Na 7 let starém Samsungu Galaxy S se povedlo spustit Android 7.1.1

samsung-galaxy-s-bezi-andro

Majitelé loňských a předloňských vlajkových lodí Samsungu – Galaxy S7 a S6 – dychtivě očekávají aktualizaci na Android 7.0 Nougat. Koho by ale napadlo, že se nejnovější verzi mobilního operačního systému podaří rozběhat na sedm let starém kousku? Řeč je o vůbec prvním Samsungu Galaxy S, který byl představen v březnu 2010.

Na 7 let starém Samsungu Galaxy S se povedlo spustit Android 7.1.1 Na 7 let starém Samsungu Galaxy S se povedlo spustit Android 7.1.1

Zhruba čtyři minuty dlouhé video na portále YouTube zveřejnil uživatel, vystupující pod přezdívkou XTvideos. Zachycuje na něm, jak na telefonu Samsung GT-I9000 Galaxy S funguje Android ve verzi 7.1.1 Nougat s prosincovým balíkem bezpečnostních záplat. Pochopitelně se nejedná o oficiální sestavení – přeci jen takto staré zařízení již výrobce nepodporuje – ale jde o alternativní ROMku CyanogenMod 14.1 s čistým systémem a bez dalších aplikací (tj. i bez aplikací Google). Běh systému pochopitelně nelze označit jako plynulý – například načtení nabídky pro nastavení očividně drhne.

Použitá ROM obsahuje prakticky všechny prvky, které přinesl Android 7.1.1, včetně přepracované oznamovací oblasti či podpory rychlých odpovědí přímo z oznámení. K dispozici jsou všechny sekce nastavení, včetně možností pro vývojáře. Systém běží bez pádů a zamrzání, nepotýká se ani se samovolným vypínáním.

Podívejte se na Nugát na Samsungu Galaxy S

Android 7.1.1 first boot on Galaxy s1 i9000

Android 7.1.1 first boot on Galaxy s1 i9000

Z hlediska technických parametrů ukazuje sedm let starý model, jak daleko se dnešní chytré telefony posunuly. Samsung Galaxy S měl 4″ obrazovku s rozlišením 480 x 800 obrazových bodů, kterou chránila první generace odolného skla Corning Gorilla Glass. Zařízení byla vyráběna s procesory Exynos 3110, kterým sekundovalo z dnešního pohledu směšných 512 MB operační paměti. Pro aplikace a data bylo připraveno 8 nebo 16 GB interního úložiště, jež bylo možné rozšířit paměťovou kartou s kapacitou až 32 GB. Z dalších parametrů zmiňme například foťák s rozlišením 5 Mpx, nebo baterii s kapacitou 1500 mAh.

Původně přišel na trh s Androidem 2.1 Eclair, postupně se aktualizacemi vypracoval až na Android 2.3 Gingerbread. Podíl poslední verze systému je již natolik nízký, že Google počátkem tohoto roku ukončil jeho podporu v rámci Služeb Google Play.

Video ukazuje, že alternativní ROMky jsou jednou ze silných deviz operačního systému Android. Díky podpoře nezávislých vývojářů mohou i oficiálně nepodporovaná zařízení dostat novější verzi systému, než jakou poskytuje jejich výrobce. V tomto konkrétním případě se však jedná spíše o zmínění hodnou kuriozitu, nicméně nepředpokládáme, že by Android Nougat byl na Samsungu Galaxy S vhodný pro běžné použití.

 

Jak vnímáte Android 7.1.1 na Samsungu Galaxy S? Připadá vám alespoň trochu použitelný?

 

Zdroj: news.softpedia.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)