Pokémoni: dostali vás, nebo jsou vám ukradení? (Hlasovačka)

pokemoni_ico

Kdo by to byl řekl, že Pokémoni, tedy postavičky z her Nintendo a později z dětského anime seriálu devadesátých let, zažijí bezmála dvacet let poté ohromující comeback? O hře Pokémon Go jsme psali poprvé v září loňského roku. Tehdy se vědělo vlastně jen to, že půjde o hru s Pokémony v rozšířené realitě. Nikdo ale netušil, s jak obrovským ohlasem se nakonec setká. Principy hry alespoň částečně nastínilo tříminutové propagační video.

Discover Pokémon in the Real World with Pokémon GO!

Discover Pokémon in the Real World with Pokémon GO!

Nintendo na virtuálních Pokémonech spolupracuje s vývojářským studiem Niantic Labs. Vsadili přitom na známé jméno – Niantic se v minulosti prosadili hrou Ingress, jež se taktéž odehrávala v rozšířené realitě. Ingress svého času dokázal dostat na vzduch tisíce lidí, včetně „ajťáků,“ které by jinak od počítačů neodpoutalo skoro nic. Niantic dostal na vývoj od Googlu, Nintenda a Pokémon Company třicet milionů dolarů, tedy asi 750 milionů korun.

Ingress byl svého času velkým hitem Ingress byl svého času velkým hitem

Pak bylo několik měsíců „ticho po pěšině.“ Až v březnu tohoto roku se objevily první neoficiální záběry ze hry. O několik dnů později pak následovalo uvolnění několika oficiálních obrázků a ze čtenosti začínalo být jasné, že Pokémoni naši čtenářskou obec zajímají.

Pokémoni na Androidu

V polovině května byly zahájeny beta testy, většina zvědavců však odcházela zklamána. Možnost podílet se na vývoji hry totiž dostali pouze uživatelé žijící na území Velké Británie.

V červenci nastal „Den D.“ – hra Pokémon Go byla oficiálně vypuštěna do repozitářů a uživatelé operačních systémů Android a iOS mohli začít instalovat a hrát. Bylo a je tu však jedno nepříjemné omezení – oficiálně lze z Obchodu Play stahovat jen v Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojených státech. V Evropě se jako první tento týden dočkali uživatelé z Německa. V jiných zemích včetně Česka a Slovenska je touto cestou zatím nedostupná.

Pokémoni v Česku oficiálně nejsou dostupní Pokémoni v Česku oficiálně nejsou dostupní

Poměrně rychle se našla alternativní cesta, vedoucí k vytouženým Pokémonům. Instalační balíček se totiž poměrně rychle objevil online a uživatelé si ho mohli stáhnout a nainstalovat i v nepodporovaných zemích. S tím je ale spojené riziko, že APK soubor bude kromě hry obsahovat i škodlivý kód, což se pouhé tři dny po vydání opravdu stalo (viz Falešná aplikace Pokémon Go ohrožuje telefony s Androidem). Pokud ale chcete Pokémon Go hrát, můžete postupovat dle našeho návodu, který připravil Honza Dolejš – v tomto případě by se mělo jednat o balíček, který je bezpečný. Určitě pak také oceníte 10 zásadních tipů a triků od Johanny Kovaczicz.

Dostali vás Pokémoni?

Názory veřejnosti na hru Pokémon Go jsou značně rozpolcené. Zatímco jedni běhají venku s mobilem a powerbankou, loví a trénují Pokémony, druzí kroutí hlavou a nechápou, co je na té hře tak zajímavé. Proto jsme se rozhodli aktuální kolo Víkendové hlasovačky a diskuze věnovat průzkumu mezi našimi čtenáři a zjistit, s jakým ohlasem se hra Pokémon Go setkala u nich.

[gravityform id=“76″ title=“false“ description=“true“ ajax=“true“]

Jestliže Pokémony hrajete, se můžete v diskuzi pod článkem podělit o názory, proč vás hra baví. Pochlubte se také, jakého máte nejsilnějšího Pokémona a ve kterém městě působíte. V opačném případě budeme rádi za názory, proč vás hra neoslovila, případně proč jste ji ani nezkusili nainstalovat.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme vám v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze dali možnost oznámkovat název připravované nové verze systému Android – Nougat. Nové kódové označení nebylo přijato vysloveně špatně, ale ani s výrazným nadšením – přesně polovina čtenářů udělila známku 1 či 2. Druhá polovina pak dávala známky 3, 4 a 5. Pokud budeme konkrétní, tak na jedné straně tu máme 22 % hlasujících, kterým se „Nougat“ líbí na výbornou, ale jen 13 % těch, kteří tento název vnímají jako vysloveně špatný. Nejvíce hlasujících – 28 % – se přiklonilo ke dvojce, 25 % pak ke trojce. Nejméně zastoupenou známkou byla čtyřka, pro kterou hlasovalo 12 % čtenářů.

Abychom došli k nějakému závěru, vypočítali jsme aritmetický průměr všech známek. Závěrečné resumé tedy zní: název Android Nougat dostal od našich čtenářů průměrnou známku 2,66.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (41)