Samsung přinese v Androidu 7.0 filtr modrého světla pro lepší spánek

samsung-filtr-modreho-svetla_ico

Samsung zahájil veřejné beta testování Androidu 7.0 a na webu se už objevily první snímky inovovaného uživatelského prostředí. Zvědavci samozřejmě hned začali zkoumat, jaké “vychytávky” přidá jihokorejský výrobce do nové verze systému. Jednou z objevených novinek je filtr modrého světla.

Na našem webu jsme o vlivu modrého světla, emitovaného displeji elektronických zařízení, psali několikrát. Tímto světlem je většina z nás doslova obklopena díky tabletům, chytrým telefonům, monitorům a dalším zařízením celý den. Mnozí z nás mají ve zvyku používat některá z těchto zařízení také v noci, což ovšem může mít negativní následky. Modré světlo totiž podle řady výzkumů vyvolává nespavost a další poruchy spánku. Kromě zvýšeného namáhání očí se může projevit i narušením spánkových cyklů a denního biorytmu.

Samsung přidá filtr modrého světla pro Galaxy S7 a S7 Edge

Řešením je filtr modrého světla, který díky současným technologiím nemusí mít fyzickou podobu, ale stačí úprava barevného podání respektive teploty obrazovky. V Obchodě Play tak dnes najdeme nespočet aplikací, které mají společný cíl: s blížící se nocí postupně upravují barvy tak, aby nenarušovaly spánek uživatele. My jsme se tomuto tématu věnovali například při recenzi aplikace Bluelight Filter for Eye Care. Dalšími alternativami jsou například CF.lumen či Twilight. Část uživatelů by však ocenila, kdyby takovou funkci nebylo nutné instalovat dodatečně, ale byla nativní součástí systému. Právě této skupině hodlá Samsung vyhovět přidáním funkce filtru modrého světla.

Zatímco Google implementoval tuto formu ochrany očí v Androidu 7.0 Nougat, Samsung ji nabízel už ve firmwaru s Androidem 6.0 Marshmallow pro Galaxy Note 7. Testování beta verze Androidu 7.0 Nougat nyní ukázalo, že filtr modrého světla bude k dispozici také na telefonech Samsung Galaxy S7 a S7 Edge. Pravděpodobně bude integrován i do firmwaru dalších zařízení, která dostanou update, nicméně v tuto chvíli není zcela jisté, kdy a jaké telefony sedmou verzi Androidu obdrží. Úprava barev obrazovky může probíhat automaticky s ohledem na východ a západ slunce v aktuálním místě. Kromě toho bude mít uživatel možnost nastavit si vlastní plán. Snímky obrazovky také ukazují, že filtr lze zapínat také přes panel rychlého přístupu, v nastavení je dále možné upravovat jeho intenzitu.

Co říkáte na integraci filtru modrého světla přímo do systému? Využili byste ji na svém telefonu? Vyjádřete se v diskuzi!

Zdroje: sammobile.com, phandroid.com, ubergizmo.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (23)