Sony Xperia E4g – levný, výkonný a s LTE (recenze)

Sony Xperia E4g – hlavní obrázek

Není tomu tak dlouho, co společnost Sony uvedla na trh svůj nový smartphone – Sony Xperia E4g, spadající do střední třídy. Tento model láká na nízkou cenu, vysokou výdrž baterie, kompaktní rozměry a LTE. My se v této podrobné recenzi podíváme telefonu na zoubek a zjistíme, zda se jeho koupě vyplatí.

Obsah recenze

Obsah balení

V krabičce telefonu Sony Xperia E4g najdete kromě telefonu samotného také nabíječku, datový kabel a manuály. Datový kabel je opravdu velmi krátký, a proto vás při nabíjení telefonu příliš nepotěší.

Sony Xperia E4g - obsah balení Sony Xperia E4g – obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Z hlediska zpracování musíme telefon jednoznačně pochválit. Tělo telefonu je z převážné většiny tvořeno zadním pogumovaným krytem, který překrývá prakticky celou část zařízení, čímž připomíná jakýsi zpevněný obal. Tento zadní kryt je přitom poměrně jednoduché sundat, stačí na něj lehce zatlačit a rázem je dole. V počátcích testování jsme se proto malinko obávali, že se nám bude zadní kryt při běžném používání (vkládání telefonu do kapsy apod.) sundávat, což se v průběhu týdenního testování nepotvrdilo. Sony Xperia E4g se díky pogumovaným zádům a větší tloušťce (10,8 mm) velmi dobře drží. Robustní tloušťka tedy v tomto případě rozhodně není na škodu. Při prvním uchopení telefonu do ruky téměř okamžitě zjistíte, že vám na pravé straně „překáží“ kolébka hlasitosti, na kterou je většina lidí (nebo pouze já) zvyklá spíše v horním prostoru zařízení. Takto se kolébka nachází přesně tam, kde máte při běžném úchopu položené prsty, pokud tedy telefon nedržíte v pravé ruce. Tuto skutečnost subjektivně vnímám jako menší nedostatek. Jinak ovšem dílenskému zpracování nemáme co vytknout. Konstrukce zařízení je pevná, nikde nic nevrže a telefon krásně padne do ruky.

sony xperia e4g - render. přední strana

Přední stranu telefonu Sony Xperia E4g utváří 4,7″ displej lemovaný poměrně úzkými rámečky. Při pohledu na zařízení z horní strany si nelze nevšimnout rámů zadního krytu, které zařízení protahují o pár milimetrů do šířky. Ve spodní straně zařízení sídlí pouze mikrofon, neboť ovládací prvky telefonu jsou řešeny softwarovými tlačítky. Na horní zase nalezneme klasickou kombinaci reproduktoru pro volání, předního fotoaparátu a senzorů. Za zmínku také stojí notifikační dioda, která u telefonu v jeho nízké cenové relaci určitě potěší.

Sony Xperia E4g - přední strana telefonu Sony Xperia E4g – přední strana telefonu

Při otočení telefonu z opačné strany se nám naskytne pohled na zadní fotoaparát s LED bleskem a ve spodní části pak hlasitý reproduktor. Uprostřed zadního krytu se rýsuje logo výrobce a také zde můžeme vidět značku NFC. Pogumovaný zadní kryt představuje ideální materiál pro udržení čistoty zařízení. Neusazují se na něm žádné nečistoty ani otisky prstů. Co se týče rámů zařízení, na horním je přítomen 3,5 mm jack, v levém rámu je umístěn napájecí microUSB konektor, na pravém se nachází kolébka hlasitosti a vypínací tlačítko, které je typické pro telefony výrobce Sony. Spodní rám pak zůstává nevyužitý.

Sony Xperia E4g - záda telefonu Sony Xperia E4g – záda telefonu

Telefon Sony Xperia E4g ze všech stran

Hardware a displej

Srdcem telefonu Sony Xperia E4g je čtyřjádrový 1,5GHz procesor MediaTek MT6732, který má výkonu na rozdávání, o čemž se přesvědčíme v následujících kapitolách této recenze. Procesoru sekunduje operační paměť RAM s kapacitou 1 GB a grafický výkon zajišťuje akcelerátor Mali-T760MP2. Pro ukládání vašich dat vám poslouží 8GB vnitřní úložiště rozšířitelné prostřednictvím microSD karet s maximální kapacitou 32 GB. S telefonem Xperia E4g pořídíte zadním fotoaparátem snímky s rozlišením 5 MPx, přední fotoaparát pak nabídne 2MPx rozlišení. Co vás určitě potěší, je výdrž baterie s kapacitou 2300 mAh.

Specifikace telefonu Sony Xperia E4g

  • displej: 4,7″ IPS s rozlišením 540 x 960 pixelů (~234 PPI)
  • procesor: Čtyřjádrový MediaTek MT6732 4×1,5GHz, GPU: Mali-T760MP2
  • paměť: 1 GB RAM, 8GB vnitřní úložiště (z toho dostupných zhruba 4,5 GB)
  • operační systém: Android 4.4 (Android KitKat)
  • fotoaparát: 5MPx zadní, 2MPx přední (Nahrávání videa HD, 1080p, HDR, stabilizátor obrazu a další)
  • baterie: 2300 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
  • rozměry: 133 x 71 x 10,8 mm
  • hmotnost: 135 gramů
  • sítě: GSM GPRS/EDGE 850, 900, 1800, 1900 MHz, LTE v pásmech-  800/850/900/1 800/1 900/2 100/2 600

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Sony Xperia E4g disponuje 4,7″ IPS displejem s rozlišením 540 x 960 pixelů (qHD). Velmi nároční uživatelé by pravděpodobně ocenili vyšší rozlišení – HD. To ovšem na 4,7″ uhlopříčku opravdu není zapotřebí. Rozlišení je tedy dostatečně jemné a nelze u něj zpozorovat rastr. Technologie IPS zajišťuje velmi živé podání barev, a to ze všech pozorovacích úhlů. Displej nabídne vcelku obstojné zobrazení i na slunci. Za zmínku také stojí přítomnost spolehlivé automatické regulace jasu.

Sony Xperia E4g - displej Sony Xperia E4g – displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový výstup z hlavního reproduktoru je dostatečně hlasitý. Kvalita výstupu je při zhruba tříčtvrtečních výškách stále velmi kvalitní. Když ovšem nastavíte hlasitost na maximum, dochází k lehčímu zkreslení zvuku. I tak se stále jedná o dobře poslouchatelný hudební zážitek. Reproduktor tedy hodnotíme spíše pozitivně. Jediným neduhem spojeným s reprodukcí zvuku je jeho utlumení při položení telefonu na rovnou plochu (zadní stranou). Ve zvukovém nastavení jsme později našli možnost aktivovat funkce Clear Phase a xLOUD, které vylepšují nejen hlasitost, ale také kvalitu hlasitého reproduktoru.

Sony Xperia E4g - hlasitý reproduktor 2 Sony Xperia E4g – hlasitý reproduktor 2

Testy výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Procesor MediaTek MT6732, který již u benchmarků vykazoval velmi dobré výsledky, nás u her v žádném ohledu nezklamal. Herní výkon telefonu jsme prověřili ve hrách N.O.V.A 3 Freedom Edition, Modern Combat 5 a Real Racing 3. Všechny hry byly absolutně plynulé, bez sebemenších záseků čí snížení FPS. U akční střílečky N.O.V.A 3 jsme se dokonce dočkali tak vysokého frameratu, jaký jsme už dlouho při testování této hry (na jiných telefonech) neviděli.

Při hraní her jsme zároveň narazili na jeden nepříjemný neduh v podobě špatně fungující funkce multitouch. Pokud držíte prst na jedné straně displeje, v případě her například virtuální joystick pro pohyb do stran, a poté se chcete rozhlížet do prostoru s využitím prstu na pravé straně obrazovky, není to možné. U akčních stříleček tedy musíte nejprve zastavit (joystick pro pohyb uvolnit) a poté teprve zamířit na protivníky. Kvůli této nefunkčnosti je hraní akčních stříleček opravdu velmi nekomfortní. Na videu níže jsme pro vás tento problém zaznamenali.

Konektivita

Připojení k bezdrátovým sítím skrze Wi-Fi a Bluetooth nás v obou případech nezklamalo. Wi-Fi signál je dostačující v místech, u kterých víme, že mají nepříliš dobré pokrytí. Přes Bluetooth jsme zkoušeli posílat soubor z telefonu do tabletu – vše proběhlo jako po másle. V rámci konektivity musíme vyzdvihnout podporu LTE, a to na všech důležitých frekvencích pro ČR – 800/850/ 900/1 80/1900/2 100/2 600. Příjem mobilního internetu nepředstavoval pro Xperii E4g žádný problém. Pouze párkrát (v místnosti panelového domu) jsme zpozorovali prudký pokles signálu. Nemělo to ovšem vliv na kvalitu příchozích/odchozích hovorů.  Telefonu rovněž nechybí technologie NFC, která po LTE představuje jakousi třešničku na dortu.

GPS

Procesor od Mediateku a GPS. To nebývala zrovna ideální kombinace slov zaručující bezproblémový chod navigačních systémů. Společnost Sony je ovšem známá tím, že jejich telefony nabídnou naprosto vynikající GPS signál, což se projevilo i u testované Xperie E4g. GPS nás dokázalo lokalizovat i pod střechou panelového domu, kde se to doposud nepodařilo žádnému jinému Android zařízení. GPS jsme poté otestovali i v praxi během zhruba 30kilometrové cesty, a proto můžeme potvrdit, že funguje naprosto bezproblémově. Fixace polohy pod střechou trvala zhruba 6 vteřin, dokážete si představit, jak dlouho trvá zaměření polohy například venku? Bohužel telefon nedisponuje digitálním kompasem.

Sony Xperia E4g - test GPS Sony Xperia E4g – test GPS, Google mapy

Baterie a výdrž

Sony umí vyrábět telefony s velmi dobrou výdrží. Xperia E4g pak není výjimkou. Telefon nabízí 2300mAh kapacitu, což na první pohled nemusí působit zrovna oslnivě. Xperia E4g je ovšem „držák“, se kterým se vyhnete zásuvce klidně i 2 dny. Přesně tak dlouho nám telefon v průměru vydržel, a to jsme jej příliš nešetřili. Naše běžné používání totiž zahrnovalo neustále zapnutá mobilní  data či Wi-Fi a synchronizaci. S telefonem jsme během 2 dnů uskutečnili několik hovorů, vyřizovali konverzace přes SMS, WhatsApp, Facebook Messenger, chvíli jsme také hráli hry, sledovali videa na Youtube atp. Výdrž telefonu lze prodloužit aktivací režimů Stamina či Ultra Stamina, čímž dochází k znatelné úspoře energie na úkor některých energeticky náročných funkcí telefonu.

Sony Xperia E4g - výdž baterie Sony Xperia E4g – výdrž baterie

  • Hraní her – hra Modern Combat 5, poloviční jas, poloviční hlasitost
  • Přehrávání filmů – HD video přehrávané na portálu Youtube
  • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení

U každého z těchto testů se jedná o vybití ze 100 % na 15 %.

Uživatelské prostředí

Xperia E4g běží na Androidu ve verzi 4.4 Kitkat. Uživatelské prostředí (launcher) je prakticky stejné jako u ostatních telefonů tohoto výrobce. Telefon tedy využívá osvědčenou nadstavbu Sony, která je velmi zdařilá. V této nadstavbě lze měnit témata upravující barevné podání v mnoha částech systému. V případě, že vám předinstalovaná témata nebudou stačit, můžete zamířit do obchodu Google Play a stáhnout si jedno z mnoha dalších. Některá z témat dokonce pozmění podobu navigační lišty (softwarových tlačítek). Ti z vás, kteří mají rádi rychlý přístup k hlavním ovládacím telefonům skrze notifikační lištu, určitě potěší skutečnost, že její jednotlivé položky lze obměňovat, případně přidávat vlastní. Ovládací prvky si tak uspořádáte přesně podle toho, jak vám jejich rozložení nejvíce vyhovuje.

Plynulost zařízení je na opravdu skvělé úrovni. Telefon se nezadýchal ani u těch nejnáročnějších multitaskingových operací, a to i přesto, že má pouze 1 GB operační paměti RAM. Na telefonu jsme využívali Skype, přepínali se do mailů, prohlížeče apod., přičemž si zařízení vždy udrželo svoji svižnost. Ocenit rovněž musíme jednoduché vypínání všech spuštěných aplikací stisknutím jednoho tlačítka v multitaskingové nabídce. Ta mimochodem také obsahuje panel zástupců pro rychlý přístup k vybraným aplikacím. Skrze tuto nabídku lze například spustit kalkulačku, která se bude zobrazovat v plovoucím okně. O svižnosti zařízení se můžete přesvědčit z videa níže.

Sony Xperia E4g – první pohled

Sony Xperia E4g - první pohled


Fotoaparát

Jak Xperia E4G fotí? Není to žádná sláva. Fotoaparát telefonu dokáže pořizovat snímky s maximálním rozlišením 5 MPx. Kvalita výsledných snímků je za horších světelných podmínek velmi špatná. Se zlepšujícím se světlem vypadají snímky o dost lépe, ovšem stále lze jejich kvalitu zařadit do spíše horšího průměru. Pořízené snímky jsou často neostré, nebo postrádají vyšší úroveň detailů. Na momentky (za dobrého světla) by vám ale mohl fotoaparát vystačit. Kvalita videa je přímo úměrná kvalitě fotografií.

Pořízené fotografie

Pořízené Full HD video

Aplikace Fotoaparát

V aplikaci fotoaparát se nachází velká spousta režimů a kreativních efektů pro pobavení. Režim automatické rozpoznání scény dokáže na základě okolních podmínek upravit parametry fotoaparátu pro pořízení co nejkvalitnějšího snímku. Fotoaparátu nechybí funkce HDR, stabilizátor obrazu, nahrávání videí v 1080p a spousta dalších funkcí. Jeho nedílnou součástí jsou i vtipné efekty, které lze snadno zakomponovat do výsledných snímků. Několik efektů je v telefonu již předinstalováno, jiné můžete stáhnout z obchodu Google Play.

Kdy, kde a za kolik?

Telefon Sony Xperia E4g lze zakoupit ve většině tuzemských obchodů na průměrnou cenu 4 000 Kč.
Graf ceny produktu Sony Xperia E4g poskytuje server Heureka.cz

Resumé

A jaký bude verdikt? Xperia E4g nás překvapila svým zpracováním, které vybočuje z klasického standardu ostatních mobilních telefonů. Telefon se velmi dobře drží, neklouže z ruky a díky kompaktním rozměrům jej lze ovládat i jednou rukou. Umístění kolébky hlasitosti ve spodní části pravého rámu telefonu nás sice příliš nepotěšilo, ale nejspíš se jedná o otázku zvyku.

Displej telefonu podává opravdu sympatické barvy a i přes qHD rozlišení jej nelze než pochválit. Z hlediska konektivity a technologií nás určitě potěšila přítomnost NFC a LTE, a to na všech důležitých frekvencích pro ČR. Po výkonové stránce musíme opět chválit, neboť čtyřjádrové řešení od MediaTeku a 1 GB operační paměti RAM zajistí bezproblémový a hlavně svižný chod zařízení za všech okolností. S telefonem se vám podaří rozjet jakkoli náročný herní titul. Pokud ovšem máte rádi střílečky z první osoby, nepotěší vás problémový multitouch, který pravděpodobně představuje softwarovou chybu (více o tomto problému v kapitole Herní výkon).

Sony si dalo záležet na výdrži baterie. Xperia E4g s 2300mAh baterií dokáže při běžném používání vydržet zhruba 2 dny. Pokud budete používat některé z úsporných režimů, jako například Stamina či Ultra Stamina, výdrž zařízení se klidně prodlouží i o několik desítek hodin. Abychom nezapomněli na GPS – funguje naprosto bezproblémově.

Snímky fotoaparátu s 5MPx rozlišením vás svou kvalitou příliš neoslní. Za dobrých světelných podmínek se vám občas podaří vykouzlit i pár snímků obstojné kvality, k účelům profesionálního focení vám telefon rozhodně neposlouží.

Z hlediska konkurence nás napadá především Huawei G620s, který rovněž disponuje obdobnými parametry (včetně LTE) a lze jej koupit za prakticky stejnou cenu.

Klady

+ NFC, LTE
+ výdrž baterie
+ vysoký výkon, odladěné prostředí
+ kompaktní rozměry
+ spolehlivá GPS, velmi rychlá fixace polohy
+ notifikační dioda
+ živé barvy IPS displeje

Zápory

– problémy s Multitouch (Snad vyřeší aktualizace)
– kvalita fotoaparátu
– krátký napájecí kabel v balení
– netradiční umístění kolébky hlasitosti 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (51)