Samsung v roce 2016 vypustil na trh 31 nových telefonů. Je to moc, nebo málo?

samsung-v-roce-2016-31-telefonu-ico

Když se otočíme za rokem 2016, nemůžeme se ubránit dojmu, že výrobci doslova chrlili na trh jeden telefon za druhým. V aktuální nabídce se tak dokáže orientovat jen ten, kdo se o dění v tomto segmentu aktivně zajímá. Kdo je v tomto směru nejaktivnější? Samsung v roce 2016 představil vlajkové lodě Galaxy S7 a S7 Edge (viz naše recenze) a dalších 29 modelů všech myslitelných tříd. Celkem tak na trh vrhl 31 variant od těch nejlevnějších, až po špičkové a stylové modely. Ukázaly to statistiky, publikované portálem Statista.

Kdo se umístil na dalších pozicích? V tabulce bohužel nejsou všichni výrobci – na první pohled chybí například japonská značka Sony. Další dva pomyslné stupně vítězů patří Číňanům: Lenovo v uplynulém roce připravilo 26 různých modelů, ZTE pak o dva méně. Také bramborová medaile míří do Číny – tentokrát společnosti Huawei za 22 kousků.

Samsung v roce 2016 vypustil na trh 31 nových telefonů. Je to moc, nebo málo? Samsung v roce 2016 vypustil na trh 31 nových telefonů. Je to moc, nebo málo?

Jihokorejský rival LG skončil pátý – v roce 2016 totiž představil “jen” 19 nových modelů. Následuje Xiaomi s 18 kousky, HTC s 15, Vivo se 13 a Oppo s devíti. Největší rival Samsungu a současně celého Androidu – společnost Apple – představil v roce 2016 jen tři novinky. V tomto mají příznivci jablečné platformy jednodušší život a jistě dokážou všechny modely vyjmenovat z hlavy. Byly to Apple iPhone SE, iPhone 7 a iPhone 7 Plus.

Apple versus Samsung v roce 2016

Z výše uvedených čísel tak trochu vyplývá i odpověď na otázku, proč je Android ve srovnání s iOS tak fragmentovaný. Pokud totiž nějaká firma vyrábí desetkrát více telefonů než jiná firma, celkem logicky potřebuje zhruba desetkrát více času a/nebo pracovníků, kteří se starají o nové verze systému. To znamená desetinásobné náklady na to, aby výrobce udržel své portfolio aktualizované.

Apple představil v roce 2016 jen tři modely Apple představil v roce 2016 jen tři modely

Protože zákazníci platí výrobci jen jednou – při koupi telefonu – je tento obnos jediným zdrojem příjmů, ze kterého se musí zaplatit výroba, distribuce, vývoj a další související výdaje. Z laciného telefonu tedy celkem logicky moc peněz na vývojáře “nepřiteče”, proto nejlevnější modely obvykle update systému nikdy nedostanou, střední třída pak jen několikrát. Výrobce – ať už Samsung, Apple, nebo kterýkoli jiný – tedy podporuje zařízení, která mu generují nejvyšší zisk, což jsou v případě Applu všechny tři iPhony, zatímco u Samsungu jen několik “top modelů”.

Vraťme se ještě ke statistikám. Ačkoli číslo 31 může vypadat možná až hrozivě, znamená ve skutečnosti pokles. V roce 2014 zaplavila tato značka trh 56 novými telefony, nicméně pokles zisků o 49 % ve čtvrtém kvartále ji přiměl ke snížení počtu zařízení o třetinu.

Kolik nových modelů ročně by podle vás měli výrobci nabízet?

Zdroje: sammobile.com, uk.businessinsider.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)