Projekt Bloks je nová cesta Googlu, jak učit děti programovat

Projekt Bloks – náhleďák

Google před pár dny oznámil nový vzdělávací nástroj, který má za cíl učit děti programování. I když je vyhledávací gigant za podobné výstřelky často trnem v oku kritiků, zdá se, že Projekt Bloks bude jedním z mála takových, které jsou vychvalovány. Google totiž myslí na budoucnost, která bude potřebovat mnohem, mnohem více programujících jedinců, než je tomu dnes.

Projekt Bloks už startuje

Aby Google mohl svůj projekt vyzkoušet a odstartovat, oznámil partnerství s Paulo Bliksteinem ze Stanfordské Univerzity, kde Projekt Bloks, otevřenou hardwarovou platformu k získávání fyzických zkušeností s kódováním spustí, a také s designovým studiem IDEO.

Google při tvorbě projektu spoléhal na učební zkušenosti a techniky, které pracují s hmatatelnými součástmi, které budou přístupné dětem. Google však vytvořil otevřenou platformu, takže návrháři, vývojáři i výzkumníci mohou nástroje inovovat a experimentovat s nimi a s dětskou myslí.

Developing on Project Bloks

Developing on Project Bloks

Co vlastně Projekt Bloks je?

Projekt Bloks se skládá ze tří částí. Tzv. „BrainBoard“ obsahuje Raspberry Pi Zero, jenž je hlavní procesorovou jednotkou. Napájí vybudované systémy a obsahuje API schopné odesílat a přijímat data z ostatních částí. BrainBoard obsahuje i Wi-Fi a Bluetooth, skrze které mohou děti vysílat pokyny na jiná zařízení a mohou tak vidět své programovací úsilí.

Další částí je „BaseBoard“, což jsou desky vybavené hmatovými motory a LED pro okamžitou zpětnou vazbu. BaseBoardy mají také kapacitní senzor, který se používá jako koridor pro příkazy ze třetí části nazvané jednoduše „Puck“.

Pucky mohou být naprogramovány s různými pokyny, jako například zapnout/vypnout, pohyb vpravo/vlevo nebo třeba skok. A právě pucky budou moci vývojáři a návrháři vyrábět na míru pro pochopení jejich funkcí dětmi.

Dohromady všechny tyto části tvoří v současnosti tzv. Coding Kit, který Google a IDEO stvořili jako referenční nástroj. Dočkáme se ale někdy i u nás?

Zdroj: talkandroid.com.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)