Přes jakou aplikaci chatujete? (Víkendová hlasovačka)

chatujete_ico

ještě před několika lety bylo možné komunikovat z mobilních telefonů jen hlasem, nebo prostřednictvím krátkých textových zpráv („sms“). někteří z vás si možná vzpomenou, že cena jedné textové zprávy, do které se vešlo pouhých 160 znaků, se pohybovala v řádech jednotek korun. s nástupem internetu a stále dostupnějším mobilním datovým připojením se však situace radikálně změnila. dnes můžete kamarádům poslat třeba text celé divadelní hry, přesto se to na vašem účtu za telefon nepromítne (kromě paušálu za data, samozřejmě). ano, mluvíme o současných možnostech komunikace přes internetové připojení a v tomto díle víkendové hlasovačky a diskuze hodláme zjistit, přes jakou aplikaci nejvíce chatujete.

chatuji, chatuješ, chatujeme, chatujete, …

lidé měli asi odjakživa potřebu se dorozumívat – jinak by se asi nevyvinula řeč a následně i písmo. možná si „věkově pokročilejší“ vzpomenou na nejrůznější webové chaty (blabla, líbímseti, …) či komunikační platformy (icq, irc, …), kvůli kterým proseděli mnoho a mnoho (zejména večerních a nočních) hodin u svých počítačů. o několik let později se stalo standardem komunikovat s přáteli formou textových zpráv. nebylo to sice zrovna levné, ale bylo to rychlé a jednoduché.

možná i vy jste proseděli stovky hodin na icq možná i vy jste proseděli stovky hodin na icq

jak se ale postupně dostával internet do mobilních telefonů, rozšiřovaly se i možnosti komunikace. postupně se objevila celá řada aplikací a platforem, přes které můžete posílat textové vzkazy a často i telefonovat či realizovat videohovory. platí se přitom jen za internetové připojení, případně za nadstandardní funkce (například volání na pevné linky a/nebo běžná telefonní čísla). základ – tedy textová komunikace či „chatování“ – však bývá patrně u všech služeb zdarma.

přes jakou aplikaci chatujete? přes jakou aplikaci chatujete?

dvě nejsilnější platformy současnosti má alespoň dle článku whatsapp je nejoblíbenějším „kecálkem“ na androidu pod palcem facebook, nicméně kdo nechce mít s „velkým modrým“ nic společného, stále může vybírat z desítek dalších aplikací a jejich klientů.

s jakou aplikací chatujete?

podle výsledků průzkumu, který provedl similarweb.com, je v česku nejpoužívanější komunikační platformou na androidu facebook messenger. chceme prostřednictvím ankety zjistit, nakolik tento výsledek odpovídá realitě v naší čtenářské obci. v anketě vyberte jednu aplikaci, přes kterou chatujete. jestliže používáte paralelně více programů, hlasujte pro ten, přes který si se svými přáteli píšete nejčastěji. jedná se nám výhradně o textovou komunikaci!

[gravityform id=“67″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

v diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti – například napsat o tom, jaké programy pro chatování jste dosud vyzkoušeli, proč jste se rozhodli je opustit a jaké zásadní výhody přináší aplikace, kterou používáte dnes. můžete se také zamyslet nad tím, jak byste svého stávajícího „kecálka“ vylepšili – fantazii se v tomto směru meze nekladou. nebo třeba zavzpomínejte na to, před kolika lety jste s textovou komunikací začali a jaká aplikace tehdy „frčela.“

hlasovačka z minulého týdne

před týdnem jsme se v rámci cyklu víkendová hlasovačka a diskuze ptali, jakou používáte klávesnici. vcelku jednoznačným vítězem se stala alternativní klávesnice swiftkey, ke které se přihlásilo 41 % hlasujících. druhé místo si se 22 % odnesla klávesnice google, třetí příčka patří výchozím klaviaturám, které do svých telefonů instalují výrobci – pro tuto možnost hlasovalo 14 % z vás.

ostatní nabízené klávesnice zůstaly daleko vzadu: na pomyslné bramborové pozici skončily se 4 % klávesnice smart keyboard, fleksy a swype, po třech procentech dostaly hacker’s keyboard a touchpal. alespoň procento si z této hlasovačky odnesly aplikace aitype a chrooma.

screenshot_20160602_072548

je tedy evidentní, že přinejmenším v naší čtenářské obci se podařilo autorům klávesnice swiftkey „brnknout na tu správnou strunu“ a prosadit se mezi konkurencí.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)