Recenze: T-mobile Move – kvalitní Android za pár korun

pic01

T-mobile v nedávné době představil low end novinku v podobě T-mobile Move. Jedná se o telefon s cenovkou kolem 3 000,-. Nejvíce se šetřilo na displeji  a na fotoaparátu. Telefon však velmi mile překvapil svou odladěností a bylo mi ctí, si s tímto telefonem necelých 5 dní hrát. Pod značkou T-mobile Move se ukrývá značka Alcatel One Touch 908.

Vzhled a zpracování

Telefon na první dojem zaujme. Na přední straně totiž nalezneme senzorová, chcete- li dotykový, tlačítka. Cože není až tak běžnou praxí u takto levných telefonů. Dále přední strana zaujme tím, že se zde nenalézá žádný text v podobě značky nebo výrobce telefonu i přes velkou prázdnou plochu nad displejem. Jak už jsem se zmínil, pod displejem se nachází 3 senzorová tlačítka (zleva – šipka Zpět, Menu a Hledat) a pod těmito tlačítky se nachází hardwarové tlačítko Home. Tlačítko na první pohled vzbuzuje dojem, že slouží i jako optický trackball, bohužel tomu tak není a potěšit nás může snad jen to, že tlačítko je po obvodu podsvětlené. Nad displejem je přítomný i senzor pro automatickou regulaci jasu, což u telefonu v této cenové kategorie rozhodně potěší.

 

Telefon je zaoblený a tak dobře padne do ruky. Vypínací tlačítko najdeme na levém boku telefonu. Na pravém boku se nachází pouze kolébkové ovládaní hlasitosti a na horní straně jsou vedle sebe umístěny konektory 3,5 mm jack a microUSB. Na zádech telefonu je umístěný hlasitý reproduktor, který mě svou hlasitostí a kvalitou mile překvapil. Vedle mřížky reproduktoru je umístěn 2MPx fotoaparát, který už však svou kvalitou nepřekvapí ba právě naopak, zklame. K fotoaparátu se ale vyjádřím ještě níže.

 


Kryt telefonu je z pogumovaného plastu, což opět přispívá k dobrému držení telefonu. Telefon pak dále nechytá tolik otisků prstů, jako jiné lesklé plasty. Zadní kryt je samozřejmě odjímatelný a pod ním se ukrývá baterie s kapacitou 1300 mAh, 4,81 Wh. SIM karta i paměťová karta je umístěna pod baterií. V balení je přiložení 2 GB microSD karta.

Graf ceny produktu T-Mobile move poskytuje server Heureka.cz

Obsah balení

T-mobile Move je prodáván v malé krabičce, do které se samozřejmě vleze vše potřebné, tedy kromě telefonu obsahující baterii a 2GB microSD kartu i nezbytný USB kabel s adaptérem do zásuvky a sluchátka s mikrofonem. Tady T-mobile opět mile překvapuje. K telefonu totiž dostanete USB kabel s délkou lehce přesahující 1,5 metru, což se někdy může opravdu hodit. Sluchátka jsou již klasické pecková včetně mikrofonu pro použití jako hands-free.

Jak se dále dozvíme, součástí balení je i brožurka s popisem aplikací, které jsou do telefonu nainstalovány. Kromě her zde narazíme i na aplikace ryze české, jako je například Český Android. Aplikace Česká Android je jakýsi katalog aplikací a her s českým původem, pokud tedy pátráte po českých aplikacích, narazíte na ně právě v této aplikaci, kterou naleznete na Android Marketu.

Hardware

 • Displej: LCD 2,8″ (71 mm) 240×320 bodů, 262 144 barev, dotykový, kapacitní
 • Procesor: 600 MHz Qualcomm
 • Operační systém: Android 2.2.2 Froyo
 • Interní paměť: 150 MB
 • Paměť RAM: ??? MB (přes 260 MB dostupné po spuštění)
 • Rozměry: 110 x 57 x 12 mm
 • Hmotnost: 123 gramů
 • GPS: ano
 • Wi-Fi: 802.11 b/g
 • Bluetooth: 2.0
 • Konektory: 3,5mm stereo audio jack, microUSB, slot na microSD
 • Senzory a diody: G-senzor, detekce otočení zařízení o 90, 180 a 270 stupňů, přiblížení (proximity), okolní světlo, digitální kompas
 • Fotoaparát, videokamera: 2 Mpix, bez autofokusu
 • Akumulátor: Li-Ion 1300 mAh

Displej telefonu je asi nejslabší stránkou telefonu, je malý s malou hustotou pixelů, což způsobuje problémy při čtení menších textů (viz foto níže). Podání barev také nepatří mezi silné stránky displeje. Pozorovací úhly jsou ale již v pořádku. A to na čem ztrácí zobrazovací část displeje, to dohání dotyková část. Ta zvládá sice maximálně 2 doteky současně, avšak jedná se o plnohodnotný multitouch, čili funguje korektně i když mají oba prsty shodnou jednu ze dvou souřadnic. V multitouch technologii tedy předběhl například i můj HTC Desire. Displeje je i velice citlivý a přesný.

 


I přesto, že v telefonu tiká pouze starší Qualcomm na frekvenci 600 Mhz, je systém velice svižný a nezasekává se, čemuž napomáhá nejspíše poměrně velká operační paměť. Při mém testování, operační paměť neklesla pod 150 MB volného místa a to i přesto, že jsem měl nastaveno 7 ploch a na všech jsem měl rozmístěné různé widgety a jako pozadí jsem měl live wallpaper Galaxie. Po této stránce jsem s telefonem velice spokojen a výrobce si určitě zaslouží pochvalu, za dobře odladěný telefon.

Výdrž baterie jsem za 5 dní moc nestihl otestovat. Baterie má kapacitu 1300 mAh a vzhledem k tomu, že displej je malý s malým rozlišením, dá se předpokládat delší výdrž. Při každodenní práci s kontakty, sms a občasného surfování na internetu a poslechu hudby, bych tipoval výdrž na zhruba 4 dny. Výdrž baterie je tedy u takovýchto telefonů rozhodně plus.

 

Další technické parametry zjistítě v našem Android katalogu: T-Mobile Move

 

Software

Telefon je prodáván s verzí Android 2.2.2 Froyo s lehce upravenou domovskou obrazovkou. Ku podivu zde nenarazíme na růžové tapety nebo jiné customizované prvky T-mobilem, výjimkou je jen bootovací obrazovka s logem T-mobile.

Hlavní obrazovka je tedy klasická a změny se dočkala pouze spodní část tlačítek s rychlou volbou pro kontakt, sms a seznam aplikací, kde je zobrazeno i aktuální umístění plochy pomocí teček na stranách. Podržením tlačítka pro seznam aplikací se zobrazí náhled všech ploch. Náhled jednotlivých ploch je však malý a nevyužívá celý displej, dá se tedy předpokládat, že je to jediná chyba, na kterou jsem narazil.

T-mobile přidal do telefonu i změnu motivů, což má za důsledek změnu vzhledů vybraných widgetů, které také nejsou ve Froyo 2.2 původní a změnu tapety. Na výběr je ze tří barevných motivů.


Změna motivu se vztahuje na wigety Analogový čas, Digitální čas, Volitelné časové pásmo, Hudební přehrávač, Rádio a kalendář.

Widget přehrávače hudby a widget foursquare po změně motivu.

Změna motivu změní widget digitálních hodin.

Otevřená horní notifikační lišta obsahuje rychlou volbu často používaných funkcí pro zapnutí WIFI, GPS, Bluetooth, mód Letadla a funkci pro vypnutí vyzvánění.

Jak jsem se již v úvodu zmiňoval, T-mobile do telefonu předinstaloval několik aplikací. Na fotkách níže si můžete prohlédnou všechny nainstalované aplikace v telefonu. Ty jakoby zvýrazněné aplikace jsem do telefonu doinstaloval dodatečně.


Za zmínku stojí aplikace TouchPal, což je klávesnice s českým slovníkem a spoustou možností. I přesto, že je displej malý, na klávesnici se psát dá, pokud máte menší prsty, pokud máte prsty větší, není těžké si klávesnici gestem vyměnit za jinou. V tomto případě je gesto šoupnutí klávesnice do strany. Na výběr tak máme za 3 klávesnice a měnit je můžeme přímo při psaní a to velice jednoduše. Telefon si pamatuje poslední zvolený typ klávesnice a to zvlášť pro telefon na výšku a naležato. Není tedy problém mít klasikou qwerty klávesnici při psaní naležato a například telefonní klávesnici při psaní na výšku.


Další změnou v systému je možnost nastavit si počet ploch. Tuto volbu najdeme v hlavním menu pod položkou Nastavení úvodní obrazovky. Na výběr máme ze tří voleb, tedy 3, 5 nebo 7 ploch.

Lockscreen obrazovka je taktéž upravená. Nabízí nový vzhled, funkce jsou však téměř totožné s originální. Pomocí posunutí spodního čtverečku telefon odemkneme nebo se dostaneme do SMS zpráv či do hovorů.

Co není standardem v Android Froyo je možnost schování notifikační lišty dvojklikem na volné místo na ploše.

Fotoaparát

Fotoaparát je 2MPix, fotky pořizuje v maximálním rozlišení 1600 x 1200 pix a video v maximálním rozlišení 800 x 480 pix. Fotoaparát postrádá jak přisvětlovací diodu, tak autofokus. Fotoaparát je tak nekvalitní, že se nehodí ani na focení textů. Podání barev není moc věrohodné, šum je za horších světelných podmínek velmi vysoký a fotky nejsou ostré ani za opravdu slunného počasí. Vyvážení bílé také nefunguje moc přesvědčivě. Posuďte sami, za se Vám fotky líbí a zda je fotoaparát dostačující.

 

 

 

 

 

Takto funguje vyvážení bílé. Vlevo vždy automatické a vpravo manuální.

Ostatní fotky:

Video bylo nahráno v maximálním možném rozlišení 800 x 480 pixelů s kodekem H264. Výsledný datový tok se pohybuje kolem 1 000 kbps.

http://www.youtube.com/watch?v=Qglex1shCYg

Opět v maximálním rozlišení, tentokrát s kodekem MPEG4 a oproti H264, s dvojnásobným datovým tokem, tedy 2 000 kbps.

http://www.youtube.com/watch?v=7IZiPwQN_1U

Závěr

T-mobile Move mě v mnoha ohledech velice překvapil a tím si získal můj obdiv v kategorii low end telefonů, tedy těch nejlevnějších telefonů. Pokud si kupujete opravdu levný telefon, musíte počítat s tím, že to většinou odnese displej, tak je tomu i v tom případě. Displej je malý a čtení menších textů je opravdu nepříjemné. Naopak překvapí dotyková vrstva displeje, která zvládá 2 dotyky současně a to bez problému, navíc je displej velice citlivý a není tedy třeba klikat vícekrát. Nejvíce mě však překvapil výkon, respektive odladěnost systému. Na nejnovější herní pecky můžete hned zapomenout, ale při normální práce je telefon velice svižný a nedělá mu problém živé pozadí a 7 ploch plných widgetů. Vzhledově je telefon pěkný, což umocňují senzorová tlačítka pod displejem. Jako bonus určitě zaujme automatické nastavení jasu displeje podle okolních světelných podmínek a možnost schovat notifikační lištu dvojklikem na volném místě na ploše. Pokud chcete s telefonem fotit, na T-mobile Move zapomeňte. Dokonce i video za moc nestojí.

Klady

 • opravdový multitouch
 • citlivý displej
 • automatická regulace jasu
 • telefon je opravdu svižný a odladěný
 • kvalitní konstrukce s pogumovaným krytem
 • dvojklikem na volné místo na ploše schováte notifikační lištu
 • výdrž baterie
 • cena

Zápory

 • menší displej
 • slabý fotoaparát

(Omlouvám se, že v recenzi nebyly použity screenshoty. Nepodařilo se mi nainstalovat ADB ovládače. Děkuji za pochopení a věřím, že vás fotky obrazovky nepobouří)

Atomcz
O Autorovi - Atomcz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)