Náramek Sony SmartBand – nastupte na vlnu wearables (recenze)

Sony Smartband recenze cover 2

Také na vás dosedla módní vlna wearables a připadá vám, že hýbat se bez fitness náramku snad ani nemá smysl? Dnes pro vás máme recenzi chytrého náramku Sony SmartBand SWR10. Nejedná se sice o žhavou novinku, ale právě díky tomu nemá tak přemrštěnou cenovku. Za méně peněz nabídne (pro někoho) více užitečných funkcí než námi recenzovaný Fitbit Flex.

Sony SmartBand recenze - tráva

Obsah recenze

Obsah balení

Náramek ke spotřebiteli dorazí ve stylové, černé krabičce válcovitého tvaru s logem Sony navrchu. Uvnitř se skrývá spousta pěny, která drží všechny součástky na svém místě. Hned v základu dostanete dvě velikosti náramku, ze kterých si určitě vyberete. Jako dárek Sony do balení přibaluje i 16GB „flashku“, milé. Nesmíme zapomenout ani na bílou „kapsli“ tedy samotný čip, který se zasune do náramku.

Sony SmartBand recenze - balení uvnitř Sony SmartBand recenze - balení

Vzhled a dílenské zpracování

Gumový náramek působí stylově a nebáli bychom si jej vzít ani ke košili a saku. Provedení je, v našem případě, celé černé se stříbrnou klipsou zapínání. Barevných variant je však celá spousta.

Sony SmartBand recenze - vzled

Náramek je na ruce velmi příjemný a osobně mi sedí lépe než již zmíněný Fitbit Flex. Je to způsobeno větší poddajností a měkkostí použitého materiálu. Ze dvou přibalených velikostí si každý zaručeně vybere. Osobně mi stačil ten menší. Druhá velikost obejme i opravdu rozměrné zápěstí. Měřící čip je bílý, a lehce prohnutý, aby lépe kopíroval vaši ruku. Přítomno je jedno tlačítko, kterým podle délky stisku ovládáte většinu funkcí. Na hraně je klasický microUSB port, což rozhodně vítáme. Většina dnešních wearables se totiž neobejde bez nabíjecí kolébky, nebo redukce. Po zasunutí čipu do gumového náramku je port dostatečně chráněn a celkově má Sony SmartBand certifikaci IP 58, což mu umožňuje pobýt až 30 minut ve vodě do hloubky 1,5 metru.

Sony SmartBand recenze - detail čip Sony SmartBand recenze - detail spona

Jednoduchý vzhled funguje a hodnotíme jej pozitivně, především však oceňujeme, jak příjemně se Sony SmartBand nosí. U zařízení, které má na našem zápěstí sedět 24/7 je tato vlastnost alfou i omegou. Hmotnost je pouhých 21 gramů.

Sony SmartBand recenze - na ruce spodek Sony SmartBand recenze - na ruce

Konektivita

Takřka všechny chytré náramky a hodinky používají Bluetooth 4.0. Ani zde tomu není jinak, majitele starších modelů tak opět nepotěšíme. Bluetooth 4.0 Low Energy zajišťuje, že náramek z vašeho telefonu (a sám ze sebe) nevysaje během krátké doby veškerou energii. Rovněž je zapotřebí Android 4.4 KitKat.

Sony SmartBand recenze - HTC One

SmartBand má však ještě jednu technologii navíc. Disponuje NFC, což párování ještě zrychluje a zjednodušuje. Stačí náramek přiložit k telefonu a je spárováno. Intuitivněji a jednodušeji už to nejde. Pokud NFC nemáte, párování přes Bluetooth také není zapeklitým oříškem.

Sony SmartBand recenze - detail tlačítko

Oficiální seznam podporovaných telefonů Sony:

  • Xperia Z1
  • Xperia Z1 Compact
  • Xperia Z Ultra
  • Xperia Z2
  • Xperia Z3
  • Xperia Z3 Compact
  • Xperia Z3 Dual

Oficiální seznam podporovaných telefonů ostatních značek:

  • LG Nexus 5, LG Nexus 4, Samsung Galaxy Note III, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S5, HTC One, HTC One M8.

SmartBand však bude fungovat i s ostatními zařízeními, které splňují výše zmíněné požadavky. Sony logicky upřednostňuje ty uživatele, kteří mají i Sony mobilní telefon. Některé funkce tedy fungují jen s Xperiemi. Nejedná se však o nepřekonatelné rozdíly. Ke správnému fungování náramku budete zároveň potřebovat rovnou tři aplikace. Sony Smart Connect, SmartBand Host a osobní deníček LifeLog.

Sony SmartBand recenze - čip

Fitness funkce

Ke měření tělesné aktivity má Sony SmartBand k dispozici pouze základní senzory, jako je akcelerometr a gyroskop. Nenechme se však zmást, celé je to vyřešeno lépe než u Fitbitu. Náramek si při sportu vystačí sám o sobě, pokud však připojíte i telefon, vezme si z něj GPSku a následně vám vykreslí i mapu běhu. Přesnost měření je dostačující, ale ne absolutní. Občas se stává, že jdete hodinu a SmartBand zaregistruje třeba 55 minut. Při použití GPS z telefonu se přesnost logicky zvýší.

Sony SmartBand recenze - kalorie Sony SmartBand recenze - chůze Sony SmartBand recenze - běh

Hlavní devizou zůstává měření chůze a běhu. Měřen je počet kroků stejně jako počet kilometrů a čas. Všechna data se shromažďují v aplikaci LifeLog, která je další kapitolou naší recenze.

Sony SmartBand recenze - počet kroků Sony SmartBand recenze - trasa

LifeLog – osobní digitální deníček

Dat můžete nasbírat kolik chcete, ale když vám je aplikace nedokáže přehledně odprezentovat, budou vám k ničemu. To naštěstí není případ aplikace LifeLog, která se stará o zobrazování všech údajů nejen z náramku SmartBand. Aplikace má intuitivní rozhraní, kterému dominuje časová osa probíhajícího dne. LifeLog nezaznamenává pouze sportovní výkony, jedná se spíše o digitální deníček nebo, lépe řečeno, o monitoring všeho, co s telefonem děláte.

Sony SmartBand recenze - Lifelog1 Sony SmartBand recenze - Lifelog Sony SmartBand recenze - kalorie1

Kromě fitness údajů o počtu ušlých kroků a uběhnuté vzdálenosti zároveň sleduje, jak dlouho jste poslouchali hudbu, sledovali videa, komunikovali na sociálních sítích, procházeli internet, hráli hry a podobně. Zkrátka večer si můžete chronologicky projít svůj den a zjistit, kde, co a jak jste dělali. Čím větší bublina v časové ose, tím déle jste danou činnost provozovali. LifeLog sleduje i kolik fotografií jste v daný den vyfotili, rovnou z aplikace si je můžete prohlédnout. Při překlopení do horizontální polohy zabere časová osa celou plochu.

Sony SmartBand recenze - prohlížení webu Sony SmartBand recenze - fotky Sony SmartBand recenze - komunikace 1

Jednotlivé sledované aktivity si můžete rozkliknout a zjistit tak další informace a statistiky.

Notifikace, spánek, buzení a ovládání médií

Další užitečnou funkcí jsou notifikace, tedy upozornění. S náramkem Sony SmartBand můžete v klidu úplně ztlumit svůj telefon a přesto neprošvihnout žádný příchozí hovor či SMS. Vibrace v náramku jsou tišší a decentnější. Navíc pokud chcete odfiltrovat všechny ostatní notifikace a nechat se upozorňovat pouze na hovory a textové zprávy, je to snadná cesta. Nastavení notifikací neprovedete v aplikaci LifeLog, nýbrž ve správci SmartBandu. Tříštit ovládání do několika aplikací nám nepřijde úplně nejšťastnější.

Sony SmartBand recenze - SmartBand app Sony SmartBand recenze - aplikace Sony SmartBand recenze - nastavení

Podobně je tomu i u nastavení budíku. Opět se přepnete do aplikace SmartBand Host app, kde najdete správce budíků. Můžete si jich nastavit takřka libovolné množství. Cílem náramku je probudit vás v lehké spánkové fázi, což by vám mělo zpříjemnit ráno. Zda to funguje, či ne, necháme na posouzení každého z vás. Jistý (možná placebo) efekt se však dostaví. Aby vše fungovalo jak má, stačí si nastavit rozmezí, ve kterém chcete být vzbuzeni. Třeba 6:30 až 7:00 a podobně.

Sony SmartBand recenze - spánek Sony SmartBand recenze - buzení

Analýza spánku funguje také bezproblémově. Náramek na základě toho, zda sebou házíte, či nikoliv, usuzuje, zda spíte jako dřevo, nebo nemůžete pořádně zabrat. Všechna data opět zobrazí v LifeLogu. Oceňujeme, že ve SmartBand Host app lze nastavit automatický přechod na noční režim. U Fitbitu se nám stávalo, že jsme jej zapomněli manuálně zapnout. Zde stačí nastavit přibližnou hodinu, kdy chodíte spát a kdy vstáváte. Náramek si dobu sám upraví podle vašich pohybů. Například když nastavíte vstávání na 7:00, ale v 7:45 se stále nehýbete, náramku dojde, že zatím spíte.

Sony SmartBand recenze - ovládání hudby Sony SmartBand recenze - hudební přehrávač

Pomocí náramku lze ovládat i hudební přehrávač. Funguje to velmi dobře. Jak je uvedeno na obrázcích, každé poklepání znamená jinou funkci.

Nabíjení a výdrž

Za způsob nabíjení můžeme Sony vyloženě pochválit. Líbí se nám, že nebyla použita žádná nabíjecí kolíbka, stojánek, či cokoliv jiného. Zkrátka stačí připojit microUSB nabíječku a je hotovo. Nemusíte s sebou tahat nic navíc, což je ve dnešní době hodně příjemné.

Sony SmartBand recenze - nabíjení

Co se výdrže na baterii týče, v praxi se dostanete na 5 až 6 dní. Vzhledem k tomu, že SmartBand nemá žádný displej, který by spotřeboval většinu energie, není výdrž špatná.

Sony SmartBand recenze - detail

Kdy, kde a za kolik?

Díky tomu, že SmartBand již není úplně žhavou novinkou, lze jej sehnat za, v porovnání s konkurencí, rozumnou cenu. Nejlevněji za rovných 1 500 Kč. To samozřejmě není málo, ale vzhledem k tomu, že wearables jsou aktuálně módní vlnou, levnější hned tak nebude. Fitbit Flex či Jawbone UP vás vyjde o 500 a více korun dráž.

Sony SmartBand recenze - Fitbit 1 Sony SmartBand recenze - Fitbit

Sony SmartBand vs. Fitbit Flex

Graf ceny produktu Sony SmartBand SWR10 poskytuje server Heureka.cz

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Resumé

Jako vždy musíme na konci vyřknout ortel. Sony SmartBand není žhavou novinkou, což je možná více k užitku než na škodu. Po designové stránce příliš nezaujme, ale méně je někdy více. Černý pásek na ruce nevypadá vůbec zle. Provedení je navíc hodně zdařilé a náramek se výborně nosí. Sportovní funkce jsou de facto shodné s konkurencí. Změřit chůzi a běh problém není, na jízdu na kole už byste potřebovali GPS. Bezproblémová je konektivita přes Bluetooth 4.0, navíc vylepšená o párování přes NFC.

Digitální deníček LifeLog je kvalitně zpracovaná aplikace, ve které se zobrazují veškerá naměřená data a navíc údaje o tom, co s telefonem celý den děláte. Zda brouzdáte po internetu, fotíte a tak dále. Na rozdíl od Fitbitu nemá SmartBand žádné webové prostředí, což může někoho odradit. LifeLogem to začíná i končí. Také by neškodila větší socializace, tedy možnost vidět výkony přátel, kteří SmartBand rovněž používají.

Líbí se nám ale funkce navíc, kterými konkurence nedisponuje. Především pak upozornění na příchozí hovory, SMS nebo notifikace z aplikací. Stejně tak ovládání hudby funguje parádně. Výdrž 5-6 dní je standardní, fakt že se čip nabíjí rovnou skrze microUSB, je pozitivní.

Za cenu startující na 1 500 Kč člověk dostane povedený fitness náramek s pěknou aplikací a „donáškou“ notifikací z telefonu. Nic víc, nic míň. Tak to ale u wearables bývá.

Klady

+ Zpracování
+ Povedená aplikace LifeLog
+ Nabíjení klasicky přes microUSB
+ Automatické střídání denního/nočního režimu
+ Cena
+ NFC

Zápory

– Chybí webové prostředí
– Nutnost instalace vícero aplikací
– Všechny funkce jen pro modely Sony

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (32)