Scatter: Jednoduchý a rychlý přenos dat mezi Androidem a PC

scatter_ico

Potřebujete přenášet a synchronizovat data mezi počítačem a telefonem? Máte na výběr celou řadu možností v čele cloudovými disky. Pokud ale nedůvěřujete provozovatelům online úložišť, můžete zkusit rychlý a bezpečný program Scatter, který funguje s Androidem, Windows a eventuálně i iOS. Data jsou ukládána pouze na zdrojovém a cílovém zařízení a přenášena šifrovaným protokolem P2P, takže nehrozí, že by se k nim mohl dostat někdo nepovolaný. Proti konkurenci Scatter slibuje především vyšší rychlost a větší bezpečí pro vaše soubory.

Co slibuje?

Autoři v Obchodě Play prezentují následující vlastnosti aplikace Scatter:

  • Rychlost – synchronizace probíhá přímo mezi vašimi zařízeními s použitím lokálního Wi-Fi připojení (je-li dostupné a jsou-li obě zařízení ve stejné síti; v opačném případě jsou data přenášena přes Internet), takže vaše soubory neputují oklikou přes cloud a nejsou nikde uloženy. Soubory jsou ukládány do telefonu respektive počítače, takže k nim budete mít okamžitý přístup, bez nutnosti čekat na jejich stažení ze serveru, což je ideální, pokud se pohybujete v místech s nekvalitní konektivitou.
  • Bezpečnost – aplikace ukládá data pouze na vámi vybraná zařízení a počítače. Navíc k synchronizaci používá šifrovanou komunikaci. Vaše citlivé dokumenty se tak nebudou povalovat na cloudových discích a vy budete mít plnou kontrolu nad tím, kde jsou data uložena a kdo k nim má přístup.
  • Snadné použití – Scatter udržuje data synchronizovaná – fotografie, videa, odkazy, textové úryvky nebo jiné dokumenty jsou v případě změny automaticky replikovány napříč všemi propojenými zařízeními a do vašeho PC.

Instalace a nastavení Scatteru na PC

Chcete-li synchronizovat data mezi Androidem a počítačem, musíte si nainstalovat Scatter pro Windows. Stáhnout ho můžete z oficiálních stránek vývojářského studia appfour, instalační balíček měl v případě námi testované verze 0.9.4929 1,73 MB. V průběhu instalace není nutné nic nastavovat – po spuštění staženého souboru stačí jen klepnout na tlačítko Install a vyčkat na proběhnutí všech operací.

Instalace klienta pro Windows Instalace klienta pro Windows

Instalace klienta pro Windows Instalace klienta pro Windows

Instalace klienta pro Windows Instalace klienta pro Windows

Aplikace se poté sama spustí a usídlí se v systémové oblasti hlavního panelu. Následně se budete muset přihlásit, případně, pokud ještě nemáte účet, registrovat. Registrace je velmi prostá – vyžaduje pouze zadání e-mailu coby přihlašovacího jména, hesla a odsouhlasení podmínek služby. Tímto jménem/e-mailem a heslem se následně budete přihlašovat i na všech ostatních zařízeních.

Přihlaste se, nebo se registrujte Přihlaste se, nebo se registrujte

Registrace vyžaduje jen e-mail a heslo Registrace vyžaduje jen e-mail a heslo

Prostředí aplikace pro Windows můžete vidět na následujícím obrázku.

Prostředí Scatteru pro Windows Prostředí Scatteru pro Windows

Scatter můžete uzavřít a kdykoli vyvolat ze systémové oblasti hlavního panelu.

Možnosti nastavení

Projděme si zběžně nastavení, které najdete na záložce Control Panel. Tlačítkem Sign out se můžete od Scatteru odhlásit, v další části jsou k vidění propojená zařízení a možnost zapnout a vypnout oznámení.

V sekci Data Import lze zvolit velikost souborů, které budou automaticky importovány když je zkopírujete do schránky. Data lze pochopitelně přidávat také manuálně přetažením myší nad okno aplikace, nebo standardním kopírovat+vložit.

O něco níže je nastavení Data Storage – v první řadě tedy složky, která bude synchronizována (Location), dále lze nastavit, jak dlouho se mají ponechávat soubory v Inboxu a v koši (Trash), který můžete ručně “vysypat” (Empty trash).

Možnosti nastavení Možnosti nastavení

Instalace a nastavení Scatteru pro Android

V případě Androidu lze aplikaci Scatter nainstalovat standardní cestou z Obchodu Play. Po spuštění dostanete na výběr mezi registrací (Sign Up) a přihlášením (Sign In). Po přihlášení by se telefon nebo tablet měl objevit v aplikaci pro Windows v sekci Devices.

Přihlášení nebo registrace na telefonu Přihlášení nebo registrace na telefonu

V sekci Devices se nám objevil telefon V sekci Devices se nám objevil telefon

Po vizuální stránce je aplikace pro Android velmi podobná té “počítačové” – i zde můžete přes tlačítko v levém horním rohu nebo vytahovací menu dole přepínat mezi Inboxem, košem a archivem, filtrovat soubory podle priority, zdroje, zařízení nebo typu.

Po vizuální stránce je aplikace podobná té z PC Po vizuální stránce je aplikace podobná té z PC

Možnosti filtrování a přepínání Možnosti filtrování a přepínání

Jako první doporučujeme navštívit sekci Settings, kterou najdete v nabídce po stisku tlačítka [Menu]. Kromě nastavení, jež do velké míry kopírují možnosti z aplikace pro Windows, zde můžete určit cílové úložiště, což asi nejčastěji využijete k tomu, abyste pro data použili paměťovou kartu.

Možnosti nastavení - hlavní nabídka Možnosti nastavení – hlavní nabídka

Možnosti nastavení - sekce Connect Možnosti nastavení – sekce Connect

Přenos dat z telefonu do počítače

Přenos souborů mezi Androidem a počítačem probíhá jednoduše skrze systémové sdílení. Například v Galerii vyberete obrázky, stisknete tlačítko Sdílet a jako cílovou aplikaci zvolíte Scatter. Zvolené soubory se automaticky přenesou do inboxu a postupně (jak rychlost Wi-Fi dovolí) se synchronizují do všech propojených zařízení, tedy i do počítače (fyzicky je najdete v c:\Documents and Settings\profil\Dokumenty\Scatter\emailová_adresa\Inbox\ respektive c:\Users\profil\Dokumenty\Scatter\emailová_adresa\Inbox\).

Sdílení obrázků z galerie v telefonu Sdílení obrázků z galerie v telefonu

Sdílené obrázky z galerie v telefonu Sdílené obrázky z galerie v telefonu

Tady již máme obrázky z telefonu v počítači Tady již máme obrázky z telefonu v počítači

Druhou cestou je spuštění aplikace Scatter a následně použití volby [Menu]-Add. Poté si budete moci vybrat, zda hodláte přidat poznámku, soubory (lze vybrat i více najednou) nebo pořídit a odeslat fotku. Během chvilky najdete tato data v PC v sekci Inbox.

Nabídka pod tlačítkem Menu Nabídka pod tlačítkem Menu

Nabídka Add Nabídka Add

Přidání poznámky Přidání poznámky

Přidání souboru Přidání souboru

Data přenesená z telefonu. Data přenesená z telefonu.

Z aplikace lze všechny nahrané soubory zkopírovat, archivovat nebo odstranit, u jednotlivých souborů je možné měnit název a datum.

Možnosti práce se soubory v telefonu Možnosti práce se soubory v telefonu

Možnosti práce se soubory v PC Možnosti práce se soubory v PC

Přenos dat z počítače do telefonu

Ve výchozím nastavení přenáší Scatter nejen všechny soubory, které přesunete do Inboxu, ale také vše, co zkopírujete do schránky. Bez zásahu uživatele se tak přenesou všechny soubory, dokumenty, texty, adres, nebo obrázky, které budete kopírovat přes systémovou schránku (Ctrl+C nebo nabídku Kopírovat). Abyste pouhým zkopírováním nechtěně nepřenášeli třeba obsah celého DVD, můžete v nastavení určit limit pro takto zpracovávaná data – ve výchozím nastavení je to 10 MB. Příslušné nastavení najdete na záložce Control Panel v sekci Data Import pod roletkovou nabídkou Capture clipboard content, kde jsou na výběr hodnoty 10 KB/100 KB/1 MB/10 MB/100 MB/1 GB/10 GB. Pokud byste uvedenou funkci vůbec nechtěli používat, můžete ji v nastavení deaktivovat.

Nastavení automatické synchronizace dat ze schránky Nastavení automatické synchronizace dat ze schránky

Přenos souborů z počítače do telefonu je taktéž maximálně jednoduchý – stačí přetáhnout soubory z Průzkumníka nebo jiného správce do okna Scatteru – o nic víc se nemusíte starat. Fyzicky jsou všechny soubory uloženy ve vámi zvoleném úložišti ve složce /Scatter/emailová_adresa/Inbox.

Soubory z PC do telefonu můžete přenést přetažením z Průzkumníka Soubory z PC do telefonu můžete přenést přetažením z Průzkumníka

Lepší představu o tom, jak Scatter funguje, si můžete udělat z následujícího videa:

Scatter

Scatter

Když to tedy shrneme: stačí přidat soubory do Inboxu na Androidu a během krátkého okamžiku se objeví v počítači. Stejně tak jednoduše přetáhnete soubory myší do okna aplikace a za chvíli je budete mít v telefonu či tabletu.

Správa dat

Scatter používá štítky pro složky, typ dat, jejich zdroj, prioritu, atd. . Data, která jsou přidána automaticky, se objeví v Inboxu. Pokud smažete nějaký soubor, bude pouze přesunut do koše (Trash). Data ve složkách Inbox a Trash budou po uplynutí zadané doby smazána, aby se neplýtvalo drahocenným úložištěm.

Pokud chcete mít data k dispozici delší dobu, použijte štítky – ve výchozím nastavení je pro trvalé ukládání dat určena složka Archive, ale můžete definovat své vlastní složky.

Možnosti nastavení

V nastavení naleznete dvě položky: Connect a Data. V první sekci se můžete odhlásit od právě aktivního účtu, případně se přihlásit k jinému. Uvidíte zde také seznam všech zařízení, spojených s daným účtem.

Pravděpodobně navštívíte sekci Data, kde lze nastavit následující:

  • Storage card – která paměť (interní úložiště/interní paměťová karta/externí paměťová karta) bude používána pro ukládání souborů.
  • Overall size limit – kolik místa může Scatter ve vybrané paměti zabrat. V případě, že dojde k překročení této hranice, budou nejstarší data odstraněna.
  • Inbox a Trash – zde můžete určit, jak dlouho mají být ponechána data v uvedených složkách (hodinu/den/týden/měsíc/3 měsíce).
  • Data import – přepínači lze zvolit, jaké soubory mají být importovány. Konkrétně je na výběr schránka (Clipboard), fotky a videa pořízené fotoaparátem (Camera) a stažené soubory (Downloads). V tomto směru tedy Scatter funguje podobně, jako Dropbox, jen se širším záběrem. Pokud tedy pořídíte fotografii, budete ji mít takřka okamžitě k dispozici v počítači.
  • Data sync – dovoluje nastavit maximální velikost souborů, které budou synchronizovány, zvlášť při připojení přes Wi-Fi a přes mobilní data.
Možnosti nastavení - sekce Data Možnosti nastavení – sekce Data

Možnosti nastavení - sekce Data Možnosti nastavení – sekce Data

Resumé

Scatter může na první pohled působit složitějším dojmem, než ve skutečnosti je. V praxi si ale stačí zvyknout na to, že své soubory na telefonu, tabletu i počítači najdete v příslušných složkách, a o aplikaci jako takovou se prakticky nemusíte starat – patří do kategorie “nainstaluj a zapomeň!”

Překvapila rychlost synchronizace, která vyniká především při srovnání s výrazně pomalejším Dropboxem. Troufáme si tvrdit, že soubory, odeslané z telefonu do počítače či opačným směrem, budete mít na druhém zařízení k dispozici takřka okamžitě.

Výsledek testu je velmi působivý jak pod Windows, tak na Androidu. Vše fungovalo bezchybně, ocenili jsme kontrolu nad tím, jaká data/soubory chceme synchronizovat, kdy vymazat stará data a líbila se nám také možnost odesílání dat jejich prostým zkopírováním do schránky. U poslední zmíněné funkce ale doporučujeme věnovat okamžik nastavení, abyste mezi telefonem a PC nepřenášeli příliš velké soubory.

Nesporným kladem je cena – Scatter můžete stáhnout, nainstalovat a používat úplně zadarmo. Dokonce ani nemusíte akceptovat reklamní proužky. Aplikace zatím zaznamenala něco přes tisíc instalací a průměrné hodnocení známkou 4,8 naznačuje, že rozhodně zaujala. Výstižný je komentář, který ke svému hodnocení napsal Sourabh Patil: “Prostě úžasná aplikace, která je zdarma!! Ochotně za tento program zaplatím, pokud se autoři rozhodnou ho zpoplatnit. Synchronizace souborů přes lokální Wi-Fi je nejlepší, nejrychlejší a nejjednodušší!” Také další uživatelé hodnotí Scatter superlativy jako “nejlepší”, “úžasná” a podobně.

Vyloženě negativní ohlas se týká nemožnosti obnovit zapomenuté/ztracené heslo a kritika skutečnosti, že při registraci je heslo zadáváno pouze jednou, takže nejsou eliminovány nechtěné překlepy. To je ale problém, který vývojáři jistě brzy vyřeší. Samozřejmě je ještě na čem pracovat – asi nejvíce nám chyběla česká lokalizace, nicméně rozhraní v angličtině nedělá většině uživatelů problémy.

Scatter – Fast File Sync
appfour GmbH
Verze Liší se dle zařízení (27. června. 2013)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma

Klientská aplikace pro Windows.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Comp 1_00000

PCFileSync – snadná synchronizace složek

Aplikace Jan Dolejš Jan Dolejš
7 min. uložit na později
google drive

Google Drive je venku!

Zprávičky Atomcz Atomcz
3 min. uložit na později

Komentáře (25)