Samsung Galaxy A3 (SM-A300FU) – kov za tučný příplatek (recenze)

Samsung Galaxy A3 – náhledový obrázek (1)

Samsung v trendu kovových telefonů pokračuje a po přístroji Samsung Galaxy Alpha jsme se dočkali také modelů Samsung Galaxy A3, A5 a Galaxy A7. Dnes se podíváme na nejmenší a o něco méně vybavený model A3. Jak obstál v našem testu?

Obsah recenze

Vzhled a dílenské zpracování

Telefon Samsung Galaxy A3 v bílé verzi dorazil do naší redakce bohužel bez prodejního balení, takže nemůžeme posoudit další položky, které se k telefonu dodávají.

Konstrukce vychází z modelu Galaxy Alpha a je totožná s modelem A5. Zmenšil se pouze displej na 4,5″, s čímž souvisí celkově menší rozměry a nižší hmotnost. Rámečky po stranách displeje jsou možná spíše nadprůměrně široké, podobné je to i s prostorem pod a nad displejem. Samsung se hardwarového tlačítka stále nevzdal, nachází se spolu s dalšími dvěma senzorovými pod displejem. Podsvícení tlačítek je velmi intenzivní, což chválíme. Nad displejem jsou pak tradičně senzory, objektiv přední kamerky a reproduktor. Stejně jako u modelu A5 chybí i u telefonu Samsung Galaxy A3 notifikační dioda, což je obrovská škoda.

Samsung Galaxy A3 - přední strana telefonu (5)

Zadní strana opět jako by vypadla z oka většímu modelu. Čočka fotoaparátu výrazně vystupuje z těla přístroje, sklíčko je mírně zapuštěno. Vpravo od fotoaparátu nalezneme přisvětlovací LED diodu, vpravo pak hlasitý reproduktor. Celá záda jsou z matného kovu, který vypadá velmi dobře a příjemně po uchopení telefonu zachladí.

Samsung Galaxy A3 - zadní strana telefonu (2)

Samsung Galaxy A3 se neřadí mezi nejtenčí telefony na světě, přesto jeho šířka ani nezklame. Díky zbroušeným rámečkům vypadá telefon elegantně, zároveň ani přehnaně neřeže do ruky. Na tlačítko napájení, které sídlí na pravé straně, jsme palcem dosáhli velmi snadno. Na stejné straně jsou umístěny rovněž šachty pro karty nano SIM a Micro SD. Protější strana nabídne ovládání hlasitosti, na které už ale musíte prst výrazně natáhnout. Micro USB konektor a 3,5mm jack pro sluchátka plní svou funkci na spodní straně telefonu.

Samsung Galaxy A3 - pravá strana telefonu

Samsung Galaxy A3 – kov, kam se podíváš

Z konstrukce jsme měli dobrý pocit. Řada A nám po letech dokázala, že i Samsung umí udělat telefon, který nepřipomíná plastovou maketu. Telefon nabídne díky 4,5″ displeji kompaktní rozměry, díky kterým jsme neměli problém dosáhnout palcem do všech zákoutí dotykové obrazovky. Stejně pohodlně lze dosáhnout na tlačítko napájení, ovládání hlasitosti už je na dosah jednoho prstu trochu dále. Telefon se v ruce drží velmi dobře, žádná hrana výrazně neřeže do rukou. Hmotnost 110 gramů je také výborná. Velkou výtku tak máme pouze k absenci notifikační diody, která nám schází.

http://youtu.be/wsUYoHuhxLk

 

Hardware a displej

Hardwarem se Samsung Galaxy A3 rozhodně neblýskne, neboť jsme za podobnou zvyklí na o  třídu lepší komponenty. O pohon se stejně jako v případě modelu A5 stará 64bitový procesor Snapdragon 410, který sází na 4 jádra Cortex-A53 s frekvencí 1,2 GHz. Kapacita RAM se v případě testovaného modelu vyšplhala na 1,5 GB, což opět není žádný zázrak. Na trhu je dokonce verze s 1GB RAM pamětí. Obrovským výkonem nedisponuje ani grafický akcelerátor Adreno 306. Vnitřní 16GB paměť nabídne necelých 10 GB pro uživatelská data a aplikace. Nepotěšila nás ani baterie, jejíž kapacita se zastavila na hodnotě 1900 mAh.

S konektivitou je na tom testovaný přístroj poměrně dobře – kromě standardních bezdrátových technologií Wi-Fi 802.11  b/g/n a Bluetooth 4.0 nechybí ani NFC či LTE na všech důležitých frekvencích. Ocenili bychom ale například funkci USB OTG.

Samsung šetřil i na fotoaparátu, jehož rozlišení kleslo na 8 MPx a tak trochu očekáváme, že kvalita nebude tak dobrá jako v případě Galaxy A5. Fotoaparát si poradí s tvorbou HDR či Full HD videem.

Specifikace – Samsung Galaxy A3

  • displej: 4,5, Super AMOLED, qHD rozlišení (540 x 960 pixelů), jemnost 245 PPI
  • procesor: Qualcomm Snapdragon 410, čtyři jádra Cortex-A53, frekvence 1,2 GHz, 64 bitů
  • GPU: Adreno 306
  • paměť: 1/1,5 GB RAM, 16 GB vnitřní úložiště, Micro SD
  • fotoaparát: 8 MPx vzadu, Full HD video, HDR, 5 MPx vpředu
  • baterie: 1900 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/, Bluetooth 4.0, NFC, LTE (800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz)
  • OS: Android 4.4.4
  • rozměry: 130,1 x 65,5 x 6,9 mm
  • hmotnost: 110 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Displej s úhlopříčkou 4,5″ už může být pro spoustu uživatelů malý, velká část si ovšem bude pochvalovat možnost pohodlného ovládání jednou rukou. Telefon Samsung Galaxy A3 nabídne qHD rozlišení (540 x 960 pixelů), což vytvoří jemnost přibližně 245 PPI. To už je pod hranicí, kdy lidské od sebe dokáže jednotlivé pixely odlišit. Stále se na to ale musíte pořádně soustředit. I tak byl obraz oproti dnešním Full HD panelům méně jemný a vyšší rozlišení bychom rozhodně ocenili, zvláště pokud přihlédneme k ceně telefonu.

Samsung tradičně sáhl po své technologii Super AMOLED, která zaručí krásné podání barev a skutečnou černou, zaostává naopak v podání bílé. Čitelnost na slunci je dobrá, stejně tak přesnost a citlivost displeje. Výhrady nemáme ani k automatickému řízení jasu, které fungovalo výborně a dalo se dokonce ještě mírně doladit.

Samsung Galaxy A3 - displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový výstup telefonu je kvalitní a po připojení lepších sluchátek nám nic nechybělo. Jsme přesvědčeni, že běžní posluchači na tom budou obdobně. Reproduktor pak hraje poměrně hlasitě a kvalita je lehce nadprůměrná.

Samsung Galaxy A3 - zadní reproduktor (2)

Test výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Grafický čip Adreno 306 nepředstavuje rozhodně jeden z nejvýkonnějších čipů na trhu, což jsme pocítili i při hraní nejnáročnějších titulů. Hry Real Racing 3 i Dead Trigger 2 nám totiž neumožnily nastavit maximální detaily. Na druhou stranu všechny testované tituly (Real Racing 3, Dead Trigger 2, Asphalt 8 i N.O.V.A. 3) běžely s daným nastavením plynule. Telefon se ani přehnaně nezahříval.

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

S příjmem signálu bezdrátové sítě Wi-Fi jsme neměli žádné problémy – spojení bylo silné a stabilní. Stejně tak tomu bylo i v případě Bluetooth, které jsme testovali při spojení s chytrým příslušenstvím a při posílání souborů do jiného zařízení.

Datové sítě

S datovými sítěmi si Samsung Galaxy A3 poradil výborně – oceňujeme i podporu nejrychlejších datových sítí LTE se všemi frekvencemi, které jsou v České republice potřebné. Vyzkoušeli jsme rychlý internet od Vodafonu a vše fungovalo velmi dobře.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Samsung Galaxy A3 automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Čipy od Qualcommu zpravidla netrpí problémy se zaměřováním polohy a stejně tak přístroje od Samsungu. V případě telefonu Samsung Galaxy A3 jsme podle očekávání neměli se zaměřením polohy žádné problémy – fix byl vždy otázkou několika sekund a spojení poté bylo stabilní a přesné. Telefon jsme vyzkoušeli při navigaci s aplikací Sygic a Google Mapy. Na problémy jsme nenarazili ani v případě digitálního kompasu, který ukazoval náš směr.

Samsung Galaxy A3 - GPS satelity

Baterie a výdrž

Výdrž baterie nás u modelu Samsung Galaxy A5 neoslovila. Samsung Galaxy A3 má baterii s kapacitou o 400 mAh nižší, tedy 1900 mAh, ale zase o něco menší displej a nižší rozlišení. S výdrží na tom byl tento přístroj o něco málo lépe, jeden den intenzivního používání přístroj přežil vždy a povětšinou nám nějaká energie zbyla i do druhého dne. Pokud tedy telefon budete šetřit, můžete se dostat i k 1,5 až dvěma dnům výdrže. To je ovšem dnes spíše lehký nadprůměr, protože je na trhu již více smartphonů, které dokážou na jedno nabití vydržet i 2 dny intenzivnějšího používání.

Lehce nadprůměrnou výdrž prozradily i naše testy, kde se opět ukázalo, že v případě filmů jsou displeje Super AMOLED velmi šetrné (zejména u „tmavších“ filmů).

Samsung Galaxy A3 - test výdrže

  • Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka
  • Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s
  • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení
  • Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky

Uživatelské prostředí

Android 4.4.4

Samsung ani v případě modelu Galaxy A3 neudělal výjimku a systém Android ve verzi 4.4.4 obohatil o svou nadstavbu. TouchWiz celkem radikálně mění podobu a funkce, vzhled a barvy celého prostředí systému Android. V tomto případě není jednoduché vyřknout, zda je nadstavba povedená či nikoliv, neboť dojem z používání TouchWizu bývá u více lidí rozdílný. Nicméně i Samsung přiznal, že nynější podoba této nadstavby již mírně překračuje meze a v dalších verzích by se spíše měla přiblížit podobě čistého Androidu. S tím my souhlasíme, protože ani my v redakci příliš v lásce TouchWiz nemáme. Některé šikovné funkce ale ocenit můžeme (vytáčení kontaktů či psaní SMS tahem prstu do stran na daném kontaktu, S-Beam, inteligentní pohotovostní režim apod.).

Rychlost a stabilita

Samsungu jsme dlouho vyčítali špatnou optimalizaci celého prostředí a spoustu zbytečných funkcí, které systém brzdily. Telefony vlivem toho byly znatelně pomalejší než konkurence se stejným systémem. Zatímco spousta funkcí zůstala, optimalizace se zlepšila a nyní již můžeme Samsung Galaxy A3 za rychlost systému pochválit. Prostředí sice stále není tak bleskové jako některé TOP přístroje, to bychom ale od tohoto hardwaru ani nečekali. I tak jsou ale reakce telefonu velmi rychlé a problémy jsme neměli ani se stabilitou prostředí.

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer podporuje T9 vytáčení a poradí si i s českou diakritikou, bohužel se ovšem TouchWiz dodnes nenaučil například znak „ě“. Prostředí kontaktů je pak tradičně předěláno, ale nabízí stejné či nadstandardní volby (jako třeba psaní SMS a volání tahem prstu do stran po kontaktu). K příjmu a průběhu hlasového hovoru nemáme žádné výhrady – přenos zvuku byl dostatečně hlasitý a kvalitní.

Klávesnice od Samsungu je povedená – pohodlné rozložení, číslice nad klávesami, psaní tahem či český slovník. Chyběly nám snad jen další znaky pod klávesami.

Samsung Galaxy A3 - klávesnice

Prostředí systému Android 4.4.4

Fotoaparát a natáčení videa

Samsung Galaxy A3 si pohoršil také v případě fotoaparátu – model A5 nabízí 13MPx snímač, testovaný telefon pak pouze 8MPx. Ačkoliv rozlišení postačuje, kvalita se opravdu snížila. Snímky z telefonu Samsung Galaxy A3 jsou spíše průměrné, což rozhodně není dobrá vizitka u telefonu s cenou 8500 Kč. Fotografie a video v originálním rozlišení naleznete zde.

Aplikace

Samsung Galaxy A3 - aplikace fotoaparátu (2)

Fotografie

Video

Kdy, kde a za kolik?

Cena telefonu Samsung Galaxy A3 byla nastavena vysoko – za telefon s 4,5″ qHD displejem a slabším Snapdragonem 410 totiž zaplatíte přibližně 8 500 Kč. To je poměrně hodně, neboť v této cenové kategorii sídlí o poznání vybavenější konkurence.

Graf ceny produktu Samsung A300F Galaxy A3 poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Samsung Galaxy A3 přichází jako menší a o něco méně vybavená alternativa k telefonu Samsung Galaxy A5, který jsme pro vás již recenzovali. S tím si telefon ponechal hlavní výhody a nevýhody. Samsung určitě můžeme opět pochválit za design a zpracování – kovové prvky vypadají výborně a stejně jako u většího modelu A5 jsme měli v ruce telefon, který rozhodně zaujme. Nezklamala ani technologie displeje Super AMOLED, která se pyšní skvělým barevným podáním, „pravou“ černou barvou a dobrou čitelností na slunci. Systém Android dostal verzi 4.4.4 a nadstavbu TouchWiz, která má příznivce a odpůrce. Ačkoliv nese toto rozhraní několik zajímavých funkcí, v redakci oceňujeme spíše čistý vzhled systému. Optimalizace se ale společnosti Samsung povedla a telefon reaguje na vaše dotazy velmi rychle.

Stejné neduhy, které sužovaly model A5, vytkneme i modelu A3. Nejvíce nás samozřejmě straší vysoká cena, která se vyrovná o poznání vybavenější konkurenci. Ve výbavě nám trochu scházela i notifikační dioda, která by měla prozradit zameškanou notifikaci. Výkon telefonu ve hrách rozhodně nebyl takový, jak bychom za danou cenu čekali. Poslední výtka směřuje k rozlišení displeje, který nám se svým qHD rozlišením sice velké vrásky na čele nedělal, přesto už může být rastr viditelný a od zařízení s touto cenou očekáváme minimálně HD rozlišení (720 x 1280 pixelů). Navíc si můžeme přičíst spíše průměrný fotoaparát.

Samsung Galaxy A3 – konkurence

Závěr je víceméně stejný jako u modelu A5 – telefon Samsung Galaxy A3 rozhodně není špatný telefon, cena je ale bohužel nastavena až přehnaně vysoko. Za cenu okolo 8 500 Kč lze totiž zakoupit například model Xiaomi Mi 3, který je rychlejší, nabízí Full HD displej, vyšší výdrž či lepší fotoaparát. Není ale kovový a rozměry jsou o poznání vyšší. Velice podobně je na tom i model LG G2, který překonává Samsung Galaxy A3 téměř ve všech ohledech, opět je ale o něco větší a chybí kov.

Pokud ale přeci jen toužíte po telefonu s kompaktními rozměry, určitě se vyplatí zvážit přístroj Sony Xperia Z1 Compact. Ten totiž za podobnou cenu nabídne nesrovnatelně lepší hardware a nezklame ani designem či zpracováním, pochlubí se navíc vodotěsnou konstrukcí.

Klady

+ Kvalitní kovová konstrukce.
+ Displej s kvalitním podáním barev a čitelností na slunci.
+ Svižný systém Android 4.4.4.

Zápory

– Vysoká cena.
– Absence notifikační diody.
– Spíše průměrný fotoaparát.
– Displej by si zasloužil HD rozlišení.
– Slabší 3D výkon.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (55)