Recenze Xiaomi Mi Band 2: Povedený krokoměr pro masy

Xiaomi Mi Band 2-náhled

Dnes již legendární krokoměr Xiaomi Mi Band dostává plnohodnotné pokračování a novou generaci – Xiaomi Mi Band 2. Novinku jsme otestovali a srovnali se starší generací. Jak recenze Xiaomi Mi Band 2 dopadla?

Obsah recenze

Tradiční balení alá Xiaomi

Balení produktů Xiaomi poznáte na první pohled – tvrdý papír, žádné omalovánky, jen logo Mi. Do recenze Xiaomi Mi Band 2 nám dorazily hned dva kousky od českých společností Beryko a Xiaomimobile. Obě balení i produkty jsou totožné, rozdíl je pouze v tom, že spolu s krokoměrem od Xiaomimobile dorazil i stručný český návod, který nám pomůže v rychlém seznámení s produktem a nabídne i QR kód pro stažení aplikace. V balení se nachází krokoměr (jádro), USB kolébka pro nabíjení a návod.

Xiaomi Mi Band 2 - obsah balení

Větší a s displejem

Jádro krokoměru povyrostlo a rozdíl je patrný hned na první pohled. Jádro je delší, širší i tlustší. Narostla i celková váha krokoměru, i když 2 gramy člověk jen těžko pozná. Nejdůležitější změnou je 0,42″ OLED displej, který je skryt v černém pozadí. Přibylo také ovládací tlačítko, které krokoměr probouzí a přepíná mezi režimy. Pásek je o něco širší a má mírně pozměněn systém zapínání. Systém zůstává stejný, jeho tuhost je ale subjektivně o něco menší. V průběhu testu se nám ale stalo pouze jednou, že jsme o něco zavadili a náramek se sám rozepnul.

Xiaomi Mi Band 2-konstrukce, zepředu

Samotné jádro je vodotěsné s certifikací IP67 – Xiaomi MiBand 2 se vody nebojí, lze jej potopit do metrové hloubky po dobu 30 minut. V průběhu recenze jsme jej z ruky ani nemuseli sundavat, sprchu, koupel a běžné mytí rukou přežije bez újmy. Teoreticky by mohl stejně jako první generace přežít i plavání bez újmy, výrobce vám však tuto jistotu nezaručí. Nabíjení probíhá stejně jako u předchozí generace – i zde jsou na jádře nabíjecí piny a krokoměr stačí vsunout do přiložené USB kolébky. Spodní strana znovu patří senzoru srdečního tepu.

Silikonový náramek je příjemný a krokoměr na ruce netlačil. Ani při vyšších teplotách se nám pod ním ruka nepotí, což je pozitivní. Jelikož narostla velikost i hmotnost, na ruce náramek cítíte o něco více než starší  generaci. Po troše zvyku se z něj ale stane parťák, o kterém nebudete ani vědět.

Xiaomi Mi Band 2-konstrukce, pásek

Xiaomi Mi Band 2 – představení

Xiaomi Mi Band 2 - představení

Displej – slunce není jeho přítel

Recenze Xiaomi Mi Band 2 nám ukázala, že právě displej je věcí, která u první generace chyběla. Jedná se sice o maličkost, ale neustálý přehled o přesném počtu kroků, čase či srdečním tepu je šikovný. Trojice LED diod u starší generace byla mnohdy nedostačující. Displej je pouze jednořádkový a slouží opravdu pouze k zobrazení několika údajů (zpravidla jedno číslo). V případě notifikací se bohužel nedozvíme, kdo nám volá, kdo a co píše apod. Pouze se zobrazí ikona události. I tak je to ale posun kupředu.

Xiaomi Mi Band 2 - konstrukce-1

Co vše dokáže displej zobrazit:

  • čas,
  • ušlé kroky,
  • tepovou frekvenci,
  • spálené kalorie (nutno povolit v aplikaci),
  • uraženou vzdálenost (nutno povolit v aplikaci),
  • zbývají baterii (nutno povolit v aplikaci).

Horší je to s viditelností na přímém slunci – pokud opravdu slunce svítí přímo na displej, je mnohdy obtížné údaje přečíst. Zde jsme čekali lepší výsledek, jelikož se nejedná ani o vícebarevný displej. Bohužel.

Xiaomi Mi Band 2-displej

Konektivita – konečně bez problémů

V případě první generace (Mi Band i Mi Band 1S) se občas stávalo, že se náramek nepodařilo na poprvé spárovat, případně nešla data synchronizovat. V případě druhé generace jsme na tento problém nenarazili, a to ani v kombinaci s telefonem, kde první verze dělala problémy. Potěšující je také fakt, že se dnes aplikace Mi Fit nachází přímo v Google Play. Uživatelé musí ale počítat s tím, že k jejímu běhu je nutný Xiaomi účet. Spárování proběhlo rychle a snadno, stačilo pouze následovat pokyny na obrazovce.

Xiaomi Mi Band 2 je možné používat s libovolným telefonem s Bluetooth 4.0 a Android 4.4+. Dnes už funguje Xiaomi příslušenství i s konkurenční platformou iOS 7.0 a novější. Uživatelé přístrojů s Windows Phone mají zatím smůlu.

Recenze Xiaomi Mi Band 2

Baterie a výdrž – stále velké plus

Xiaomi Mi Band a výdrž, to je již od počátků hlavní zbraní. Ještě před samotným vydáním krokoměru společnost Xiaomi slibovala, že bude výdrž podobná první generaci. Přestože má Xiaomi Mi Band 2 pouze 70mAh baterii a ještě navíc disponuje displejem, stále se uživatelé dokážou při každodenním aktivním používání dostat na výdrž okolo 20 dní. V našem případě recenze Xiaomi Mi Band 2 to bude ještě o nějaký ten den více a při běžném používání je možné dosáhnout i měsíční výdrže. A to je skvělé.

Nabíjení pak probíhá stejně jako u předchozí generace – náramek stačí vyndat z jádra a připojit do USB kolébky. Tu je možné následně zapojit do USB počítače, nabíječky pro mobilní telefon nebo klidně do powerbanky. O průběhu nabíjení nově informuje přímo displej.

Xiaomi Mi Band 2 - aplikace, baterie

Aplikace Mi Fit – stálé změny

Uživatelé fitness náramků Mi Band jsou občas z aplikace Mi Fit od Xiaomi nešťastní – aktualizace mnohdy přinesou nové problémy a starší funkce mizí. Není to tak dlouho, co aplikace prodělala velkou aktualizaci, která kompletně změnila prostředí aplikace. Delší dobu postrádáme funkci inteligentního buzení, která dokáže analyzovat spánek a probudit vás v ideální čas (v nastaveném rozmezí). Tato funkce ale i v průběhu recenze Xiaomi Mi Band 2 v aplikaci stále chyběla. Aplikace na Google Play je v angličtině, ale stále zůstává možnost stáhnout českou verzi z miuios.cz (jedná se ale o starší verzi než na Google Play).

Samotné prostředí aplikace je jednoduché a hned po spuštění se dozvíme počet ušlých kroků, uraženou vzdálenost, spálené kalorie a záznam o spánku. Lze samozřejmě prohlížet i detailněji statistiky za poslední dny či třeba “skóre” za týden či měsíc. Důležité je tedy navolit denní cíl (počet kroků), vaši váhu, výšku, věk a umístění náramku (pravá/levá ruka). Údaje lze synchronizovat do služby Google Fit.

Aplikace umožní i zapínat upozornění na příchozí notifikace – v případě volání, SMS, budíku či dalších aplikací. Velké využití displeje ale nečekejte – zobrazí se jen ikonka události, žádné telefonní číslo či text zprávy. Šikovná může být funkce na upozornění nečinnosti – náramek zavibruje, pokud se hodinu nehýbete. Samozřejmě lze toto upozornění omezit jen na určité hodiny, aby vás náramek nebudil. Stále zůstává, že lze náramkem odemykat mobilní telefon, pokud je poblíž.

[appbox googleplay com.xiaomi.hm.health]

Záznam aktivit a spánku – mírný posun vpřed

Fitness náramky přepočítávají vaši denní aktivitu na kroky, takže výsledné číslo nepředstavuje skutečné kroky. Číslo je vždy vyšší, protože krokoměr “zachytává” i jiné pohyby ruky. Většinou lze tak brát číslo pouze orientačně a spíše se soustředit na rozdíly aktivity mezi jednotlivými dny. Není podstatné, zda jste v daný den ušli skutečně tolik kroků, ale zda byla vaše aktivita vyšší či nižší než předchozí den.

Všeobecně patří Xiaomi Mi Band k přesnějším krokoměrům, a to i přes jeho nízkou cenu. Srovnávali jsme měření u modelů Xiaomi Mi Band a Xiaomi Mi Band 2. Druhá generace ukázala na konci dne většinou o 1-2 tisíce kroků méně (při plnění cíle okolo 10-15 tisíc kroků) a byla o něco přesnější. Zdá se, že je více imunní od náhodných pohybů, což je rozhodně pozitivní. Čísla sice budou s novou generací o něco menší, máte ale jistotu, že více odpovídají vašemu skutečnému pohybu. Vibrace se nám zdají o něco silnější než u první generace, což může být mnohdy klíčové – první generace nás občas neprobudila ze spánku, druhá vždy.

Pozitivní zůstává, že o počtu ušlých kroků a své denní aktivitě máte přehled i bez mobilního telefonu. Stejným způsobem lze měřit a zobrazit srdeční tep – stačí tlačítkem přejít na danou obrazovku. Hodnoty jsou zde hodně orientační a neměli byste jim příliš věřit. Může to ale posloužit jako určité vodítko (stále vyšší tep apod.). Měření spánku probíhá znovu zcela automaticky – začátek i konec spánku lze ale případně ručně doladit (například pokud víte, že jste dlouho leželi nehybně při vědomí). Naměřené hodnoty jsou velmi podobné první generaci a odpovídají údajům z jiných krokoměrů či aplikací (Sleep as Android).

Xiaomi Mi Band 2-konstrukce, na ruce

Závěr – recenze Xiaomi Mi Band 2

Druhá generace krokoměru Xiaomi Mi Band lze zakoupit i na českém trhu, zatím je ale dodávaných kusů málo a zpravidla se ihned vykoupí. Čeští zákazníci si tak musí většinou několik dní počkat. Cena se pak pohybuje okolo 1 500 Kč, což je o poznání více než současná cena první generace (500 Kč Mi Band, 900 Kč Mi Band 1S). Na druhou stranu, na českém trhu startoval kdysi Mi Band na částce 1300 Kč a je zaručeno, že cena bude časem klesat. A to výrazně.

Jak tedy recenze Xiaomi Mi Band 2 dopadla? Druhá generace krokoměru Xiaomi Mi Band kráčí ve šlépějích předchůdců, vylepšuje přesnost měření, přidává displej a stále si zachovává výbornou výdrž na jedno nabití. Celkově na nás Xiaomi Mi Band 2 nechal velmi dobrý dojem, stejně jako první generace. Jelikož ale Mi Band 2 stále nemá podporu GPS a neporadí si ani s jinými sporty, jedná se spíše o šikovný doplněk pro běžné uživatele. Sportovci by se měli porozhlédnout jinde, což ale není chyba zařízení. Xiaomi Mi Band 2 je zkrátka pro masy.

Negativ není příliš – displej rozhodně vítáme, při slunečném počasí je ale jeho viditelnost špatná a komplikuje to i fakt, že na něm velmi ulpívají otisky. Náramek je o něco rozměrnější a designově nám více sedla starší generace, ale to je subjektivní. Negativem je nyní i cena, která neodpovídá přidané hodnotě oproti předchozí generaci (1S). Je potřeba si ale uvědomit, že v době recenze Xiaomi Mi Band 2 prodeje teprve startují, a jsme přesvědčeni, že za nějaký ten měsíc může klesnout o stokoruny.

Pokud pokukujete po Xiaomi Mi Band 3, tak zde jsme jej důkladně otestovali

[one_half]

Klady

+ Kvalitní zpracování, povedený design a vodotěsná konstrukce (IP67)
+ Skvělá výdrž na jedno nabití (20 dní provozu)
+ Jednoduchá a přehledná aplikace s podporou Google Fit
+ Displej se zobrazením důležitých informací
+ Senzor srdečního tepu
+ Přesnější záznam než u předchozí generace
+ Silnější vibrace než u předchozí generace
[/one_half]

[one_half_last]

Zápory

– Vyšší počáteční cena
– Horší čitelnost displeje a ulpívání otisků
[/one_half_last]

Za zapůjčení krokoměru do recenze Xiaomi Mi Band 2 děkujeme společnostem Beryko a Xiaomimobile, kde lze fitness náramek zakoupit.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)