Rozebrali jsme levný čínský tablet aPad

fea

Pojďme se na chvíli vrátit do nepříliš dávné historie. Tablet iRobot aPad je typickým představitelem druhé vlny levných čínských tabletů, se kterými jsme se mohli setkávat od jara roku 2010. Tato druhá vlna je charakteristická plagiátorstvím na vzhledu prvního iPadu od Applu (který se začal prodávat v dubnu 2010), suplovaným poddimenzovaným a mlhavě popsaným hardwarem. Jako operační systém pak sloužil nejčastěji Android OS ve verzi 1.5 nebo 1.6. I mezi těmito tablety se ale dala najít relativně použitelná zařízení, a jedním z nich je právě iRobot aPad.

Všimněte si 'originálního' tlačítka se čtverečkem

Uprostřed hliníkových zad je plast propouštějící Wi-Fi

 
V létě 2010 se dal běžně sehnat za cenu pod 200 dolarů, což znamenalo celkem slušný poměr cena/výkon v porovnání s jinými lowendy, které se k nám dovážely (např. zdánlivě podobný Eken M-002, který neměl ani HW akceleraci videa a celkově byl méně výkonný).
 

Srovnání velikostí - Acer Iconia TAB A500 (10"), iRobot aPad (7"), Google Nexus S (4")


 

Hardware a software

  • Čipová sada a procesor RK2808 nebo RK2808A (3. výrobní série aPadu) s architekturou ARM9 na frekvenci 600 MHz o výkonu 299 BogoMips, DSP čip pro dekódování videa (H.264, MPEG-1,2,4, FLV, RMVB) má dvě jádra a běží na 550 MHz
  • 7palcová LCD obrazovka s rozlišením 800×480 a rezistivní dotykovou vrstvou, plynule měnitelné podsvícení (dobré pro noční čtení eBooků s nastavením inverzních barev (černé pozadí, bílé písmo). Levnější tablety typu EKEN M-001 = mPad podsvícení měnitelné nemají)
  • 128 MB RAM Samsung
  • 2 GB interní flash paměti
  • Wi-Fi 802.11 b/g (poměrně slabý příjem)
  • Akumulátor s údajnou kapacitou 3000 mAh, na maximální podsvícení při přehrávání 720p filmu nebo prohlížení webu vydrží cca 2,5 hod, při čtení eBooků a staženém podsvícení by měl až 4 hodiny
  • 2 miniUSB porty, které mohou pracovat v režimu slave nebo host (umožňují připojení flash disku, běžných periferií (klávesnice, myš)). Součástí dodávky jsou 2 USB kabely z mini USB na m/f
  • Slot na mikroSD/SDHC karty (až 16 GB)
  • Android OS 1.5, funguje čeština, funguje Android Market. Vyšší verze OS se s tímhle CPU konat nebude, nová výrobní série má údajně používat procesor od Telechips s architekturou umožňující OS 2.1
  • Akcelerometr (v současných ROMkách ale má u většiny her, které ho využívají (kulička v bludišti apod.) přehozené osy, takže jsou nehratelné :), pro otáčení landscape/portrait režimu funguje dobře)
  • 0,3megapixelová webkamera (fakt strašná :))
  • 3,5mm stereojack pro sluchátka (v podstatě nutnost při sledování videa, protože 1 integrovaný reproduktor je i na maximální hlasitost tak na hraně, pokud je video dostatečně hlasité a v okolí je ticho)
  • Mikrofon
  • 2 hardwarová tlačítka (ve výchozím firmwaru navázaná na KEYCODE_MENU a KEYCODE_HOME, čímž zařízení postrádá Back, naštěstí custom ROMky toto řeší a přemapovávají)
  • Přední mikrospínač pro uspání/vypnutí/zapnutí
  • Posuvný mikrospínač ON/OFF (odpojí úplně napájení, občas je to potřeba)
  • Plastové nebo kovové (3. série) tělo
  • Rozměry 190,5 x 118,5 x 14,7 mm
  • Hmotnost plastové verze 332 g

Cena vs. kvalita

Cena a papírové technické parametry ale nejsou všechno, kvalita těchto výrobků byla nevalná, což se zákonitě projevovalo na vyšší poruchovosti. Ostatně tuto rozborku provádíme s tabletem, kterému odešla nejprve dotyková vrstva (s tím si šlo ještě poradit myší v USB host), a po dalších měsících provozu jej nešlo vůbec zapnout, zřejmě došlo k vnitřnímu zkratu na nějaké součástce, protože krátce na to se začal nebezpečně nafukovat Li-Ion akumulátor a nezbylo než jej odpojit. Výrobce si ovšem byl těchto nedostatků vědom, a tato v pořadí již třetí výrobní série dostala do vínku možnost snadného servisování. Předchozí verze měly totiž kryt s dotykovou vrstvou připevněn k tělu tabletu nejen šroubky, ale i silným lepidlem, takže na internetu se dala najít zábavná videa, jak se nešťastníci s rozbitým tabletem pokoušeli kryt oddělat pomocí horkovzdušné pistole a dalších nebezpečných nástrojů. Třetí výrobní série proti tomu přinesla kryt displeje nacvaknutý do ochranného rámu jen pomocí plechových nožiček, k vyjmutí tak stačí použít na displej podtlak a vše se krásně vysype, bohužel včetně konektoru dotykové vrstvy, který je pak velmi obtížné při sestavení vložit zpět ;-).

iRobot aPad - oddělení ochranné a dotykové vrstvy

Rozborka

Díky použití integrovaných obvodů je hardware velmi minimalistický, vše podstatné je umístěno na malé základní desce, konektory jsou vyvedeny na další plošný spoj. Z desky dále vedou drátky k anténce Wi-Fi, mono reproduktoru, rezistivní dotykové vrstvě a displeji.

Pohled na základní desku, čipy a konektory

 

Vše podstatné můžete vidět na následujícím videu. Na začátku je ukázka práce s tabletem v době, kdy ještě fungoval (po řadě práce s Google mapami, prohlížení webu, HW přehrávání videa do 720p a 6Mbit/s, hraní jednoduchých her, čtení e-booků s plynule měnitelným podsvícením), rozebírání začíná v čase 4:15.

Rozebrali jsme levný čínský tablet aPad

Rozebrali jsme levný čínský tablet aPad

 
Tip: Pokud vás rozborka tohoto levného tabletu zaujala, můžete si v článku Pohled do útrob tabletů Nook a Kindle Fire porovnat, jak vypadají vnitřnosti současných 7palcových tabletů od renomovaných výrobců.

Roman Nepšinský
O Autorovi - Roman Nepšinský

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)