Silvestr v číslech: Data tekla obrovským proudem

Silvestr v číslech

Silvestr a následně brzké hodiny Nového roku jsou v posledních zhruba dvaceti letech nejvíce vytěžovanými dny, co se telekomunikace týče. Jistě jste již někdy zažili, že jste chtěli někomu čerstvě po půlnoci zavolat a popřát šťastný Nový rok, ale jaksi to nebylo možné. Sítě operátorů bývají na samotném přelomu roku opravdu velice zahlcené a tak se občas nedaří hovory spojit. SMS zprávy se pak odesílají déle a mobilnímu internetu se prodlužuje odezva, klesá rychlost. Jaký byl ale loňský Silvestr?

Podle tiskových zpráv operátorů letos nedocházelo k žádným závažným technickým problémům. Drobné záchvěvy ve stabilitě sítě se sice pozorovat daly, nejednalo se ale o nic neobvyklého nebo nadprůměrného. Svůj podíl na tom má jistě nově vystavěná infrastruktura pro LTE, díky jejímuž využívání se zčásti ulevilo 2G sítím.

Aby se nám statistiky mezi operátory porovnávaly hůře, každý z nich hledí na statistiky trochu jinak a používá jiné jednotky. Pokusili jsme se tedy pro vás tento jinak „nedovařený guláš“ dochutit a dovařit k snadnému porovnání.

Silvestr s O2

O2 - nahledak

 • počet odeslaných SMS: 11 686 979 (oproti loňsku pokles o 4,9 %)
 • počet odeslaných MMS: 271 088 (oproti loňsku nárůst o 12,1 %)
 • počet všech hovorů v 31.12.201517 043 808 (oproti loňsku pokles o 10,2 %)
 • celkový objem datového provozu: 52,9 TiB [58.16416510935 TB] (oproti loňsku nárůst o 89,3 %)

O2 si trochu zvláštně zvolilo pro prezentaci výsledků datového provozu TiB, čili tebibajty, což je sice trochu krkolomné, ale kdo dnes neumí Googlit, že? O2 pak také například dodává, že v nejzatíženější hodinu (00:00 – 01:00) bylo uskutečněno dalších 2 352 233 hovorů a odesláno 1 628 930 SMS zpráv. Zajímavě, ale přesto pochopitelně, pak vypadá i meziroční nárůst datového provozu v sítích LTE (+753,9 %).

Silvestr s Vodafone

Vodafone-Logo_6

 • počet odeslaných SMS: 12,7 milionu (oproti loňsku nárůst o 8%)
 • počet odeslaných MMS: 118 tisíc (oproti loňsku nárůst o 1%)
 • počet všech hovorů: 13,4 milionu (oproti loňsku pokles o 3%)
 • celkový objem datového provozu: o 132 % více než loni

Vodafone nám bohužel neodkryl své karty zcela a nepřinesl přesná čísla. I červený operátor ale v tiskové zprávě uvádí, že zvýšený provoz datových sítí plně koresponduje s rozšířením LTE. Vodafone nám ale na oplátku nepřesných čísel odkryl i další zákoutí své sítě. Uvádí například, že nejčastěji volaná zahraniční čísla byla v Polsku, Ukrajině, Německu, Slovensku a Rusku, a to v uvedeném pořadí. Příchozí zahraniční hovory pak nejčastěji přicházely z Německa, Holandska, Itálie, Švédska a Slovenska.

Silvestr s T-Mobile

T-mobile vowi-fi

 • počet odeslaných SMS: 17 192 000 (oproti loňsku nárůst o 2,2%)
 • počet odeslaných MMS: 285 000 (oproti loňsku nárůst o 2,8%)
 • počet všech hovorů: 24 138 000 (oproti loňsku pokles o 5,2%)
 • celkový objem datového provozu: 70,4 TB (oproti loňsku nárůst o 137%)

I poslední z trojky operátorů ukazuje, že pokles hovorů a nárůst datového objemu je jistým trendem. Opět je příčina připisována pokrytí LTE, přičemž provoz na jeho frekvencích stoupl meziročně o 1269,4 %. Sítě růžového operátora zaznamenaly největší nápor jako již tradičně v první hodině po půlnoci, kdy bylo zaznamenáno 2,9 milionu hovorů. Naopak mobilní surfaři se činili nejvíce v době mezi 18:15–19:15.

Rozšiřování sítí LTE stále pokračuje u všech našich plnohodnotných operátorů. Dá se tedy očekávat, že čísla v příštím roce budou opět ukazovat směr udaného trendu. S tím souvisí i neustálé zvyšování podílu chytrých telefonů přihlašujících se do sítí operátorů.

Zdroj: Tiskové zprávy

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)