Sedm Androidích trendů, které by měly skončit s rokem 2012

2013_ico

JR Raphael publikoval na svém blogu sedm věcí, které se týkají Androidu a měly by, dle jeho názoru, skončit společně s rokem 2012. Pojďme si porovnat, v čem se shodneme a v čem naopak neshodneme s uživatelem Androidu v zámoří.

  1. Pomalé aktualizace a nesplněné sliby – Raphael komentuje „Je naprosto skličující vidět, jak mnoha výrobcům trvá řadu měsíců než vydají aktuální software pro své telefony a tablety. Nebo, ještě hůře: slibují upgrade a pak se jim nepodaří dodržet slovo.“ Stačí se podívat na to, kolik zařízení ještě stále čeká na Android 4.0 Ice Cream Sandwich, nemluvě o Jelly Beanu.
  2. Exkluzivita u operátorů – tento bod se českých uživatelů až tak netýká, neboť v případě českých operátorů není vazba na výrobce telefonů tak silná. Navíc nabídky našich operátorů nejsou zpravidla natolik zajímavé, aby byly rozhodujícím faktorem při koupi nového telefonu. V USA Samsung v prodejích u operátorů válcuje HTC. Autor je přesvědčen o tom, že za to může stav, kdy Samsungy prodávají všichni operátoři, kdežto HTC One X a One X+ jsou dostupné exkluzivně u AT&T. Podobně je na tom nová Motorola Razr, kterou lze pořídit u Verizonu. Exkluzivita je dobrá jen pro daného operátora, nikoli pro výrobce, ani pro koncového zákazníka.
  3. Úpravy uživatelského rozhraní – tento bod asi nemá velkou šanci na realizaci, ale bylo by pěkné, kdyby se výrobci telefonů zaměřili na to, co jim jde nejlépe – totiž na výrobu telefonů. Měli by řešit výkon, nabídnout jedinečný design a co možná nejvyšší životnost baterie namísto hraní si s grafickými nadstavbami. Úpravy uživatelského rozhraní vedou nejen ke zmatenosti méně zkušených uživatelů, ale jsou také jednou z příčin zpožděných systémových aktualizací.
  4. Bloatware, které nelze odinstalovat – telefony jsou samozřejmě byznys a výrobci a operátoři vydělávají nejen prodejem zařízení a služeb, ale také „pronájmem“ prostoru ve svých výrobcích. Na tom bychom neviděli nic vysloveně špatného, ostatně pro řadu uživatelů jsou předinstalované aplikace vítaným bonusem minimálně do doby, než jim začne docházet místo v interní paměti telefonu. Problém je v tom, že mnohé z těchto aplikací není možné odinstalovat, takže pokud je uživatel nechce, může situaci řešit jedině za cenu ztráty záruky. V tomto případě existuje jednoduchý kompromis mezi zájmy uživatele a výrobce či operátora – všechny předinstalované aplikace by mělo být možné normální cestou odebrat.
  5. Zamčené bootloadery se složitým odemykáním – mnozí uživatelé si chtějí svá zařízení „vyladit k obrazu svému“. Navzdory skutečnosti, že za výrobek zaplatili leckdy i nemalou cenu, někteří výrobci jim házejí klacky pod nohy. Problém se sice týká menšiny uživatelů, nicméně pořád je tu otázka: proč by si pokročilý uživatel neměl s telefonem či tabletem dělat cokoli, co uzná za vhodné? Stačí, že v případě takových operací ztratí záruku, ale není přeci nutné mu v tom bránit. Raphael výrobcům vzkazuje: „Vedete předem prohranou bitvu. Uživatelé, kteří chtějí zařízení rootnout, ho napříč vašim snahám rootnou. Jen jim bez zjevného důvodu trošku zkomplikujete život.“
  6. Špatná výdrž na baterii – s odkazem na Motorolu Droid Razr HD a Razr Maxx HD Raphael konstatuje: „Je zřejmé, že umíme technologie, poskytující vynikající výdrž dokonce i při intenzivním používání.“ Bude rok 2012 posledním „rokem mizerné výdrže“?
  7. Prodejní modely – Googlu se daří s jeho modelem přímého prodeje, nicméně stále je ještě co zlepšovat. Proč například k Nexusům nenabízí oficiální příslušenství? Nexus 4 je na trhu už více než měsíc a Google zatím nenabídl dokovací stanici, držák do auta, ani bezdrátovou nabíječku.

Android má za sebou další úspěšný rok – možná dokonce nejúspěšnější v jeho dosavadní historii. Proto bychom na tento systém měli pohlížet nejen skrze výše zmíněná negativa. Je jasné, že je pořád hodně věcí, které by se daly dělat lépe. Nezbývá než doufat, že za rok bude tento seznam alespoň o něco kratší.

Zdroj: JR Raphael.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)