Pokémoni: dostali vás, nebo jsou vám ukradení? (Hlasovačka)
- Články
-
Karel Kilián
- 27.7.2016
- 41
- čtení: 4 minut uložit na později

Kdo by to byl řekl, že Pokémoni, tedy postavičky z her Nintendo a později z dětského anime seriálu devadesátých let, zažijí bezmála dvacet let poté ohromující comeback? O hře Pokémon Go jsme psali poprvé v září loňského roku. Tehdy se vědělo vlastně jen to, že půjde o hru s Pokémony v rozšířené realitě. Nikdo ale netušil, s jak obrovským ohlasem se nakonec setká. Principy hry alespoň částečně nastínilo tříminutové propagační video.
Discover Pokémon in the Real World with Pokémon GO!
Nintendo na virtuálních Pokémonech spolupracuje s vývojářským studiem Niantic Labs. Vsadili přitom na známé jméno – Niantic se v minulosti prosadili hrou Ingress, jež se taktéž odehrávala v rozšířené realitě. Ingress svého času dokázal dostat na vzduch tisíce lidí, včetně “ajťáků,” které by jinak od počítačů neodpoutalo skoro nic. Niantic dostal na vývoj od Googlu, Nintenda a Pokémon Company třicet milionů dolarů, tedy asi 750 milionů korun.
Pak bylo několik měsíců “ticho po pěšině.” Až v březnu tohoto roku se objevily první neoficiální záběry ze hry. O několik dnů později pak následovalo uvolnění několika oficiálních obrázků a ze čtenosti začínalo být jasné, že Pokémoni naši čtenářskou obec zajímají.
Pokémoni na Androidu
V polovině května byly zahájeny beta testy, většina zvědavců však odcházela zklamána. Možnost podílet se na vývoji hry totiž dostali pouze uživatelé žijící na území Velké Británie.
V červenci nastal “Den D.” – hra Pokémon Go byla oficiálně vypuštěna do repozitářů a uživatelé operačních systémů Android a iOS mohli začít instalovat a hrát. Bylo a je tu však jedno nepříjemné omezení – oficiálně lze z Obchodu Play stahovat jen v Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojených státech. V Evropě se jako první tento týden dočkali uživatelé z Německa. V jiných zemích včetně Česka a Slovenska je touto cestou zatím nedostupná.

Jak stáhnout Pokémon Go a nainstalovat do telefonu? (aktualizováno)
Poměrně rychle se našla alternativní cesta, vedoucí k vytouženým Pokémonům. Instalační balíček se totiž poměrně rychle objevil online a uživatelé si ho mohli stáhnout a nainstalovat i v nepodporovaných zemích. S tím je ale spojené riziko, že APK soubor bude kromě hry obsahovat i škodlivý kód, což se pouhé tři dny po vydání opravdu stalo (viz Falešná aplikace Pokémon Go ohrožuje telefony s Androidem). Pokud ale chcete Pokémon Go hrát, můžete postupovat dle našeho návodu, který připravil Honza Dolejš – v tomto případě by se mělo jednat o balíček, který je bezpečný. Určitě pak také oceníte 10 zásadních tipů a triků od Johanny Kovaczicz.
- Pokémoni se stali obrovským hitem
- Pokémoni se stali obrovským hitem
- Pokémoni se stali obrovským hitem
Dostali vás Pokémoni?
Názory veřejnosti na hru Pokémon Go jsou značně rozpolcené. Zatímco jedni běhají venku s mobilem a powerbankou, loví a trénují Pokémony, druzí kroutí hlavou a nechápou, co je na té hře tak zajímavé. Proto jsme se rozhodli aktuální kolo Víkendové hlasovačky a diskuze věnovat průzkumu mezi našimi čtenáři a zjistit, s jakým ohlasem se hra Pokémon Go setkala u nich.
[gravityform id=”76″ title=”false” description=”true” ajax=”true”]
Jestliže Pokémony hrajete, se můžete v diskuzi pod článkem podělit o názory, proč vás hra baví. Pochlubte se také, jakého máte nejsilnějšího Pokémona a ve kterém městě působíte. V opačném případě budeme rádi za názory, proč vás hra neoslovila, případně proč jste ji ani nezkusili nainstalovat.
Hlasovačka z minulého týdne
Minulý týden jsme vám v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze dali možnost oznámkovat název připravované nové verze systému Android – Nougat. Nové kódové označení nebylo přijato vysloveně špatně, ale ani s výrazným nadšením – přesně polovina čtenářů udělila známku 1 či 2. Druhá polovina pak dávala známky 3, 4 a 5. Pokud budeme konkrétní, tak na jedné straně tu máme 22 % hlasujících, kterým se “Nougat” líbí na výbornou, ale jen 13 % těch, kteří tento název vnímají jako vysloveně špatný. Nejvíce hlasujících – 28 % – se přiklonilo ke dvojce, 25 % pak ke trojce. Nejméně zastoupenou známkou byla čtyřka, pro kterou hlasovalo 12 % čtenářů.
Abychom došli k nějakému závěru, vypočítali jsme aritmetický průměr všech známek. Závěrečné resumé tedy zní: název Android Nougat dostal od našich čtenářů průměrnou známku 2,66.
S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi
Komentáře (41)