Reproduktory Creative Sound BlasterAxx – luxus pro vaše uši? [recenze]

Sound BlasterAxx

Dneska se podíváme na zoubek třem ne úplně obyčejným reproduktorům z dílny Creative. Jedná se o modelovou řadu Sound BlasterAxx, která by v sobě měla snoubit moderní technologie, zajímavý design a kvalitní zvuk. Zdali jsou všechny tyto sliby naplněny, to se dozvíte v našem dnešním testu.

Na recenzi nám v redakci přistály hned tři kousky: Sound BlasterAxx SBX 8, SBX 10 a nejvyšší model SBX 20. Jednotlivé modely se od sebe liší nejen výbavou a výkonem, ale především cenou, kdy za nejlevnější model dáte méně než dva tisíce a za ten nejdražší si musíte připravit skoro čtyři tisíce korun. Nejedná se tedy o úplně levnou záležitost, ale jak jsem již říkal, také se nejedná o obyčejné reproduktory.

Zleva: SBX 20, SBX 10 a SBX 8 Zleva: SBX 20, SBX 10 a SBX 8

Vybalujeme

Balení všech třech reproduktorů je hodně skromné. Kromě reproduktorů samotných naleznete v krabici akorát USB kabel, který slouží k připojení k počítači a několik stručných uživatelských příruček. Chybí zde adaptér pro připojení k elektrické síti (v případě, že nechcete reproduktory připojit přímo k PC) a CD s ovladači. Obojí naštěstí není problém vyřešit. Chybějící přívodní kabel lze bez problémů nahradit nabíječkou k telefonu a ovladače a další software si holt musíte stáhnout z internetu.

SBX 8 SBX 10 SBX 20

Ihned po vybalení zaujmou reproduktory svým designem. Každý reproduktor má podobu šestihranné věže, na jejímž vrchu je sešikmená plocha překrytá sklem, na níž jsou umístěny ovládací prvky. Ve vypnutém stavu vypadají reproduktory prakticky identicky. Jediným rozdílem je jejich velikost a také to, že SBX 20 (tj. ten nejvyšší model) má kruhový podstavec zajišťující lepší stabilitu.

20130304_154033 20130304_153842 20130304_153912

Ovládacími prvky jsou podsvícená kapacitní dotyková tlačítka, která jsou, jak jsem již zmiňoval, umístěna na vrchní ploše reproduktorů. Uprostřed je pás diod, který slouží k regulaci hlasitosti a kolem něj jsou rozmístěny další ovládací prvky. Máme zde tlačítko pro okamžité ztišení zvuku, pro vypnutí mikrofonu, pro telefonní hovory, pro zapnutí funkce SBX (viz dále), pro eliminaci okolního hluku a pro zaměření vašeho hlasu (funkce „Voice Focus“). Nejnižšímu modelu schází tlačítka pro telefonní hovor a pro funkci Voice Focus.

SBX 8 SBX 8 SBX 10

SBX 10 SBX 20 SBX 20

Na zadní straně dolů jsou umístěny konektory. Nalezneme zde 3,5mm výstup na sluchátka a vstup na mikrofon nebo jiný externí zdroj zvuku. Je zde také microUSB konektor, který slouží k propojení s počítačem nebo k připojení zdroje napájení. SBX 10 a 20 zde mají navíc tlačítko pro zapnutí Bluetooth (jeho zapnutí je indikováno diodou na čelní straně reproduktorů).

SBX 8 SBX 10 SBX 20

Design produktů hodnotím jako velice povedený a ať už je umístíte kamkoliv, nebudou vám dělat ostudu a spíše budou budit zájem okolí, o co vlastně jde.

Rozebíráme vnitřnosti

Teď se pojďme zaměřit na to, co tyto reproduktory tak odlišuje od ostatních. Tím hlavním rozdílem je, že přímo v sobě mají zabudovaný zvukový čip SB-Axx1, který má zajišťovat kvalitní reprodukci a zpracování zvuku. Díky tomu také můžete reproduktory použít jako poněkud přerostlou externí zvukovou kartu. Dále pak u všech reproduktorů nalezneme zabudovaný všesměrový mikrofon, díky kterému lze reproduktory použít jako handsfree při hovorech. S hovory souvisí funkce pro regulaci okolního hluku, kterou taktéž nalezneme u všech tří. Poslední společnou funkcí je podpora technologie SBX, které zlepšuje dynamiku reprodukovaného zvuku a umožňuje přepínání zvukových profilů podle aktuální situace (film, hudba, hra). Tímto končí výčet vlastností, jež mají všechny reproduktory společné. Dále budeme mluvit pouze o těch vyšších modelech (SBX 10 a 20), jelikož nejnižší model (SBX 8) už tyto funkce nepodporuje.

Nejpodstatnější výhoda vyšších modelů je přítomnost Bluetooth, jehož pomocí je můžete bezdrátově propojit se svým telefonem a přehrávat si hudbu, telefonovat a další věci, o kterých si povíme dále. Další výhodou je podpora hlasových příkazů a technologie Voice Focus, která by měla zaručovat, že vás při telefonním hovoru půjde slyšet z jakéhokoliv koutu místnosti pořád stejně hlasitě. To, jak by měly vyjmenované funkce fungovat v praxi, si můžete prohlédnout na propagačním videu.

Sound BlasterAxx – A Whole New Generation of Sound Blaster

Sound BlasterAxx - A Whole New Generation of Sound Blaster

 A v čem tkví výhoda nejdražšího modelu? Má samozřejmě nejvyšší výkon a s ním je spojená funkce „inteligentního zesilovače“, díky níž je umožněno dosahovat velkých hlasitostí i při napájení z obyčejného USB portu počítače.

Všechny dostupné specifikace a vlastnosti si můžete prohlédnout v přehledné tabulce na stránkách výrobce.

Od teorie k praxi

Stručně jsme se seznámili s tím, co by reproduktory měly umět a nyní se pojďme podívat, jak deklarované funkce obstojí v reálu. Začneme tím nejzákladnějším a to kvalitou reprodukce.

Všechny reproduktory obsahují zvukový čip SB AXX1, který má zajišťovat kvalitní zpracování zvuku. Všechny reproduktory obsahují zvukový čip SB AXX1, který má zajišťovat kvalitní zpracování zvuku.

Model SBX 8 mě v tomto ohledu příjemně překvapil. I přes malé rozměry dokáží hrát reproduktory dostatečně nahlas pro běžný poslech v klidné místnosti, akorát při nejvyšší hlasitosti je cítit mírné zkreslování zvuku. Středy a výšky jsou pěkně prokresleny a překvapivě ani basy na tom nejsou vůbec špatně. Nezboříte sice sousedům dům, ale hlubší tóny slyšíte i cítíte a zvuk se tak nezdá být ochuzen. Reproduktorům hodně pomáhá funkce SBX, která citelně vylepšuje dynamiku a reproduktory s ní zní mnohem působivěji, ovšem je trochu více patrné zkreslení zvuku.

Sound BlasterAxx SBX 8 - malý, ale šikovný Sound BlasterAxx SBX 8 – malý, ale šikovný

SBX 10 hlasitostí moc nevyčnívají nad SBX 8, tedy ne tak, jak by člověk vzhledem k velikostnímu rozdílu očekával, pro běžné užití je ale hlasitost naprosto dostatečná. Odměnou za větší rozměry vám bude čistší zvuk ve výškách i při velkých hlasitostech a mnohem přesvědčivější basy. Ve zvuku je slyšet dostatek detailů a celkový dojem z poslechu byl velmi příjemný. Jedinou výtku mohu směřovat k funkci SBX, při jejímž zapnutí je při velkých hlasitostech poznat, že basů je až příliš a nepůsobí příjemně – to ale platí opravdu jenom pro maximální hlasitost.

Sound BlasterAxx SBX 10 - zlatá střední cesta? Sound BlasterAxx SBX 10 – zlatá střední cesta?

U modelu SBX 20 jsem měl samozřejmě nejvyšší očekávání, avšak hned zkraje je třeba přiznat, že tato očekávání nebyla zcela naplněna. Ale hezky popořádku. Co se týká hlasitosti, jsou na to SBX 20 mnohem lépe než jejich dva bráškové. Vychvalovaná funkce „Intelligent Amplifier“ je skutečně poznat a maximální hlasitost určitě proberete sousedy několik pater pod i nad vámi. Co se týká zvuku samotného, ten působí dobře akorát ve středních polohách. Výšky jsou slyšet až příliš a zvuk je díky tomu nepříjemně ostrý a po chvíli vás z něj začne bolet hlava. Naopak basy jsou příliš potlačeny a působí utopeně. Vzhledem k velikosti reproduktoru bych očekával mnohem lepší výkony v této oblasti. Ekvalizérem se dají výše zmíněné neduhy trochu potlačit, ale ani pak se nejedná o nic ideálního.

Sound BlasterAxx SBX 20 - nejvyšší model = nejlepší zvuk? Sound BlasterAxx SBX 20 – nejvyšší model = nejlepší zvuk?

Všechny tři reproduktory mají velmi dobrou reprodukci stereo zvuku. Přestože se vždy jedná pouze o jednu věž, jednotlivé kanály jsou slyšitelně rozlišitelné a výrobce si v tomto ohledu zaslouží pochvalu. Měl by zde být přítomen i jakýsi prostorový zvuk, ale nikdo určitě neočekává zážitek srovnatelný se sestavou 5.1 reproduktorů a ani se ho nedočká, protože rozdíl proti běžnému stereu je mizivý.

Pochvalu si zaslouží kvalita sluchátkového výstupu u všech třech reproduktorů. Integrovaný zvukový čip je prostě poznat a z připojených sluchátek poleze nesrovnatelně lepší zvuk, který nabídne mnohem více detailů a slyšitelných poloh, než po připojení k běžnému notebooku nebo mobilnímu telefonu.

Software

Nedílnou součástí série Sound BlasterAxx je software, který obohacuje a zpříjemňuje celý uživatelský zážitek. Na PC je k dispozici aplikace Sound BlasterAxx Control Panel, kterou nenaleznete v balení na CD, ale musíte si ji stáhnout ze stránek výrobce.

Výstřižek Výstřižek1 Výstřižek2 Výstřižek3

Také je k dispozici aplikace pro Android a pro iOS, která umí v podstatě to samé, jako její PC sestra, akorát v prostředí telefonu nebo tabletu. Pro její použití je podmínkou, abyste měli model s Bluetooth, tzn. Buď SBX 10 nebo SBX 20. S SBX 8 se musíte spokojit pouze s PC aplikací. Jelikož jsme web zaměřený na Android, tak nás samozřejmě bude nejvíce zajímat androidí aplikace.

Sound Blaster Central
Creative Technology Ltd
Verze 1.02.13 (22. 11. 2012)
Velikost 6,9 MB
2.2+

Zdarma

Možnosti aplikace jsou opravdu bohaté. Můžete ovládat hlasitost a zapínat dálkově všechny prvky, které se nacházejí na reproduktorech na dotykovém panelu. Můžete si vybrat ze spousty přednastavených zvukových profilů, editovat je, případně si vytvořit vlastní včetně jemných úprav ekvalizéru, přesně dle svých požadavků. Také si lze nastavit různé profily mikrofonu v reproduktoru – pro telefonní hovor, pro rozpoznání hlasu, pro redukci šumu, atd. Opět je vše plně editovatelné, takže možnosti jsou vskutku bohaté a můžete si s nimi vyhrát do zblbnutí.

Screenshot_2013-03-04-21-10-07 Screenshot_2013-03-04-21-10-23 Screenshot_2013-03-04-21-10-35 Screenshot_2013-03-04-21-11-07 Screenshot_2013-02-11-15-14-53 Screenshot_2013-03-04-21-10-01

 

Telefonování

Jednou z funkcí, jimiž se reproduktory snaží ospravedlnit vyšší cenovku je možnost telefonních hovorů přes zabudovaný mikrofon (opět platí pouze pro bluetooth reproduktory – SBX 8 mají taky mikrofon, ale je použitelný pouze pro hovory přes počítač). Bohužel ne vše funguje úplně spolehlivě. Začít můžeme třeba možností hlasového vytáčení. Když máte k reproduktorům připojený telefon, stačí zmáčknout na dotykovém panelu tlačítko sluchátka a reproduktor vás vyzve (česky!), abyste řekli, komu chcete zavolat. Potud to zní skvěle, problém ale nastává se samotným rozpoznáním hlasu. Z padesáti pokusů o vyslovení jména se vytáčení spustilo dvakrát, takže než byste takto něco vytočili, už by vás odváželi do blázince.

Výrobce hlasové ovládání hodně propaguje. V realitě ovšem moc nefunguje. Výrobce hlasové ovládání hodně propaguje. V realitě ovšem moc nefunguje.

Pokud někdo volá vám, opět stačí zmáčknout tlačítko sluchátka a hovor bude zahájen. Při samotném hovoru můžete využít výše zmíněné funkce jako Voice Focus nebo regulaci okolního hluku. Funguje to celkem dobře, ale také to není úplně stoprocentní. Například propagovaná funkce, kdy vás půjde slyšet z každého koutu pokoje, ať mluvíte, jak nahlas chcete, sice fungovala, ale hlas byl občas slyšet tak potichu, že to bylo na hraně použitelnosti. Ale pořád je to lepší, než běžný mikrofon v notebooku/telefonu, který se při takové situaci nechytal vůbec.

Závěr

Otázka, zda doporučit tyto reproduktory ke koupi je pro mě tentokrát hodně složitá. Osobně jsem si nejvíc oblíbil model SBX 10, který nabízí všechny důležité funkce jako SBX 20, ale v kompaktnějším balení, za nižší cenu a s kvalitnějším zvukovým podáním. Ale i u něj se vyskytlo pár chyb – hlavně výše zmíněné chyby při hlasovém vytáčení a nedokonale fungující telefonní funkce obecně.

U modelu SBX 8 se mi zase velmi zamlouvala jeho velikost a přitom solidní výkon a dobrý zvuk. Je to ideální společník k notebooku a vhodný k častému přenášení, ale zamrzí absence Bluetooth a několik s ním spojených funkcí vyšších modelů.

Pokud tedy hledáte reproduktor se spoustou možností, vybavený nejnovějšími technologiemi s kvalitní zvukovou kartou, se solidním zvukovým projevem a jste ochotni si trochu připlatit, pak vám doporučuji Sound BlasterAxx SBX 10, který vás určitě nezklame. Pokud pokukujete po vhodném společníku k notebooku, který s vámi bude cestovat a poskytne vám lepší zvukový požitek, než obyčejná chrastítka v notebooku, pak sáhněte po modelu SBX 8. Nejvyšší model SBX 20 nemohu doporučit kvůli podivnému zvukovému projevu, a také proto, že nenabízí oproti o tisícovku levnějšímu SBX 10 nic, co by ospravedlnilo investici navíc.

 

Sound BlasterAxx SBX 8

Graf ceny produktu Creative Sound BlasterAxx SBX 8 poskytuje server Heureka.cz
Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Sound BlasterAxx SBX 10

Graf ceny produktu Creative Sound BlasterAxx SBX 10 poskytuje server Heureka.cz Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Sound BlasterAxx SBX 20

Graf ceny produktu Creative Sound BlasterAxx SBX 20 poskytuje server Heureka.cz
Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Jan Slovák
O Autorovi - Jan Slovák

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)