Jak psát SMS zprávy bez diakritiky a zkracování zpráv? (návod)

psani sMS_00000

Psaní SMS zpráv patří k činnostem, které na mobilním telefonu provádíme takřka každý den. Čeští pisatelé ovšem mohou narazit na nepříjemný a otravný problém – pokud ve svých zprávách používáme znaky s diakritikou, textové zprávy jsou zkracovány. Kvůli tomu nakonec odešleme více zpráv, než kdybychom diakritiku odstranili, a samozřejmě zaplatíme více. V dnešním článku si ukážeme, jak diakritiku odstranit automaticky během psaní.

Kolik znaků má SMS a proč se s diakritikou zkracuje?

Na otázku, kolik znaků se vejde do jedné SMS, vám většinou odpoví i mobilní telefon. Ten totiž velmi často při psaní zobrazuje, kolik znaků vám do zaplnění zprávy ještě zbývá. Maximální hodnota 160 znaků odpovídá standardu ASCII, ve kterém jsou zahrnuty téměř všechny běžně používané znaky. Bohužel tím případem nejsou české znaky s diakritikou. Stačí tedy napsat jeden znak mimo ASCII a 7bitové kódování se rázem změní na 16bitové, kam se vejde o poznání méně znaků – přesněji 70, což je o 90 znaků méně. Sami sebe se nyní můžete zeptat – vyplatí se psát textové zprávy s českými písmeny, když by mi i bez diakritiky druhá strana rozuměla, navíc zaplatím o poznání méně?

sms-zprávy

Řešení první – klávesnice, která české znaky automaticky nepíše

Z této nepříjemné situace nám může pomoci klávesnice, kterou lze u systému Android kdykoliv vyměnit za jinou. Tento způsob je výhodný zejména v tom, že nemusíme měnit naši stávající SMS aplikaci, na druhou stranu si musíme zvykat na nový styl psaní. Některé alternativy mají unikátní schopnost, kdy české znaky s diakritikou automaticky převádí na znaky bez háčků a čárek. V praxi to funguje velmi jednoduše – pomocí kláves a slovníku napíšete například spojení “čau, Světe Androdích fanoušků”, ale výsledný text bude vypadat následovně: “cau, Svete Androidich fanousku”. Touto vlastností disponují i některé předinstalované klávesnice, většinou ale nepochodíte. A kterou z klávesnic my doporučujeme? SlideIt.

Sms-slideit-klavesnice (5) Sms-slideit-klavesnice (4)

Klávesnice SlideIt totiž dokáže odstranit diakritiku pouze v aplikaci pro textové zprávy, kterou pozná automaticky, a nemusíte si tak zvykat na psaní bez háčků a čárek v celém prostředí telefonu. Jak na to? Stačí v nastavení klávesnice přejít do sekce Advanced PreferencesLetter diacritics a zvolit možnost Don’t use diacritics only in SMS applications.

Sms-slideit-klavesnice (3) Sms-slideit-klavesnice (2) Sms-slideit-klavesnice (1)

SlideIt sice není zdarma, na druhou stranu přináší také velmi propracovaný styl zadávání tažením prstu (obdoby Swype) a obecně patří k velmi povedeným klávesnicím. Pokud si k tomu navíc přičteme možnost odstranění diakritiky v aplikaci pro textové zprávy, můžeme SlideIt vřele doporučit. Před zakoupením můžete vyzkoušet 15denní zkušební verzi.

[appbox googleplay com.dasur.slideit.vt.lite]

Řešení druhé – výměna SMS aplikace

Pokud jste přesvědčeni, že jste si již za dobu používání vašeho telefonu maximálně zvykli na používanou klávesnici a rozhodně ji nechcete měnit, máme pro vás jiné řešení. Místo klávesnice můžeme změnit aplikaci, ve které SMS zprávy vytváříme a spravujeme. To nám Android s chutí dovolí.

Go SMS Pro

Jednou z nejoblíbenějších aplikací pro správu textových zpráv představuje Go SMS Pro, který navíc podporuje právě ořezání diakritiky před odesláním SMS. V praxi to znamená, že píšeme SMS s libovolnou klávesnicí a klidně s českými znaky a diakritika je před odesláním SMS automaticky odstraněna. Go SMS Pro navíc nabízí spoustu nastavení, kterými se určitě vaše předchozí aplikace pro SMS pochlubit nemohla. Je ale samozřejmě jen na vás, zda si na nové prostředí zvyknete.

Ořez diakritiky není nastaven po instalaci aplikace. Musíme jej nejprve aktivovat. Nejdříve si ukážeme, jak klávesnici naučit česky – tahem prstu z levého okraje k pravému vysuneme levou lištu a přejdeme do Settings. Na další obrazovce dále do volby jazyků Language a zvolíme češtinu. Po instalaci češtiny nás Go SMS Pro vyzve k restartu aplikace, po kterém nás již vítá české prostředí. A nyní zpět k odstranění diakritiky – opět se podíváme do nastavení a přejdeme do sekce Odeslat a přijmout, dále pak Upřesnit nastavení SMS/MMS a pozornost věnujme volbě Zapnout místní podporu. Tuto funkci aktivujeme a možností Podporované jazyky zvolíme Český SMS režim. Aplikaci je ještě nutné restartovat (můžeme pro jistotu restartovat celý mobil) a nyní se již diakritika z SMS odstraní automaticky.

Go-SMS-diakritika (4) Go-SMS-diakritika (3) Go-SMS-zprávy-diakritika (2)

[appbox googleplay com.jb.gosms]

Handcent SMS

Velice podobnou alternativu představuje aplikace Handcent SMS, která nabízí podobné funkce jako GO SMS Pro. Ihned po spuštění aplikace jsme vyzváni k instalaci české lokalizace, což doporučujeme. Ačkoliv se nám prostředí aplikace Go SMS Pro líbí o poznání více, aplikaci Handcent SMS má výhodu v tom, že diakritiku ořezává automaticky již po instalaci a není potřeba nic nastavovat dodatečně.

Handcent-SMS (3) Handcent-SMS (1) Handcent-SMS (2)

[appbox googleplay com.handcent.nextsms]

Chomp SMS

Velmi povedenou aplikaci představuje Chomp SMS, který vynikne jednoduchým a příjemným vzhledem, navíc si rovněž poradí s ořezávání diakritiky. To provedeme v sekci Nastavení SMS & MMS volbou Zmenšit SMS zprávy.

Chomp SMS (1) Chomp SMS (2) Chomp SMS (3)

[appbox googleplay com.p1.chompsms]

Závěr – vyzrajte na diakritiku SMS ve svém telefonu

Pokud jste doufali v návod, který nezmění vaši klávesnici ani prostředí pro psaní SMS, pak jsme vás možná mírně zklamali. Android holt většinou s českými znaky nepočítá, a tak musíme některou část změnit. Pokud se vám klávesnice SlideIt zalíbí, pak máte vyhráno. Pokud jste zvyklí na svou stávající klávesnici, pak se vybízí vyzkoušet prostředí Go SMS Pro či Handcent SMS, které nahradí vaši stávající SMS aplikaci a poradí si automatickým odstraněním diakritiky. Je tedy jen na vás, ke které variantě se přikloníte a co vám bude více vyhovovat.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)