Prestigio Grace (MultiPhone PSP7557) – překrásná žiletka s Androidem (recenze)

Prestigio Grace – TOP

Společnost Prestigio možná trochu překvapila se svým modelem Prestigio Grace, který se pochlubí nádhernou konstrukcí s tloušťkou pouze 5,5 milimetru. Jak obstál tento „krasavec“ v našem detailním testu?

Obsah recenze

Obsah balení

V malé krabičce, ve které dorazila černá varianta telefonu Prestigio Grace, nalezneme vše potřebné. Kromě telefonu jsme z krabičky vytáhli rovněž USB kabel, nabíječku (pouze 1A), sluchátka, manuál a sponku pro vytažení SIM karty.

Prestigio Grace -  obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Přední strana telefonu nás na první pohled příliš nenadchne – rámečky po stranách displeje jsou průměrně široké, s místem pod a nad displejem je to ještě o něco horší. Prestigio Grace si ponechalo trojici softwarových tlačítek pod displejem, nad displejem se pak nachází reproduktor, objektiv kamerky a senzory okolního světla a přiblížení. Notifikační LED dioda bohužel chybí, což je určitě škoda.

Prestigio Grace -  přední strana telefonu (4)

Zadní strana působí na první pohled elegantně, ale mnoho na ní nenajdeme – uprostřed logo výrobce, v levém horním rohu mírně vystouplý fotoaparát a přisvětlovací LED dioda, v dolním pak hlasitý reproduktor. Záda jsou celá lesklá a materiál na první pohled připomíná sklo. Jedná se ale pouze o plast.  krycí sklo Gorilla Glass 2. V průběhu recenze jsme žádné vážnější škrábance nenalezli.

Prestigio Grace -  zadní část telefonu (2)

Situace se ale zcela mění po uchopení telefonu do ruky. V ten moment totiž zjistíte, že je Prestigio Grace extrémně tenké – pouze 5,5 mm. Telefon je navíc obklopen kovovým rámečkem, který má zkosené stříbrné hrany. Tato kombinace nás v redakci uchvátila a telefon se v našich očích rázem řadí na nejvyšší příčky mezi stylovými telefony. Ovládací tlačítka se přesunula na levou stranu telefonu – tlačítko napájení lze snadno ovládat palcem, ke hlasitosti už jsme museli telefon mírně naklonit a ocenili bychom je možná o něco níž. Šuplík pro kartu ve velikost MicroSIM nalezneme na pravé straně telefonu, k otevření slouží sponka v balení. Slot pro připojení MicroUSB sídlí na spodní straně telefonu, sluchátka pak na opačném konci.

Prestigio Grace -  ovládací tlačítka

Nádherná, ale trochu nepraktická konstrukce

Sami možná cítíte, že krásný design si v tomto případě vybere svou daň. Štíhlé tělo sice vypadá fantasticky, výrazně ale snižuje jistotu při držení telefonu a nezřídka se může stát, že telefon vyklouzne z rukou. Telefon se jinak drží poměrně dobře, kvůli širokým rámečkům je téměř nemožné dosáhnout palcem na protější roh displeje. Menší vadou je čočka fotoaparátu, která viditelně vystupuje na povrch zadní části. Je sice mírně zapuštěna, přesto se nám ji v průběhu testování podařilo trochu poškrábat. Dá se tedy předpokládat, že po delším používání se zde škrábance objeví. Váha zůstala na velmi příjemné hodnotě 133 gramů.

Prestigio Grace -  přední strana telefonu (1)

Fotogalerie

Video

Hardware a displej

Prestigio vsadilo na čip od společnost MediaTek a model Grace je tedy vybaven osmijádrovým procesorem MT6592 s frekvencí 1,7 GHz. Vysoký výkon je podpořen 2GB RAM pamětí a grafickým akcelerátorem ARM Mali-450MP4. S touto kombinací by měl být Prestigio Grace vhodným kandidátem i pro hraní náročnějších herních titulů. Vnitřní paměť má kapacitu 16 GB, slot na kartu byste hledali marně. Pro uživatele je k dispozici něco přes 12 GB volného místa. Baterie nabídne kapacitu pouze 2300 mAh, což je dáno velmi tenkým tělem.

S konektivitou je na tom Prestigio Grace průměrně – kromě standardních technologií Wi-Fi (802.11b/g/n) a Bluetooth 4.0 nabídne rovněž podporu rychlých sítí HSPA+ či funkci USB OTG. LTE, NFC či infraport ovšem ve výbavě nenajdeme. Podobně jako většina mobilních telefonů střední třídy se i testovaný přístroj pyšní 13MPx snímačem fotoaparátu. Ten si poradí s tvorbou HDR fotografií či nahrávání videa ve Full HD rozlišení.

Specifikace

  • displej: 5″, Super AMOLED, Full HD rozlišení, jemnost 441 PPI
  • procesor: MediaTek MT6592, osmijádrový, frekvence 1,7 GHz
  • GPU: ARM Mali-450 MP4, frekvence 700 MHz
  • paměť: 2GB RAM, 16GB vnitřní
  • fotoaparát: 13 MPx vzadu, Full HD video, HDR, LED přisvícení, 5 MPx vpředu
  • baterie: 2300 mAh
  • konektivita: Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0, HSPA+
  • OS: Android 4.4.2
  • rozměry: 145 x 70 x 5,5 mm
  • hmotnost: 133 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Nestává se často, aby v záplavě IPS panelů sáhl některý z výrobců po technologii SuperAMOLED (samozřejmě vyjma Samsungu). Prestigio Grace je přesto vybaven 5″ Full HD displejem právě s touto technologií. Díky tomu displej nabízí živé podání barev, skvělou černou a dobrou čitelnost na slunci. Výhrady jsme neměli ani k automatickému ovládání jasu či citlivosti a přesnosti, která je na skvělé úrovni. Chválíme také možnost ovládat displej ve slabších rukavicích či vlhkými prsty a přítomnost krycího skla Corning Gorilla Glass 3. Jedinou menší vadou je podání bílé barvy, která je trochu našedlá.

Prestigio Grace -  displej

Zvukový výstup a reproduktor

S reprodukcí hudby si Prestigio Grace poradí dobře – po zapojení kvalitnějších sluchátek se na poměry mobilních telefonů dočkáte slušného zvukového výstupu, který běžným posluchačům rozhodně postačí. Ocenili bychom snad jen vyšší maximální hlasitost, což by se například v metru hodilo. Průměrně pak hrají dodávaná sluchátka v balení. A reproduktor? Ten nás velmi mile překvapil svou kvalitou reprodukce a hraje i dostatečně nahlas.

Prestigio Grace -  reproduktor (1)

Test výkonu (benchmarky)

Výkon osmijádrového procesoru na Snapdragony řady 800 nestačí, výkonu je ale i tak dostatek Výkon osmijádrového procesoru na Snapdragony řady 800 nestačí, výkonu je ale i tak dostatek

Herní výkon

Výkonný osmijádrový procesor, 2GB RAM a grafický akcelerátor Mali-450 MP4 tvoří silnou kombinaci pro hraní her. Bohužel jsme však narazili spíše na problémy s kompatibilitou – titul Modern Combat 4: Zero Hour nešel stáhnout, hra Need for Speed: Most Wanted zase spadla ihned po spuštění. Real Racing 3 a N.O.V.A. 3 naproti tomu běžely znamenitě a Prestigio Grace ukazuje, že výkonu má dost. Stačí jen doladit systém. Telefon se výrazněji zahřívá v horní části, po chvíli hraní je to nepříjemné.

Prestigio Grace - test her

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

S připojením k Wi-Fi síti či jejím používáním jsme přímo problém neměli, trápila nás ale citlivost antény. V místech, kde ostatní telefony měly stále silný signál, již Prestigio Grace viditelně signál ztrácel. V mnoha případech dokonce Wi-Fi připojení vypadlo, ačkoliv na jiném telefonu ve stejných místech stále nebyl problém.

Technologie Bluetooth pracovala po většinu času spolehlivě, občas se ale chytré hodinky s Androidem Wear nechtěly samy připojit a museli jsme to vždy učinit ručně.

Datové sítě

Rychlé datové přenosy H+ pracovaly bezchybně, LTE byste ale vyžadovali marně. Stejně jako v případě Wi-Fi nás ale trápila slabší anténa, která je nejspíše ovlivněna úzkým kovovým rámečkem. Telefon ztrácel signál v místech se slabším pokrytím, což nám občas působilo problémy – vypadával hovor či internetové připojení.

USB OTG

Šikovnou funkcí, díky které lze k telefonu připojit USB Flash disk či třeba myš, je vybaven i testovaný přístroj. USB OTG kablík jsme ale v balení nenalezli.

Připojení k počítači

Po připojení k počítači s Windows se Prestigio Grace automaticky nahlásí jako MTP zařízení a se spojením či přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Čip od MediaTeku v kombinaci s kovovým rámečkem a úzkou konstrukcí nás strašil ještě před vyzkoušením lokalizace polohy. Bohužel jsme se nemýlili – citlivost a přesnost GPS je opravdu na špatné úrovni. Zaměření polohy je sice poměrně rychlé, navigace ovšem přeskakuje z místa na místo, a to bohužel mnohdy i o stovky metrů. V tomto případě tedy GPS slouží spíše jako orientační ukazatel polohy, použití jako navigace bychom rozhodně nedoporučovali.

Prestigio Grace -  GPS satelity

Baterie a výdrž

Do uzoučkého těla přístroje se logicky podařilo vměstnat baterii s menší kapacitou, než je tomu v případě většiny konkurence s podobným hardwarem. Kapacita 2300 mAh zkrátka netvoří pro telefon s 5″ Full HD displejem žádný luxus a průměrná výdrž se v průběhu našeho testování usídlila na jednom dni. To není vyloženě zklamání, na druhou stranu je to v porovnání s konkurencí spíše slabší výdrž.

Podobné výsledky dokazují i naše testy výdrže.

Prestigio Grace -  test výdrže Poznámka: Hra Modern Combat 4, se kterou testujeme výdrž při hraní her, bohužel nebyla s telefonem kompatibilní

Uživatelské prostředí

Android 4.4.2

Již první spuštění telefonu nám dává vědět, že systém Android 4.4.2 v telefonu Prestigio Grace prošel určitou úpravou výrobce. Úpravy ale rozhodně nejsou rozsáhlé ani drastické, v zásadě se jedná spíše o kosmetické změny (jediné podstatné změny si všimnete u zamykací obrazovky, která je ale povedená). Téměř všechny systémové aplikace pohází z čistého Androidu, což chválíme. Verzi systému Android 4.4.2 také chválíme a jsme rádi, že i méně zvuční výrobci se snaží vpravit do svých telefonů co nejnovější verze systému Android.

Rychlost a stabilita

S rychlostí telefonu jsme byli zpočátku spokojeni, po delší době používání se ovšem telefon mírně zpomalil. Stále se jedná o rychlé prostředí, i když nutno poznamenat, že ve stejné cenové hladině je některá konkurence o poznání rychlejší (například Xiaomi Mi3, LG G2 či Nexus 5). S pádem aplikací jsme se nesetkali, telefon se ale občas trochu zadýchal a na některé operace jsme čekali déle, než jsme byli zvyklí. Lepší optimalizace by telefonu rozhodně neuškodila, žádná katastrofa to ale zdaleka není.

Kontakty, telefonování a klávesnice

T9 Dialer si sice s českou diakritikou poradí, není to ale zdaleka 100% – například kontakty se znakem „ě“ tímto způsobem nevyhledáte. Aplikace Lidé vychází z čistého Androidu. Při telefonování jsme nenarazili na žádné problémy – reproduktor je dostatečně hlasitý, stejně tak druhá strana si na kvalitu hovoru nestěžovala. Korektně fungoval rovněž proximity senzor.

Předinstalovaná klávesnice pochází z dílen Prestigia a oproti standardní klávesnici v systému Android nabízí navíc například znaky s českou diakritikou nad klávesnicí či přímý přístup k hlasovému zadávání. Trochu nám ale chyběly smajlíky či další znaky pod klávesami.

Prestigio Grace - klávesnice

Prostředí systému Android 4.4.2

Fotoaparát a natáčení videa

Zadní fotoaparát se chlubí snímačem s 13MPx rozlišením. V praxi podával fotoaparát spíše průměrné výsledky a ve své cenové kategorie nijak nevystupuje z řady. Prestigio Grace si poradí s videi ve Full HD rozlišení, kvalita je ale opět spíše průměrná. Originální fotografie a video naleznete zde.

Aplikace

Prestigio Grace -  aplikace fotoaparátu (2)

Fotografie

Video

Kdy, kde a za kolik?

Prestigio Grace nabídne velmi dobrou výbavu, cenově se ale drží spíše ve střední třídě. Tento krásný telefon se již prodává na českém trhu a není jej tedy problém zakoupit. Cena se pak pohybuje okolo 8200 Kč.

Graf ceny produktu Prestigio MultiPhone 7557 Grace poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Společnost Prestigio uvedla model, který nás v redakci zaujal především svým designem a konstrukcí. Elegantní tělo se chlubí tloušťkou pouze 5,5 mm, což v kombinaci s kovovým rámečkem a zbytkem konstrukce tvoří nádherný přístroj, který nezklame ani výbavou.

Prestigio Grace je vybaven povedeným 5″ displejem s technologií Super AMOLED, díky čemuž vyniká v podání barev, černé, čitelnosti na slunci a poradí si i s ovládáním v rukavicích či vlhkými prsty. O dostatek výkonu se pak postaral osmijádrový procesor MediaTek MT6592 v kombinaci s 2GB RAM pamětí. Chválíme také reproduktor, který hraje hlasitě a na danou cenovou kategorii rozhodně nadprůměrně. Potěšila rovněž podpora USB OTG a 200GB cloudové úložiště na jeden rok zdarma.

Ačkoliv je Prestigio Grace díky štíhlému tělu krásný na pohled, v kombinaci se sklem na zádech klouže z rukou a musíte být opatrní. Do úzkého těla se podařilo vměstnat baterii s kapacitou pouze 2300 mAh, což znamená slabší výdrž na jedno nabití. Prestigio trochu nešťastně vyřešilo anténu, neboť příjem signálu GSM i Wi-Fi byl oproti jiným telefonům o poznání slabší a trápila nás také nepřesná GPS. V této cenové kategorii bychom rovněž ocenili NFC a LTE konektivitu.

Systém Android nás zpočátku potěšil – nabídne verzi 4.4.2 a od čistého Androidu se liší jen mírně. Reakce byly rovněž bleskové a telefon byl celkově svižný. Po delší době testování se ovšem mírně zpomalil a svou rychlostí již následně neoslní. Stejně tak jsme se setkali s nekompatibilitou některých herních titulů. Lepší optimalizaci by si tedy systém rozhodně zasloužil, i když to nebyla žádná katastrofa.

Co říci závěrem? Za cenu okolo 8 tisíc seženete na trhu vybavenější a lepší přístroje (Xiaomi Mi3, LG G2 či třeba nedávno testovaný a povedený Honor 6), Prestigio Grace ale rozhodně představuje zařízení, kterým se ve společnosti blýsknete. Pokud chcete v kapse nosit stylový, štíhlý a krásný telefon a zároveň mu odpustíte zápory z naší recenze, koupě nebudete litovat.

Klady

+ Výborný 5″ Full HD displej s technologií Super AMOLED.
+ Výkonný osmijádrový procesor MediaTek MT6592 a 2GB RAM paměť.
+ Elegantní štíhlá konstrukce s kvalitním zpracováním, kovovým rámečkem a nízkou hmotností.
+ Kvalitní reproduktor.
+ Možnost ovládat displej v rukavicích a vlhkými prsty.
+ Funkce USB OTG.
+ 200GB cloud na rok zdarma.

Zápory

– Telefon kvůli tenké konstrukci a hladkým zádům klouže.
– Horší příjem signálu GSM a Wi-Fi.
– Nepřesná GPS.
– Slabší výdrž na jedno nabití.
– Chybí LTE a NFC.
– Systém by si zasloužil lepší optimalizaci.
– Chybí notifikační LED.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Prestigio.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)