RottenSys malware nakazil 5 milionů mobilů. Zkontrolujte si, jestli ho nemáte

android malware

V poslední době se opět do mobilních zařízení rozšířil malware, tentokrát se nazývá RottenSys. Dostal se již na více než 5 milionů Android zařízení. Naštěstí nepatří k těm nebezpečným, zaměřuje se totiž na na reklamu v telefonu. Problém je ale v tom, že od výroby bývá předinstalován v telefonech. Pokud se tak ve vašem telefonu zobrazují nevyžádané reklamy, můžete mít problém právě s RottenSys.

RottenSys bývá předinstalován na zařízeních

O tomto malwaru informoval server Check Point. Zajímavé na tomto případu je to, že uživatel si tento malware ani nemusel instalovat do zařízení. Je v telefonu totiž už od výroby. Objevil se v milionech zařízení značek Honor, Huawei, Xiaomi, OPPO, Vivo, Samsung a GIONEE. Podle všeho to vypadá na to, že malware byl instalován v době, kdy se telefony z výroby distribuovaly dále. Stopy vedou k distributorovi Tian Pai, který se nachází v Hangzhou v Číně.

rottensys Nejvíce jsou napadeny telefony značek Honor, Huawei a Xiaomi.

Na první pohled tento malware vypadá jako další systémová aplikace. V telefonu jej můžete objevit jako proces “Secure Wi-Fi Service”. Nic ale s Wi-Fi nemá společného, místo toho plní telefon reklamami. A to poměrně hodně. Hackeři si už podle serveru Checkpoint přišli jen z reklamy na více než 3 miliony korun, přitom běží jen několik dnů.

Otestujte si, jestli váš telefon nemá RottenSys

Na Google Play už se objevila aplikace od společnosti Ashampoo, která kontroluje, jestli malware nemáte nainstalovaný v telefonu. Stačí ji jednoduše stáhnout z Google Play, otevřít a spustit testování. Pokud vám malware v telefonu objeví, tak jej pomocí jednoho tlačítka můžete odstranit. Poté už můžete normálně tuto aplikaci pro kontrolu odinstalovat.

[appbox googleplay com.ashampoo.rottensyschecker]

Objevují se ve vašem telefonu nevyžádané reklamy?

Zdroj: theinquirer.net

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)