Šifrování Gmailu se zvýšilo o 25 %. Google chystá další vylepšení

gmail_60_ico

Soukromí je na internetu jedna z nejdůležitějších věcí, ale většina uživatelů na něj nebere ohled, dokud se jim nestane něco hrozného. Poslední dobou se důležitost šifrování ještě zvýšila. Problém se šifrováním má i Apple, vstupní kód na jeho telefonech jde prý obejít bez pomoci Applu samotného. Patrně si to uvědomil i Google, jenž minulý měsíc do Gmailu implementoval ikonu, která vás sama upozorní na nešifrované emaily.

Pozor na nešifrované emaily

Tato ikona vám každý přijatý email přehodnotí a pokud ho shledá nešifrovaným, varuje vás, abyste si dali pozor na nešifrované emaily od odesílatelů, které by pro vás mohly představovat potenciální nebezpečí. Uživatelé a společnosti na tuto novou funkci zareagovali a množství šifrovaných emailů, které prošly Gmailem od uvedení této funkce, se zvětšil o 25 procent. To je ohromné číslo, když si uvědomíte, kolik emailů se přes Gmail posílá. Google tento posun podnítil k uvedení nových bezpečnostních opatření.

Nový standard bezpečnosti

Google prohlásil, že spolupracuje s Yahoo!, Microsoftem a Comcastem na vytvoření nového standardu bezpečnosti a doufá, že se k novému standardu přidají i ostatní firmy, které přimějí uživatele k posílání pouze šifrovaných zpráv. Tento krok by se měl vyplatit, neboť by se z Gmailu stala mnohem bezpečnější stránka.

Vyšší ochrana do budoucnosti

Google do Gmailu také přidá funkci pojmenovanou Bezpečné procházení webu, která vás upozorní na nezabezpečené stránky, jež by mohly zničit váš telefon, tablet či počítač. Dalším vylepšením je upozornění na státní napadení, tedy útoky vykonstruované vládou na uživatele, jejichž postoje mají velký dosah, například novináři, aktivisté nebo politici. Tyto útoky jsou hodně vzácné, setkalo se s nimi zatím jen méně než 0,1 % uživatelů, ale díky působnosti cílové skupiny jsou extrémně nebezpečné.

Všechny zmíněné funkce má Google do Gmailu v plánu přidat v blízké budoucnosti, ale už teď je Gmail mnohem bezpečnější než kdy dřív.

Zdroj: GoogleBlog

Jaromír Šolc
O Autorovi - Jaromír Šolc

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)