ROM Installer: pomocník pro snadné flashování alternativních ROMek

rom_installer_ico

Kde najít alternativní ROMky pro váš telefon či tablet? Samozřejmě na Internetu! Ale jde to ještě jednodušeji a rychleji – stačí k tomu aplikace ROM Installer, kterou můžete zdarma stáhnout z Obchodu Play. Nabídne snadné a rychlé stažení populárních ROMek, jako jsou CyanogenMod, AOKP, Paranoid Android, MIUI, Carbon a dalších z nich vycházejících derivátů, včetně těch, o nichž jste možná nikdy neslyšeli. S pomocí tohoto nástroje také můžete nainstalovat alternativní recovery – TWRP, nebo ClockworkMod (recovery je speciální spouštěcí oddíl, obsahující konzolu pro zotavení).

ROM Installer: pomocník pro snadné flashování alternativních ROMek ROM Installer: pomocník pro snadné flashování alternativních ROMek

Nástroj pochází z dílny JRummy Apps Inc., do jejichž portfolia patří úspěšné programy jako například Root Browser, ROM Toolbox, BusyBox Installer, Market Helper, Ultimate Backup a řada dalších. Hned na začátek ale musíme upozornit, že aplikace vyžaduje práva roota, bez kterých vám bude k ničemu. Pochopitelně odpovědnost za případné škody, způsobené použitím tohoto nástroje, nese uživatel.

Co slibuje?

 • Velký počet ROMek a souborů pro stovky zařízení.
 • Snadná instalace nejnovější recovery TWRP, ClockworkMod a ClockworkMod Touch.
 • Zálohování a obnovení aktuální ROMky (“Nandroid backup”).
 • Rozbalení aplikací a dat, správa nandroid záloh.
 • Snadná instalace souborů .zip, včetně podpory flashování více balíčků najednou.
 • Oznámení o OTA aktualizaci ROMky a recovery.

Jak funguje v praxi?

Po instalaci a spuštění si aplikace nejprve vyžádá práva roota, která jsou nezbytná k provedení většiny poskytovaných funkcí. Poté je uživateli nabídnuta možnost upgradu na prémiovou verzi. Pak již přijde na řadu to, nač se asi bude těšit každý, kdo ROM Installer hodlá vyzkoušet – seznam dostupných ROMek.

Požadavek na práva roota Požadavek na práva roota

Nabídka prémiové verze Nabídka prémiové verze

Varianty prémiové verze Varianty prémiové verze

Automaticky jsou nabízeny jen ty, které jsou kompatibilní s právě používaným zařízením. V případě Samsungu Galaxy S III (I9300) nám byly nabídnuty:

 • AOKP
 • Carbon ROM
 • MIUI
 • Paranoid Android
 • Codename Android
 • Liquid Smooth ROM
 • Orca Project
 • ReVolt
 • RootBox
 • TeamBAKED

Negativně nás překvapila absence ROM CyanogenMod, která je pro Samsung I9300 dostupná jak ve stabilní verzi 10.1.3, tak i v pravidelných “nightly buildech”.

Doplnění: poté, co jsme v nastavení v sekci User-defined Device nastavili naše zařízení na i9300, nám byl CyanogenMod nabídnut spolu s Avatar ROM. Naopak všechny výše zmíněné ROMky v seznamu chyběly.

Nabídka ROMek pro Samsung Galaxy S III Nabídka ROMek pro Samsung Galaxy S III

Nabídka ROMek pro Samsung Galaxy S III Nabídka ROMek pro Samsung Galaxy S III

Nabídka po změně User-defined Device Nabídka po změně User-defined Device

Kromě toho jsme si mohli stáhnout například balíčky písem, aplikace Google a další šikovné programy zejména od JRummy Apps. Na konci seznamu jsou pak odkazy na několik zahraničních webů o Androidu.(RootzWiki, XDA Developers, Droid-Life, Android Police, Android Authority, Android Dissected a Droid-Hive).

Představení ROM AOKP Představení ROM AOKP

Stažení ROM AOKP Stažení ROM AOKP

Stažení ROM AOKP Stažení ROM AOKP

Po tapnutí na vybranou ROM si lze prohlédnout několik snímků obrazovky, přečíst si základní představení a stáhnout instalační balíček. Nechybí ani odkazy na stránky a komunikační kanály, kde najdete další podrobnosti. Počet nalezených ROMek závisí na zařízení, na němž aplikaci spustíte – zatímco některé telefony se těší široké podpoře a můžete si vybírat třeba i z více než deseti alternativních firmwarů, najdou se i (zpravidla méně obvyklé) kousky, pro které žádná dostupná ROM prostě neexistuje. Po tapnutí na zvolený soubor ho můžete stáhnout, prohlédnout si podrobnosti a u některých také snímky obrazovky z daného sestavení. Ocenili bychom ale nějaké (nejlépe barevné) odlišení stabilních ROMek od testovacích, neboť začínající uživatel asi nebude nadšený z problémů, kterými trpí “noční buildy”.

Představení ROM MIUI Představení ROM MIUI

Představení ROM MIUI Představení ROM MIUI

Představení ROM MIUI Představení ROM MIUI

Do značné míry se ROM Installer podobá již čtvrt roku neaktualizovanému ROM Manageru od týmu ClockworkMod – taktéž jde o aplikaci, jejímž cílem je nabídnout snadné nalezení a instalaci alternativních ROMek. ROM Installer ale slibuje podporu, aktualizace a údajně “největší počet nabízených alternativních ROM”.

Další volby se skrývají v postranní nabídce, kde jsou následující položky:

 • Backup & Restore – zobrazení záloh a možnost další práce s nimi (obnova, přejmenování, smazání, pokročilé obnovení, zobrazení vlastností a rozbalení).
 • Flash recovery – instalace komponenty zvané recovery, která je nezbytná k instalaci alternativních ROMek a flashování souborů. Bohužel v případě Samsungu Galaxy S III nám ROM Installer sdělil, že žádná recovery není k dispozici.
 • ROM Installer – nastavení parametrů instalace alternativní ROM. Můžete určit, zda má být automaticky zálohována stávající ROM a jestli má proběhnout vymazání dat a cache (rozhodně doporučujeme provádět při instalaci jiné/nové ROM!).
 • ROM updates – nastaví frekvence a časy kontroly aktualizace ROMky s upozorněním zvukem a vibracemi.

Postranní nabídka Postranní nabídka

Sekce Backup & Restore Sekce Backup & Restore

Sekce Backup & Restore Sekce Backup & Restore

Sekce Flash recovery nám recovery pro I9300 nenabídla Sekce Flash recovery nám recovery pro I9300 nenabídla

Sekce ROM Installer Sekce ROM Installer

Nastavení automatických aktualizací Nastavení automatických aktualizací

Další funkce najdete pod tlačítkem Menu:

  • Install ROM from SD – instalace ROMky ze zvoleného souboru, který tedy nutně nemusí být stažen pomocí této aplikace. V této sekci můžete vybrat k instalaci více balíků najednou. Před flashnutím ale doporučujeme provést zálohu aktuální ROM a vymazat oddíly data a cache.
  • Create backup – vytvoření zálohy. V tomto případě jsme s recovery CWM nepochodili a byla nám navrhnuta instalace TWRP. Jedná se o tzv. “Nandroid backup”, tj. zálohu celého systému, která je uložena na paměťovou kartu. Vzhledem k možnosti problémů a chyb doporučujeme před provedením jakékoli operace zálohovat aktuální stav. Nandroid zálohu je možné obnovit i bez funkčního systému přes recovery.

Nabídka pod tlačítkem Menu Nabídka pod tlačítkem Menu

Install ROM from SD Install ROM from SD

Vytvoření zálohy Vytvoření zálohy

  • Check for ROM updates – kontrola aktuálnosti právě používané ROM.
  • Manage downloads – správa dosud stažených souborů.
  • Wipe Options – provedení tzv. “wipe”. Můžete si zvolit mezi wipe dat, cache, dalvik nebo statistik baterie.

Kontrola dostupných aktualizací Kontrola dostupných aktualizací

Správa stažených souborů Správa stažených souborů

Provedení wipe Provedení wipe

 • Upgrade – zakoupení prémiového členství (basic za 1,99 dolarů, premium za 4,99 dolarů a gold za 9,99 dolarů).
 • Donate – možnost zaslání daru ve výši cca 100 Kč skrze nákup v aplikaci.
 • Help – zobrazení nápovědy v angličtině.

Možnost upgrade Možnost upgrade

Možnost finančního příspěvku Možnost finančního příspěvku

Nápověda Nápověda

Možnosti nastavení

V nastavení, které najdete pod tradiční ikonou s ozubeným kolem, jsou k dispozici následující možnosti:

 • Download Path – zadání složky, do které budou ukládány stažené soubory.
 • Download Zip – stažení souboru z adresy zadané uživatelem.
 • Select Your Recovery – výběr používané recovery.
 • Quick backup and restore – zapnutí a vypnutí grafických ukazatelů průběhu zálohování (s vypnutými ukazateli prý poběží záloha o něco rychleji).
 • Check for Updates – povoluje či zakazuje automatickou kontrolu dostupnosti novější verze ROM.
 • Check at boot – provádění kontroly dostupnosti novější verze ROM při spuštění systému.
 • Goo Manager – přidání aplikace Goo Manager.
 • User-defined Device – pokud aplikace nenajde pro vaše zařízení žádné ROMky, můžete v této sekci zkusit zadat alternativní názvy a označení.

Možnosti nastavení Možnosti nastavení

Možnosti nastavení Možnosti nastavení

Možnosti nastavení Možnosti nastavení

Na konci seznamu jsou odkazy na sociální sítě Facebook, Twitter a Google+, informace o verzi aplikace a odkaz na Twitter JRummy.

Resumé

ROM Installer je uživatelsky přívětivý nástroj, který může ušetřit čas při hledání, stahování a instalaci alternativních ROMek. V jeho prostředí je výběr, download a flashnutí ROM otázkou několika mála klepnutí. Bohužel výběr “té pravé” ROMky poněkud kazí filtrování kompatibilních firmwarů, se kterým je nutné si “pohrát” skrze nastavení User-defined Device. Jistě by potěšila i lokalizace do češtiny.

Aplikace je sice nabízena zdarma, což je velmi sympatické, nicméně určité funkce jsou dostupné pouze po zaplacení některého z nabízených prémiových členství – například se jedná o přístup k ROMkám Codename Android, Orca Project a TeamBAKED.

ROM Installer si od 12. října, kdy došlo ke zveřejnění v Obchodě Play, dosud stáhlo něco před deset tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,5. Balíček velký 3,7 MB můžete instalovat na Android 1.6 a novější.

Jeden z uživatelů komentoval aplikaci slovy: “Používám aplikace od JRummy řadu let a nemohu si stěžovat. Vše je dobře naprogramováno, správně funguje a vypadá skvěle. Pokračujte v dobré práci.” Jediné výtky padají na občasnou nestabilitu, kterou lze ale programu ve stádiu betaverze odpustit.

Pokud vás zajímají další informace o tomto projektu, doporučujeme přidat si do kruhů komunitu ROM Installer na Google+ a navštívit oficiální stránku.

ROM Installer
JRummy Apps Inc.
Verze 1.1.4
Velikost 3,7 MB
1.6+


Zdarma

 

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)