Samsung Galaxy S9+ recenze: Evoluce se vším všudy

Samsung Galaxy S9+ recenze

Samsung Galaxy S9 recenze je tady. Pro tento rok si Samsung nepřichystal mnoho designových změn, místo nich ale vylepšil neduhy z Galaxy S8 a přidal několik novinek, cena Galaxy S9 se přitom téměř nezměnila. Každopádně i zde můžeme vidět mouchy. Pojďme se blíže podívat na to, jak Samsung Galaxy S9+ obstál v testu.

Obsah recenze Samsung Galaxy S9+

Obsah balení se podobá Galaxy S8

U Galaxy S9 se toho z pohledu obsahu balení nic moc nezměnilo. Má dokonce stejný design, jedině se změnilo číslování. V samotné krabičce se nachází telefon, manuály, USB kabel, nabíječka, sponka na vytažení šuplíku s kartami. Nechybí ani kvalitní sluchátka a také dvě USB-C redukce, jedna na microUSB, druhá na běžné USB-A. A to je vše, nic neubylo, ale ani nepřibylo oproti Galaxy S8.

Samsung Galaxy S9 obsah baleni

Stejný design, ale lepší materiály

Historie se opakuje, podobně jako třeba mezi Galaxy S6 a Galaxy S7. I u tohoto nového telefonu najdeme po designové stránce minimum změn oproti telefonu z minulého roku. Největších designových změn si tak můžeme všimnout na zadní straně, kde se přemístila čtečka otisků prstů a v případě Galaxy S9+ je k dispozici i poprvé v této řadě duální fotoaparát.

 

To, že máte něco nového a lepšího poznáte hlavně, když si Galaxy S9 poprvé vezmete do ruky. Design je sice zhruba stejný, Samsung ale použil lepší materiály. Použité ochranné sklo je o zhruba 20 procent silnější a také se použila pevnější slitina hliníku s označením 7000. Díky tomu ale také narostla hmotnost telefonu, což hlavně u testované Galaxy S9+ jde docela poznat. Pro nás je to nicméně plusem, vyšší hmotnost je opodstatněná pevnější konstrukcí.

Tvrzené sklo hraje prim

Nový Galaxy S9 je také o pár milimetrů menší, nicméně velikost displejů se nezměnila u klasické, ani u Plus verze. Místo toho se ubíralo u spodního rámečku, který je menší. V reálném použití to ale nepoznáte, musíte mít poslední dvě generace telefonů vedle sebe, aby to šlo poznat. Nechybí ani mírné zaoblení displeje po stranách. A to jak na přední, tak i na zadní straně. Nechybí tak ani tvrzené sklo Gorilla Glass 5.

Náš pohled na Samsung Galaxy S9+

Náš pohled na Samsung Galaxy S9+

Potěšilo nás, že i LED blesk a senzory na měření tepu či SpO2 jsou zapuštěny pod tvrzené sklo a nekryje je jen obyčejný plast, jak to můžeme vidět u mnoha jiných telefonů. Fotoaparáty i čtečka otisků prstů je zapuštěna do těla, chrání je mírně vyvýšená hrana. K zadní straně ještě musíme napsat, že jde opět o lapač otisků prstů. Druhým mínusem je to, že je Galaxy S9 na obou stranách kluzký.

Rámeček Galaxy S9 byl mírně vylepšen

Boky telefonu jsou lemovány kovovým rámečkem, ale oproti Galaxy S8 je zde mírná změna. Kovový rámeček mírně vystupuje za zaoblené tvrzené sklo, takže v případě pádu telefonu na bok to nejvíce schytá kov a až pak sklo. U Galaxy S8 je zaoblené sklo i kovový rámeček v rovině. Na spodní straně je USB-C, na pravě straně je pak hlasitý reproduktor. Levá strana spodní strany pak nabízí 3,5mm jack. To by se pomalu dalo považovat i za plusový bod, už moc konkurenčních vlajkových modelů s 3,5mm jackem nezbývá.

Samsung Galaxy S9+ design

Horní strana pak nabízí slot na microSD kartu a nanoSIM, případně ale také na dvě nanoSIM karty. I Galaxy S9 se u nás prodává ve verzi s podporou dvou SIM karet. Zůstává i splnění certifikace IP68, takže telefon přežije ponoření do vody.

Samsung Galaxy S9 zpracovani

Levá a pravá strana pak nabízí klasická tlačítka, a to i včetně (ne)oblíbeného Bixby tlačítka. Pravá strana nabízí pouze tlačítko napájení, které slouží také k rychlému spuštění fotoaparátu. Na levé straně je už výše zmíněné Bixby tlačítko a nad tím tlačítka pro ovládání hlasitosti.

Super AMOLED displej je více jasnější

Testovaný Samsung Galaxy S9+ má 6,2″ velký displej. To už je hodně i když má poměr stran 18,5:9. Telefon se v ruce drží dobře a pohodlně, každopádně na ovládání jednou rukou už není tak pohodlné, do všech rohů palcem nedosáhnete, na vrchní stranu displeje už budete muset hodně přehmátnout.

Displeje má Samsung už několik posledních let téměř dokonalé, takže není ani moc prostoru pro zdokonalování. Displej si ponechal stejnou úhlopříčku i rozlišení jako Galaxy S8. V našem případě tedy 6,2″ a rozlišení 1440 x 2960 pixelů, ve výsledku tak má displej jemnost 529 ppi. Tohle rozlišení ale pravděpodobně nebudete používat, hodí se třeba na virtuální realitu. V reálném použití zcela dostačuje FullHD+, díky použití menšího rozlišení si zvýšíte výdrž baterie.

Samsung Galaxy S9 displej

Jde o SuperAMOLED panel, takže hlavně milovníci saturovanějších barev si přijdou na své, nicméně obecně je barevné podání perfektní. Navíc si barvy může každý uživatel upravit. Pozorovací úhly jsou na tom také výborně. Samsung navíc dokázal zvýšit u tohoto modelu jas displeje. Ten se nyní vyšplhal až na hodnotu 700 nitů. Konkurencí mu tak může být maximálně Apple iPhone X, který používá také displej od Samsungu. Ve výsledku tak nemáme ani co displeji vytknout.

Čtečka otisků prstů byla přemístěna

Ke čtečce otisků prstů se toho u Galaxy S8 napsalo hodně. Jednak se poprvé u této řady přesunula na zadní stranu, ale ne na zrovna ideální pozici. Při používání jste si museli zvyknout směřovat prst trochu více do strany.

samsung galaxy S9 ctecka otisku prstu

To se nyní změnilo a čtečka otisků prstů je přemístěna přímo pod fotoaparát. U většího modelu Galaxy S9+ se nám nestalo, že bychom se prstem při odemykání dotkli čočky objektivu. Samotné odemykání funguje bez problémů. Máme s ní však jeden menší problém, velikostí i tvarem je hodně podobná samotnému objektivu.

Po hmatové stránce se čtečka a objektiv moc nedá rozeznat, častokrát nás to mátlo s tím, že jsme si mysleli, že se prst dotýká objektivu, takže jsme jej ještě dodatečně kontrolovali. To by se dalo vyřešit například větším volným místem mezi čtečkou a objektivem.

Inteligentní skenování stále nenahradí čtečku otisků

Nezapomnělo se ani na skener oční duhovky, i když bohužel je na tom stejně podobně jako u minulé verze. A to dokonce i v novém inteligentním skenování, které spojuje duhovku a obličej. Pokud jste v klidu a je v okolí dostatek světla, tak není problém telefon odemknout v podstatě ihned. Jenže v reálném použití tomu nikdy tak není a častokrát se stává, že telefonem budete různě máchat před obličejem, jen abyste našli správný úhel a vzdálenost.

Nakonec jsme se tak stejně vrátili ke čtečce otisků prstů, kterou jsme využívali v příležitostech, kdy se inteligentní skenování nepovedlo odemknout telefon na poprvé.

Hardware Samsung Galaxy S9+

V mezinárodní verzi, tedy i té, která se prodává u nás. Je v Galaxy S9 a Galaxy S9+ nasazen nový osmijádrový čipset Exynos 9810, ten v některých ohledech přináší až 40% nárůst oproti minulé generaci. V Plus verzi jej doplňuje 6GB RAM a 64 či 256GB úložiště. V testovaném modelu jsme měli k dispozici 64 GB. I tato velikost není problém, a to kvůli podpoře microSD karet. Novinkou v této sérii je, že se na našem trhu bude prodávat Dual SIM verze, jde o tzv. hybridní slot, takže pokud budete používat dvě nanoSIM karty, tak přijdete o možnost rozšíření úložiště pomocí microSD karet.

Samsung Galaxy S9 dual sim

Pokud jde o samotný výkon nového čipsetu, tak jsme naměřili v AnTuTu v7 233 891 bodů, čímž se samozřejmě dostává před starší telefony se Snapdragonem 835. Dostal se i před telefony Honor a Huawei s novým Kirin procesorem. Je to ale o trochu méně, než má nový Snapdragon 845, kde alespoň podle zahraničních údajů mají telefony cca 250 až 260 tisíc bodů. Tak jako tak, výkonu má i tento Exynos na rozdávání. Bez problémů telefon přehraje i nahraje 4K video s 60 FPS.

Edit: Po instalaci poslední aktualizace jsme již naměřili v AnTuTu 250 847 bodů. Takže je na tom nový Exynos stejně jako Snapdragon 845.

Pozitivní zprávou je, že jsme si během celého testování nevšimli žádného zahřívání. Baterie telefonu má kapacitu 3 500 mAh, čímž se nemění od minulé verze. Telefon podporuje také rychlé Wi-Fi sítě včetně 802.11ac (5 GHz), má standard Bluetooth 5.0, NFC, USB-C konektor, a také 3,5 mm jack. Otestovali jsme také lokalizaci polohy, která bypa přesná a stabilní. Fix trvá vždy jen několik sekund. Stejně jako u minulého modelu, i zde se nedostalo na infraport či FM rádio.

Specifikace telefonu Galaxy S9+

[aps_product_sz id=“485914″]

Výdrž baterie se nezlepšila

Kapacita baterie u Samsung Galaxy S9 je totožná, jako u minulého modelu, u Plus verze tedy 3 500 mAh. I díky tomu se nedá moc očekávat, že by se zlepšila výdrž. Rozdíl mohly způsobit nový čipset Exynos a také novější verze Androidu 8 Oreo. Jenže rozdíl není patrný a výdrž je v podstatě stejná jako minulý rok.

Samsung Galaxy S9+ nabijeni

Na dva dny se dá zapomenout. To by se musel telefon používat hodně okrajově. Na konci prvního dne normálního používání bude baterie hluboko pod 50%. Pokud byste jej chtěli stejně používat i na další den bez nabití, tak vydržíte zhruba do poloviny dne. Takže za nás jde stále o jednodenní smartphone, což je škoda, protože konkurence ukázala, že dokážou vytvořit vlajkové modely, které vydrží i dva dny.

Nechybí ani možnost bezdrátového nabíjení, nově nabízí i rychlé nabíjení. Mínusem pro někoho může být použití Quick Charge 2.0 v době, kdy jsou na trhu novější verze rychlého nabíjení.  Z 1% do 100% trvá nabití téměř dvě hodiny. Na druhou stranu vzhledem k problémům, které měl Samsung v minulosti s bateriemi, se dá pochopit, proč korejská společnost v tomto ohledu netlačí na pilu.

Android 8 Oreo a Samsung Experience

Už od minulé generace nazývá Samsung nadstavbu názvem Experience, opět jde o jednu z nadstaveb, u které se horko těžko hledá něco z čistého Androidu. To ale nevadí, protože už dávno to není zasekané a pomalé prostředí jako tomu bylo u TouchWiz. Jde v podstatě o stejnou verzi, kterou v těchto dnech dostávají majitelé Galaxy S8.

Po stránce designu se toho moc nezměnilo oproti předchozí verzi nadstavby, která běží na Androidu 7 Nougat. Potěší, že Samsung se rozhodl pokračovat v nízkém počtu předinstalovaných aplikací, trochu nad rámec je zde přítomný Facebook a balík aplikací od Microsoftu. Dají se ale deaktivovat, takže vám to zabere jen pár desítek vteřin, pokud o ně nemáte zájem.

V nadstavbě nechybí novinky z Android Oreo, jako třeba automatické vyplňování osobních údajů v aplikacích, nicméně nefungují tak dobře, jako třeba na Pixelu 2. Občas se stávalo, že nám údaje systém nenabídl, i když byly k dané aplikaci uloženy. Přichází už také podpora pro rychlé akce při podržení ikony.

Bixby Asistent

Nastavení telefonu je jedna z částí telefonu, která by chtěla kompletně předělat. Něco konkrétního v ní najít je hodně těžké. A to i třeba k takové základní věci jako je využití baterie musíte přijít přes několik oken. Nově si také můžete například přetočit celý systém na šířku, a to včetně menu a domovské obrazovky. Abychom to nějak zrekapitulovali. Prostředí je velmi rychlé, plynulé i stabilní. Během testování jsme neměli žádný problém s aplikacemi či systémem.

Bixby Home zůstává, na první pohled vypadá, že vám bude přinášet zajímavé informace. Ale zhruba po jednom dni zjistíte, že to vlastně vůbec nepotřebujete a málokdy se tam budete chodit dívat na něco „zajímavého“. Hlasové ovládání Bixby Voice funguje stále pouze v angličtině a korejštině, zde se nedá očekávat, že by v nejbližších měsících přišla podpora češtiny. Potěší i to, že celý Bixby můžete vypnout.

Stále je lepší variantou používat Asistent Google, který toho v době psaní recenze umí mnohem více a mnohem lépe. Obzvlášť nyní, když se rozšiřuje i Google Lens, takže se v Samsung telefonech dá nahradit i funkce Bixby Vision. Samozřejmě to nemusí platit vždy, ale zatím to nevypadá, že by Samsung na poli chytrých asistentů doháněl Google.

Galaxy S9 nabízí opravdu hlasité reproduktory

Už v minulých letech jsme si často stěžovali v recenzích, že Samsung telefony mají podprůměrný či průměrný hlasitý reproduktor. Korejská společnost nás konečně vyslyšela a přidala stereo reproduktory. Používá se k tomu klasický spodní hlasitý reproduktor a také sluchátkový reproduktor. Výsledek je téměř perfektní. Při klasickém držení telefonu však stále hrozí to, že si hlasitý reproduktor na spodní straně zakryjete prstem.

Po stránce hlasitosti bez problémů „přeřvou“ i Pixel 2, hlavně ale při vysoké hlasitosti nezkreslují. Navíc si můžete pohrát s ekvalizérem, kde jsou i různé simulace, například koncertní síně, anebo si zapnout Dolby Atmos. Při zapnutí této funkce jsou například u hudby zvuky bohatší, plnější a vyváženější.

Samsung Galaxy S9 sluchatka

Samsung nezapomněl ani na sluchátka AKG, která jsou totožná jako u Galaxy S8. Nabízí opravdu dobrou kvalitu, rozhodně se nejedná o žádná levná sluchátka, která výrobci dodávají k telefonům jen jako nutnost. Bez problémů jsme je používali po celou dobu testu a neměli jsme důvod přecházet k jiným sluchátkům.

Fotoaparát Galaxy S9 má tři hlavní novinky

Marketing Samsungu se u tohoto modelu nejvíce zaměřoval na fotoaparát a jeho novinky. Telefony mají nový senzor, který Samsung nazývá jako Super Speed Dual Pixel. Testovaný Plus model se navíc může pochlubit duálním fotoaparátem. To je novinka u této řady, takže v podstatě, pokud máte Galaxy S9+, tak jde o čtyři novinky.

Hlavní novinkou je variabilní clona F/1.5 a F/2.4. V automatickém režimu, ve kterém většina majitelů bude fotit, si telefon automaticky vybírá, kterou použije. A to podle světelných podmínek. Při prvním pohledu z veletrhu MWC jsme měli docela problém s tím, že v evidentně špatných podmínkách použil telefon clonu F/2.4. Zaměřili jsme se tedy speciálně na tento problém. Dobrou zprávou je, že jsme u testovaného kousku na podobné problémy nenarazili. Z několika desítek fotografií byla clona zvolena správně.

Fotoaparat Samsung Galaxy S9+

Druhá novinka se týká zpomaleného videa, kdy nabízí stejně jako Sony, nahrávání až v 960 FPS. Celkově dokáže nahrát 0,2 sekundy. Tento malý úsek se následně přehraje za 6 vteřin. To sice na papíře zní hodně dobře, ale ve skutečnosti je poměrně těžké něco zachytit. Jednak je potřeba hodně světla, pak také dobré načasování a také trochu štěstí. Zachycení dobrého super zpomaleného videa vám může zabrat i několik pokusů. Platí tu pravidlo, čím těžší natočení, tím i většinou lepší výsledek.

Super zpomalené video ze Samsung Galaxy S9

Super zpomalené video ze Samsung Galaxy S9

Další zpomalená videa naleznete ve videu v úvodu článku.

Třetí hlavní novinkou jsou AR Emoji, což je využití rozšířené reality pro rozpohybování obličejů postav či přímo vlastní postavy po oskenování. Tato funkce je známá u iPhone X pod názvem Animoji. Jenže neočekávejte stejnou kvalitu. Jednak jsou k dispozici pouze 3 postavy, ke kterým se můžete „ksichtit“ a pak hlavně kvalita zdaleka nedosahuje tomu, co jsme mohli vidět u Applu. Postavičky se na displeji Galaxy S9 různě sekají, třesou, poskakují a nepřenáší výrazy tváře tak dobře.

Videa i fotografie z Galaxy S9+ patří k tomu nejlepšímu

Každý asi očekával, že Samsung se bude ucházet s novou vlajkovou lodí o pomyslnou korunu na trůně fotomobilů. Testovaný Galaxy S9+ má duální fotoaparát s duální OIS. Oba mají 12 MPx, jeden fotoaparát má širokoúhlý objektiv a snímač Super Speed Dual Pixel 12MP AF (F1.5/F2.4). Ten se nachází i v klasickém Galaxy S9. Druhý má teleobjektiv F/2.4, díky němu telefon podporuje 2x optický zoom a fotky s rozmazaným pozadím. Novinkou je pak například podpora nahrávání ve 4K a 60 FPS.

Aplikace byla mírně upravena, pokud používáte automatický režim, tak je bez problémů. Jakmile se ale přepnete do Pro režimu a chcete něco nastavit, tak si připravte pevné nervy. Trefit se na správnou hodnotu je těžké, okna doslova po vteřině mizí, neustále se přepínáte do jiných režimů, no zkrátka katastrofa. Připadá nám to dokonce, že Samsung chce, aby lidé používali automatický režim a snaží se je špatným ovládáním odradit od Pro režimu.

Nicméně kvalita fotografií i videí je na perfektní úrovni. Ostrost je vynikající, noční fotografie dokáže občas doslova překvapit svou kvalitou. Samozřejmě jde o Samsung fotoaparát, takže musíte počítat s tím, že jsou snímky saturovanější a méně kontrastní. Opět ale platí to, že vlajkové modely se momentálně dostaly do bodu, kdy jsou rozdíly v kvalitách fotoaparátů minimální a hodně záleží na subjektivním dojmu.

Fotografie Samsung Galaxy S9+

Videa z Galaxy S9+

Testovací video Samsung Galaxy S9+ (4K/60FPS)

Testovací video Samsung Galaxy S9+ (4K/60FPS)

Testovací video Samsung Galaxy S9+ (QuadHD)

Testovací video Samsung Galaxy S9+ (QuadHD)

Testovací video Samsung Galaxy S9+ (4K/stabilizace)

Testovací video Samsung Galaxy S9+ (4K/stabilizace)

Testovací video Samsung Galaxy S9+ (noční scéna)

Testovací video Samsung Galaxy S9+ (noční scéna)

Samsung Galaxy S9 cena. Vyplatí se?

Česká republika se dočká telefonů Galaxy S9 a S9+ již zítra 16. března. K dostání budou ve dvou verzích, první bude mít 64 GB úložiště, druhá pak 256 GB, ta se začne prodávat 23. března. Oba modely budou dostupné ve třech barevných verzích – Midnight Black, Coral Blue a zcela nové barvě Lilac Purple. Pokud jde o doporučenou cenu, tak Galaxy S9 bude stát 21 999 Kč (64 GB) a 24 499 Kč (256 GB), u modelu Galaxy S9+ je pak cena stanovena na 24 499 Kč (64 GB) a 26 999 Kč (256 GB).

Závěr recenze Samsung Galaxy S9+

Koupit či nekoupit Samsung Galaxy S9? V celkovém pohledu jde o Galaxy S8, u kterého se odstranily neduhy jako je umístění čtečky otisků prstů nebo špatný hlasitý reproduktor. Zároveň ale Galaxy S9+ přinesl několik zajímavých novinek. Obzvlášť se nám zamlouvalo použití lepších materiálů, podpora Dual SIM a rychlé prostředí. Samozřejmostí je pak řada plusů, které už jsme mohli vidět u Galaxy S8, jako je třeba perfektní displej, splnění certifikací IP68, vynikající fotoaparát, bohaté příslušenství a také třeba 3,5 mm jack či podpora bezdrátového nabíjení.

Úplně bezchybný ale Samsung Galaxy S9 není, když to vezmeme popořádku, jak šla recenze. Tak v první řadě je to stále dokonalý lapač otisků, zároveň je i telefon docela kluzký. Pak jsme měli problémy s inteligentním skenováním, které používá k odemykání telefonu skenování obličeje a duhovky, nefunguje zatím zdaleka tak dobře, aby se dalo přejít jen na tento druh zabezpečení. U baterie jsme očekávali nějaké vylepšení, bohužel nepřišlo a Galaxy S9 je tak jednodenní telefon. AR Emoji jsou po funkční stránce špatné a bude potřeba pořádná aktualizace.

Když si to ale shrneme, tak se jedná o velmi povedený telefon, který se opět zařadí mezi špičku na trhu. Přesně jak Honza Dolejš před rokem předpovídal u recenze Galaxy S8, tak Samsung opraví chyby v následujícím modelu. A to se i stalo. Pokud ale vlastníte Galaxy S8, tak nemáte moc důvodů na přechod, pokud ale máte starší telefon a přemýšlíte o přechodu, tak Galaxy S9 může být ideální volbou. Problémy tento telefon má, ale zdaleka už nejsou tak bolestivé jako u minulého modelu.

Klady Samsung Galaxy S9+

+ Perfektní zpracování telefonu
+ Výborný displej
+ Vynikající fotoaparát
+ Stereo reproduktory
+ Přemístění čtečky otisků prstů

+ Splnění certifikace IP68
+ Podpora DualSIM
+ Bezdrátové nabíjení

Zápory Samsung Galaxy S9+

– Vyšší cena
– Problémy s inteligentním skenováním
– Žádné vylepšení baterie 
– Nefungující AR Emoji
– Lapač otisků prstů

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy S9+ děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí Samsung Galaxy S9+?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)