Pište jako blesk: Poradíme nejlepší klávesnice pro tablet

SwiftKey-3-Tablet-In-Hand

Většina dnešních mobilních přístrojů se liší od minulé generace jedním podstatným rozdílem – neobsahují hardwarovou klávesnici, a tak je psaní na dotykové ploše obtížnější. I když disponují tablety větší dotykovou plochou než telefony, nejsou na tom s psaním o moc lépe. Dnes si představíme několik klávesnic, které jsou pro tablet stvořeny a psaní nám tak oproti předinstalovaným klávesnicím znatelně urychlí.

Proč speciální klávesnice?

Možná si někteří položí otázku, proč bychom měli rozlišovat klávesnice na tablety a na mobilní telefony, když se v obou případech jedná o dotykové obdélníky, na které matláme svými prsty, čímž docílíme zaznamenávání znaků a psaní textu. Musíme si však uvědomit, že tablet se běžnému člověku nejlépe drží oběma rukama – to je ovšem úchop, který znemožňuje volnými prsty (palci) dosáhnout po celé šíři displeje a na většinu znaků prostě nedosáhneme. Netrvalo dlouho a po masivním rozšíření tabletů se začaly objevovat klávesnice, které podporovaly tzv. tabletové rozložení, což znamená, že větší a podstatnější část písmen a znaků je umístěna na okrajích klávesnice, kam má člověk šanci dosáhnout palci. Tím je zajištěno, že větší část textu zvládne člověk napsat v úchytu obou rukou při psaní palcem, což je přesně to, co do té doby chybělo. Trochu smutná je dnešní situace, že ačkoliv již nejsou tyto klávesnice žádnou novinkou a na Google Play jich nalezneme spoustu, výrobci tabletů tento fakt ignorují a troufám si tvrdit, že většina uživatelů s tabletem stále používá klasické rozložení, protože jej tak měli ve svém přístroji po koupi. My si dnes ale ukážeme několik klávesnic, které zlepší Vaše psaní o několik úrovní.

Jak klávesnici nainstalovat a změnit?

Všechny klávesnice, které Vám dnes představíme, se nachází na Google Play, a tak není žádný problém tyto aplikace stáhnout a nainstalovat. Většina aplikací Vám bezprostředně po instalaci nabídne jednoduchého průvodce, díky kterému klávesnici nastavíte a zvolíte jako výchozí. Může se však stát, že tento proces nějakým způsobem přerušíte nebo budete chtít klávesnici později opět změnit. Jak toho docílit? U tabletů by měla zafungovat jednoduchá metoda, kdy stačí prstem tapnout do libovolného místa, kam se dá zadat text, a v dolní liště by měla přibýt ikonka, pomocí které si můžeme vybrat metodu vstupu.

Zde však stále může klávesnice chybět, neboť je nejprve nutné doinstalovanou klávesnici nejprve aktivovat. Toho docílíme v nastavení. Zde hledejme sekci Jazyk a zadávání (u čisté verze systému Android, přístroje s nadstavbou se můžou mírně lišit). Zde je potom nutné klávesnici zaškrtnout, aby byla aktivní, a poté ji můžeme zvolit též jako výchozí metodu zadávání textu.

 

Adaptxt Keyboard – zdarma, ale nabitá funkcemi

Začněme klávesnicí, která svým jménem příliš nenapoví a příliš nepřesvědčí ani známka 3,6 na Google Play. Tato klávesnice však nabízí poměrně zajímavý koncept rozložení, je zdarma a nabízí širokou možnost přizpůsobení.

Rozložení a vzhled

Adaptxt nabídne uživateli standardní tabletové rozložení, kde se po stranách obrazovky skrývají písmena ve 3 řadách. Trochu se však liší. Netradičně se na obou stranách opakují sloupce s písmeny TGV a ZHB, takže si může každý zvolit, zda některý z těchto znaků napíše levým či pravým palcem.

Ani prostřední část nepatří zrovna mezi zaběhlou klasiku, své místo si zde našlo okno pro zadávání ručně psaného textu (dokáže ovšem rozpoznat pouze jeden znak). Tuto část můžeme pouhým kliknutím na možnost Navigation změnit na kurzorové šipky, což se mně osobně zdá jako vhodnější využití a nalezneme to u většiny konkurenčních klávesnic.

Vrchní dvě řady si zabírá slovník, který nám zde servíruje své návrhy slov. To se hodí v případě, že napíšeme slovo s mírnou chybou, nebo když napíšeme jen pár znaků z kýženého slova, kdy jej můžeme s využitím slovníku rychleji dokončit. Navrhovaná slova jsou rozdělena do 4 polí, mezi dalšími návrhy se lze přesouvat navigačními šipkami v okrajích obrazovky.

Ve stejném řádku uprostřed nalezne uživatel klávesnice přístup do Rychlého nastavení a také trojici tlačítek, kam si může nadefinovat předem vytvořené výrazy.

Potěšilo nás, že zde pod klávesami nalezneme také znaky, smajlíky pro dobarvení situace či přímý přístup k hlasovému zadávání.

Slovník a automatická oprava slov

Klávesnice samozřejmě umožní stáhnout český slovník. Ten je možné spravovat v nabídce Správce doplňků v nastavení této klávesnice (Rychlé nastavení – Nastavení). Trochu nás zklamalo, že si uživatel sám nemůže vybrat, zda dá přednost QWERTY či QWERTZ rozložení, český slovník je pouze QWERTZ.

Slovník je v této klávesnici poměrně inteligentní a dá se spravovat. Dokáže se naučit přidaná slova ze standardního androidího slovníku, z Vašich kontaktů, Facebooku nebo Twitteru. Nově přidaná slova, kterých může být až 1500, lze také mazat, případně celý slovník zálohovat.

 

Nedílnou součástí dnešních klávesnic bývá také funkce, které se stará o opravu překlepů. Ta je zde příhodně nazvaná autokorekce a funguje přesně tak, jak bychom očekávali. Má dokonce možnost nastavit až tři stupně (Vysoká, Střední, Nízká), nám ale přednastavená hodnota vyhovovala a překlepy dokázala klávesnice většinou opravit sama, občas ji člověk logicky musí pomoci s výběrem slova, které jsme skutečně chtěli napsat.

Další funkce

Zatřesení

Držíte-li tablet v jedné ruce, ve výjimečných případech může být výhodnější přepnout klávesnici na klasické rozvržení kláves. Aby to šlo s Adaptxt co nejsnadněji, je vybavena funkcí s názvem Zatřást. Co si pod tím představit? Ano, název funkce přesně vystihuje, co budeme muset s tabletem vykonat. Zatřeseme-li tabletem dostatečně silně, přepne se rozložení klávesnice na klasické, opětovným zatřesením zpět na tabletové. Intenzitu třesu, která je nutná k aktivaci této funkce, můžeme nastavit na několik úrovní.

Ruční psaní

Prostřední část klávesnice se volitelně mění na kurzorové šipky a prostor pro ruční zadávání písmen. Tento koncept je poměrně ojedinělý, hlubší využití v něm však nevidíme. Zadávat lze pouze jednotlivé znaky, navíc nejsou vždy dobře rozpoznané a téměř vždy je rychlejší najít žádaný znak přímo na klávesnici.

Zkratky

Užitečná funkce, jejíž tři tlačítka sídlí v prostřední části a pomocí kterých lze rychle napsat předem definovanou frázi. V našem případě nefungovala ale funkce tak, jak by měla, neboť tlačítka se zobrazovala pouze v některých případech a nepřišli jsme na to, co děláme špatně.

Témata

Komu by se standardní obarvení klávesnice dvakrát nezamlouvalo, může si v nastavení zvolit mezi dalšími dvěma barevnými tématy. Kromě světlého téma je možné klávesnici obarvit do modra či do tmavé barvy.

Odstranění diakritiky

I když to na tabletech není tak často žádaná věc jako na mobilních přístrojích, kde je lepší posílat SMS bez diakritiky, i funkce odstranění diakritiky se může někdy hodit. A jak toho docílit? Jednoduše napíšeme požadovaný text a v Rychlém nastavení zvolíme možnost Odstranit diakritiku.

Osobní režim

Jelikož se slovník učí nová slova sám a není nutné je ručně přidávat, občas se učení slov může stát nežádoucí. Za pravdu mi jistě dají uživatelé, kteří občas potřebují člověka na druhém konci “drátu” okřiknout nějakým vulgárním slovem. Ne vždy je pak vhodné, aby se tato slova uložila do slovníku a nabízela nám je poté při každodenním psaní. Pro tyto situace je připraven tzv. Osobní režim, kdy se Adaptxt nezačne učit žádná nová slova a nepřidá je do slovníku.

Závěr

Klávesnice Adaptxt mě příjemně překvapila, neboť nabízí tabletové rozložení, zajímavé funkce a přitom je k dispozici zdarma. Naopak nás trochu zklamala menší tlačítka se znaky a nemožnost přepnout rozložení na QWERTY. Psaní s ní je však určitě pohodlnější a rychlejší, než je tomu v případě standardních klávesnic v systému Android.

Klady

+ Zdarma
+ Upravitelný slovník
+ Odstranění diakritiky
+ Rychlá nastavení
+ Zkratky
+ Osobní režim
+ Režim zatřást
+ Možnost psát znaky ručně

Zápory

– Nemožnost nastavit QWERTY rozložení
– Malá tlačítka
– Občas pomalejší odezvy
– Často používané znaky tečka a čárka poměrně daleko na dosah palce

Adaptxt Keyboard – Tablet
KeyPoint Technologies
Verze V2.0 (9. 11. 2012)
Velikost 7,0 MB
2.2+


Zdarma

 

SwiftKey 3 Tablet – nekorunovaný král

Klávesnice SwiftKey si za svou dobu působení na androidích telefonech získala obrovskou popularitu, a tak byla jen otázka času, kdy se tato klávesnice objeví také na tabletech. Tabletovská verze se pyšní stejnou cenovkou jako verze pro mobily, jedná se ale o odlišné verze. Pro ty, kdo chtějí ušetřit, je k dispozici na Google Play také verze na měsíc zdarma.

Rozložení a vzhled

Klávesnice SwiftKey nabízí jedno z nejlepších rozložení, které budeme pro rychlé psaní potřebovat. Na velikost kláves a rozložení si každý rychle zvykne, prostřední část je navíc vyhrazena číslicím, což se v mnoha případech hodí. Je pravda, že mezerník, který je rozdělen na dvě části tak, aby jej uživatel mohl stisknout levým či pravým palcem, mohl být větší, ale na to se dá časem zvyknout.

Celý vrchní řádek je doménou slovníku, který nám předhazuje slova, která možná chceme napsat. Mezi navrhovanými slovy se nelze sice dále přesouvat a zobrazí pouze tři najednou, díky inteligentnímu slovníku to však nevadí a problémy nám to nečinilo.

Autoři by měli popřemýšlet, zda by nebylo moudré zabudovat také kurzorové šipky někam na přístupnější místo. V Swiftkey je sice nalezneme, ukrývají se však až mezi speciálními znaky, a tak se přístup k nim změní na cestu dalších dvou kliknutí.

Přístup ke smajlíkům, hlasovému ovládání či rychlému přepnutí rozložení na standardní samozřejmě nechybí a ukrývá se pod klávesami ve spodní řadě. Samozřejmostí také zůstává, že klávesy po delším stisku dokážou napsat také další znaky.

Slovník a automatická oprava slov

Inteligentní slovník je zbraň, kterou Swiftkey katapultuje mezi nejlepší klávesnice, a to jak verzi pro telefony, tak i pro tablety. Oprava textu probíhá výborně, vynikající je též doplňování frází, kdy se Swiftkey dokáže naučit klidně celou větu, kterou jste v minulosti napsal, a Vám pak bude stačit pouze mačkat mezerník, čímž přidáváte jednotlivá slova.

Po stažení slovníku nás velice potěšilo možnost přepnout klávesnici do rozložení QWERTY, možností je ovšem ještě více (AZERTY, QZERTY, QWERTZ atp.).

 

 

Klávesnice dokáže pochytit Váš styl psaní také ze sociálních sítí Facebook a Twitter nebo třeba z GMailu a Vašich RSS kanálů.

Další funkce

Témata

Každý člověk je jiný a každý dává přednost jinému barevnému téma. SwiftKey jich nabízí hned několik a je velká šance, že uspokojí většinu uživatelů.

K dispozici jsou témata:

  • Kobaltový
  • Sky
  • Fuchsia
  • Holo
  • Tmavý
  • Světlý
  • Neonový
  • Dýňový

Nám se nejvíce zamlouvalo schéma Tmavý, které svou tmavou barvou nijak nerušilo a bílé znaky byly naopak dobře čitelné.

 

Statistiky produktu

Funkce, kterou k samotnému psaní vůbec nepotřebujeme, přesto nabídne zajímavé informace. V této sekci se totiž dozvíme, co nám používání této klávesnice přineslo díky statistice, kterou si SwiftKey stále vede. Dozvíme se tak například, kolik jsme ušetřili úhozů, kolik nám bylo opraveno překlepů, kolik dokončených slov atp.

Rychlé tipy

Kdyby si některý z uživatelů nevěděl rady se základními kroky a nastaveními, může využít nápovědy a zobrazit si Rychlé tipy. Zde se nachází videonávody, které jsou umístěny na Youtube a dozvíme se z nich například, jak změnit jazyk, jak zobrazit statistiky, jak vkládat čísla atp.

Závěr

Ačkoliv jste nejspíše i Vy sami po přečtení odstavců, které se věnují této klávesnici, zjistili, že SwiftKey 3 Tablet nenabízí příliš nadstandardních voleb, vězte, že vyniká v tom nejdůležitějším – rozložení, které padne do ruky, a skvělý slovník. Díky tomu hodnotíme SwiftKey 3 jako jednu z nejlepších voleb, co do svého přístroje nainstalovat. Za plnou verzi programu musí člověk zaplatit poplatek 60 Kč, což je ovšem cena, která se dá hravě překousnout, neboť budeme tuto aplikaci používat denně. K dispozici je též měsíční trial verze, a tak nebrání nic vyzkoušení.

Klady

+ Rozložení, které skvěle padne do ruky
+ Skvělý slovník a predikce slov
+ Statistiky
+ Poměrně velký výběr barevných témat
+ Dobře zpracované videonávody
+ Měsíční verze k vyzkoušení
+ Možnost QWERTY rozložení

Zápory

– Kurzorové klávesy by si zasloužily místo v základním rozložení
– O něco vyšší cena

SwiftKey 3 Tablet Keyboard
SwiftKey
Verze 3.0.4.343 (8. 9. 2012)
Velikost 6,2 MB
2.1+


30,00 Kč


Zdarma

Super Keyboard – méně je někdy více

Další klávesnice, na kterou se podíváme, nese název Super Keyboard, nabízí spoustu funkcí a rozložení, kde se nachází několik nadstandardních prvků. Pochválit musíme zejména řádek s českými znaky, díky kterému nemusíme diakritiku psát delšími stisky jiných kláves.

Rozložení

Méně je někdy více? Co tím chtěl autor říci? Podíváme-li se na počet tlačítek a kláves, které Super Keyboard v základní podobě nabízí, zavládne možná trochu zmatek. Stejně tak logicky platí, že čím více kláves zde nalezneme, tím menší musí logicky být, aby se na danou plochu vešly. Po chvilce zvyku se to však může převrátit ve výhodu a téměř každý český uživatel ocení řádek s písmeny s diakritikou, který u každé klávesnice rozhodně nenajdeme.

Horní řádek je tradičně doménou slovníku, který hbitě sleduje naše slovní výtvory a dokáže nám slova sám opravit nebo nabídnout podobnou slovní alternativu. Mezerníky ve spodní části jsou dostatečně široké a neměl by být tedy problém tvořit mezery místo překliku na nějaký znak.

Potěší také numerická klávesnice v prostředí části, jejíž součástí jsou i kurzorové šipky. Tečka a čárka jsou pak příjemně po krajích obrazovky, a tak nebude problém na ně dosáhnout palci. Za zmínku stojí též tlačítko se smajlíky, hlasovým vstupem, speciálními znaky či tlačítko pro dokončení webové adresy. Stále platí, že téměř pod každou klávesou se skrývá další znak, který vyvoláme delším stiskem.

Slovník a automatická oprava slov

Český slovník nebylo vůbec žádný problém stáhnout a použít. Super Keyboard neumožňuje přepínat mezi rozložením QWERTY a QWERTZ, ale automaticky nám nastaví QWERTY, což je pro nás ta lepší varianta (pro mnoho uživatelů však ne).

Ačkoliv vypadá klávesnice Super Keyboard na první pohled “nabušeně”, právě slovník ji trochu podráží nohy. Nemůžeme říci, že by oprava slov nefungovala a slovník neuměl žádná česká slova, zázraky však čekat nelze a konkurenční klávesnice s podporou českých slov jsou v tomto ohledu o dost dál. Na automatickou opravu slov bych se tedy moc nespoléhal, což si můžeme předvést na jednoduchém případě – snažíme-li se napsat slovo “jsi” a prstem se omylem trefíme do klávesy “o”, čekali bychom, že nám klávesnice opraví slovo zpět na “jsi”, případně “jsou”. To se u této klávesnice bohužel nestane (SwiftKey naproti tomu zareaguje skvěle).

Další funkce

Pluginy

Funkčnost klávesnice je možné ještě rozšířit pomocí stažitelných pluginů. Byli jsme zvědaví, co nám aplikace nabídne, není toho ale mnoho. Jedná se v drtivé většině o skiny nebo jiné fonty, což není úplně to, co bychom si pod pluginy představovali.

Zkratky

Píšete často nějaké delší spojení a už Vás nebaví ho znovu vypisovat? Pak můžete využít zkratky. Jednoduše lze definovat frázi, která náleží vybrané zkratce. Po napsání této zkratky jednoduše stačí tapnout prstem na mezerník a fráze se vypíše za Vás.

Alien text

Věc, kterou uživatel nejspíše nevyužije, ale jinde ji nenajdeme. Co se pod tímto podivným názvem skrývá? Aktivujeme-li Alien text, napsaný text se bude podle předem daného klíče deformovat a měnit. Můžeme tak vytvořit jakousi šifru, uživatel na druhé straně však nadšený nejspíše nebude.

Ovládání kurzoru klávesami pro ovládání hlasitosti

Při psaní na dotykových zařízeních člověk naráží na jednu nepříjemnost – potřebuje-li kurzor přesunout na přesně určené místo, musí to udělat prstem a všichni víme, že to není tak snadné, jak by se mohlo zdát. Autoři Super Keyboard však dokázali tento nešvar spravit tím, že lze zapnout v menu funkci, díky které lze kurzor ovládat tlačítky pro ovládání hlasitosti. Přesun kurzoru o pár pozic tak nebude žádný problém.

Závěr

Jak dnešní poslední klávesnici zhodnotit? Super Keyboard nabídne uživateli rozložení, na kterém najdeme spoustu kláves a možností – nechybí kurzorové klávesy, lišta s písmeny s diakritikou či numerická klávesnice. Velký počet prvků ale způsobil, že jsou klávesy menší a uživatel může být také zpočátku zmaten. Příliš nás neoslnil ani slovník a automatická oprava slov, která oproti jiným klávesnicím strádá. Po chvilce zvyku se však Super Keyboard stane výborným pomocníkem při rychlém psaní, základní verze této aplikace je navíc zdarma. Placená nabídne navíc možnost modifikovat více vzhled a font klávesnice.

Klady

+ Základní verze zdarma
+ Lišta s českými písmeny s diakritikou
+ Kurzorové klávesy
+ Zkratky
+ Posun kurzoru tlačítky pro ovládání hlasitosti

Zápory

– Rozložení působí trochu chaoticky
– Klávesy jsou menší a hrozí překlepy
– Automatická oprava slov není tak kvalitní

Super Keyboard – Free
Beautiful Apps LLC
Verze Free (16. 8. 2012)
Velikost 3,0 MB
1.5+


Zdarma


60,98 Kč

 

A jak píšete Vy?

A jaký je Váš postoj k psaní na tabletu? Používáte některou z výše uvedených klávesnic? Ne? Podělte se v komentářích s námi, kterou klávesnici využíváte a jak jste s ní spokojeni. Může se objevit v pokračování tohoto článku, kde si opět představíme tři klávesnice.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)