Přelomové využití rozšířené reality? eBay spustil ovládání telefonu bez dotyku

rozsirena realita ovladani telefonu bez dotyku

Rozšířená realita je poslední roky prezentována jako jedna z nejmodernějších nových technologií. Ve velkém se do ní pouští giganti jako Google, Apple, Samsung nebo Microsoft. Jenže zatím jsme nemohli vidět nějakou přelomovou aplikaci, nebo službu, která by lidem normálně fungovala a doslova něco mohla změnit. Většinou jde hlavně o různé hříčky a jednoduché aplikace. A pokud už přijde něco přelomového, tak je potřeba speciální hardware jako třeba brýle Hololens. Dnes ale eBay představil zajímavý open source projekt, o kterém se jednou může psát jako o jednom z přelomových využití rozšířené reality. Umožňuje totiž ovládání telefonu bez dotyku.

Ovládání telefonu bez dotyku je dostupné prozatím na iPhone X

Plusem této nové technologie je to, že se nejedná o nástroj, o kterém slyšíme jen při představení a následně je nějakou dobu klid, zatímco se vyvíjí. Majitelé iPhone X ji můžou hned vyzkoušet, celý projekt je navíc open source. Nazývá se HeadGaze a vývojáři jej můžou použít do svých aplikací. V čem má být tak přelomový? Jednoduše v tom, že využívá rozšířenou realitu Apple ARKit a technologii TrueDepth pro snímání pohybu hlavy. A právě mírnými pohyby hlavy můžete ovládat telefon.

Jak to celé v reálu funguje, můžete vidět na videu výše. Hlavní vývojář Muratcan Cicek poukazuje na to, že nástroj HeadGaze by mohl být v budoucnu použit pro řadu užitečných věcí. Jmenoval například přetáčení stránky u receptu, nebo třeba knížky, dále třeba při opravě auta, kdy máte špinavé ruce a nemůžete telefon klasicky používat, anebo třeba v zimě, kdy máte ruce v rukavicích. Další velká oblast využití je u lidí s motorickým postižením. Na GitHubu jsou pro vývojáře připraveny potřebné informace k implementaci a zároveň jsou k dispozici i dvě demo aplikace. HeadSwipe slouží k prohlížení nabídek na eBay a Sensitivity, která slouží k lepšímu porozumění toho, jak technologie HeadGaze funguje.

Na Androidu máme zatím smůlu, a to hlavně z důvodu absence 3D kamery pro snímaní obličeje u velké většiny telefonů. Pokud jde o rozšířenou realitu, tak má Google ARCore, což je přímá konkurence Apple ARKit.

Co říkáte na tuhle technologii? Chtěli byste ji mít implementovanou v telefonech?

Zdroj: phonearena.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)