Telefon Samsung Galaxy S5 – evoluce, nikoli revoluce (recenze)

Samsung Galaxy S5 ico

Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 byl představen již nějaký ten pátek nazpět, přesněji na akci MWC 2014, která se konala v únoru ve španělské Barceloně. Nový telefon byl velmi dlouhou dobu očekávaný, po představení však vzbudil mnoho otázek a rozpaků, a to i mezi velikou základnou fanoušků Samsungu. Nyní se nám tento nejnovější kousek dostal do redakce Svět Androida a my jsme tak měli možnost ho důkladně otestovat a přinést vám praktické zkušenosti a postřehy. Vyplatí se novinku od Samsungu pořídit, nebo je lepší se porozhlédnout po něčem jiném? Kde Galaxy S5 vyniká a kde jsou naopak jeho slabiny? Na to se podíváme právě v této recenzi. Připraveni?

Obsah recenze

Obsah balení

V balení vám přijde přesně to, co byste od něj mohli očekávat. V krabičce tak kromě samotného mobilního telefonu Samsung Galaxy S5 naleznete klasická sluchátka se sadou náhradních špuntů v různých velikostech, nabíjecí USB 3.0 kabel a adaptér do elektrické sítě.

Vzhled a dílenské zpracování

I když se to na první pohled nezdá, nový Samsung Galaxy S5 prodělal oproti svému předchůdci opravdu mnoho změn. Na přední straně telefonu se nachází 5,1palcový displej, nad kterým je sada již známých senzorů – nalezneme zde notifikační LED, senzor pro monitorování pohybů a přední 2MPx fotoaparát.

Samsung Galaxy S5 přední strana 2 Samsung Galaxy S5 přední strana

 Samsung Galaxy S5 přední strana 3

Pod displejem je změn už více, nachází se zde tři fyzická tlačítka, která ale prodělala mírnou obměnu. Na levé straně se již nenachází tlačítko pro vyvolání menu, ale nyní zde naleznete tlačítko pro vyvolání přepínání aplikací. Menu s ním jde ale stále vyvolat, a to asi 2vteřinovým přidržením. Delším přidržení domovského tlačítka již nevyvoláte přepínání aplikací, ale chytré karty Google. Tato změna je z našeho pohledu trochu nešťastná, jelikož jsme možnost menu velmi často používali.

 Samsung Galaxy S5 tlačítka

Na pravém boku telefonu se nachází stříbrný plastový rámeček, který lemuje celý telefon dokola, a vypínací tlačítko.

 Samsung Galaxy S5 vypínací tlačítko

Na levé straně se nachází ovládání hlasitosti, oproti předchozím modelům jsme žádné změny nevypozorovali.

Samsung Galaxy S5 ovládání hlasitosti

Na spodní straně naleznete nabíjecí konektor, který je ale nově přikryt speciální těsnící klapkou. Telefon totiž disponuje certifikací IP67, měl by tak být kompletně vodotěsný. Podobný systém bychom mohli najít například u loňského modelu Samsung Galaxy S4 Active.

Samsung Galaxy S5 nabíjecí konektor 2 Samsung Galaxy S5 nabíjecí konektor

Na vrchní straně se nachází konektor pro sluchátka, druhý mikrofon a infračervený senzor pro ovládání televize.

Samsung Galaxy S5 vrchní strana

Nejvíce změn bychom pravděpodobně našli na zadní straně, která je kompletně přepracovaná. Zadní kryt je nyní vytvořen z plastu, který je pogumovaný a velmi dobře tak padne do ruky. Nemusíte se tak obávat, že vám bude telefon samovolně jezdit po ruce či stolu, jako tomu bylo dříve u lesklých plastů. Zadní kryt je opět vytvořen ve stylu plastové imitace kůže, má ale nový, tečkovaný, vzor.

Samsung Galaxy S5 zadní strana

Pod zadním fotoaparátem se nachází jedna z největších novinek a marketingový trhák – měřič srdečního tepu. Ten funguje na základě prosvícení vašeho prstu.

Samsung Galaxy S5 měřič tepu

Po odejmutí zadního krytu nalezneme starý známý systém odolnosti proti vodě, který byl představen spolu s modelem Samsung Galaxy S4 Active. Ten je složen z velmi malého gumového těsnění, které má zabránit vniknutí vody do útrob telefonu.

Samsung Galaxy S5 těsnění proti vodě

Pod zadním krytem se nachází vyjímatelná baterie, která má nyní prodloužený tvar. Kapacita je 2 800 mAh.

Samsung Galaxy S5 baterie a vnitřek telefonu

Slot pro micro SIM kartu a microSD kartu se nachází na stejném místě. Sim karta se vkládá do nižšího šuplíku a SD karta do vyššího.

Samsung Galaxy S5 vnitřek telefonu - SIM a microSD karta

Hardware a displej

Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 bude podle všeho patřit do vyšší cenové kategorie. Tomu by také měla odpovídat jeho výbava. Zařízení disponuje 5,1palcovým SuperAMOLED displejem, který má rozlišení 1080 x 1920 pixelů (432 ppi). Pro ochranu bylo zvolené sklo Corning Gorilla Glass 3, což není nikterak překvapující. Samsung totiž vlastní značný obchodní podíl právě v této společnosti. Uvnitř telefonu tiká čtyřjádrový procesor Snapdragon 801, který je taktovaný na frekvenci 2,5 GHz. Doufáme, že k dostatečně rychlému systému Android s nadstavbou TouchWiz přispěje také paměť RAM, která má v tomto případě kapacitu 2 GB. O plynulý herní výkon se postará grafická karta Adreno 330Hlavní fotoaparát na zadní straně obsahuje 16MPx senzor s rozlišením 5312 x 2988 pixelů. Na přední straně poté nalezneme 2MPx fotoaparát. Pod zadním krytem se nachází baterie s kapacitou 2800 mAh, díky které mobilní telefon vydrží až 390 hodin v pohotovostním režimu. K dostání jsou varianty s 16GB a 32GB vnitřním úložištěm, výhodou je možnost rozšíření až o 128GB microSD kartu. Celkové rozměry zařízení jsou 142 x 72,5 x 8,1 mm a váha činí příjemných 145 gramů. Vše pohání systém Android 4.4.2 KitKat.

Specifikace v bodech

  • Displej – 5,1palcový SuperAMOLED s rozlišením 1080 x 1920 pixelů (432 ppi), ochrana Corning Gorilla Glass 3.
  • Procesor – čtyřjádrový Snapdragon 801, 2,5 GHz.
  • GPU – Adreno 330.
  • RAM – 2 GB.
  • Hlavní fotoaparát – 16 MPx, 1/2.6“ sensor size, 1.12 µm pixel size.
  • Přední fotoaparát – 2 MPx.
  • Vnitřní úložiště – 16/32 GB, rozšiřitelné až o 128GB microSD kartu.
  • Baterie – 2800 mAh, 390 hodin v pohotovostním režimu.
  • Rozměry – 142 x 72,5 x 8,1 mm.
  • Váha – 145 gramů.
  • OS – Android 4.4.2 KitKat.

Více se dozvíte v našem katalogu.

[katalog post_id=“220149″ type=“badge“]

Displej

Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 disponuje 5,1palcovým SuperAMOLED displejem s FullHD rozlišením. Ten je již velmi dlouhou dobu terčem mnoha diskusí. Existují dva tábory, jeden si nemůže technologii SuperAMOLED vynachválit a druhý se na ni nemůže ani podívat. Co ale Samsungu nemůžeme upřít je velmi hezké podání barev a vysoká kvalita displeje. Podání barev nás velmi potěšilo, obrázky jsou živé a velmi pěkně se na ně kouká. V nastavení telefonu je možné nastavit mód displeje, pokud tedy nemáte rádi živé barvy SuperAMOLED displejů, tak je můžete manuálně ztlumit. Pokud je naopak rádi máte, tak je možné je i zesílit. Obraz je díky FullHD rozlišení velmi ostrý a prakticky nemáte možnost bez pořádného fotoaparátu s velikým přiblížením vidět samotné pixely. Na fotografii níže se můžete podívat na porovnání displejů telefonů Samsung Galaxy S5 a Galaxy S3 a LG Nexus 4.

Samsung Galaxy S5 porovnání displejů

Na fotografii můžete zleva vidět LG Nexus 4, Samsung Galaxy S5 a Samsung Galaxy S3. Snímek je pořízen při 100 procentech jasu. Z testu vyšel nejlépe Samsung Galaxy S3, který má barvy viditelně nejsytější a nejpřesnější.

Samsung Galaxy S5 porovnání displejů 2

Druhý snímek byl pořízen při minimálním možném jasu. Zleva můžete opět vidět LG Nexus 4, Samsung Galaxy S5 a Samsung Galaxy S3. Z této fotografie si můžete jasně všimnout velmi nízkého jasu nového Galaxy S5 a naopak velmi vysokého jasu staršího Galaxy S3. Za možnost ztlumit jas na samotné minimum jsme velmi rádi, už se tak nebude stávat, že vám telefon bude v noci svítit do obličeje jako lampička.

Herní výkon

Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 by měl mít dostatečný výkon pro hraní i těch nejnáročnějších her. V této kapitole se podíváme na to, jestli to tak opravdu je.

Modern Combat 4: Zero Hour

Během hraní této akční střílečky jsme nezaznamenali žádný problém. Vše bylo plynulé a dobře hratelné.

Samsung Galaxy S5 Modern Combat 4

Real Racing 3

Ani tato závodní pecka, která dokáže potrápit opravdu mnoho telefonů, si nepřišla na nový Samsung Galaxy S5. Vše bylo plynulé a nesetkali jsme se s jakýmkoliv zpomalením.

Samsung Galaxy S5 Real Racing 3

N.O.V.A. 3 – Near Orbit

Ani při hraní této graficky náročné herní pecky jsme se nesetkali s žádným problémem. Vše bylo plynulé a výborně hratelné.

Samsung Galaxy S5 N.O.V.A. 3 – Near Orbit

Zhodnocení

Samsung Galaxy S5 by měl disponovat tím nejlepším hardwarem na dnešním trhu a jeho herní výkon by se měl pohybovat na absolutní špičce. To se také prokázalo, během testování těch nejnáročnějších herních pecek jsme se nesetkali s jediným zadrhnutím či špatným výkonem. Pokud vám tedy jde o hry, tak zde jistě chybu neuděláte.

Testy výkonu (benchmarky)

Stejně jako u ostatních recenzí i zde vám přinášíme sérii testů výkonu, které Samsung Galaxy S5 podstoupil. Čísla je však nutno brát s rezervou, pouze jako orientační ukazatel. Reálný výkon může být velmi odlišný.

Samsung Galaxy S5 3D Mark Unlimited

Samsung Galaxy S5 AnTuTu Benchmark

Samsung Galaxy S5 Quadrant Benchmark

Z výsledných čísel si můžete jasně všimnout, že by se měla novinka od Samsungu pohybovat na absolutní špičce. To můžeme jednoznačně potvrdit, tento telefon jsme podrobili sérii testů herního výkonu a během testování jsme se nesetkali s jediným problémem.

Konektivita

Wi-Fi, Bluetooth, NFC a datové sítě

Telefon jsme během našeho testování zkoušeli z pohledu běžného uživatele a na žádný problém jsme nenarazili. Při připojení na síť Wi-Fi byl signál na poměry mobilního telefonu velmi dobrý a stabilní. Bluetooth funguje tak, jak by každý mohl čekat. Při testování jsme posílali několik menších a větších souborů a zkoušeli jsme i dlouhé spojení s chytrými hodinkami či fitness náramkem Fitbit. Díky vylepšení S-Beam od Samsungu a funkci NFC je možné posílat fotografie či soubory pouhým přiložením dvou telefonů k sobě. Pokud se jedná o telefony Samsung, tak se soubor pošle přes Wi-Fi Direct, či Bluetooth, pokud se ovšem nejedná o Samsung, ale o jiného výrobce, tak pouze přes Bluetooth. Telefon byl také připojen k datovým sítím. LTE jsme bohužel vyzkoušet nemohli, jelikož jsme neměli speciální LTE kartu od společnosti O2.

Samsung Galaxy S5 Bluetooth Samsung Galaxy S5 WiFi Samsung Galaxy S5 NFC

USB OTG

Samsung Galaxy S5 disponuje USB OTG. To znamená, že budete moci k telefonu pomocí příslušné redukce připojit značný počet různého příslušenství. Na své si tak přijdete s externími disky, flashkami, drátovou klávesnicí a s mnoha dalšími vychytávkami.

Infraport

Samsung do většiny svých zařízení vyšší třídy velmi rád doplňuje infraport. Ten však neslouží k přenosu souborů, jako tomu bylo před mnoha lety, ale promění váš telefon v chytrý ovladač celé domácnosti. Pomocí šikovného programu, který má velmi rozsáhlou databázi všech možných přístrojů, tak budete moci velmi snadno ovládat veškeré televize, projektory či set-top boxy v domácnosti.

GPS

Samsung Galaxy S5 jsme testovali jak při navigaci v autě, tak i pěšky ve městě či přírodě. Rychlost fixace se pohybovala v řádu několika vteřin, což je na dnešní dobu průměrný až dobrý čas. Telefon dokáže zachytit jak signál GPS, tak i signál GLONASS. Během testování jsme nenarazili na jediný problém.

Samsung Galaxy S5 GPS

Baterie a výdrž telefonu

Baterie Samsungu Galaxy S5 pro nás byla v mnoha ohledech velikým překvapením. Její kapacita se pohybuje na úrovni 2 800 mAh a výrobce uvádí výdrž 390 hodin v pohotovostním režimu. Tato čísla se od reality však velmi liší, pojďme se podívat na to, jak tento telefon obstojí v reálném používání.

Střední zátěž

V prvním testu jsme telefon používali přibližně od poledne. V poledne jsme si přečetli maily a zkontrolovali nejnovější zprávy na internetu. V průběhu dne jsme asi po dobu 30 minut využívali navigaci a střídavě celý den kontrolovali novinky na internetu a na emailu. Jas byl po celý den nastaven na 30 procent. Výdrž se v tomto případě pohybovala na úrovni 12 hodin a 42 minut. V porovnání s mobilním telefonem Samsung Galaxy Note II se jedná o asi 2hodinový nárůst.

Samsung Galaxy S5 střední zátěž 2 Samsung Galaxy S5 střední zátěž 3 Samsung Galaxy S5 střední zátěž

Nízká zátěž

V druhém testu jsme telefon využívali méně. Přes den jsme občas zkontrolovali novinky na internetu, vyřídili pár telefonátů a emailů. Poté telefon asi třetinu dne ležel v klidu, bez jakéhokoliv zásahu. Jas byl nastaven přibližně na 15 procent. S tímto nastavením se výdrž telefonu pohybovala okolo jednoho dne a dvou hodin a stále bylo dostupných přibližně dvacet procent baterie.

Samsung Galaxy S5 nízká zátěž 2 Samsung Galaxy S5 nízká zátěž 3 Samsung Galaxy S5 nízká zátěž

Vysoká zátěž

Ve třetím testu jsme telefonu dali pořádně zabrat. Jas displeje jsme nastavili na 70 procent a po celou dobu jsme hráli graficky náročné herní pecky, jako je Real Racing, Clash of Clans či Modern Combat 4, nebo jsme používali aplikaci fotoaparát pro natáčení UHD videí. Výdrž se v tomto případě pohybovala na úrovni pěti hodin.

Samsung Galaxy S5 vysoká zátěž 2 Samsung Galaxy S5 vysoká zátěž 3 Samsung Galaxy S5 vysoká zátěž

Ultranízká zátěž

Samsung představil spolu s novým Galaxy S5 speciální režim – ultra úsporný mód. V tomto módu se omezí celkový výkon telefonu, zpřístupní se pouze několik základních aplikací a displej funguje ve stupních šedi. Samsung slibuje až extrémně vysokou výdrž, to jsme bohužel kvůli časovému omezení neměli možnost vyzkoušet. Zvýšenou výdrž ale můžeme jednoznačně potvrdit. Po několika hodinách používání baterie ubývala přibližně jednou tak méně.

Uživatelské prostředí

Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 funguje na systému Android 4.4.2 KitKat s nadstavbou TouchWiz. Samsung si však s grafikou celého prostředí velmi pohrál a mnoho prvků předělal od samotného základu. První takovou změnu uvidíte již při zapínání telefonu, kde se nachází zcela předělaná bootovací animace. Celý proces zapínání si můžete prohlédnout v naší videorecenzi.

Samsung Galaxy S5 KitKat

Nadstavba TouchWiz

Ve světě existují dva tábory uživatelů. První z nich si nadstavbu TouchWiz nemůžou vynachválit, druhý tábor se na ni nemůže ani podívat. Tato nadstavba oproti čistému Androidu hraje barvami a obsahuje mnoho funkcí navíc. Pojďme se na ni krátce podívat.

Samsung Galaxy S5 o zařízení Samsung Galaxy S5 KitKat2 Samsung Galaxy S5 KitKat

Po zapnutí vás přivítá lockscreen, kde naleznete ve spodním pravém rohu zkratku fotoaparátu, který lze zapnout pouhým přejetím po této ikonce. V levé části se nachází informace o vašem operátorovi a návod na odemknutí obrazovky. Ta se odemkne pouhým přejetím prstu. Samsung je velmi známý různými animacemi při odemykání, v historii jsme tak již viděli efekt vody či světla. Nyní se nově objevil efekt bublinek (vyskakující barvy), do kterých je laděna veliká část systému, přeskakování kamenů a starší vodovka či vlnění.

Samsung Galaxy S5 efekt barev Samsung Galaxy S5 lockscreen fotoaparát Samsung Galaxy S5 lockscreen

Po odemknutí se objeví stará známá domovská obrazovka, která se od předchozích modelů s nadstavbou TouchWiz nikterak výrazně neliší. Na úvodní obrazovce naleznete widget s počasím, widget pro vyhledávání od společnosti Google a několik základních aplikací. Všimnout si také můžete průhledné notifikační lišty na vrchní straně. Ta se poprvé objevila až v Androidu 4.4.2 Kitkat.

Samsung Galaxy S5 domovská obrazovka 2 Samsung Galaxy S5 domovská obrazovka Samsung Galaxy S5 počasí

Další novinkou je widget, který by vás měl upozornit na blízkou katastrofu. Bohužel se během testování poblíž žádná katastrofa nenacházela, takže jsme neměli možnost vyzkoušet opravdovou funkčnost. Podle zpráv ze zahraničí ale vše funguje jak má. My jsme se tak museli spokojit s nápisem „Váš region je ok“ a zeleným smajlíkem. Do České republiky bohužel písečná bouře nepřišla.

Samsung Galaxy S5 domovká obrazovka zeměpisné zprávy Samsung Galaxy S5 zeměpisné zprávy

 

Můj časopis

Ani Samsung nechce být pozadu a proto uvedl službu Můj časopis, která je obdobou služby Blinkfeed od HTC. Tato služba je součástí nadstavby TouchWiz a dostanete se k ní tažením prstu zleva doprava na hlavní obrazovce. Po otevření se vás telefon zeptá, které kategorie novinek chcete zobrazovat. Na výběr budete mít z umění, ekonomiky, zpráv, fotografií, sportu, bydlení, hudby, sociálních sítí a mnoha dalších. Bohužel jsme nenašli možnost nastavení vlastních zdrojů, budete si tak muset vystačit s těmi od Samsungu. Ty jsou však pouze v anglickém jazyce. Po otevření některé zprávy zjistíte, že se ale nejedná o nic jiného, než o mírně upravenou aplikaci Flipboard.

Samsung Galaxy S5 můj časopis 2 Samsung Galaxy S5 můj časopis 4 Samsung Galaxy S5 můj časopis

Notifikační lišta v novém kabátu

Veliké změny se dočkala notifikační lišta. Rychlé nastavení ve vrchní části je nově laděno do bublinek, místo klasických obdélníků ze starší verze systému. Pod rychlým nastavením se nachází odkaz na S vyhledávač a Rychlé připojení. Níže naleznete staré známe ovládání jasu a samotný seznam oznámení. Samsung nám také ponechal možnost vyvolat celou nabídku rychlého nastavení, což lze provést pomocí tlačítka na vrchní straně či stáhnutím notifikační lišty dvěma prsty. Samozřejmostí je také odkaz do nastavení telefonu.

Samsung Galaxy S5 notifikační lišta 2 Samsung Galaxy S5 notifikační lišta

Nastavení v novém

Velmi nás překvapil vzhled samotného nastavení telefonu. To po prvním otevřením vyvolá rozpaky snad u každého uživatele, a to zejména kvůli tomu, že se systémem Android nemá prakticky nic společného. Nově máte na výběr z několika druhů zobrazení:

  • Tabulka – jedná se o zobrazení nastavení, které má podobu tabulky a je laděno do bublinek. Vše je seřazeno do logicky poskládaných celků.
  • Karty – obdoba nastavení ze starší verze systému Android s nadstavbou TouchWiz. Jedná se o seznam nastavení, který je rozdělen do několika kapitol.
  • Seznam – obdoba nastavení z klasické verze systému Android, i tak ale naleznete mnoho odlišností.

Samsung Galaxy S5 nastavení karty Samsung Galaxy S5 nastavení seznam Samsung Galaxy S5 nastavení tabulka

Možností v nastavení je opravdu mnoho. Musíme tak bohužel konstatovat, že to vede k veliké nepřehlednosti a obtížím nalézt naprosto základní možnosti.

Pojďme se podívat na to, jak Samsung rozřadil nastavení a na některé zajímavé novinky.

  • Podpora stahování – při stahování souborů větších než 30 MB můžete zapnout podporu stahování. Jedná se o současně zapnuté mobilní data a WiFi síť. Tato možnost se ale nevztahuje na stahování pomocí obchodu Play či Samsung Apps.
  • Polohy – zde budete mít možnost zvolit z módu určování polohy. Na výběr máte ze tří možností – režim vysoké přesnosti (GPS, WiFi a mobilní síť k odhadu polohy), úsporný režim (WiFi a mobilní síť) a pouze GPS. Kromě výběru režimu GPS také uvidíte seznam aplikací, které využívají vaší polohu, a jejich dopad na vybíjení baterie.
  • NFC – v této sekci budete moci zapnout NFC a zvolit z funkcí Android Beam či S Beam. Dále zde naleznete možnost Klepnout a zaplatit, kde se zobrazí veškeré nainstalované aplikace platebních služeb.
  • Zamknout displej – zde si budeme moci nastavit vše, co je spojené se zamykací obrazovkou. Naleznete zde tak například nastavení hodin, zástupce fotoaparátu či informací o majiteli. Samsung také přišel s několika novými efekty odemknutí – vyskakující barvy, přeskakování kamenů, vodovka a vlnění.
  • Více oken – samozřejmostí je také již dříve představený mód více oken. Ten se aktivuje dlouhým přidržením tlačítka zpět. Po úspěšné aktivaci si budete moci rozdělit displej na dvě poloviny, přičemž do každé z nich můžete umístit některou z podporovaných aplikací.
  • Panel nástrojů – po aktivaci se vám zobrazí plovoucí menu zástupců zvolených aplikací, které se ukazuje na všech obrazovkách.
  • Snadný režim – po zvolení snadného režimu se vám uzpůsobí domovská obrazovka do jednoduššího módu, ve kterém se zobrazí pouze několik vybraných aplikací. Velikost zástupců a písma je zvolena automaticky na největší.
  • Snímač prstů – zde si budete moci nastavit vlastní otisky prstů a alternativní heslo pro odemknutí.
  • Pohyby a gesta – seznam nastavení speciálních funkcí, jako je procházení bez dotyku, přímé volání, inteligentní upozornění či pořízení kopie displeje přejetím dlaně přes obrazovku.
  • Úsporný režim –  zde budete moci aktivovat úsporný či ultra úsporný režim.

Počet možností v nastavení je opravdu veliké množství, zde jsme vybrali pouze několik nejzajímavějších z nich. Na zbytek se můžete podívat v galerii prostředí TouchWiz.

Rychlé nastavení

Samsung v nastavení vytvořil novou sekci, která nese název „Rychlé nastavení„. Do této sekce si budete moci umístit až dvanáct možností, které chcete mít neustále na očích. Mírně nepřehledné nastavení si tak můžete sami sobě uzpůsobit, za což Samsung chválíme.

Samsung Galaxy S5 rychlé nastavení

TouchWiz a paměť RAM

Nadstavba od Samsungu je velmi známá svojí náročností na paměť RAM. V případě mobilního telefonu Samsung Galaxy S5 byla zvolena 2GB kapacita paměti RAM, čehož jsme se po prozkoumání parametrů velmi obávali. Naše obavy se bohužel staly skutečností. V testovaném telefonu jsme měli nainstalovaných několik aplikací, jako je alternativní SMS klient, alternativní klávesnice, Facebook, Google+ a několik her. Po zapnutí telefonu bylo již využito plných 1,15 GB RAM a uživateli tak zůstane pouhých 650 MB. To je na telefon v této kategorii opravdu velmi nízké číslo a mnohdy se také projevilo na plynulosti celého prostředí. Během testování jsme se tak někdy setkali s trhavými pohyby při prohlížení webových stránek či se zaseknutím při přepínání náročnějších aplikací. Mobilní telefon se nám dokonce i dvakrát samovolně restartoval. Samsung měl v tomto případě zvolit vyšší kapacitu paměti RAM.

Samsung Galaxy S5 paměť RAM

S postupem času se během používání paměť RAM velmi rychle zaplní. Po několika minutách využívání určitých aplikací nám tak zbylo přibližně 350 MB volné RAM.

Samsung Galaxy S5 paměť RAM 2

TouchWiz a vnitřní úložiště

Nadstavba TouchWiz je také známa jako velmi veliký žrout volného místa v paměti zařízení. V tomto případě zůstane ze 16 GB uživateli přístupných pouze 11,8 GB. Systém Android s nadstavbou TouchWiz tak zabere přibližně 4,2 GB, pokud pomineme mnohdy podivné přepočítávání u kapacity disků. Naštěstí nám Samsung vždy ponechává možnost rozšířit vnitřní úložiště pomocí microSD karty.

Samsung Galaxy S5 vnitřní úložiště

Fotogalerie prostředí

Na další novinky se můžete podívat v galerii fotografií prostředí TouchWiz.

Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 20 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 19 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 18 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 17 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 16 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 15 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 14 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 13 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 12 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 11 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 10 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 9 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 8 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 7 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 6 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 5 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 4 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 3 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 2 Samsung Galaxy S5 ukázka prostředí TouchWiz 1

 

Softwarová výbava

Samsung přidal do základní výbavy telefonu Galaxy S5 opravdu pořádnou dávku aplikací. Ty mnohdy nahrazují základní aplikace ze systému Android. Někdy se jedná o lepší řešení, jindy zase o horší. V této kapitole se podíváme na ty nejzajímavější z nich.

S-Plánovač, Poznámka

V obou případech se jedná již o velmi staré aplikace, kterými Samsung nahradil základní možnosti ze systém Android. V případě S-Plánovače se jedná o jednoduchý kalendář, který prošel mírnou úpravou grafického rozhraní. V případě Poznámky se jedná o velmi jednoduchý zápisník, i zde ale nalezneme mnohé změny. Můžete si všimnout, že tato aplikace ztratila z názvu předponu S a s tím také ztratila mnoho funkcí. V poznámkách si tak již nenakreslíte vlastní obrázek, ale poznámku si budete moci jen namluvit či napsat pomocí textu. Aplikace však působí velmi jednoduše a přehledně.

Samsung Galaxy S5 Poznámka 2 Samsung Galaxy S5 Poznámka Samsung Galaxy S5 S-Plánovač

S-Voice

Samsung již nějakou dobu integruje do veškerých mobilních zařízení vlastního hlasového asistenta, který nese název S-Voice. Ten byl zpočátku téměř nepoužitelný, během doby se však velmi vylepšil. Přístupný je pomocí dvojitého kliknutí na domovské tlačítko a zvládne nejen základní úkony, jako zavolat určité osobě, napsat zprávu, zjistit počasí, ale dokáže také například otevřít určitou aplikaci a mnoho dalšího. Češtinu ale ve výbavě nenaleznete, budete se tak muset spokojit s anglickým jazykem.

Samsung Galaxy S5 S Voice 2 Samsung Galaxy S5 S Voice 3 Samsung Galaxy S5 S Voice

S-Beam

S-Beam je funkce, na které Samsung staví opravdu značný počet marketingových kampaní. Jedná se o funkci rychlého sdílení obsahu mezi dvěma zařízeními podporující NFC. Pouhým přiložením telefonů k sobě zadními stranami a následným klepnutím na displej se aktivuje Wi-Fi Direct a obsah se automaticky odešle do druhého zařízení. Právě používaná aplikace určí, co se bude přenášet.

Samsung Galaxy S5 S Beam 2 Samsung Galaxy S5 S Beam

Samsung Apps

Samsung Apps je vlastní obchod od Samsungu, který je integrovaný do nadstavby TouchWiz. Výběr aplikací není tak rozsáhlý jako u konkurenčního obchodu Play, občas zde ale naleznete zajímavé slevy a akce. Prostřednictvím tohoto obchodu také Samsung nabízí speciální nabídky k zakoupeným telefonům, jako je například předplatné Blesku či časopisu Reflex zdarma.

Samsung Galaxy S5 Samsung Apps 2 Samsung Galaxy S5 Samsung Apps 3 Samsung Galaxy S5 Samsung Apps

S-Health

Aplikace S-Health byla představena již u dřívějších modelů zařízení Samsung. Jedná se o fitness průvodce, díky kterému budete moci mapovat vaší aktivitu, měřit kroky či si velmi jednoduše sestavit vhodný jídelníček, a to pomocí rozsáhlé databáze potravin. Nově obsahuje také funkci měření tepu.

Samsung Galaxy S5 S Health 2 Samsung Galaxy S5 S Health 3 Samsung Galaxy S5 S Health

Po zapnutí je potřeba vytvořit nový profil, zadat vaší váhu, výšku, jméno a typ aktivity. Telefon poté pomocí akcelerometru začne sledovat vaše kroky a zadá vám vždy specifický cíl pro každý den.

Smart Remote

Pokud se rádi koukáte na televizi, tak bude aplikace Smart Remote vaším věrným společníkem. Jedná se o aplikaci, díky které budete mít přehled o aktuálním programu a díky které budete moci zahodit všechny ovladače v domácnosti. První z funkcí je možnost zobrazení aktuálního programu pro vybrané televizní stanice. Nechybí ani možnost okamžitého přepnutí na daný kanál či funkce připomenutí.

Samsung Galaxy S5 Smart Remote 2 Samsung Galaxy S5 Smart Remote 3 Samsung Galaxy S5 Smart Remote

Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 disponuje také infračerveným portem, který slouží k ovládání televizí a projektorů. To se provádí právě prostřednictvím této aplikace. Nejdříve je nutné zadat výrobce ovládaného zařízení a poté se vám na vašem displeji zobrazí multifunkční ovladač. Jednoduché, že?

Samsung Galaxy S5 Smart Remote 6 Samsung Galaxy S5 Smart Remote 5 Samsung Galaxy S5 Smart Remote 4

Moje soubory

Aplikace moje soubory je jednoduchým prohlížečem souborového systému telefonu a oproti předchozím verzím prodělala opravdu velikou grafickou obměnu. Na úvodní obrazovce je nově možnost rychlého hledání, která obsahuje poslední soubory, obrázky, videa, zvuk, dokumenty a stažené aplikace. Naleznete zde také historii stahování, paměť zařízení, SD kartu či cloudové úložiště.

Samsung Galaxy S5 Moje Soubory 2 Samsung Galaxy S5 Moje Soubory 3 Samsung Galaxy S5 Moje Soubory

Kontakty, telefonování a klávesnice

Nadstavba TouchWiz se dostala opravdu do mnoha aplikací v mobilním telefonu, neunikly tak ani kontakty či samotná klávesnice. V případě kontaktů nás velmi potěšila možnost vyvolat telefonní hovor tažením prstu zleva doprava po určeném kontaktu či možnost napsat SMS zprávu tažením prstu zprava doleva.

Samsung Galaxy S5 Kontakty SMS Samsung Galaxy S5 Kontakty Volání Samsung Galaxy S5 Kontakty

V průběhu telefonního hovoru se nově na obrazovce ukazují informace o poslední SMS či posledním předchozím hovoru s tímto kontaktem.

Samsung Galaxy S5 hovor

Nový je také pohyblivý widget, který se objeví pokud v průběhu hovoru s telefonem pracujete. Informuje vás o času a některých základních informacích, pokud na něj kliknete, tak se vrátíte na obrazovku s hovorem. Samozřejmostí zůstává speciální oznámení o průběhu hovoru v notifikační liště.

Samsung Galaxy S5 widget v notifikační liště Samsung Galaxy S5 Widget

Kvalita telefonního hovoru byla velmi dobrá. Telefonování pod vodou ale nečekejte – mikrofon se automaticky deaktivuje.

Klávesnice

Základní klávesnice od Samsungu nijak zásadně nevystupuje z průměru. Nabízené predikce při psaní jsou v rámci možností přesné, čím více budete psát, tím více se budou učit. Klávesy nám ale přišly na rozměry telefonu malé a vznikaly tak mnohdy různé překlepy.

Samsung Galaxy S5 Klávesnice 1 Samsung Galaxy S5 Klávesnice 2

Ve spodní části, nalevo od mezerníku, se nachází klávesa, která otevře nastavení. Její umístění je bohužel velmi nešťastné. V případě nechtěného překlepu budete totiž přeneseni do nastavení. Naštěstí lze tuto klávesu změnit na některou jinou – na různé jiné funkce, znaky či smajlíky.

Samsung Galaxy S5 Klávesnice 3 Samsung Galaxy S5 Klávesnice 4

Multimédia

Přehrávání videí

Mnoho z nás má v mobilním telefonu uložené nějaké to video, kterým si může zkrátit dlouhou chvíli například při cestě do práce, školy či kamkoliv jinam. Samsung Galaxy S5 má dostatečný výkon pro přehrání FullHD videa. Vestavěný přehrávač videí si dokáže poradit s formáty MPEG-4 ASP, MPEG-4 AVC a WMV. Nedokáže si však již poradit s titulky. Proto jsme sáhli po alternativním řešení – MX Player z obchodu Play. Přehrávané video vypadá na displeji velmi dobře, výborné je i podání barev. Samozřejmostí je i funkce sdílení do blízkých zařízení. Tato funkce byla představena již dříve se staršími modely Samsung.

Samsung Galaxy S5 video 2 Samsung Galaxy S5 video 3 Samsung Galaxy S5 video

MX Player
Verze Liší se dle zařízení
Velikost Liší se dle zařízení
2.1+


Zdarma

 

Přehrávání hudby

Pro fanoušky hudby nechybí vestavěný přehrávač hudby. Jelikož se jedná o vestavěný přehrávač, tak tomu také odpovídají jeho funkce. Nalezneme zde tak náhodné přehrávání skladeb, řazení dle složek, interpretů či nastavení ekvalizéru ve zjednodušené či pokročilé podobě. Kvalita výstupu je na dnešní poměry dostačující, přesto některé přehrávače třetích stran obsahují zajímavé funkce navíc, díky kterým lze kvalita výstupu ještě zlepšit.

Samsung Galaxy S5 přehrávač hudby 2 Samsung Galaxy S5 přehrávač hudby 3 Samsung Galaxy S5 přehrávač hudby

Dodávaná sluchátka od Samsungu nás velmi překvapila svojí kvalitou. Do uší padnou velmi dobře. Pro všechny případy se v balení nachází rovnou několik náhradních špuntů v různých velikostech. Kvalita zvukového výstupu je velmi dobrá.

Nové funkce a novinky

Čtečka otisků prstů

Jednou z hlavních novinek je čtečka otisků prstů. Ta se nachází v domovském tlačítku na spodní straně telefonu. Tato čtečka slouží prozatím ke dvěma účelům. První z nich je možnost nastavit otisk prstu jako odemknutí telefonu, druhá z nich slouží pro autorizaci plateb prostřednictvím služby PayPal.

Samsung Galaxy S5 domovské tlačítko

V první řadě je potřeba nastavit jednotlivé prsty, pro které bude čtečka fungovat. To se provede v nové sekci v nastavení. Prstů je možné zvolit rovnou několik. Pro případ budete také vyzváni k zadání alternativního hesla, pomocí kterého půjde telefon také odemknout. Bohužel jsme se během používání setkali hned s několika problémy. Asi nejzásadnější z nich je, že telefon nečetl při odemykání prsty tak, jak bychom si představovali. Přes čtečku otisků jsme tak museli prstem přejíždět mnohdy i několikrát. Pokud tedy chcete telefon odemykat rychle, tak se nejedná o zcela vhodnou funkci.

Samsung Galaxy S5 čtečka otisků prstů 2 Samsung Galaxy S5 čtečka otisků prstů 3 Samsung Galaxy S5 čtečka otisků prstů

V tomto případě záleží na každém, jestli se mu tato funkce líbí. My jsme ji během používání shledali nepraktickou a zbytečně zdržující.

Měření tepu

Měření se provádí pomocí dvou senzorů na zadní straně, na které by se měla přiložit špička prstu. Pomocí speciálního světla by se měl prst prosvítit a telefon by tak měl zjistit váš tep. Celý proces přitom obstarává aplikace S-Health, kde se nachází příslušná sekce „Srdeční tep“.

Samsung Galaxy S5 měřič tepu

Bohužel i zde jsme se setkali s určitými problémy. Pro správné měření je totiž vyžadováno velmi specifické přiložení prstu, na které jsme dlouho nebyli schopni přijít. Velmi často se tak stávalo, že nám telefon tep nezměřil a vyzval nás k opakovanému měření. Mnohdy jsme se také setkali až s nesmyslnými hodnotami, které ukazovaly i tep vyšší než 200 za minutu. Pro správné měření se nesmíte hýbat, nesmíte mluvit, zrychleně dýchat a tlačit na senzor.

Samsung Galaxy S5 měřič tepu 2 Samsung Galaxy S5 měřič tepu 3 Samsung Galaxy S5 měřič tepu

Problémy také můžou nastat u lidí s většími prsty či u lidí s tvrdší kůží. V takovémto případě vám telefon tep nezměří. V praktickém používání jsme ale v této novince přidanou hodnotu nenašli.

Vodotěsnost

Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 disponuje certifikací IP67, která by měla zaručit vodotěsnost do jednoho metru po dobu 30 minut. Telefon jsme podrobili krátkému testu vodotěsnosti, abychom zjistili, jestli opravdu vydrží nějaký ten nápor vody. Proto jsme ho umístili do nádržky s vodou, a to po dobu několika desítek minut. Po vyndání musíme konstatovat, že se telefonu nic nestalo a nadále fungoval bez sebemenších problémů.

Samsung Galaxy S5 vodotěsnost

Telefon disponuje dvěma vodotěsnými prvky. První z nich je malé těsnění, které se nachází z vnitřní části zadního krytu a jeho úkol je velmi jednoduchý – zabránit vniknutí vody do útrob telefonu. Druhý vodotěsný prvek se nachází na spodní straně, kde nově naleznete speciální záklopku nabíjecího konektoru. I přes prvotní nedůvěru do telefonu nenatekla jediná kapka vody.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pod vodou telefon bohužel ovládat moci nebudete, a to i přes zapnutou zvýšenou citlivost displeje.

Fotografie pořízené pod vodou

Samsung Galaxy S5 fotografie pod vnodní hladinou Samsung Galaxy S5 fotografie pod vodní hladinou 2

Video pořízené pod vodou

Samsung Galaxy S5 video pod vodní hladinou

Samsung Galaxy S5 video pod vodní hladinou

Test vodotěsnosti

Samsung Galaxy S5 test vodotěsnosti 1

Samsung Galaxy S5 test vodotěsnosti 1

Samsung Galaxy S5 test vodotěsnosti 2

Samsung Galaxy S5 test vodotěsnosti 2

Ultra úsporný režim

Další novinkou, kterou Samsung představil spolu s novým Galaxy S5, je ultra úsporný režim. Jedná se o speciální mód, ve kterém je dostupných pouze několik základních aplikací, a to včetně internetu a mobilních dat. Kromě toho se také omezí celkový výkon telefonu a displej se přepne do stupňů šedi. Tento režim se zapíná buďto v nastavení, nebo ve zrychlených volbách v notifikační liště. Samotné přepnutí do tohoto režimu trvá přibližně kolem dvaceti vteřin.

Samsung Galaxy S5 ultra úsporný režim 2 Samsung Galaxy S5 ultra úsporný režim 3 Samsung Galaxy S5 ultra úsporný režim

Po úspěšném přepnutí se vám ukáže obrazovka, na které se ukazují tři pevně připnuté aplikace – Telefon, Zprávy a Internet. Dále zde naleznete tři ikony s obrázkem plus. Do těch si můžete připnout některé z podporovaných aplikací. Na domovské obrazovce tedy můžete mít maximálně šest ikonek.

Samsung Galaxy S5 ultra úsporný režim 1 Samsung Galaxy S5 ultra úsporný režim 2

Celý seznam podporovaných aplikací:

  • Telefon
  • Zprávy
  • Internet
  • Facebook
  • Google+
  • Hodiny
  • ChatON
  • Kalkulačka
  • Poznámka
  • Záznamník

Všechny tyto aplikace vypadají stejně jako v normálním režimu. Pouze se zobrazují ve stupních šedi. Ve spodní části domovské obrazovky se nacházejí informace o odhadované výdrži telefonu a zbývajících procentech baterie. Samozřejmě také zůstalo přístupné nastavení telefonu, je však velmi omezeno. Naleznete v něm tak pouze WiFi, Bluetooth, Režim letadlo, Mobilní sítě, Polohy, Zvuk a Jas.

Samsung Galaxy S5 ultra úsporný režim 5 Samsung Galaxy S5 ultra úsporný režim 4 Samsung Galaxy S5 ultra úsporný režim 3

Pokud tedy plánujete cestovat a potřebujete zachovat pouze základní funkce s co nejvyšší výdrži baterie, tak se jedná o opravdu výbornou volbu. Výdrž telefonu se pohybuje asi na dvojnásobku původní výdrže.

Fotoaparát

Fotoaparát pro nás byl asi největším překvapením. Oproti minulým modelům je zlepšení opravdu znatelné.

Aplikace

Samotná aplikace tolik změn oproti ostatním modelům neprodělala. Na spodní straně se nachází tlačítko pro fotografování a natáčení videa, tlačítko pro změnu režimu a galerie obrázků. Na druhé straně poté naleznete možnost nastavení, přepnutí fotoaparátu, selektivní fokus a efekt HDR.

Samsung Galaxy S5 aplikace Fotoaparát

Režimy fotografování

Aplikace fotoaparátu obsahuje několik režimů fotografování, jedná se o:

  • Automaticky – automatické zvolení režimu
  • Překrásná tvář – pokud se na fotografii objeví tvář, tak se ji telefon pokusí vyhladit a vylepšit
  • Vyfoť a uprav – pomocí tohoto režimu budete moci výslednou fotografii upravit, vymazat pohybující se objekty, atp.
  • Panoráma – klasické tvoření panoramatických fotek
  • Virtuální prohlídka – mód, ve kterém můžete vytvořit virtuální prohlídku určité oblasti. Telefon vám vždy nabídne ze třech směrů, kterými se můžete pohybovat a zmapovat tak například barák, zahradu či cokoliv jiného
  • Oboustranné snímání – umožňuje fotografovat a nahrávat video současně předním a zadním fotoaparátem

Samsung Galaxy S5 Fotoaparát Režimy

Nastavení fotoaparátu

V nastavení fotoaparátu se nacházím opravdu mnoho možností, zde se podíváme na to, o které se jedná.

  • Velikost obrázku – možnost nastavení rozlišení fotografie (od 2,4 MPx až po 16 MPx)
  • Sériové snímání – možnost zapnout sériové snímání
  • Stabilizace obrazu – umožňuje fotografovat jasnější obrázky při slabém osvětlení bez blesku
  • Rozpoznání obličeje – tato funkce automaticky vyhledá veškeré obličeje v obrazu
  • ISO – možnost nastavení ISO
  • Klepnutím fotografujte – klepnutím na displej fotoaparát vyfotí obrázek
  • Selektivní fokus – po pořízení obrázku budete mít možnost zvolit zaostření na blízko, na střední vzdálenost či na dálku
  • Velikost videa – možnost zvolit velikost videa (od 640 x 480 až po 3840 x 2160 pixelů)
  • Režim nahrávání – zde si budete moci zvolit mód nahrávání, naleznete zde normální režim, omezení pro MMS (menší velikost), pomalý pohyb (zpomalení od 1/2 až po 1/8), rychlý pohyb (2x až 8x zrychlený) a hladký pohyb (stabilizace obrazu)
  • Zesílení zvuku – přiblížením objektu k fotoaparátu během natáčení videa se zesílí zvuk v této oblasti a potlačí v pozadí
  • Efekty – různé efekty při fotografování
  • Blesk – zapnutí, vypnutí a automatický blesk
  • Samospoušť
  • HDR
  • A mnoho dalšího

Samsung Galaxy S5 Aplikace Fotoaparát Nastavení 2 Samsung Galaxy S5 Aplikace Fotoaparát Nastavení

HDR

Jednou z hlavních novinek je pozměněná funkčnost HDR efektu. Asi si všichni pamatujete, jak tato možnost fungovala doposud. Po vyfocení snímku vás telefon vyzval o chvilku strpení. To je nyní minulostí, v novém Galaxy S5 se totiž tento efekt zobrazí rovnou na displeji telefonu a vy tak máte možnost sledovat živý HDR náhled. Stejné je to i u pořizování fotografie. Ta je nyní pořízena okamžitě, bez jakéhokoliv čekání. Šikovné, že?

Fotogalerie

Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 29 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 28 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 27 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 26 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 25 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 24 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 23 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 22 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 21 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 20 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 19 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 18 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 17 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 16 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 14 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 13 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 12 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 11 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 10 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 9 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 8 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 7 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 6 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 5 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 4 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 3 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 2 Samsung Galaxy S5 Fotogalerie 1

Ukázka rozdílu HDR a normální fotografie

Samsung Galaxy S5 Ukázka HDR 2 Samsung Galaxy S5 Ukázka HDR 1

Ukázka ostření

Samsung Galaxy S5 Ukázka zaostření 6 Samsung Galaxy S5 Ukázka zaostření 5 Samsung Galaxy S5 Ukázka zaostření 4 Samsung Galaxy S5 Ukázka zaostření 3 Samsung Galaxy S5 Ukázka zaostření 2 Samsung Galaxy S5 Ukázka zaostření 1

Video galerie

Ukázka zpomaleného videa

Samsung Galaxy S5 ukázka zpomaleného videa

Samsung Galaxy S5 ukázka zpomaleného videa

 

Ukázka zrychleného videa

Samsung Galaxy S5 ukázka zrychleného videa

Samsung Galaxy S5 ukázka zrychleného videa

 

Ukázka UHD videa

Samsung Galaxy S5 ukázka UHD videa 1

Samsung Galaxy S5 ukázka UHD videa 1

 

Samsung Galaxy S5 ukázka UHD videa 2

Samsung Galaxy S5 ukázka UHD videa 2

 

Video ve špatných světelných podmínkách

Samsung Galaxy S5 ukázka videa ve špatných světelných podmínkách

Samsung Galaxy S5 ukázka videa ve špatných světelných podmínkách

 

Ukázka videa se zoomem 

Samsung Galaxy S5 ukázka videa se zoomem

Samsung Galaxy S5 ukázka videa se zoomem

Videorecenze

Tentokrát jsme pro vás také připravili videorecenzi. Jedná se o první video, tak omluvte mnohé chyby během natáčení. V průběhu tvorby videa se nám bohužel nepodařilo změřit srdeční tep, a to z toho důvodu, že jsme telefon drželi ve specifickém úhlu, abychom ho mohli natáčet pro kameru. Proto platí jednoduchá poučka – netlačit, nehýbat se a nemluvit. Měření poté bude o mnoho jednodušší.

Samsung Galaxy S5 videorecenze

Samsung Galaxy S5 videorecenze

 

Kdy, kde a za kolik?

Mobilní telefon Samsung Galaxy S5 bude v České republice dostupný 11. dubna 2014. Již v tento okamžik je možné provést předobjednávku v mnoha internetových obchodech. Oficiální doporučená cena byla stanovena na 18 490 Kč, lze ho ale sehnat i o několik stovek méně.

Graf ceny produktu Samsung G900 GALAXY S5 poskytuje server Heureka.cz

Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Resumé

Mobilní Telefon Samsung Galaxy S5 bychom zcela jistě nenazvali jako revoluci, ale spíše jako evoluci. Samsung se jako vždy snažil přinést co nejvíce novinek, aby se odlišil od konkurence. Krása tohoto telefonu však spočívá zcela na jiném místě než u těchto vychytávek. Měřič srdečního tepu je zajímavá funkce, se kterou budete ve společnosti jistě za hvězdu, v praktickém životě jsme ale využití nenalezli. Kromě toho tento senzor mnohdy naměří až nesmyslné hodnoty, nebo rovnou vůbec nic.

Druhá novinka spočívá ve čtečce otisků prstů. Ta jistě zaujme mnoho uživatelů, jedná se o zajímavé zpestření. Bohužel také mnohdy otravuje život, a to zejména ve chvílích, kdy potřebujete telefon velmi rychle odemknout a zjistit důležité informace.

Výrazné zlepšení oproti minulým modelům bychom mohli pozorovat zejména v hardwaru a ve fotoaparátu. Hardware je tentokrát natolik silný, že dostačuje i pro hraní těch nejnáročnějších her dnešní doby. Bohužel se ale Samsung rozhodl pouze pro 2GB paměť RAM, což má za následek mnohdy zpomalené prostředí či mírné záseky. 3 GB RAM by pro tento telefon byly jistě adekvátnější volbou. Nejedná se ale o natolik omezující problém v dnešní době, spíše se bojíme značného zpomalení v budoucnosti.

Fotoaparát prodělal asi nejvýraznější změny. Výsledné fotografie a videa vypadají v porovnání se staršími modely naprosto úchvatně. Velmi také vítáme funkci HDR, která nyní ukazuje živý náhled přímo na displeji telefonu. Pořízení HDR fotografie nyní trvá pouhý zlomek vteřiny, již tak nebudete muset dlouho čekat. Velmi hezky také vypadají videa, která je nyní možné natáčet až v UHD kvalitě.

Velmi nás také překvapil zadní kryt, který je velmi příjemný na dotek. Jedná se o kombinaci plastové imitace kůže a nové textury. Ve výsledku vypadá opravdu velmi dobře a věříme, že nadchne opravdu mnoho z vás.

Bohužel nás překvapila koncová cena, která je opravdu velmi vysoká – za telefon Samsung Galaxy S5 zaplatíme více než 18 tisíc korun. Přesto věříme, že si tento telefon najde svoje fanoušky a zákazníky. Jedná se totiž o velmi povedený kousek, za který by se nemusel jen tak někdo stydět. Bohužel celkový dojem kazí zbytečné maličkosti, jako špatně fungující měřič tepu, malá kapacita paměti RAM či velmi vysoká cena.

Klady

+ Velmi příjemný a dobře vypadající zadní kryt
+ Dobrá kvalita fotoaparátu
+ Možnost natáčet až UHD videa
+ Efekt HDR se živým náhledem
+ Kvalitní displej s dobrým podáním barev
+ Možnost použít MicroSD kartu
+ Vodotěsnost
+ Možnost zvolit velmi nízkou hladinu jasu
+ Infraport
+ Podpora USB OTG
+ Slušná výdrž na jedno nabití
+ Ultra úsporný režim pro vyšší výdrž baterie
+ Velmi výkonný čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 800 a grafický akcelerátor Adreno 330

Zápory

– Horší funkčnost měřiče tepu
– Čtečka otisků prstů může někdy zapříčinit potíže
– Nízká kapacita paměti RAM
– Občas mírně trhané prostředí
– Velmi vysoká cena
– Nadstavba TouchWiz nemusí vyhovovat každému

 

Tak co říkáte na nový Samsung Galaxy S5? Zaujal vás?

David Mysliveček
O Autorovi - David Mysliveček

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (56)