SMS trojan řádí na Androidu

No Image-02

Platili jste někdy na internetu SMS-kou? Pokud ano, jistě víte, že se jedná o nejpohodlnější způsob jak platit online. Stačí poslat SMS-ku v určitém tvaru na speciální číslo a automaticky zaplatíte prostřednictvím svého mobilního operátora. Takto zaplacená částka se Vám na konci měsíce objeví ve výpise. Pokud tedy za měsíc provoláte u svého operátory 200Kč a pomocí SMS-ky zaplatíte na jakýkoli účel 100Kč, měsíční vyúčtování Vám přijde na 300Kč.

Proto i tento jednoduchý způsob platby začalo využívat spousta portálu, které nabízejí placené služby. Bohužel, jak je vidno začali ho využívat i nepoctivé živly, které se snaží takové placené SMS, bez vašeho vědomí z vašeho telefonu odeslat :(. Jedna z takových aplikací, se objevila i na systému Android a jmenuje se “Trojan-SMS.AndroidOS.FakePlayer.b” a jeho předchůdce se jmenoval “MS.AndroidOS.FakePlayer.a“.

Jediný způsob jak se před takovými aplikacemi bránit, je ostražitost při instalaci aplikací. Každá aplikace ještě před samotnou instalací, vypíše seznam služeb, ke kterým vyžaduje přístup, dávejte si tedy pozor na aplikace, které vyžadují přístup k SMS-kám (messaging systému). Při instalaci aplikací z android marketu, je toto riziko nakažení škodlivou aplikací mnohem menší, než v případě neověřeného zdroje, ale i v případě android marketu neztraťte ostražitost.

Google se k této záležitosti vyjádřil takto:

“Our application permissions model protects against this type of threat. When installing an application, users see a screen that explains clearly what information and system resources the application has permission to access, such as a user’s phone number or sending an SMS. Users must explicitly approve this access in order to continue with the installation, and they may uninstall applications at any time. We consistently advise users to only install apps they trust. In particular, users should exercise caution when installing applications outside of Android Market.”

Jeden z předních tvůrců antivirových programů “Kasperský Lab”, řekl toto vyjádřil zde.

Poznámka: tento způsob klamání uživatele, mi připomíná placené linky z dob vytáčeného připojení k internetu. Jak je vidět dobré věci se dají ve špatných rukou velice jednoduše zneužít. (např. dynamit…)

Zdroj: www.gizmodo.com, www.phandroid.com

Petr Mišák
O Autorovi - Petr Mišák

Jak Petr poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává komunikovat… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)