PoWiFi: Nabíjení přes Wi-Fi konečně funguje, zázraky ale nečekejme

wifi nabíjen

Technologie, která dokáže napájet zařízení úplně bez kabelů. Technologie, která by byla dostupná vždy a všude. Technologie, která udrží naše zařízení při životě bez nutnosti jakéhokoli samostatného nabíjení. Taková je představa budoucnosti. A tato představa nemusí být vůbec daleko, jelikož již taková technologie existuje. Nazývá se Power Over WiFi (PoWiFi) a jak název napovídá, důležitým prvkem je Wi-Fi router.

Je možné napájet zařízení z Wi-Fi?

Ano. Nečekejte ale, že si už nikdy nebudete muset nabíjet svůj smartphone. Technologie PoWiFi je určena pro nabíjení zařízení s nízkou spotřebou, tedy pro různé drobné Iot (Internet of Things – Internet věcí). Autoři technologie zkusili spustit malou kameru vzdálenou asi 6 metrů od routeru. Kamera pak využívala signál Wi-Fi k nabití kondenzátoru a byla schopná udělat jeden obrázek za 35 minut. Takže ano, některá drobná zařízení je možné napájet ze signálu PoWiFi. A dokonce k tomu stačí běžný router, který už máte doma. Jediné, co je potřeba, je úprava firmwaru, aby router skrze Wi-Fi vysílal správné dobíjecí pakety.

PoWiFi - Zařízení autory zkoušená Senzory a zařízení, která podléhala prvním testům. Zleva: kamera bez baterií, teplotní čidlo, nabíječ Li-Ion baterií, nabíječ NiMH baterií

Má na napájení vliv vzdálenost od routeru?

Zajisté. Stejně jako každý jiný signál šířící se vzduchem, ztrácí svou kvalitu i PoWiFi. Na vzdálenost 60 cm dokázali autoři naměřit 100 μW, na vzdálenost 3 m pak už pouhých 10 μW. Skutečný rozdíl je takový, že například zmíněná kamera posunutá na vzdálenost přibližně 9 metrů od routeru, již byla schopná pořídit snímek jen jednou za 2,6 hodiny. Dobu nabíjení pak samozřejmě prodlužují i překážky, které musí signál PoWiFi překonat.

PoWiFi - Překážky bránící signálu

Reálná šance využití PoWiFi? V budoucnosti rozhodně bude.

Jak jsme již zmínili na začátku. Nečekejte, že budeme za pár let nabíjet smartphony a tablety ze vzduchu. Smartphony jsou na takové nabíjení příliš energeticky náročné stroje. Popravdě by existovala dvě řešení, jak současné smartphony pomocí PoWiFi nabít. První možností je sjednocení signálu (který se běžně šíří na všechny směry) do jediného paprsku, který by mířil přímo na telefon. Bohužel takováto směrová anténa se k běžným routerům nedodává a neseženete ji ani na vietnamské tržnici. Druhou možností by bylo snížení energetického požadavku smartphonu na miliontinu. Pokud by se ale něco takového povedlo, vaše současná baterie by vydržela milionkrát déle nabitá, takže na jediné nabití by vydržela téměř 2 740 let. To už je zase trochu zbytečné.

Pokud ale zvážíme možnost využití v drobných IoT, které se v posledních letech stávají synonymem technologií blízké budoucnosti, reálná šance na využití tady je. Různá čidla, senzory a kamery, která nemusí běžet nonstop a jen jednou za nějaký čas změří a zapíšou nějaký údaj, by se signálem PoWiFi klidně mohla živit. Jediné, co zařízení, které chce signálu využívat, musí mít, je speciální anténa připravená na příjem speciálních paketů.

PoWiFi - Anténa Anténa, kterou autoři upravili pro nabíjení náramku Jawbone UP24 (za 2,5h byl náramek nabit na 41%, vzdálenost od routeru byla 5 – 7 cm)

A co současné bezdrátové nabíjení?

Jak jistě víte, současné bezdrátové nabíjení také není dokonalé. Vlastně není ani příliš bezdrátové. S PoWiFi mají hodně společného, přesto jde ale o jinou technologii. Většina z těch současných nabíjecích podložek využívá změny v magnetickém poli a indukuje proud v blízké smyčce. Asi největším rozdílem v praxi je pak nutná vzdálenost mezi zdrojem nabíjení a nabíjeným zařízením. Router přece jen může být o něco dále.

Pokud vás technologie PoWiFi zaujala, podívejte se na oficiální materiály zveřejněné autory (PDF).

Zdroj: Wired.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)