Snapdragon 620 svým výkonem poráží Snapdragon 810 i Exynos 7420

Snapdragon 620

Není žádným tajemstvím, že americký Qualcomm pracuje na nové generaci mobilního chipsetu nazvaném Snapdragon 620. Jak již název sám napovídá, bude se jednat o novinku, jež v příštím roce doplní čipy z řady 600 – tedy čipy určené pro telefony střední třídy. Snapdragon 620 pak do této třídy přinese nejen výkon, ale i řadu vlastností současné špičky mezi mobilními chipsety.

Co se konkrétních specifikací Snapdragonu 620 týče, ty zní více než slibně. Chipset bude obsahovat 64bitový procesor se čtyřmi úspornými jádry Cortex-A53, taktovanými až na 1,2 GHz a tato jádra budou doplněna o čtveřici úplně nových, výkonných jader Cortex-A72 o taktu až 1,8 GHz. Z uspořádání jader pak jasně vyplývá, že se bude jednat o architekturu big.LITTLE, díky které by měl být procesor nejen úsporný, ale když to bude zapotřebí, tak i velmi výkonný. Otazník však stále visí nad použitým grafickým čipem. Procesor trochu limituje použití starších LPDDR3 pamětí, stále se však jedná o řešení pro střední třídu naprosto adekvátní. Ani zbylými parametry tento chipset rozhodně nezklame, především je zde podpora rychlého LTE až do 300 Mbps, samozřejmostí je také rychlá Wi-Fi 802.11ac nebo Bluetooth 4.1. Chipset pak podporuje displej až o QHD (2560 x 1440 px) rozlišení a video dokáže zachytit až ve 4K rozlišení při snímkovací frekvenci 30 fps, pokud se však spokojíte s 1080p videem, počet fps vzroste až na 120 snímků za vteřinu. Hudební fanoušky pak dozajista potěší také přehrávání hudby v Hi-Fi kvalitě 192kHz / 24bit. Přítomna je technologie rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 2.0.

Kompletní, doposud známé specifikace si pak můžete prohlédnout zde:

Snapdragon 620 specs

A že se minimálně po stránce výkonu máme na co těšit, jasně dokazuje první benchmark tohoto chipsetu, umístěného v referenčním telefonu Qualcommu, podporovaly jej přitom 3 GB RAM a zařízení běželo na Androidu 5.1.1. Konkrétně se jedná o známý GeekBench, který testuje jak výkon během operací, které zatíží všechna jádra procesoru (multi-core), tak při těch, které vykoná pouze jedno jádro (single-core). Právě výsledek druhého zmíněného, tedy single-core, testu stojí za povšimnutí. Výkonem na jedno jádro totiž Snapdragon 620 dokázal poměrně hladce porazit “stájového kolegu” a současnou špičku Qualcommu – Snapdragon 810, v tomto případě obsaženého v Xiaomi Mi Note Pro. Těsně pak Snapdragon 620 porazil také Exynos 7420 v Samsungu Galaxy S6. Za tyto skvělé výsledky pak novinka od Qualcommu vděčí nejspíš především jádrům Cortex-A72, která tak jasně dokazují svůj potenciál. V multi-core testu sice Snapdragon 620 své soky neporazil, i tak však dosáhl úctyhodného výsledku, který stačí k pokoření například stále velmi výkonných Snapdragonů 801 a 805.

Níže se můžete podívat, jak si v benchmarku GeekBench vedla některá zařízení, která prošla našimi redakčními testy:

GeekBench 3

Co na výsledky chipsetu Qualcomm Snapdragon 620 říkáte?

Zdroje: PhoneArena.com, Qualcomm.com.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)