NovaThor U8500 taktovaným na 1 GHz, kterému sekunduje operační paměť RAM o velikosti 512 MB. Nabídne také microSDHC slot, čímž si budeme moci doplnit kapacitu telefonu o dalších až 32 GB. Jak bylo u Sony zvykem i tento telefon dostane velice kvalitní reproduktory, které zajistí nadprůměrný zážitek z poslechu hudby, nebo sledování filmů. Pětimegapixelový fotoaparát by se měl postarat o kvalitní fotografie, které bude moci pořizovat v rozlišení až 2 592 × 1 944 px. Snad jediné, co nevíme, je datum uvedení na trh. Doufáme ale, že to bude někdy v příštích týdnech.

Sony Xperia Sola

Technické parametry

[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Štěpán Víteček
O Autorovi - Štěpán Víteček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)