Pište jako blesk: Poradíme nejlepší klávesnice pro tablety #2

SwiftKey-3-Tablet-In-Hand

V předešlém díle jsme si představili tři klávesnice pro tablety, které dokážou zvýšit pohodlí a rychlost psaní o několik úrovní oproti standardním klávesnicím od výrobců tabletů. V tomto díle si ukážeme další tři, díky kterým se Váš tablet promění v psací stroj.

Úvod – proč jinou klávesnici a jak na to?

Nezasvěcení čtenáři se jistě po přečtení nadpisu ptají, proč by měli stávající klávesnici měnit a co tím získají. Odpověď je snadná – téměř všechny předinstalované klávesnice postrádají možnost přepnutí do tabletového rozložení, tedy přizpůsobení rozmístění jednotlivých kláves pro psaní dvěma palci. Díky tomu je psaní na tabletech poměrně obtížné, neboť musíme přístroj jednou rukou držet a druhou „ťukat“ do kláves. To se stává minulostí s tím správným nástrojem. Ukážeme Vám, které klávesnice dovolí psát dvěma palci, čímž se psaní značně zrychlí a zefektivní.
Jelikož Android podporuje více nainstalovaných klávesnic současně, můžeme mezi klávesnicemi volitelně přepínat a volit tu, kterou zrovna potřebujeme. Stejně tak je nutné klávesnici nainstalovat (= stáhnout či zakoupit z Google Play) a zvolit jako výchozí, což jsme si popsali v prvním díle.

Thumb Keyboard 4 – král, který nemluví česky

Klávesnice, která nabízí výborné rozložení, kde nalezneme takřka vše, co bychom při psaní potřebovali. Nechybí možnost více různých druhů uspořádání tlačítek, témat, tvorba zkratek, definic vlastních tlačítek nebo třeba ovládání gesty. Thumb Keyboard je skvělá klávesnice, kterou však v našich končinách podráží absence českého slovníku, čímž odpadá také autokorekce (oprava překlepů) nebo rychlejší dokončování slov.

Rozložení a vzhled

Při pohledu na Thumb Keyboard 4 nás napadá myšlenka, jak se autorům podařilo všechny klávesy na plochu tabletu vměstnat, neboť tu nechybí takřka nic, přesto jsou klávesy dostatečně velké.
Kromě příjemného rozložení kláves s písmeny po stranách displeje nabídne tato klávesnice také kurzorové klávesy a numerickou klávesnici uprostřed. Téměř pod každou klávesnicí se navíc skrývá další znak při delším stisku, výhodou oproti konkurenci může být i první řádek, kde si může každý volitelně definovat svá tlačítka (celkem 18 kláves).

Pod klávesami nalezneme mimo jiné také přímý přístup k hlasovému zadávání, smajlíkům, dokončování www adres či definici vlastních zkratek.

Slovník a automatická oprava slov

O slovníku a autokorekci se zmíníme jen krátce, neboť Thumb Keyboard zatím češtinou nedisponuje, a tak je český uživatel o tuto funkci ošizen. Na výběr máme z několika jazyků, zmíněná čeština však chybí.

Kvalitu autokorekce jsme tak nemohli vyzkoušet a uživatel se bude muset spoléhat plně na své psaní. Škoda.

Další funkce

Programovatelná tlačítka

Skvělá funkce, která posouvá tuto klávesnici před konkurenci. Řádek kláves nad standardními znaky lze totiž volitelně upravovat a definovat si vlastní klávesy, navíc je možné celý řádek také skrýt. Dlouhým stiskem přidáme novou klávesu, vybírat můžeme například z navigačních kláves, funkčních kláves Fx (kde x je číslo), smajlíků nebo třeba českých písmen s diakritikou.

Zkratky

Píšeme-li často nějaké spojení či frázi, mohlo by se nám hodit si toto spojení uložit a jeho napsání vyvolat jedním stiskem. Přesně k tomuto účelu slouží zkratky, nalezneme je pod klávesou se sponkou. Dlouhým stiskem můžeme opět definovat, co se pod určitou zkratkou bude skrývat.

Zkratky je též možné definovat pomocí funkce s názvem Text substitutions. Pro vyvolání pak stačí pouze napsat na klávesnici vybranou zkratku a Thumb Keyboard automaticky dosadí text.

Layout

Pod tímto názvem se skrývá další možnost přizpůsobení rozložení klávesnice podle toho, jaký přístroj vlastníme. Zajímat nás bude především velikost displeje, tato klávesnice se totiž dokáže přizpůsobit tabletům různé úhlopříčky nebo dokonce mobilním telefonům. Na výběr máme mezi 9 různými rozloženími, a tak je pravděpodobné, že si vybere každý uživatel. My volili rozložení s názvem Tablet: 10″/9″, neboť jsme klávesnici testovali na desetipalcovém tabletu (Asus Transformer Pad 300).

Gesta

Tato klávesnice je vybavena další zajímavou funkcí – ovládání gesty. K definování jednotlivých pohybů se dostaneme možností Swipe Gestures v nastavení klávesnice, kde můžeme definovat akce pro všechny čtyři směry tahu prstu, citlivost a také  zpoždění vykonání gesta.

 

Téma a nastavení barev

Sto lidí, sto chutí. I proto jsme u aplikací rádi, když si můžeme do jisté míry upravit vzhled, aby nám prostředí lahodilo oku co nejvíce. Thumb Keyboard nabízí poměrně rozsáhlé možnost nastavení barev. Standardně nabízí aplikace volbu barevných témat, kterých je bezmála 30. Vybere si tak každý.

To však není vše. Pro ty, kteří stále nenacházejí optimální zbarvení, je připravena možnost nadefinovat si barvy ručně. K tomu slouží možnost Background (pozadí) a Colors (výběr barev pro části klávesnice).

Závěr

Thumb Keyboard lze shrnout velmi jednoduše – umí toho spoustu, ale nemluví česky. Tato klávesnice nabídne skvělé rozložení, které lze navíc dodatečně definovat a měnit, další lištu s tlačítky, zkratky, gesta a rozsáhlé možnosti přizpůsobení vzhledu. Kvality klávesnice sráží v našich končinách pouze fakt, že prozatím nedisponuje českým slovníkem, a tak nelze využít automatické opravy slov. I bez tohoto nedostatku můžeme s klidným svědomím označit tuto aplikaci za jednu z nejlepších klávesnic na trhu, ne-li vůbec nejlepší.

Klady

+ Skvělé rozložení
+ Výběr z několika Layoutů pro tablety i telefon
+ Zkratky
+ Gesta
+ Kurzorové klávesy i numerická klávesnice
+ Programovatelná tlačítka
+ Velké množství témat a možnost ručního nastavení barev

Zápory

– Není zdarma (cena však není vysoká)
– Chybí český slovník

Thumb Keyboard (SALE: 65% OFF)
Beansoft
Verze 4.6.1.00.147 (24. 10. 2012)
Velikost 8,0 MB
2.2+


22,62 Kč

GO Keyboard – známá firma

I když předponu GO v názvu aplikací známe spíše ze spojení GO Launcher, stejné studio stojí také za aplikací GO Keyboard, na kterou se dnes podíváme. GO Keyboard se stala na mobilních telefonech poměrně oblíbenou, nabízí také plugin pro tablety. Má v nabité konkurenci co nabídnout?

Rozložení a vzhled

Abychom získali rozložení kláves pro tablety, musím nejprve stáhnout plugin z Google Play s názvem GO Keyboard Pad Plugin a rozložení vybrat v sekci Pad mode settings.

Samotné rozložení vychází ze zaběhlého standardu, kde se klávesy s písmeny seřadily po krajích obrazovky, abychom je mohli hravě zasáhnout palci. Trochu nezvykle je zde 5 sloupců písmen po každé straně (oproti 4) a v našem případě to znamenalo, že nebylo nejpohodlnější a nejsnadnější dosáhnout na sloupec písmen nejblíže středu (klávesy TGV a YGV).

Autory naopak musíme pochválit za prostřední část klávesnice, která nabídne kurzorové klávesy, numerickou klávesnici a pár nejpoužívanějších znaků.

Ve spodní části nalezneme klávesu pro čárky i tečku přesně tam, kde bychom ji potřebovali, a interpunkci ve větách lze psát snadno a rychle. Možná by si klávesy mezerník zasloužily o něco větší prostor, při psaní nám to však žádný problém nečinilo, což bylo možná způsobeno zvykem používat pravý palec při psaní mezery, kde je mezerník přeci jen o něco větší než vlevo.

Pomocí ikonky vlevo ve světle šedivém rámečku v prvním řádku klávesnice změníme klávesnici na režim kurzorových šipek a kláves, které se nám hodí při práci s textem – kopírování, vkládání, označování atp.

Klávesa pro přímý přístup do hlasového zadávání se nachází zhruba uprostřed spodního řádku klávesnice, klávesa se smajlíky, kterou oceníme zejména při psaní s něžným pohlavím, se nachází pod delším stiskem klávesy enter.

Slovník a automatická oprava slov

GO Keyboard má k dispozici slovník v mnoha jazycích, čeština samozřejmě nechybí. Navíc je možné zvolit, zda chceme použít QWERTY nebo QWERTZ rozložení, což chválíme.

Automatická oprava slov funguje vcelku dobře, přesto ve srovnání se SwiftKey, která má nejlepší slovník na trhu, stále něco schází a GO Keyboard některé překlepy prostě neobjeví a nenabídne opravu (například jsi x jso, pws x pes atp.).

Další funkce

Ikonou tří trojúhelníků v levém horním rohu klávesnice zpřístupníme několik nadstandardních funkcí této klávesnice. Nalezneme zde výběr barevných témat, smajlíky, hlasový vstup, GO Voice, zvuky, Fantasy text a další.

Témata

Chceme-li dodat klávesnici šmrnc, můžeme sáhnout po jiném barevném téma. Standardně nabízí GO Keyboard pouze černé a bílé téma, volbou Online theme lze obohatit výběr o dalších 6 témat.

Emoji

I když to pro psaní není vyložená nutnost, občas se k dobarvení situace hodí použít nějakého smajlíka, který dokáže třeba vykouzlit úsměv naštvanému pisateli na druhém konci. Emoji je opět potřeba stáhnout ve formě pluginu z Google Play, což nám sama klávesnice nabídne. Poté je kromě tradičních textových smajlíků možné zobrazit i smajlíky v hezčí kreslené podobě. Nám v redakci se však smajlíky do textu vložit stejně nepodařilo (kliknutí na požadovaný obrázek vloží pouze mezeru).

GO Voice

Další zajímavá funkce, která ale opět potřebuje stáhnout patřičný plugin z Google Play. Díky GO Voice je možné nahrát krátkou zvukovou nahrávku (maximálně 2 minuty) a poslat ji přímo do textu ve formě odkazu na stažení poznámky. Vše proběhne pomocí několika kliknutí. Po nahrání zvuku lze ještě přidat několik efektů.

Fantasy text

Ani u této funkce nezačneme jinak než upozorněním, že je potřeba stáhnout dodatečný plugin, který se o tuto funkci postará. A k čemu Fantasy text využít? V redakci nás sice žádné uplatnění nenapadlo, tato funkce totiž pouze mění text pomocí předem daného klíče. Můžete se tak sice odlišit od zbytku nudných pisálků, kteří píší standardním způsobem, slávy se ale nejspíše nedočkáte.

Závěr

GO Keyboard to vzhledem ke konkurenci rozhodně nemá lehké, přesto má co nabídnout. Základní verze klávesnice je zdarma a reklama, která se zobrazuje pouze v menu, ničemu neškodí. Rozložení klávesnice je též poměrně dobré, možná uživatelé s nemedvědí tlapou budou na prostřední klávesy s písmeny dosahovat hůř. Nezklamal ani český slovník, který si dokonce nechá vnutit QWERTZ i QWERTY rozložení, a oprava slov v základní podobě také funguje. GO Keyboard nabízí sice další funkce, přesto jsme přesvědčeni, že je uživatel moc nevyužije a daleko více by se nám líbily například zkratky, gesta či další definovatelné klávesy.

Klady

+ Zdarma
+ Dobré rozložení
+ Výběr z Layoutů pro tablety s různou úhlopříčkou
+ Možnost volit mezi QWERTZ a QWERTY
+ Kurzorové klávesy i numerická klávesnice
+ Možnost posílat audionahrávky díky GO Voice
+ Více témat ke stažení

Zápory

– Reklama v menu
– Prostřední klávesy s textem jsou příliš daleko na dosah palců

GO klávesnice
GO Dev Team
Verze 1.9.4 (30. 11. 2012)
Velikost 5,2 MB
2.0+


Zdarma

Hacker´s Keyboard

Do našeho článku jsme na základě podnětů čtenářů našeho webu zařadili také tuto klávesnici, i když nedisponuje přímo tabletovským rozložením. Nabízí však zajímavé funkce, umí česky, je zdarma, a tak se pro psaní na tabletu přesto hodí.

Rozložení a vzhled

Rozvržení klávesnice připomíná spíše standard z počítačových či notebookových klávesnic, kde kromě kláves s písmeny nalezneme v pravé části také kurzorové šipky, nad prostorem písmen se nám pak nabízí řádek s písmeny s diakritikou.

Nechybí ani klávesy CTRL a ALT, které jsou opět doménou klasických počítačů. Tahem prstu směrem vzhůru kdekoliv po klávesnici vysuneme funkční klávesy Fx nad řádek s písmeny s diakritikou, což se opět hodí nejspíše pouze při vzdáleném ovládání počítače.

V pravé spodní části se nenápadně krčí tlačítko FN, které po stisknutí nabídne další obrazovku s klávesami. Zde nalezneme funkční klávesy Fx (kde x je číslo od 1 do 12), numerickou klávesnici a další „počítačové klávesy“ (například Home, End, PageUP, PageDOWN atp.). Není asi potřeba připomínat, že této obrazovky nejvíce využijeme při vzdáleném ovládání počítače.

Slovník a automatická oprava slov

Uživatelé, kteří budou chtít trochu pomoci při psaní, mohou jásat. Hacker´s Keyboard disponuje českým slovníkem, navíc se nechá přemluvit do QWERTY i QWERTZ rozložení.

Slovník má sice v některých slovech mezery, přesto jeho navrhovaná slova většinou odpovídají tomu, co jsme skutečně napsat chtěli. Pro automatickou opravu budeme muset v nastavení zaškrtnout Automatické dokončování, poté se již zvýrazněné slovo automaticky vloží při stisku mezerníku.

Další funkce

Gesta

Klávesnice nám kromě klasického ovládání klávesami umožní také vyvolat určité funkce pouhým tahem prstu. K dispozici máme 4 směry, kterými můžeme prstem táhnout pro vyvolání definované funkce. Na výběr máme například zasunutí klávesnice, spuštění nastavení, zvětšení a zmenšení kláves, změna jazyka atp.

O stejné funkce mohou povýšit také klávesy pro snížení/zvýšení hlasitosti, trochu nám zde chyběla možnost nastavit posun kurzoru pomocí těchto dvou tlačítek.

Téma

Ačkoliv uživatelé této klávesnice nejspíše nebudou ti, kdo by se přehnaně starali o barvičky na svých klávesách, barevná změna se může hodit a občas zpříjemnit práci. Hacker´s Keyboard nám v tomto směru dává na výběr pouze 4 témata, podle nás to však bohatě stačí.

Závěr

Z Hacker´s Keyboard máme trochu smíšené pocity. Klávesnice totiž nenabízí rozložení, které bychom si na tabletu představovali, a s tím stávajícím rozhodně nelze trhat rekordy v rychlosti psaní. Na druhou stranu nabídne podobné rozmístění kláves, jako je tomu v případě klasické počítačové klávesnice, což jistě mnoho uživatelů ocení. Přidává navíc klávesy, které opravdu známe a běžně využíváme na PC, a tak se hodí především k ovládání počítače přes vzdálenou plochu. Přičtěme si k tomu český slovník, gesta, cenovku s 0 Kč a máme velice zajímavou klávesnici.

Klady

+ Zdarma
+ Rozložení jako klasická klávesnice
+ Nabízí QWERTZ i QWERTY
+ Funkční klávesy Fx a další
+ Gesta
+ Řádek s písmeny s diakritikou

Zápory

– Nenabízí tabletové rozložení
– Prostřední klávesy s textem jsou příliš daleko na dosah palců

Hacker’s Keyboard
Klaus Weidner
Verze v1.33 (3. 7. 2012)
Velikost 1,7 MB
2.2+


Zdarma

Hardwarové klávesnice

A malá ochutnávka na závěr. I když se celý článek zaobíral zlepšením psaní na virtuální klávesnici tabletu, nemůžeme samozřejmě popřít fakt, že rychlosti psaní na hardwarové klávesnici nikdy takto nedosáhneme. I když se o tomto téma příliš nemluví, vězte, že se na trhu (na našem bohužel ne) nachází větší počet klávesnic, které se k tabletu spárují technologií Bluetooth a nabídnou luxusní komfort při psaní. Toto řešení má nevýhodu v tom, že o něco více vybíjí samotný tablet a také není jednoduché nosit stále klávesnici s sebou.
Logitech Nexus 7 Keyboard Logitech Nexus 7 Keyboard

Z řady trochu vybočuje společnost Asus a její tablety Transformers, které podporují připojení dokovací klávesnice. Ta má v sobě zabudovanou baterii, slot pro SD karty a plnohodnotný USB slot, takže svůj přístroj povýšíte nejen o pohodlné a rychlé psaní, ale také o dvojnásobnou výdrž a lepší konektivitu.

ASUS Transformer Pad TF300 s dokovací klávesnicí ASUS Transformer Pad TF300 s dokovací klávesnicí

Předešlý díl

Které klávesnice jsme si představili minule?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)