Při hledání USB ovladačů pro váš Android si můžete stáhnout malware!

Android-virus

Počítačoví piráti našli další cíl svých nekalých aktivit – jsou jím uživatelé, kteří chtějí připojit svůj telefon či tablet k počítači a hledají na Internetu USB ovladače. Stránky se škodlivým kódem optimalizují na výrazy jako například „Windows Android drivers“, aby se ve vyhledávačích objevily na předních místech.

Například výsledek hledání ovladačů pro Samsung Galaxy GIO S5660 skrze vyhledávač Yahoo! zavede uživatele na ruské webové stránky, odkud se automaticky stáhne (resp. nabídne se ke stažení) soubor install.exe, který je ve skutečnosti trojským koněm, označovaným jako Trojan.Win32.Generic!BT. Pokud uživatel tento program spustí, dojde ke změně domovské stránky prohlížeče na webovou stránky eskortní služby. Jestliže uživatel navštíví stránku s prohlížečem na systému Android, dostane podvržené výsledky vyhledávání jednoho z pěti falešných Obchodů Play. Asi není těžké domyslet, jaké aplikace z takového zdroje stáhne.

Bezpečnostní společnost GFI k tomu říká: „Pokud je uživatel přesvědčen, že se nachází na skutečných stránkách Obchodu Play, je vysoce pravděpodobné, že si do svého mobilního zařízení stáhne škodlivý software. Nepůjde sice o masovou záležitost, zejména s ohledem na cílovou skupinu, hledající USB ovladače (kde lze očekávat jistý stupeň „pokročilosti“), nicméně není to poprvé ani naposledy, kdy snaha infiltrovat zařízení s Androidem probíhá skrze falešný Obchod Play.“

Škodlivé aplikace většinou odesílají bez vědomí uživatele textové zprávy na čísla se zvýšeným tarifem, v některých případech pak komunikují s řídícím serverem, od kterého přijímají další instrukce, například pro zcizení osobních údajů a dat.

Ochrana před instalací škodlivého kódu do počítače či telefonu je v podstatě velmi prostá: aplikace stahovat výhradně z oficiálního Obchodu Play (případně přes web https://play.google.com/) a ovladače pro připojení zařízení k PC instalovat pouze z oficiálních stránek výrobce.

Zdroj: The Next Web.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

reverse_00000

Reverse Tether – internet v mobilu přes USB

Recenze Jan Dolejš Jan Dolejš
4 min. uložit na později

Komentáře (3)