Smartphony v KLDR: Kamenné obchody pro aplikace, žádný internet a zabavené Samsungy

smartphony v kldr severni korea

Severní Korea je stále země zahalená mnoha tajemstvími, a to i v oblasti chytrých telefonů. Víme, že téměř 40 procent obyvatelstva vlastní chytrý telefon. Co ale na nich dělají a jak telefony vůbec vypadají? Na některé informace jsme nyní dostali odpověď v reportu serveru NK News, což je web, který sídlí v Jižní Koreji a přináší informace, zprávy a analýzy ze Severní Koreje. Jak to tedy je se smartphony v KLDR?

Smartphony v KLDR vlastní už téměř každý druhý obyvatel

Podle NK News se používání chytrých telefonů v KLDR moc neliší od ostatních zemí. Severokorejci používají telefony k odesílání zpráv, telefonování, nakupování a ke hraní her. Samozřejmě ale s mnoha omezeními. Jeden z největších rozdílů je v tom, že většina obyvatel KLDR nemá přístup k internetu. Místo toho můžou navštěvovat severokorejský intranet, který má na starost přímo vedení země. Díky tomu si můžou zcela určovat to, co budou obyvatelům zobrazovat.

telefon severni korea

Dalším velkým rozdílem je získání nových aplikací. Zatímco ve světě se dají klasický stáhnout, v KLDR musíte přijít do tzv. komunikačního centra, kde si aplikace můžete instalovat. Jde v podstatě o kamenné obchody pro aplikace. V zemi má existovat zhruba 700 takových center. A co samotné aplikace?

Jedna z nejpopulárnějších aplikací v KLDR je kombinace Netflixu a čtečky ebook knih a také aplikace s názvem Ullim, která slouží k posílání peněz jiným uživatelům. To z popisu hodně připomíná PayPal. Mezi hrami vévodí závodní, obzvlášť ta s názvem Mt. Paektu to Mt. Hanna. Na svou velikost má KLDR poměrně dost výrobců telefonů. Celkem čtyři. Jeden z nejnovějších telefonů se nazývá Phurun Hanul, má 5,5 palců velký displej, čtečku otisků prstů a údajně i obří 6 000 mAh baterii. Dále mají kopii iPhone s názvem Pyongyang Touch a také kopii Samsung Galaxy S7 s názvem Jindallae 3. Zajímavé je to, že ty nejlepší telefony jsou cenově srovnatelné se západními originály. HDP na obyvatele je přitom 1800 dolarů, takže v podstatě telefon stojí polovinu.

smartphony v kldr

Na závěr ještě zajímavost k olympijským hrám. Poslední roky je jedním z hlavních sponzorů společnost Samsung, která sportovcům rozdává vlajkové modely. Na olympiádě startují i atleti z KLDR, jenže ti se nikdy svých Samsung telefonů nedočkali. Jejich trenéři všechny telefony od jihokorejské společnosti zabavili a atleti je tak nikdy neviděli.

Zdroj: nknews.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

android_lost_ikona

Android Lost: Když ztratíte telefon

Recenze Karel Kilián Karel Kilián
8 min. uložit na později

Komentáře (15)